Προς το περιεχόμενο

Ποιάς εταιρίας είναι αυτό το μπάσο;


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Το να είναι χειροποίητο (ιδιοκατασκευή) το αποκλείω. Όπως επίσης το να προέρχεται από μικρή βιοτεχνία. Το πρώτο γιατί εκείνη την εποχή είναι πολύ απίθανο ένας Ρώσσος χομπίστας να είχε πρόσβαση σε πράγματα όπως pickguard διακόπτες μαγνήτες κλπ. Βιοτεχνίες δεν υπήρχαν.

Θεωρώ πιο πιθανό να είναι κατασκευασμένο από μεγάλη κρατική εταιρεία που έβγαζε πάσης φύσης μουσικά όργανα.

 

Πάντως με μια αναζήτηση στο ebay βρίσκεις και κάτι άλλα παλιά ρώσικα μπασάκια στο ίδιο στυλάκι (φουτουριστικά, κουμπιά, κλπ.)....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 46
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Με τη σειρά λοιπόν γιατί δεν έγινα κατανοητός ή μάλλον δεν απάντησα όπως έπρεπε. :(

 

Το μπάσο αυτό απότι έχω καταλάβει μέχρι στιγμής τουλάχιστον είναι εκ της ανατολής και πιθανότατα από πρώην σοβιετική ένωση ή βουλγαρία. Οκ?

 

Μετά από συζήτηση που έκανα με ένα φίλο κατασκευαστή και συντηρητή μουσικών οργάνων στη Θεσσαλονίκη (δε μας νοιάζει ποιος και πόσο καλός είναι ή όχι) καταλήξαμε στο συμπέρασμα πως μπορεί να είναι κατασκευασμένο είτε από κάποια βιοτεχνία της εποχής ή από κάποια βιοτεχνία που παρείχει όργανα για την εποχή.

 

Όσον αφορά για το καπάκι τι εννοώ (για να γίνομαι κατανοητός) και άσε τι έγραψα προηγουμένως.

Ότι η μπαταρία μπαίνει ακριβώς κάτω από το σημείο όπου δένει το μπράτσο με το σώμα και μάλλον έγινε έτσι γιατί ίσως δεν γνώριζαν τότε για τις αδυναμίες αυτού του σημείου. (Όπου απαιτείται μεγάλη μηχανικη αντοχή για τις διατμητικές και στρεπτικές ροπές που εφαρμόζονται σε πλήρες φορτίο.)

Και επείσης δεν είναι εύκολο αν είναι ανάγκη να αλλάζει γρήγορα και χωρίς κατσαβίδια η μπαταρία (Ευκολία στην πρόσβαση.)

Οπότε γι'αυτό δεν καταλαβαίνω γιατί λες προχειροδουλειά ενώ εγώ πιστεύω πως δεν γνώριζαν καποια από αυτά τα ζητήματα.

 

Υ.Γ. Δεν πιστεύω να νομίζεις πως προσπαθώ να υποβιβάσω ότι γραφεις και γράφεται από τους υπολοίπους.

Αντιθέτως εκτιμώ και ευχαριστώ πολύ που απαντάτε στην πρώτη μου δημοσίευση!! :lol:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

Και επείσης δεν είναι εύκολο αν είναι ανάγκη να αλλάζει γρήγορα και χωρίς κατσαβίδια η μπαταρία (Ευκολία στην πρόσβαση.)

Οπότε γι'αυτό δεν καταλαβαίνω γιατί λες προχειροδουλειά ενώ εγώ πιστεύω πως δεν γνώριζαν καποια από αυτά τα ζητήματα.

 

Υ.Γ. Δεν πιστεύω να νομίζεις πως προσπαθώ να υποβιβάσω ότι γραφεις και γράφεται από τους υπολοίπους.

Αντιθέτως εκτιμώ και ευχαριστώ πολύ που απαντάτε στην πρώτη μου δημοσίευση!! :lol:

 

Κατάλαβα... :wink: Απάντησα στον boogie_man που είπε ότι είναι πειραγμένο λέγοντας ότι είναι προχειροδουλειά, εννοώντας ότι καθώς το σημείο είναι καλυμμένο από το καπάκι δεν χρειάζεται τέλειο φινίρισμα εκείνο το σημείο. Όπως για παράδειγμα όλες οι strat κάτω από το pickguard είναι κακοφινιρισμένες και φαίνονται τρύπες -άτριφτα χρώματα ανακατεμένα με σκόνες από το τρίψιμο του προηγούμενου layer κλπ.

Σχετικά με τη δυσκολία του να λύσεις 4 βίδες....δεν νομίζω ότι είναι και τόσο δύσκολο. Δύσκολο είναι π.χ. στις strat /EMG που πρέπει να βγάλεις χορδές /pickguard. Ακόμη και στην Eric Clapton που έχει active boost εκ κατασκευής πρέπει να βγάλεις το trem cover.

 

Δεν λέω ότι προσπαθείς να υποβιβάσεις αυτά που γράφονται, απλά δεν έβγαζα νόημα με τον τρόπο που ήταν γραμμένες οι δημοσιεύσεις. :wink:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

Λοιπόν, προηγουμένως έγραψα ότι ήμουν σίγουρος ότι αυτό είναι μαζικό Σοβιετικό προϊόν και όχι κάποια ιδιοκατασκευή.

@Pastelius: Δεν είπα ότι σε αυτές οι χώρες δεν υπήρχαν άνθρωποι ικανοί να φτιάξουν κάτι τέτοιο. Είπα ότι δεν είχαν τη δυνατότητα να προμηθευτούν πρώτες ύλες.

 

 

Δείτε ένα κατατοπιστικό άρθρο:

http://meatexz.com/cheesyguitars/sovietguitars.html

 

 

Και τώρα........(από το ίδιο site)

[drum roll]

 

Το μπάσο είναι από τη Λευκορωσία. 8O

 

Να μία ίδια κιθάρα:

 

http://meatexz.com/cheesyguitars/solo.html

 

EDIT: Δεν θεωρούνται και πολύ top όργανα :(

 

EDIT 2: Η θήκη είναι από URAL .

 

Ural_bag_Sverdlovsk_91391_lb.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φίλε μου είσαι άψογος αν ήσουν εδώ πίπ$ς θα σου κανα και μόνο που ασχολήθηκες, αλλά που το βρήκες είσαι θεός!! :lol: :lol: :lol: :lol:

 

Ευχαριστώ πολύ που το βρήκες δεν έχει ιδιαίτερη σημασία για μένα αν είναι ή όχι top όργανο. Αλλά ήθελα πολύ να μάθω από που ξεκίνησε τουλάχιστον το ταξίδι του και εν τέλει κατέληξε στα χέρια μου :D

Μ'έκανες ευτυχισμένο και μόνο γι'αυτό!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator
Χαχαχα ρε χαριλατρον που τα ξεθάβεις αυτά ρε;

 

Να σου πω ρε πως θα φέρουμε edwards ελλάντα;

 

Το γούγλισα. :lol:

 

Καλά με τις edwards τι παίζει?

 

http://www.espguitars.co.jp/edwards/index.html

 

με την E-CY-165CTM σε natural έχω κοκκαλώσει. (Και τι λογική τιμή: 1100 Ευρώ!!!!!)

 

Δεν έρχονται στο yunanistan?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν ξερω αν τις είχε φέρει ο Λιολιος σε κάποια φάση. Οπως έφερνε και τις Grassroots. Εγώ κόλλησα με την E-EX-125E..

Fender να πιάνεις, Harley Benton να γίνεται...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

Έλα harilatron όχι yunanistan αλλά πουθενά σε όλο την κόσμο πλην της ιαπωνίας δεν κυκλοφορούν. :cry: :cry:

 

Εγώ έφαγα σκάλωμα με την elp-117ctm στο see thru blue χρώμα.

"Όχι άλλες TELE" Τάδε έφη Boukaw7

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

Καλώς το boukaw7. :wink: Νόμιζα ότι είχες πάει Ιαπωνία να φέρεις την παραγγελία μου :lol: Να ρωτήσω κάτι? Γιατί έχουν τέτοιο αστείο όνομα αν δεν τις εξάγουν?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου