Προς το περιεχόμενο

Το spotify απο του χρόνου δεν θα πληρώνει τους μικρούς


dimsonic

Προτεινόμενες αναρτήσεις

41 λεπτά πριν, Waterfall-K είπε

Ούτε εγώ την ήξερα, και την έψαξα. Μάλλον την παρακάτω εννοεί.

 

https://www.discogs.com/artist/336410-Maria-Schneider

Ναι αυτή η τεράστια συνθέτρια και αναρωτιέμαι αφού λέει ότι της κόστισε μισό εκατομμύριο για να καταφέρει να φτιάξει το Data Lords και είδε ότι δεν έχει αξία το έργο τής στο spotify και κάνει πέρα πως έχει εμφανίζεται η κάθε κουτσή πιά μαρία (ή μάριος) να έχει απαιτήσεις, να κλαίγεται για τη βιομηχανία και τις πλατφόρμες

Εδώ δεν τα βγάζουν οι κορυφαίοι θα τα βγάλουν οι τελευταίοι ?

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, gutter είπε

Εδώ δεν τα βγάζουν οι κορυφαίοι θα τα βγάλουν οι τελευταίοι ?

Οι κορυφαίοι οι οποίοι παίζουν Big Band Jazz όχι, η αλήθεια είναι ότι δεν τα βγάζουν στον 21ο αιώνα. Αλλά δεν βαριέσαι. θα την ψάξω να την ακούσω πάντως γιατί εμένα μου αρέσουν οι Jazz big bands.👍

  • Like 3

Specs talks, M🐮🐮gs walks

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, gutter είπε

οπότε, όσοι έχουν λίγα views ή μαλακίες γράφουν ή αριστουργήματα ?

Πολύ ωραία παρατήρηση! Εγώ πιστευω ότι είναι άσχετη με το στενό πλαίσιο συζήτησης της διανομής. Μπορεί κάποιος να γράφει αριστουργήματα και να μην τον ξέρει η μάνα του. Να αφήσει τις παρτιτούρες του έναντι για να πληρώσει  μια αλλαγή μπουζί έναν μάστορα, αυτός να βλαστημήσει να τις πετάξει στον κήπο, να τις πάρει το σκλι να τις θάψει, να τις βρούνε μετά από 100 χρόνια και να πούνε ρε τι έγραφε ο άνθρωπασ. Τσκ τσκ τσκ. Μπορεί και όχι.

 

Οκ, το ξέρουμε ότι τζαζ και κλασσική δε θα γραψεις στο pc σου εύκολα, κι αν γράψεις, θα είναι εν πολλοίς αδιάφορη. Άρα δε σε αφορά η πλατφόρμα που σε δείχνει στους πολλούς. Καλά το λέει. Σε αφορά να σε μάθουνε αυτοί που πρέπει. Κι ΑΝ είσαι καλός, ΑΝ, κι ΑΝ καλλιάσει η φτιάξη, μπορεί να στάξουνε και κανα 20άρι για τον δίσκο σου κάποιοι από όλους αυτούς που σε παρακολουθούν.

 

Ομοίως, αν γράφεις μουσική για πατσομαλακτήρια, σπα, κέντρα αισθητικής κτπ, θα γράφουνε σε τέτοιο στιλ άλλοι 300.000. Άρα κι εκεί κάτι πρέπει να έχει το ουυυυμ βββββ φρτ φρτ φρτ νεράκι/βοτσαλάκι/απαλός αυλός/κομψό βέλασμα για να προτιμηθεί έναντι των άλλων και να μπει χαλί στο γκατάστημα.

 

Δύσκολο το εμπόριο.

 

Το όλο θέμα είναι κατα πόσον εκτιμά ο ίδιος ο καλλιτέγνης το έργο. Ας ζητήσουν όλοι οι συμμετέχοντες εις πλατφόρμας φλατ φι + ποσοστό επί του στριμ αν θεωρούν ληστρικά τα ποσοστά. Σαν τα μηχανάκια τα POS των τραπεζών. Γιατί αν έχεις π.χ. μαγαζί που κόβεις μία κάρτα 5 ευρώ τη μέρα, σιγά που θα στο δώσουν τζάμπα. Και συνδρομή θα πληρώνεις και θα βερβερίζεις, και ευχαριστώ θα λες.

 

Φλατ φι. Δώστε μου x για τα δικαιώματα του έργου, και 0.0000x για κάθε φορά που ακούγεται. Υπάρχει; αν δεν υπάρχει, γιατί να πας με 0.0000x και 50 άτομα; για την προβολή, χωρίς κανέναν άλλον κόπο προώθησης. Ε νομίζω δεν είναι κι άσχημα. Αρκεί να ξέρεις πού μπλέκεις.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

22 λεπτά πριν, Waterfall-K είπε

Οι κορυφαίοι οι οποίοι παίζουν Big Band Jazz όχι, η αλήθεια είναι ότι δεν τα βγάζουν στον 21ο αιώνα. Αλλά δεν βαριέσαι. θα την ψάξω να την ακούσω πάντως γιατί εμένα μου αρέσουν οι Jazz big bands.👍

 

Παρένθεσης συνέχεια: πολύ γλυκειά παρουσία, μακρυά από τη ροζίλα (ή την επιτηδευμένη αγριάδα) που βγάζουν άλλες. Για τέτοια καριέρα, εξεπλάγην να διαπιστώσω ότι ο Σποτυφάης δεν κατέχει πράμα. Τα CD υπάρχουν στο Amazon αλλά περιέργως είναι ακριβά. Παραμένω απαράδεκτος για το ότι δεν την είχα καν ξανακούσει στη ζωή μου, έχουμε και γενέθλια την ίδια μέρα.

 

 

  • Like 1

Reading The Fucking Manual

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 λεπτά πριν, trolley είπε

Για τέτοια καριέρα, εξεπλάγην να διαπιστώσω ότι ο Σποτυφάης δεν κατέχει πράμα.

Έχω βρει στο Spotify κατά καιρούς πάρα πολύ σπάνια πράγματα που δεν υπήρχαν όχι σε CD/βινύλιο αλλά ούτε καν για κατέβασμα, σε online stores ή torrents. Μάλλον η ίδια δεν το κυνηγάει και πολύ.

  • Συμφωνώ 1

Specs talks, M🐮🐮gs walks

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, gutter είπε

ελληνιστί: κλαίνε οι χήρες, κλαίνε και οι παντρεμένες ?

 

Διάβασα πολύ προσεκτικά το αγγλικό κείμενο που παρέθεσες. Νομίζω ότι η απάντηση είναι: δες τι κάνει ο Σπήλμπεργκ. Το χρηματικό κόστος οποιουδήποτε κινηματογραφικού project είναι πολύ-πολύ-πολύ μεγαλύτερο από το κόστος οποιουδήποτε δισκογραφικού project. Χρειάζεται λοιπόν να παίζει κανείς και στα δύο ταμπλώ: να παράγει ταινίες που να είναι για όλο το κόσμο, και με τα χρήματα που βγάζει να παράγει και "καλές" ταινίες.

 

Στην πράξη βέβαια, είναι πιο περίπλοκα τα πράγματα, καθώς κάνοντας το πρώτο μαθαίνεις πράγματα, κερδίζεις την εμπιστοσύνη επενδυτών, γνωρίζεις ανθρώπους που έχουν ειδικά ταλέντα, μαθαίνεις, μαθαίνεις και όταν η έμπνευση κτυπήσει κάνεις ένα μπραφ και φτιάχνεις μία ταινιάρα.

 

Δεν ψήνομαι από την παλιά πεποίθηση ότι ο καλλιτέχνης που περιφρονεί την εμπορική διάσταση του επαγγέλματός του είναι πιο αγνός, άρα πιο ικανός. Δεν είναι.

 

Η Σνάηντερ - αλλά και όλοι οι ενδιαφερόμενοι - δεν έχουμε το δικαιωμα να σνομπάρουμε κανένα κοινό. Αν μπορείς να φτιάξεις το Τζουράσικ Παρκ, το φτιάχνεις. Μετά φτιάχνεις τη Λίστα του Σίντλαιρ.

 

 

Reading The Fucking Manual

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, trolley είπε

Αν μπορείς να φτιάξεις το Τζουράσικ Παρκ, το φτιάχνεις. Μετά φτιάχνεις τη Λίστα του Σίντλαιρ.

Η σύγκριση είναι μάλλον άκυρη. Τεχνικά το Jurassic Park ήταν πολύ πρωτοποριακό και θεωρείται (και είναι) ταινία-ορόσημο στον κινηματογράφο, η Λίστα Του Σίντλαιρ πάλι δεν...Ταινιάρα βέβαια, αλλά δεν συγκρίνεται. 

  • Συμφωνώ 1

Specs talks, M🐮🐮gs walks

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 Απο οτι βλεπω στο wiki παντως, η τυπισσα ειναι ορκισμενη εχθρος των streaming υπηρεσιων, με πολλα αρθρα εναντιον τους, εχει κανει δικαστικο αγωνα εναντια στο youtube κλπ. Με αλλα λογια δεν ειναι και η πιο ουδετερη φωνη για αυτα τα ζητηματα.

 

 Χμ, τζαζ γκουρου γοητευτικη ωριμη γυναικα, με τρελο κολλημα εναντια στο spotify: Aν ημουν ο Dimsonic θα της εκανα προταση γαμου.

Επεξεργασμένο από manosx
  • Χαχα 5
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, manosx είπε

 

 Χμ, τζαζ γκουρου γοητευτικη ωριμη γυναικα, με τρελο κολλημα εναντια στο spotify: Aν ημουν ο Dimsonic θα της εκανα προταση γαμου.

Να της πειτε προλαβε αλλη

  • Like 1
  • Χαχα 3

με σήμα το μπιφτέκι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου