Προς το περιεχόμενο

Το spotify απο του χρόνου δεν θα πληρώνει τους μικρούς


dimsonic

Προτεινόμενες αναρτήσεις

4 λεπτά πριν, dimsonic είπε

 

Είμαι σίγουρος ότι δεν θα το μάθουμε 

 

Εδώ βγαίνουνε τώρα βρε dim και φωνάζουνε για κλέφτες, που δεν έχει γίνει τίποτα ακόμα.

Και εσύ λες "δεν θα μάθουμε"?

Freud-Σαντές

Ποιητής-Ερωαναλυτής PhD-SG

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 Απο τους youtubers σιγουρα δε θα το μαθουμε.

 

 Το spotify παλι, εχει ξεκαθαρισει οτι θα εισπρατουν χρηματα μονο τα κομματια που θα εχουν πανω απο 1000 views τον προηγουμενο χρονο.

 

 Οποτε, αν ειχες 999 views μεχρι αυτον τον μηνα, δεν παιρνεις τιποτα.

 

 Αν τον αλλο μηνα, με το νεο υπολογισμο που θα αφαιρεσει τον 13ο παλιοτερο μηνα και θα βαλει τον καινουργιο, εχεις πανω απο 1000 views, τοτε θα παρεις λεφτα για τα views αυτου του μηνα.

 

 Το spotify ειναι ξεκαθαρο, διοτι φοβαται μη φαει καμια μηνυση, εχει συμφερον να ειναι ξεκαθαρο.

 

 Οι youtubers ΔΕΝ ειναι ξεκαθαροι, γιατι θελουν views, εχουν συμφερον να ΜΗΝ ειναι ξεκαθαροι.

 

 Το συμφερον του spotify σε χαλαει.

 

 Το συμφερον παλι των πουθεναδων youtubers το περνας στο ντουκου.

 

 Το εξυπνο πουλι κλπ

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ας κάνω και μερικές καφενειακές υποθέσεις επί του θέματος.

 

1) Γιατί το σποτιφάι αναλαμβάνει αυτή την πρωτοβουλία, και δεν κάθεται να την φάει όπως όλοι μας;

 

Να πει π.χ.. Είναι να μεταφέρω 3 λεπτά του ευρώ στην Warner, για λογαριασμό της μεγάλης καλλιτέχνιδος Αλιμπαρούταινας. Η τράπεζα μου, εμένα του σποτιφάη, μου ζητάει για τη συναλλαγή ας πούμε 3 ευρώ. Τα βάζω, τα δίνω. 3,03. Και πάνε 3 λεπτά στη Warner, που κι αυτή πληρώνει 3 ευρώ για το έμβασμα. Κρατάει τα 2 λεπτά αυτή, και στέλνει το 1 λεπτό στην Αλιμπαρούταινα. Άλλα -3 ευρώ από το έμβασμα για τη Warner. 3 για να τα πάρει, και 3 για να τα στείλει. Η Αλιμπαρούταινα τέλος, πάει στην τράπεζα, δίνει 3 ευρώ, και εκταμιεύει το 1 λεπτό της. Τι πιο απλό;

 

Κι εμείς στη δουλειά αυτό κάνουμε κάθε μέρα.

 

Εγώ έχω έναν πελάτη. Που έχει δύο εταιρίες. Στη μία εταιρία, μου κάνει κίνηση κανα δύο χιλιάρικα το μήνα. Στην άλλη, επειδή έχει ένα μόνο αυτοκίνητο, μου κάνει κίνηση 60 ευρώ. Όταν έρχεται πρώτη του μήνα και του δίνω τα τιμολόγια, πάει ο άνθρωπος και τα βάζει στην τράπεζα. 4 ευρώ προμήθεια από το ένα, 4 από το άλλο, και γι αυτόν, και για μενα. Στο τιμολόγιο των 60 ευρώ, με 1,90 π.χ. βενζίνη, εγώ θα έβγαζα 60/1,9=31,58lit x 0,08=2,53 ευρώ μικτό κέρδος. Η τράπεζα πήρε 4, άρα από αυτή τη συναλλαγή εγώ στην ουσία έχασα 1,47. Εννοείται ότι αφού βγάζω γύρω στα 94 μικτά κέρδη (-4 το έμβασμα 90) από την άλλη συναλλαγή, δεν του λέω τίποτα του ανθρώπου, που είναι και πολύ κιμπάρης, και φίλος. Δεν φταίει αυτός.

 

Φυσικά, όταν το βλέπουμε το πράγμα φορολογικά και μακροσκοπικά, μια χαρά κέρδος είχα από τη "μικρή" συναλλαγή, και ΦΠΑ πλήρωσα επι των κερδών της, κτπ κτπ γιατί πιάνεις όλες τις πωλήσεις, αφαιρείς όλα τα έξοδα, βγαίνει το κέρδος. Άρα όσο είναι θετικό, πληρώνεις τη σούμα. Αν το δεις μικροσκοπικά όμως, υπάρχουν συναλλαγές ζημιογόνες, και συναλλαγές κερδοφόρες. Και για τον σποτιφάη κατι αντίστοιχο υποψιάζομαι ότι γίνεται, ότι χάνεται το κέρδος στις χαραμάδες της διανομής, γιατί έχουν γίνει υπερβολικά πολλές οι μή-εκκαθαρίσιμες συναλλαγές.

 

Αυτά θα λυθούν όλα με το ψηφιακό ευρώ, που το θέλει κι ο Βαρούφας, κι η Χριστίνα (Η Λαγκάρντ ντε). Εκεί θα ακούει ο άλλος μισό κομμάτι, θα πληρώνει απευθείας το σποτιφάι 0,000001 ευρώ τον διανομέα, θα κρατάει αυτός τι είναι να κρατήσει, θα στέλνει στον καλλιτέγνη 0,0000003 ευρώ. Ζωντανά ευρώ, 64bitα. Μόνο με τους αλγορίθμους στρογγυλοποίησης να προσέξουν, αυτά τα cast και τα roundup, rounddown, γιατί θα χαθούν περιουσίες. Και να έχουμε ρεύμα και ίντερνετ. (Με μέτρο τις τέλε, και πρώτα τηλέφωνο στον κυρφιουζιονάρα, μήπως έχει κάποια σημαντική οικονομική συναλλαγή εκείνη την ώρα.)

 

2) Γιατί να το δούμε το θέμα ότι "το σποτιφάι τρώει τους μικρούς", και να μην το δούμε ότι "το σποτιφάι με ανάγκασε να βάλω ΚΑΙ τον πεθερό μου να ακούσει τη σερενάτα σε Ρε ύφεση μείζονα για σόλο φαγκόττο, ωστε να φτάσω 1.000 stream το χρόνο; Έχω γίνει σπαζοκλαμπάνιας στον κύκλο μου, τους σπαμάρω για να ακούσουν και να ανέβω στα στριμ, αλλά έτσι πάει το παιχνίδι."

 

3) Η μαγεία του εξπλόιτ. Αυτό που έθιξε ο κυρφιουζιονάρας. Όταν κάποιος ανεβάζει έναν απορροφητήρα σε λούπα 3 ώρες στο γιουτουμπ, για να το ακούνε τα μπεμπε να κοιμούνται, οκ. Όταν όμως ο άλλος ανεβάζει έναν απορροφητήρα 1 ώρα στο σποτιφάι, πετσοκομμένο εντέχνως σε 30 τρακ, να τα τα στριμ. Αυτό στη βιομηχανία των βιντεοπαιχνιδιών ορίζεται ως εξπλόιτ. Ο χρήστης εκμεταλλεύεται μια χαραμάδα του συστήματος την οποία δεν είχε προβλέψει ο κατασκευαστής (κι η οποία είναι αντίθετη με τον αρχικό σχεδιασμό του) για να αποκομίσει όφελος. Αυτό στην πραγματική ζωή το λένε "επιχειρηματικό δαιμόνιο" κάποιοι, "λαμογιά" κάποιοι άλλοι, εξαρτάται από τη σκοπιά του καθενός. Και τρέχουν οι νομοθέτες να κλείσουν τις τρύπες, να περιγράψουν ποια πράγματα επιτρέπεται και ποια δεν επιτρέπεται να κάνει κάποιος - όταν βέβαια δεν είναι απασχολημένοι να πετούν λάσπη ο ένας στον άλλον.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν εχει δουλεια στο βενζινάδικο σημερα?

Στο πηρε η Αλκηστις?

με σήμα το μπιφτέκι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, dimsonic είπε

Δεν εχει δουλεια στο βενζινάδικο σημερα?

Στο πηρε η Αλκηστις?

😁 Τα γράφω πρωί αυτά. Πριν ξεκινήσει η κίνηση και η τρέλα. Αλλά γενικά, είμαστε... χαλαρά. Ιδιαίτερα με την κακή χρονιά φέτος στις ελιές και την καλοκαίρια+ακριβή τιμή θέρμανσης... Χαααλααράαααα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, dimsonic είπε

Οι ελιες που κολλανε βρε...

Στο ότι θέλουν καύσιμο για να μαζευτούν, κι άρα όταν είναι καλή χρονιά σε παραγωγή, μαζεύει κι η κουτσή μαρία, και να τα πετρέλαια, και να οι βενζίνες, και να τα λάδια για τα "παλαμάκια" και τους αεροσυμπιεστές, και να τα τσιγάρα, κτπ κτπ. Τώρα που τις έχουν μουτζώσει οι περισσότεροι, είναι πιο down. Έχω πολλούς πελάτες που είναι αγρότες.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στο ίδιο καφενειακό πνεύμα, ας πιούμε και τον "πολλά βαρύ και όχι" που μας αξίζει: όλη αυτή η ιστορία, με πλατφόρμας, στρήμιγκ, χρήματα που δεν καταλήγουν εκεί που πρέπει, και πολλά άλλα που "ενοχλούν" εμάς τους παλιούς, οφείλονται στην απληστία μας, και το ότι από ένα χρονικό σημείο και μετά αποφασίσαμε ότι θα ακούμε μουσική δωρεάν, κατεβάζοντας παράνομα αρχεία από το Διαδίκτυο. Όπως το λέω.

 

Θυμάστε σίγουρα κάποιοι το σλόγκαν που είχε κυκλοφορήσει για να αποθαρρύνει εκείνους που έφτιαχναν και μοιράζανε κασέτες με ηχογραφημένους δίσκους βινυλίου, έλεγε "Home Taping Is Killing Music". Τελικά, δεν έκαναν πλάκα οι άνθρωποι, όντως έτσι έγινε.

 

Reading The Fucking Manual

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 λεπτά πριν, trolley είπε

 

 

Θυμάστε σίγουρα κάποιοι το σλόγκαν που είχε κυκλοφορήσει για να αποθαρρύνει εκείνους που έφτιαχναν και μοιράζανε κασέτες με ηχογραφημένους δίσκους βινυλίου, έλεγε "Home Taping Is Killing Music". Τελικά, δεν έκαναν πλάκα οι άνθρωποι, όντως έτσι έγινε.

 

εδω ένα δίκιο το έχεις.

 

θυμάμαι τα κασετάδικα της γειτονιάς όταν έβγαινε καινούργιος δίσκος των τάδε.

Στα νιάτα μου τότε ένας δίσκος έκανε 150 δραχμές. Εγώ είχα βρει μαγαζί που είχε στανταρ 145. Αλλού έδινες και 160.

 

εβγαινε λοιπόν ο δίσκος του αϊγκάτσο και να έγραφε 50 κασέτες ο κασετάς από σχεδόν 50 εως 100 δραχμές έβγαζε πιό πολλά όχι από τον τζοτεξ αλλά κι από την ίδια τη mercury

με σήμα το μπιφτέκι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου