Προς το περιεχόμενο

Το spotify απο του χρόνου δεν θα πληρώνει τους μικρούς


dimsonic

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Moderator
1 ώρα πριν, dimsonic είπε

πάμε παρακάτω

Χμμμ... Για να καταλάβω δηλαδή, γιατί εγώ είμαι του προηγούμενου αιώνα- δισκάδικο, βινύλιο κλπ και δεν τα πάω καλά με αυτές τις νέες τεχνολογίες.

 

Αυτός που γκρινιάζει, γιατί αφήνει την πραμάτεια του στο σποτιφάι, αφού όπως λέει τον κλέβει; 

Έχει κάποιου είδους βίτσιο;

Σύμφωνα με αυτά που λέει πάντως, ας γίνει φορολογικός κάτοικος Ουρουγουάης, να τον καλύπτει η νομοθεσία, να πάρει τα 100 ευρώ του.

all this has happened before and will happen again

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, Terry RoscoeBeck5 είπε

Χμμμ... Για να καταλάβω δηλαδή, γιατί εγώ είμαι του προηγούμενου αιώνα- δισκάδικο, βινύλιο κλπ και δεν τα πάω καλά με αυτές τις νέες τεχνολογίες.

 

Αυτός που γκρινιάζει, γιατί αφήνει την πραμάτεια του στο σποτιφάι, αφού όπως λέει τον κλέβει; 

Έχει κάποιου είδους βίτσιο;

Σύμφωνα με αυτά που λέει πάντως, ας γίνει φορολογικός κάτοικος Ουρουγουάης, να τον καλύπτει η νομοθεσία, να πάρει τα 100 ευρώ του.

μα αν είδες το βίντεο, όταν η ουρουγουάη έκανε τον νόμο, το σποτιφαι έφυγε. Δεν υπάρχει γι αυτούς.

 

Ρε παιδιά είναι απλά τα πράγματα.

Κάποιοι άνθρωποι πίστεψαν σ αυτά που διαφήμισε το σποτιφαι (δείτε τη ρημάδα τη γμν ταινία playlist) και έβαλαν εκεί τα κομμάτια τους με τη λογική θα ανεβάσω 500 plays από 20 κομμάτια θα πάρω 40 δολάρια και σιγά σιγά θα με μάθουν και θα γίνω κάτι. Τώρα τους τα κόβουν.

ΠΡΟΦΑΝΩΣ και κανένας δεν ανέβασε εκεί κομμάτια για να τον κλέψουν.

Του υποσχέθηκαν ψίχουλα και αργότερα τους τα παίρνουν

 

και εντάξει και εγω είμαι του προηγούμενου αιώνα αλλά έχω συνδρομητική μουσική σχεδόν 20 χρόνια.

 

 

 

δείτε την ταινία

με σήμα το μπιφτέκι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, dimsonic είπε

 

Κάποιοι άνθρωποι πίστεψαν σ αυτά που διαφήμισε το σποτιφαι (δείτε τη ρημάδα τη γμν ταινία playlist) και έβαλαν εκεί τα κομμάτια τους με τη λογική θα ανεβάσω 500 plays από 20 κομμάτια θα πάρω 40 δολάρια και σιγά σιγά θα με μάθουν και θα γίνω κάτι. Τώρα τους τα κόβουν.

ΠΡΟΦΑΝΩΣ και κανένας δεν ανέβασε εκεί κομμάτια για να τον κλέψουν.

 

Βρε dim, ωραία.

Και ρωτάω εγώ, γιατί δεν παίρνουν τώρα το υλικό τους από εκεί να φύγουν?

Και τέλος το στόρυ.

 

Σου λέει ο άλλος, δεν σε πληρώνω αν δεν έχεις 1000 streams τον χρόνο.

Εσύ αισθάνεσαι ότι σε κλέβουν γιατί δεν κάνεις τόσα, έχεις κάποιο λόγο να αφήσεις εκεί τα κομμάτια σου?

Πάρτα λοιπόν, και κόψε ρόδα μυρωμένα ..

Freud-Σαντές

Ποιητής-Ερωαναλυτής PhD-SG

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator
1 λεπτό πριν, dimsonic είπε

όταν η ουρουγουάη έκανε τον νόμο, το σποτιφαι έφυγε

Α, την κοπάνησαν οι κανάγιες... 😄  Άρα με την ίδια λογική, αν πάει κάποια άλλη χώρα να κάνει το ίδιο, θα μείνουν οι καλλιτέχνες με το... σπετσοφάι στο χέρι. Οπότε θα υπάρχει συνολική εμπλοκή και όλοι θα χάσουν, αν η ιδέα του κυρίου πάει παρά κάτω.  

Χμμμ... ξανά.

 

all this has happened before and will happen again

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Administrator

Βρε μπαγάσα @dimsonic θα σου μεταφέρω ένα μάθημα δημοσιογραφίας που παρέδιδα στα ΙΕΚ και είναι το βασικότερο αλλά και το πιο παραμελημένο στις ημέρες μας, (μιας και ελάχιστοι επαγγελματίες δημοσιογράφοι το τηρούν) διότι παραπλανεί κόσμο και δημιουργεί εντυπώσεις.

 

Είδηση: Το Spotify δεν θα αποδίδει στο εξής σε όσους έχουν λιγότερα απο 1000 streams τον χρόνο.

(Ακολουθεί το δελτίο τύπου με την αιτιολόγηση απο την εταιρία.)

 

Εδω λοιπόν αφήνουμε τον αναγνώστη με την κριτική σκέψη, αφού έχει όλα τα γνωστά δεδομένα, να σχολιάσει ανάλογα.

 

Εαν όμως του παρουσιάσουμε σαν είδηση το:

 

Spotify is going to steal all of my royalties ή

Spotify steals $40,000,000 from small artists to give to the rich.

 

του δίνουμε μια επεξεργασμένη σκέψη (γνωστή και ως μασημένη τροφή ή και προπαγάνδα) που αποτελεί σχόλιο που παραπλανεί ή οδηγεί πολλές φορές σε συγκεκριμένη οδό σκέψης. Ετσι λειτουργούν οι ντουντούκες και τα κομματικά και αυταρχικά μέσα που δεν απολαμβάνουν την ελεύθερη σκέψη. (Ακους Κιμ?)

 

Κι επειδή όταν γράφουμε κάτι στο ίντερνετ... δημοσιεύουμε, θα ήθελα απο ανθρώπους κάποιας ηλικίας και καλλιέργειας να σέβονται αυτή την βασική προδιαγραφή όταν ξεκινούν ένα θέμα. Όπως έκανε ο @odis13. Καταλαβαίνω πως έχεις παγιωμένες πολιτικές απόψεις που θέλουν να συμφωνήσουν με το σχόλιο αλλά η συζήτηση θα κυλούσε ομαλότερα αν έδινες πρώτα την είδηση και μετά τα σχόλια και τον αντίκτυπο. Γιατί έτσι κάνει εναν καλύτερο κόσμο για τα παιδιά μας.

 

  • Συμφωνώ 1

Live and let Live.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 λεπτά πριν, fusiongtr είπε

 

Βρε dim, ωραία.

Και ρωτάω εγώ, γιατί δεν παίρνουν τώρα το υλικό τους από εκεί να φύγουν?

Και τέλος το στόρυ.

 

Σου λέει ο άλλος, δεν σε πληρώνω αν δεν έχεις 1000 streams τον χρόνο.

Εσύ αισθάνεσαι ότι σε κλέβουν γιατί δεν κάνεις τόσα, έχεις κάποιο λόγο να αφήσεις εκεί τα κομμάτια σου?

Πάρτα λοιπόν, και κόψε ρόδα μυρωμένα ..

 

 

ρε Στρατε, οι άνθρωποι είδαν μια χαραμάδα με φως και είπαν να εδώ.

Τους υποσχέθηκαν.

 

(δείτε την ταινία)

 

 

εντάξει τώρα θα τα πάρουν πίσω τα κομμάτια.

Αυτό είναι η ουσία? να τα πάρουν?

ναι θα τα πάρουν.

ό,τι τους "ξεγέλασαν" (βάζω εισαγωγικά επειδή είναι ιδιωτική εταιρεία, όπως και το yt).

Αν αυτός είχε υπογράψει συμβόλαιο με την UA λέμε τώρα δεν θα γινόταν αυτό μέχρι να λήξει το συμβόλαιο ή ό,τι άλλο προέβλεπε.

Τώρα στα ψιλά γράμματα του σποτιφαι θα έγραφε πχ είμαστε εταιρεία κλπ κλπ και μονομερώς κλπ κλπ όποτε μας αυτωθεί σας διώχνουμε

 

με σήμα το μπιφτέκι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, Yannis Methenitis είπε

(Ακους Κιμ?)

 

Ενώ τα υπόλοιπα μέσα εκτός του Κιμ δηλαδή δίνουν την είδηση χωρίς "χρωματισμό"/κατεύθυνση?

Παντού και πάντα τα ίδια χάλια βλέπουμε.

Και όταν υπάρχει αυταρχισμός, είσαι υποψιασμένος και δεν δίνεις σημασία.

Όταν όμως ανοίγει την τηλεόραση κάποιος σε ένα φιλελεύθερο καθεστώς, και του πλασάρουν την είδηση με τρόπο που τον κάνει τούμπανο, είναι ακόμα πιο ζόρικα τα πράγματα.

 

Στα υπόλοιπα που έγραψες συμφωνώ φυσικά.

  • Συμφωνώ 1

Freud-Σαντές

Ποιητής-Ερωαναλυτής PhD-SG

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 λεπτά πριν, Yannis Methenitis είπε

 

Βρε μπαγάσα @dimsonic θα σου μεταφέρω ένα μάθημα δημοσιογραφίας που παρέδιδα στα ΙΕΚ και είναι το βασικότερο αλλά και το πιο παραμελημένο στις ημέρες μας, (μιας και ελάχιστοι επαγγελματίες δημοσιογράφοι το τηρούν) διότι παραπλανεί κόσμο και δημιουργεί εντυπώσεις.

 

Είδηση: Το Spotify δεν θα αποδίδει στο εξής σε όσους έχουν λιγότερα απο 1000 streams τον χρόνο.

(Ακολουθεί το δελτίο τύπου με την αιτιολόγηση απο την εταιρία.)

 

Εδω λοιπόν αφήνουμε τον αναγνώστη με την κριτική σκέψη, αφού έχει όλα τα γνωστά δεδομένα, να σχολιάσει ανάλογα.

 

Εαν όμως του παρουσιάσουμε σαν είδηση το:

 

Spotify is going to steal all of my royalties ή

Spotify steals $40,000,000 from small artists to give to the rich.

 

του δίνουμε μια επεξεργασμένη σκέψη (γνωστή και ως μασημένη τροφή ή και προπαγάνδα) που αποτελεί σχόλιο που παραπλανεί ή οδηγεί πολλές φορές σε συγκεκριμένη οδό σκέψης. Ετσι λειτουργούν οι ντουντούκες και τα κομματικά και αυταρχικά μέσα που δεν απολαμβάνουν την ελεύθερη σκέψη. (Ακους Κιμ?)

 

Κι επειδή όταν γράφουμε κάτι στο ίντερνετ... δημοσιεύουμε, θα ήθελα απο ανθρώπους κάποιας ηλικίας και καλλιέργειας να σέβονται αυτή την βασική προδιαγραφή όταν ξεκινούν ένα θέμα. Καταλαβαίνω πως έχεις παγιωμένες πολιτικές απόψεις που θέλουν να συμφωνήσουν με το σχόλιο αλλά η συζήτηση θα κυλούσε ομαλότερα αν έδινες πρώτα την είδηση και μετά τα σχόλια και τον αντίκτυπο. Γιατί έτσι κάνει εναν καλύτερο κόσμο για τα παιδιά μας.

 

 

Γιάννη δεν κάνουμε εδώ μάθημα δημοσιογραφίας.

Ούτε έκθεσης ιδεών. Ούτε εξεταζόμαστε, ούτε βαθμό θα πάρουμε.

 

Εγώ έβαλα ένα βίντεο. 

Με τίτλο το κύριο θέμα. Ό,τι δηλαδη οι κάτω των  999 δεν θα παίρνουν χρήματα.

Εστω και αν αυτά οι ίδιοι τα είχαν εκχωρήσει σε τρίτους.

Το αν τα εκχώρησαν είναι δικό τους θέμα, το σποτιφάι ΤΙ ανακατώνεται και τους λέει σας παίρνω κάτι που δεν θα παίρνατε ποτε.... ?????

 

Όπως και συ, έχεις εμπειρία στο ιντερνετ, έχω και εγώ, αλλά εφαρμόζω δική μου προσέγγιση.

Θέλω συχνά να βάλω τιτλο ελκυστικό για να έρθει θεατής. Αυτό δεν είναι κακό, το έχω μάθει απο άλλο δάσκαλο, και δεν είναι κακό και για την ίδια την πλατφόρμα που φιλοξενεί. Θέαση παράγει.

Από την άλλη 9 στα 10 που ανεβάζω είναι τροφή για σκέψη.

Απαιτούν απο τον άλλον να δει πρώτα το βίντεο να ακούσει και να συζητήσει.

9 στις 10, βάζω το βίντεο και φεύγω.

Δείτε το και το συζητάμε.

 

Τώρα εσείς κολλήσατε στο ότι ο τίτλος είναι παραπλανητικός, ότι ο παρουσιαστής είναι άσχημος.

 

Αν κάνω ένα ψαξιματάκι τώρα στο yt θα σας βρω 20 τέτοια βίντεο με πάνω κάτω τον ίδιο τίτλο και ακόμα πιό άσχημους και κλικοθήρες παρουσιαστές.

 

πιο λιανά δεν μπορώ να το κάνω

 

 

με σήμα το μπιφτέκι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator
5 λεπτά πριν, fusiongtr είπε

Όταν όμως ανοίγει την τηλεόραση κάποιος σε ένα φιλελεύθερο καθεστώς, και του πλασάρουν την είδηση με τρόπο που τον κάνει τούμπανο, είναι ακόμα πιο ζόρικα τα πράγματα.

Η διαφορά είναι ότι στα φιλελεύθερα κράτη έχεις την επιλογή να αλλάξεις κανάλι, αν το Χ σε κάνει συστηματικά τούμπανο. Και αν σε κάνουν όλα, έχεις την επιλογή να σερφάρεις οπουδήποτε θέλεις διαδικτυακά και τελικά να βρεις μια πηγή πληροφόρησης που να σε καλύπτει.

 

Οι συμπολίτες του Κιμ δεν έχουν αυτή τη δυνατότητα. Ένα είναι το κανάλι και κάνε λίγο ότι δεν το βλέπεις, ή ότι δε συμφωνείς...

 

Ξέρω ότι δεν είναι αυτή η πρόθεσή σου, αλλά καλό θα ήταν να μη συμψηφίζουμε. Δεν είμαστε το ίδιο με τον Κιμ και ούτε θα γίνουμε.

  • Like 1
  • Συμφωνώ 1

More is more. Yngwie Malmsteen

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου