Προς το περιεχόμενο

Το spotify απο του χρόνου δεν θα πληρώνει τους μικρούς


dimsonic

Προτεινόμενες αναρτήσεις

2 λεπτά πριν, dimsonic είπε

 

 

ρε Στρατε, οι άνθρωποι είδαν μια χαραμάδα με φως και είπαν να εδώ.

Τους υποσχέθηκαν.

 

εντάξει τώρα θα τα πάρουν πίσω τα κομμάτια.

Αυτό είναι η ουσία? να τα πάρουν?

ναι θα τα πάρουν.

ό,τι τους "ξεγέλασαν"

 

 

Dim, το συγκεκριμένο μέτρο δεν έχει εφαρμοστεί ακόμα για να χάσουν χρήματα.

Ίσα ίσα, που βγήκε η ανακοίνωση νωρίτερα, για να μπορέσουν να αποφασίσουν τι θα κάνουν.

 

Όταν πηγαίναμε να κάνουμε κατάθεση στην τράπεζα πριν πολλά χρόνια, παίρναμε 25% τόκο.

Και τώρα δεν παίρνουμε τίποτα.

Τα οικονομικά δεδομένα αλλάζουν, και μαζί αλλάζουν και οι εκάστοτε πολιτικές και συμπεριφορές.

 

Αν δηλαδή το spotify, βαρέσει κανόνι, δεν αντέξει ρε παιδί μου να μπαίνει μέσα και πτωχεύσει, αυτοί οι άνθρωποι πάλι δεν θα χάσουν τα χρήματά τους?

 

Γιατί έχεις κολλήσει τόσο πολύ δεν το καταλαβαίνω.

Και κατά την δική μου άποψη είναι λάθος κίνηση, αλλά εγώ δεν ξέρω τα πράγματα από μέσα για να έχω επαρκή κριτήρια αξιολόγησης.

 

  • Like 1
  • Συμφωνώ 1

Freud-Σαντές

Ποιητής-Ερωαναλυτής PhD-SG

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, BillTrantos είπε

Ξέρω ότι δεν είναι αυτή η πρόθεσή σου, αλλά καλό θα ήταν να μη συμψηφίζουμε. Δεν είμαστε το ίδιο με τον Κιμ και ούτε θα γίνουμε.

Σίγουρα. Αλλά μπαίνουμε ήδη σε έναν συμψηφισμό, συγκρίνοντας το "μικρότερο κακό." Κατ επέκτασιν, και ερμηνεύοντας ψιλά γράμματα, διαφωνόντας επί μέρους κι επί της ουσίας, μπορεί κάποιος να καταστεί παρίας σε μια κατα τα άλλα προοδευτική κοινωνία.

 

Αν διαφωνήσω με το φέισμπουκ και το παύσω, αν διαφωνήσω με τη γκουγκλ και την παύσω, αν διαφωνήσω με το γιουτουμπ και το παύσω, με το κάθε ένα για μια μικρή "τυπική" λεπτομέρεια, που όμως στην πραγματική ζωή δε θα "υπέγραφα" ας πούμε δεύσμευτικά, θα έλεγε κάποιος, δεν έχεις τίποτα βρε αδερφάκι μου, πολύ οπισθοδρομικός είσαι. Υπάρχουν τόσα πράγματα καλά!

 

Ναι, υπάρχουν. Αλλά αν οι όροι τους δε με βρίσκουν σύμφωνο, τι να κάνουμε. Και άρα ή κάποιος δεν πρέπει να έχει καμία αντίθεση σε κανέναν όρο για να συμμετάσχει στην ψηφιακή κοινωνία, ή να δεχτεί ότι μπορεί να χρειαστεί ενδεχομένως να βρεθεί και "εκτός" ψηφιακής κοινωνίας.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator
9 λεπτά πριν, Ali Barout είπε

Σίγουρα. Αλλά μπαίνουμε ήδη σε έναν συμψηφισμό, συγκρίνοντας το "μικρότερο κακό."

Εγώ προσωπικά δε συγκρίνω τίποτα. Και αυτό γιατί αντί να μελετάω περούκες (που πολύ θα το ήθελα), μελετούσα πώς ζουν οι άνθρωποι ανά τον κόσμο, πώς οργανώνονται σε κοινωνίες και πώς (και αν) αποφασίζουν.

 

Πριν τον πόλεμο είχα και την τύχη να περάσω ένα σεβαστό διάστημα στη Ρωσία. Είδα με τα μάτια μου λοιπόν τι σημαίνει να μη μπορείς να μιλήσεις, αλλά και άλλες διαφορές μεταξύ ημών και των "απέναντι".

 

Άρα, επίτρεψε μου να βρίσκω μικρό ζήτημα τη διαφωνία σου (ή μου) με τη γούγλ και το τουίτερ, γιατί στην τελική δε μας κοστίζουν τίποτα. Υπάρχουν άλλα μέρη που η διαφωνία έρχεται με κόστος, πραγματικό, σοβαρό και ανεπανόρθωτο.

  • Like 2
  • Συμφωνώ 1

More is more. Yngwie Malmsteen

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, BillTrantos είπε

Η διαφορά είναι ότι στα φιλελεύθερα κράτη έχεις την επιλογή να αλλάξεις κανάλι, αν το Χ σε κάνει συστηματικά τούμπανο. Και αν σε κάνουν όλα, έχεις την επιλογή να σερφάρεις οπουδήποτε θέλεις διαδικτυακά και τελικά να βρεις μια πηγή πληροφόρησης που να σε καλύπτει.

 

Οι συμπολίτες του Κιμ δεν έχουν αυτή τη δυνατότητα. Ένα είναι το κανάλι και κάνε λίγο ότι δεν το βλέπεις, ή ότι δε συμφωνείς...

 

Ξέρω ότι δεν είναι αυτή η πρόθεσή σου, αλλά καλό θα ήταν να μη συμψηφίζουμε. Δεν είμαστε το ίδιο με τον Κιμ και ούτε θα γίνουμε.

 

Δεν καταλαβαίνω γιατί δεν με καταλαβαίνετε. :classic_biggrin:

 

Ο Γιάννης μίλησε για έναν τρόπο παρουσίασης της είδησης, η οποία εμπεριέχει ήδη άποψη, και αντί να είναι αντικειμενική, είναι κατευθυντική και προπαγανδίζουσα.

 

Πάνω σ' αυτό μιλάμε.

 

Όποιο κανάλι και να επιλέξεις, η είδηση θα σου δοθεί με ψιλοπαρόμοιο τρόπο, λιγότερο ή περισσότερο χρωματισμένη, ανάλογα την γραμμή και τα συμφέροντα του καναλιού.

 

Επίσης δεν μιλάω για κάποιον ο οποίος θα ψάξει πραγματικά την είδηση.

Μιλάω για το 90% του κόσμου, που θα ανοίξει την τηλεόραση γιατί εκείνη την ώρα έχει ειδήσεις.

Που οι περισσότερες (μην πω όλες) είναι παραμορφωτικές της πραγματικότητας.

Τι θα σκεφτεί ο άλλος?

Αααα, να την δω την είδηση σε 5 κανάλια να δω ποια είναι η αλήθεια?

Έτσι κι αλλιώς ότι παίζεται στα μέσα, έχει την επίφαση της εγκυρότητας, δεν σηκώνει αμφισβήτηση (ως γεγονός) για την πλειονότητα του κόσμου.

 

Όταν λοιπόν φέρνεις ως παράδειγμα ένα υπεραυταρχικό καθεστώς όπως του Κιμ, καταλαβαίνεις ότι η όποια είδηση είναι έτσι κι αλλιώς αμφισβητίσιμη (μην πω κάτι χειρότερο) εξ' ορισμού.

 

Όταν όμως αυτό συμβαίνει σε φιλελεύθερα καθεστώτα (την έγραψα και ποιο πάνω την φράση Βασίλη μου, οπότε δεν εξισώνω καμία κατάσταση με αυτή της Β. Κορέας που δεν είναι φιλελεύθερο το καθεστώς) είναι πιο επικίνδυνο, γιατί γίνεται πιο εύκολα αφομοιώσιμο από τον πολύ κόσμο.

 

Επίσης για το ....

16 λεπτά πριν, BillTrantos είπε

Ξέρω ότι δεν είναι αυτή η πρόθεσή σου, αλλά καλό θα ήταν να μη συμψηφίζουμε. Δεν είμαστε το ίδιο με τον Κιμ και ούτε θα γίνουμε.

 

.... θα πω ότι δεν ήμουν εγώ αυτός που έγραψε για τον Κιμ, και σύγκρινε (κατ' αναλογία φυσικά, και ως ακραία μεταφορά) αυτό το καθεστώς, με άλλα που επίσης χρησιμοποιούν "μασημένη τροφή" στην παρουσίαση της είδησης.

 

Οπότε όσο ήθελε ο Γιάννης να συμφηφίσει τέτοια καθεστώτα με το δικό μας, άλλο τόσο ήθελα κι εγώ.

Καθόλου δηλαδή.

 

Ελπίζω να έγινα κατανοητός, και να μην με παρεξηγήσετε πάλι.:classic_smile:

Freud-Σαντές

Ποιητής-Ερωαναλυτής PhD-SG

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

δεν σε παρεξηγούμε, αλλά εδω δεν κάνουμε λειτούργημα.

δεν είμαστε ειδησειογραφικό πρακτορείο.

Γράφουμε σε ένα φόρουμ.

Και παίρνει ο ένας αφορμή απο τον άλλον και γίνεται συζήτηση.

Και στα τελευταία ποστ γίνεται περισσότερη συζήτηση από ό,τι στα πρώτα όπου, επιχειρήθηκε (για μένα) να γίνει απόρριψη του θέματος.

 

 

με σήμα το μπιφτέκι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator
3 λεπτά πριν, fusiongtr είπε

Μιλάω για το 90% του κόσμου, που θα ανοίξει την τηλεόραση γιατί εκείνη την ώρα έχει ειδήσεις.

Ο κόσμος έχει την ευθύνη του εαυτού του. Για αυτό δε σε κατάλαβα (πιθανολογώ). Αντίθετα, σε άλλα καθεστώτα την ευθύνη του εαυτού μας την έχει ο ποιμένας, ο ηγέτης, ο πατέρας.

 

Εγώ θα ανοίξω να δω από 10 μεριές, όχι 5, για να καταλήξω σε ένα συμπέρασμα. Και επειδή μπορώ να το κάνω εγώ που δεν είμαι και κάνα ταλέντο (για να πάω και στο πρωινό θέμα), έχω την απαίτηση να το κάνουν όλοι.

 

Η επιλογή όμως υπάρχει, άρα για αυτόν και μόνο το λόγο δεν τίθεται σύγκριση και κουβέντα, κατά την ταπεινή μου γνώμη πάντα. Δες κάτι με 15 διαφορετικά γυαλιά και διάλεξε ποια γυαλιά σου αρέσουν. Δες κάτι με ένα γυαλί και κάντο σημαία και ευαγγέλιο. Είσαι άξιος της μοίρας σου, δε θα σε σώσω ούτε εγώ, ούτε ο Φούζιος, ούτε κανείς.

  • Like 2

More is more. Yngwie Malmsteen

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

20 λεπτά πριν, BillTrantos είπε

Ο κόσμος έχει την ευθύνη του εαυτού του. Για αυτό δε σε κατάλαβα (πιθανολογώ). Αντίθετα, σε άλλα καθεστώτα την ευθύνη του εαυτού μας την έχει ο ποιμένας, ο ηγέτης, ο πατέρας.

 

Εγώ θα ανοίξω να δω από 10 μεριές, όχι 5, για να καταλήξω σε ένα συμπέρασμα. Και επειδή μπορώ να το κάνω εγώ που δεν είμαι και κάνα ταλέντο (για να πάω και στο πρωινό θέμα), έχω την απαίτηση να το κάνουν όλοι.

 

Η επιλογή όμως υπάρχει, άρα για αυτόν και μόνο το λόγο δεν τίθεται σύγκριση και κουβέντα, κατά την ταπεινή μου γνώμη πάντα. Δες κάτι με 15 διαφορετικά γυαλιά και διάλεξε ποια γυαλιά σου αρέσουν. Δες κάτι με ένα γυαλί και κάντο σημαία και ευαγγέλιο. Είσαι άξιος της μοίρας σου, δε θα σε σώσω ούτε εγώ, ούτε ο Φούζιος, ούτε κανείς.

 

Βρε δεν έχεις άδικο, εννοείται.

Αλλά πχ μήπως θα μπορούσες να μου πεις που μπορώ να βρω πόσες παραβιάσεις έχουν κάνει τα δικά μας μαχητικά σε Τουρκικό έδαφος (εκτός κι δεν κάνουν δηλαδή :classic_tongue:)?

Γιατί καθημερινά σχεδόν, εμείς εδώ στην Ελλάδα μαθαίνουμε μόνο τις Τουρκικές.

 

Απλό παράδειγμα ήταν, μην πέσετε να με φάτε τώρα, έτσι? :classic_biggrin:

Επεξεργασμένο από fusiongtr
  • Like 1

Freud-Σαντές

Ποιητής-Ερωαναλυτής PhD-SG

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, fusiongtr είπε

 

Βρε δεν έχεις άδικο, εννοείται.

Αλλά πχ μήπως θα μπορούσες να μου πεις που μπορώ να βρω πόσες παραβιάσεις έχουν κάνει τα δικά μας μαχητικά σε Τουρκικό έδαφος (εκτός κι δεν κάνουν δηλαδή :classic_tongue:).

Γιατί καθημερινά σχεδόν, εμείς εδώ στην Ελλάδα μαθαίνουμε μόνο τις Τουρκικές.

 

Απλό παράδειγμα ήταν, μην πέσετε να με φάτε τώρα, έτσι? :classic_biggrin:

Με το που θα απογειωθούν τα ελληνικά αεροπλάνα οι Τούρκοι το θεωρούν παραβίαση αφού κατ' αυτούς ο εναέριος χώρος τους φτάνει μέχρι το Ιόνιο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, Άγιος είπε

Με το που θα απογειωθούν τα ελληνικά αεροπλάνα οι Τούρκοι το θεωρούν παραβίαση αφού κατ' αυτούς ο εναέριος χώρος τους φτάνει μέχρι το Ιόνιο

 

Αυτό που λες, είναι άποψη, όχι γεγονός.

Είδες τι κάνει η προπαγάνδα των μέσων?

Δεν μιλάω για το τι θεωρούν οι Τούρκοι παραβίαση.

Μιλάω για γεγονός, όχι για άποψη

 

Freud-Σαντές

Ποιητής-Ερωαναλυτής PhD-SG

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου