Προς το περιεχόμενο

Το spotify απο του χρόνου δεν θα πληρώνει τους μικρούς


dimsonic

Προτεινόμενες αναρτήσεις

4 λεπτά πριν, Superfunk είπε

 

Με 30% πληθωρισμό..και 10% διολίσθηση ανά έτος,τα καλά χρόνια.

Να τα λαιμΕκιαφτα

 

Νίκο μιλούσα για ονομαστικά επιτόκια, όχι για πραγματική αξία χρήματος.

Freud-Σαντές

Ποιητής-Ερωαναλυτής PhD-SG

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Btw τα πράγματα είναι απλά

 

Tens of millions of them have been streamed between 1 and 1,000 times over the past year and, on average, those tracks generated $0.03 per month.

Because labels and distributors require a minimum amount to withdraw (usually $2-$50 per withdrawal), and banks charge a fee for the transaction (usually $1-$20 per withdrawal), this money often doesn't reach the uploaders. And these small payments are often forgotten about.

But in aggregate, these small disregarded payments have added up to $40 million per year, which could instead increase the payments to artists who are most dependent on streaming revenue.

 

Απολύτως λογικά μια και το να στείλεις 0.03 δολλάρια στον αποτυχημένο εμπορικά Superfunk κοστίζει τα 100πλασια.

 

Οπότε ας τα πάρουν οι περισσότερο επιτυχημένοι που έχουν κάποια ελπίδα να πάρουν καμμία ΓΚΟΦΡΕΤΑ με αυτά.

 

Πολύ καλό για το τίποτα δηλαδή...ως συνήθως για οτιδήποτε προέρχεται από τον συγκεκριμένο ιδεολογικό χώρο. ..  ο οποίος δεν έχει καταλάβει ότι..

 

 

 

2 λεπτά πριν, fusiongtr είπε

 

Νίκο μιλούσα για ονομαστικά επιτόκια, όχι για πραγματική αξία χρήματος.

 

Ναι εγώ το κΣερω αΦτο ο @cos_dr όμως δεν το κΣερει...😅 όπως και το 90% των Ελλήνων κατω από τα 40. 🤣

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

15 λεπτά πριν, Superfunk είπε

Ναι εγώ το κΣερω αΦτο ο @cos_dr όμως δεν το κΣερει...😅 όπως και το 90% των Ελλήνων κατω από τα 40. 🤣

Στην πραγματική οικονομία της τσέπης δεν τα βλέπουμε αυτά.

 Εκεί θέλει το 90% των Ελλήνων να το καταλάβει, αλλά δεν μπορεί να του το εξηγήσει κανένας εκεί.

 Θεωρίες τους λένε και πως τους σώζουν. Τέλος πάντων.

 Κανα black friday παίζει?🤣

 Πάω να πιω μια μπύρα γιατί από την άλλη εβδομάδα θα πάει στο 23% ο φόρος της 🤣

Πιανίστας, Διδάκτωρ Γιουροβιζιονολογίας

με εξειδίκευση στα ΣΥΝΘΕΣΑ'ΙΖΕΡ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, cos_dr είπε

 

 Πάω να πιω μια μπύρα γιατί από την άλλη εβδομάδα θα πάει στο 23% ο φόρος της 🤣

Θα πέσει; 24% ΦΠΑ έχει χρόνια τώρα...

  • Χαχα 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, Ali Barout είπε

Θα πέσει; 24% ΦΠΑ έχει χρόνια τώρα...

στο 24 θα πάει.

 Είπαν για τα μη αλκοολούχα ποτά.

 Πίνω μπύρα χωρίς αλκοολ.

  • Λυπάμαι 1
  • Χαχα 1

Πιανίστας, Διδάκτωρ Γιουροβιζιονολογίας

με εξειδίκευση στα ΣΥΝΘΕΣΑ'ΙΖΕΡ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ex-Πάνος Χελιδόνης

Είδα τον τίτλο "Το spotify απο του χρόνου δεν θα πληρώνει τους μικρούς" κι αμέσως σκέφτηκα "Γιατί, μήπως τους πλήρωνε και ποτέ;" και μπαίνω και διαβάζω οτι οι γιουτούμπερς φωνάζουν "Κλοπήηη" και λέω "για να δώ, τί πιστεύουν οι συμφορουμίτες μου για όλα αυτά" και είμαι στη 10η σελίδα και δεν έχω δεί ούτε μία γνώμη για κανένα απο τα παραπάνω. Ούτε τί γνώμη έχετε για το "Το spotify απο του χρόνου δεν θα πληρώνει τους μικρούς", ούτε για το αν το θεωρείτε κλοπή. Ή είστε ευθυνόφοβοι για την γνώμη σας ή δεν νιώθετε την ανάγκη να την πείτε και επι 10 σελίδες βλέπω να λέτε ένα σωρό άσχετα πράγματα.. Τέλος πάντων, για να μή μακρυγορώ και για να μή θεωρηθώ κακιά πεθερά, σταματάω εδώ και ως γνώμη θα υπενθυμίσω τα λόγια του Αριστοτέλη: "Ο πραγματικός κλέφτης δεν είναι αυτός που σε κλέβει επειδή δεν έχει ο ίδιος. Είναι αυτός, που σε κλέβει για να μην έχεις εσύ".

 

Άντε, καληνύστα..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, Πάνος Χελιδόνης είπε

είμαι στη 10η σελίδα και δεν έχω δεί ούτε μία γνώμη για κανένα απο τα παραπάνω.

 

Πάνο κάνεις λάθος.

Τουλάχιστον 3-4 εξέφρασαν γνώμη, και ειδικά ο Οδυσσέας (odis) πολύ καλά και επεξηγηματικά.

  • Συμφωνώ 1

Freud-Σαντές

Ποιητής-Ερωαναλυτής PhD-SG

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

51 λεπτά πριν, Πάνος Χελιδόνης είπε

Είδα τον τίτλο "Το spotify απο του χρόνου δεν θα πληρώνει τους μικρούς" κι αμέσως σκέφτηκα "Γιατί, μήπως τους πλήρωνε και ποτέ;" και μπαίνω και διαβάζω οτι οι γιουτούμπερς φωνάζουν "Κλοπήηη" και λέω "για να δώ, τί πιστεύουν οι συμφορουμίτες μου για όλα αυτά" και είμαι στη 10η σελίδα και δεν έχω δεί ούτε μία γνώμη για κανένα απο τα παραπάνω. Ούτε τί γνώμη έχετε για το "Το spotify απο του χρόνου δεν θα πληρώνει τους μικρούς", ούτε για το αν το θεωρείτε κλοπή. Ή είστε ευθυνόφοβοι για την γνώμη σας ή δεν νιώθετε την ανάγκη να την πείτε και επι 10 σελίδες βλέπω να λέτε ένα σωρό άσχετα πράγματα.. Τέλος πάντων, για να μή μακρυγορώ και για να μή θεωρηθώ κακιά πεθερά, σταματάω εδώ και ως γνώμη θα υπενθυμίσω τα λόγια του Αριστοτέλη: "Ο πραγματικός κλέφτης δεν είναι αυτός που σε κλέβει επειδή δεν έχει ο ίδιος. Είναι αυτός, που σε κλέβει για να μην έχεις εσύ".

 

Άντε, καληνύστα..

 

Εγω ειπα, αλλα με ειπανε φαλακρο, μαβρο και οτι βαραω ενα ψοφιο πρασινο αλογο

48 λεπτά πριν, fusiongtr είπε

 

Πάνο κάνεις λάθος.

Τουλάχιστον 3-4 εξέφρασαν γνώμη, και ειδικά ο Οδυσσέας (odis) πολύ καλά και επεξηγηματικά.

 

Κσι εγω ακομα πιο επεξηγηματικα και παραστατικά 

Α επισης οτι δεν ξερω να γραφω εκθεση οτι θα ειχα αποτυχει ως δημοσιογράφος και οτι θεωρω το φορουμ καφενε

με σήμα το μπιφτέκι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 Κλοπη δεν υπαρχει, γιατι μπορεις απλα να παρεις τα μπογαλακια σου και να φυγεις.

 

 Και οσο αφορα την αληθεια, οποιος λεει την αληθεια, απο εννια χωρια τον διωχνουν.

 

 Ο ανθρωπος ειναι οτι φαμε και οτι πιουμε, η αληθεια ειναι ΠΟΛΥ κατω στις προτεραιοτητες του.

 

 Ολοι να κονομησουν και να εξυπηρετησουν τα συμφεροντα τους θελουν.

 

 Περι λειτουργηματος λοιπον:

 

 

 

 

 1.30 ( και λιγο πριν για το ρεψιμο 😆 ) μεχρι 2.05

 

 Κωμωδια, ειρωνια, αλλα απο το να περιμενεις να λενε την αληθεια τα μεσα μαζικης ενημερωσης και οι youtubers, και να απευθυνονται με ορους ενηλικων στους ακροατες, να πηγαινουν δηλαδη εναντια δηλαδη στα ιδια τους τα συμφεροντα και στην ψυχολογια της μαζας, ειναι πολυ πιο ρεαλιστικη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 λεπτά πριν, manosx είπε

 Κλοπη δεν υπαρχει, γιατι μπορεις απλα να παρεις τα μπογαλακια σου και να φυγεις.

 

Η κλοπή είναι να σου αφαιρέσουν κάτι που έχεις/κατέχεις/είναι δικό σου.

Εδώ μιλάμε για μελλοντικές οιωνεί αμοιβές.

Άρα δεν μπορεί να υπάρχει κλοπή για κάτι που ακόμα δεν έχεις στην κατοχή σου.

Κατά την γνώμη μου απλά διώχνουν αυτούς με λίγα streams με κυριλέ τρόπο.

 

EDIT: Υπάρχει και κάτι ακόμα που κανείς δεν πρόσεξε ή δεν ανέφερε.

Όσοι διάβασαν το δημοσίευμα, θα είδαν ότι αναφέρεται σε προσπάθεια πάταξης των fake ακροάσεων (bots) για την αποκόμιση κέρδους.

 

Είχε γίνει ένας μικρός χαμούλης πριν κάποιο καιρό, με κάποια δημοσιεύματα, που ενέπλεκαν τις αμοιβές στους δημιουργούς με το ξέπλυμα μαύρου χρήματος μέσω της χρήσης bots.

Πλήρωναν κάποιοι δηλαδή με μαύρο χρήμα, για να έχουν bots να "ακούνε" κάποια κομμάτια δικών τους, για να βγάζουν καθαρά χρήματα από τις ακροάσεις.

Τότε το spotify είχε ισχυριστεί ότι κάτι τέτοιο είναι αδύνατο να συμβεί, λόγω του συστήματος εντοπισμού τέτοιων fake ακροάσεων που διαθέτει.

 

Τα δημοσιεύματα συνεχίστηκαν, και ισχυρίζονταν ότι υπήρχαν συγκεκριμένες συμμορίες, που κάποιο μέλος ανέβαζε ένα κομμάτι (πχ τραπ), μετά η συμμορία πλήρωνε για bots, και αμειβόταν για τις ακροάσεις, καθαρίζοντας το μαύρο χρήμα.

 

Δεν ξέρω αν έχει κάποια σχέση όλο αυτό.

Απλά το αναφέρω, γιατί μου φαίνεται "περίεργο" το γεγονός ότι την ίδια ώρα, και το youtube φαίνεται να προσπαθεί να "ξεκαθαρίσει" λογαριασμούς.

 

Επεξεργασμένο από fusiongtr
  • Like 1
  • Συμφωνώ 2

Freud-Σαντές

Ποιητής-Ερωαναλυτής PhD-SG

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου