Προς το περιεχόμενο

Το spotify απο του χρόνου δεν θα πληρώνει τους μικρούς


dimsonic

Προτεινόμενες αναρτήσεις

2 λεπτά πριν, fusiongtr είπε

 

Αυτό που λες, είναι άποψη, όχι γεγονός.

Είδες τι κάνει η προπαγάνδα των μέσων?

Δεν μιλάω για το τι θεωρούν οι Τούρκοι παραβίαση.

Μιλάω για γεγονός, όχι για άποψη

 

Έτσι είναι τα ελληνοτουρκικά, υπάρχουν 2 απόψεις και δεν υπάρχει γενικώς αποδεκτό λάθος και σωστό

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 λεπτά πριν, Άγιος είπε

Έτσι είναι τα ελληνοτουρκικά, υπάρχουν 2 απόψεις και δεν υπάρχει γενικώς αποδεκτό λάθος και σωστό

 

Δεν μιλάω για τα Ελληνοτουρκικά βρε.

Εκεί δεν ξέρω ακριβώς τι συμβαίνει για να έχω ολοκληρωμένη αξιόπιστη άποψη, για τα πάντα.

 

Εγώ μιλάω για ένα γεγονός, που δεν έχει να κάνει με άποψη.

Έτυχε να χρησιμοποιήσω αυτό το παράδειγμα.

 

Το point μου είναι ότι γινόμαστε κοινωνοί μιας επιλογής/επιλογών ειδήσεων (μέρος δηλαδή της πραγματικότητας), οι οποίες παρουσιάζονται με "ενσωματωμένη" άποψη, και σαφή κατεύθυνση, όπου υπάρχει λόγος/συμφέρον.

Επεξεργασμένο από fusiongtr
  • Συμφωνώ 1

Freud-Σαντές

Ποιητής-Ερωαναλυτής PhD-SG

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, fusiongtr είπε

Το point μου είναι ότι γινόμαστε κοινωνοί μιας επιλογής/επιλογών ειδήσεων (μέρος δηλαδή της πραγματικότητας), οι οποίες παρουσιάζονται με "ενσωματωμένη" άποψη, και σαφή κατεύθυνση, όπου υπάρχει λόγος/συμφέρον.

Αυτό. Και δόξα στο γιαραμπή να λέμε που αυτό σε κάποια μπανάλ πράγματα δεν έχει περάσει ακόμα. Δηλαδή πας στο δάσκαλο, σου λέει η τρομπέτα έχει έκταση από φα# κάτω από το πεντάγραμμο μέχρι ντο πάνω από το πεντάγραμμο και τον πιστεύεις κατευθείαν. Δε χρειάζεται μετά να ανοίξεις άλλα 5 βιβλία για να δεις αν υπάρχει "δημοκρατική" τρομπέτα που παίζει αλλού και "ρεπουμπλικάνα" τρομπέτα που παίζει αλλού.

 

Και για να προλάβω τους πονηρούς, που θα πουν τι λες ρε, εδώ πάνε τα κόντρα ντο και φα απάνω βροχή, και πεντάλ ακόμα έχω ακούσει από τρομπέτα μία οκτάβα κάτω: Αυτός που έχει εμβαθύνει τόσο ώστε να χρειαστεί αυτά να τα ξέρει, θα τα ξέρει. Αλλά σε κάποιον που δεν ξέρει τι σχήμα έχει η τρομπέτα, ΠΡΕΠΕΙ να του πει ότι έχει έκταση από φα# μέχρι ντο. Για το καλό της ανθρωπότητας.😂

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator
24 λεπτά πριν, fusiongtr είπε

 

Βρε δεν έχεις άδικο, εννοείται.

Αλλά πχ μήπως θα μπορούσες να μου πεις που μπορώ να βρω πόσες παραβιάσεις έχουν κάνει τα δικά μας μαχητικά σε Τουρκικό έδαφος (εκτός κι δεν κάνουν δηλαδή :classic_tongue:)?

Γιατί καθημερινά σχεδόν, εμείς εδώ στην Ελλάδα μαθαίνουμε μόνο τις Τουρκικές.

 

Απλό παράδειγμα ήταν, μην πέσετε να με φάτε τώρα, έτσι? :classic_biggrin:

Να ξεκινήσουμε από το τι ορίζουμε εμείς ως παραβίαση εναέριου χώρου και τι οι Τούρκοι. Είναι σύμφωνο με τις διατάξεις του Διεθνούς δικαίου; Αν ναι, έχει σημασία εφόσον οι Τούρκοι αρνούνται να πάνε στη Χάγη, παρά το γεγονός ότι συμμετέχουν στο Hague Convention;

 

Άρα το να βρεις έναν αριθμό δεν έχει και πολύ μεγάλο νόημα. Θέλει μελέτη, Ελληνικές πηγές, Τουρκικές πηγές, ΝΑΤΟικές πηγές, κλπ. Θες να το κάνεις; Καλώς. Δε θες; Τότε ό,τι πει ο Ευαγγελάτος.

 

Συγγνώμη από τον dimsonic για την εξέλιξη του θέματος. Δε θα το τραβήξω περαιτέρω, βλέπω ότι το βλέπουμε και αρκετά διαφορετικά.

More is more. Yngwie Malmsteen

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Administrator

 

45 λεπτά πριν, dimsonic είπε

δεν σε παρεξηγούμε, αλλά εδω δεν κάνουμε λειτούργημα.

δεν είμαστε ειδησειογραφικό πρακτορείο.

Γράφουμε σε ένα φόρουμ.

Και παίρνει ο ένας αφορμή απο τον άλλον και γίνεται συζήτηση.

Και στα τελευταία ποστ γίνεται περισσότερη συζήτηση από ό,τι στα πρώτα όπου, επιχειρήθηκε (για μένα) να γίνει απόρριψη του θέματος.

και εδω είναι το προβλημα... που θεωρείς το να πεις την αντικειμενική αλήθεια... λειτούργημα. Ενω πιστεύεις πως επειδή είναι φορουμ (?) εμείς εδω συζητάμε χωρίς βάση γιατί έίναι καφενείο και ο καθένας λέει ότι να 'ναι. 

Μα η κουβέντα αναπτύσσεται με βάση το πρώτο ποστ. Αν αυτό παραπλανεί θα υπάρξουν αντιδράσεις απο τους γνώστες και κόντρες απο τους οπαδούς. Και πάει στην κερκίδα η μπάλα.

Τα θέματα που επιλέγεις όμως είναι για κουβέντα και μπράβο σου.

45 λεπτά πριν, BillTrantos είπε

Ο κόσμος έχει την ευθύνη του εαυτού του. Για αυτό δε σε κατάλαβα (πιθανολογώ). Αντίθετα, σε άλλα καθεστώτα την ευθύνη του εαυτού μας την έχει ο ποιμένας, ο ηγέτης, ο πατέρας.

 

Εγώ θα ανοίξω να δω από 10 μεριές, όχι 5, για να καταλήξω σε ένα συμπέρασμα. Και επειδή μπορώ να το κάνω εγώ που δεν είμαι και κάνα ταλέντο (για να πάω και στο πρωινό θέμα), έχω την απαίτηση να το κάνουν όλοι.

Και εδω είναι το τεκμήριο που ο Μπίλης είναι ενήλικας και κουβαλάει περισσότερη ευθύνη για τον εαυτό του απ ότι πολύ μεγαλύτεροι του σε ηλικία.

Μια κοινωνία πρέπει να αντιμετωπίζει τον λαό ως ενήλικα, γιατί αυτό του αξίζει. Πρέπει να του προσφέρει τις επιλογές και να μην του φέρεται σαν πατερούλης σε ανήλικο πατρονάροντας τον. 

1 ώρα πριν, fusiongtr είπε

 

Ενώ τα υπόλοιπα μέσα εκτός του Κιμ δηλαδή δίνουν την είδηση χωρίς "χρωματισμό"/κατεύθυνση?

Παντού και πάντα τα ίδια χάλια βλέπουμε.

 

μα είπα αρχικά

1 ώρα πριν, Yannis Methenitis είπε

... θα σου μεταφέρω ένα μάθημα δημοσιογραφίας που παρέδιδα στα ΙΕΚ και είναι το βασικότερο αλλά και το πιο παραμελημένο στις ημέρες μας, (μιας και ελάχιστοι επαγγελματίες δημοσιογράφοι το τηρούν) διότι παραπλανεί κόσμο και δημιουργεί εντυπώσεις.

 

  • Like 2

Live and let Live.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, BillTrantos είπε

Να ξεκινήσουμε από το τι ορίζουμε εμείς ως παραβίαση εναέριου χώρου και τι οι Τούρκοι. Είναι σύμφωνο με τις διατάξεις του Διεθνούς δικαίου; Αν ναι, έχει σημασία εφόσον οι Τούρκοι αρνούνται να πάνε στη Χάγη, παρά το γεγονός ότι συμμετέχουν στο Hague Convention;

 

Άρα το να βρεις έναν αριθμό δεν έχει και πολύ μεγάλο νόημα. Θέλει μελέτη, Ελληνικές πηγές, Τουρκικές πηγές, ΝΑΤΟικές πηγές, κλπ. Θες να το κάνεις; Καλώς. Δε θες; Τότε ό,τι πει ο Ευαγγελάτος.

 

 

Βλέπεις ότι δεν είναι εύκολο κάποιες φορές βρε Βασίλη μου?

Εννοώ "παραβίαση" σύμφωνα με το τι θεωρούμε εμείς "παραβίαση" Τουρκικού εναέριου χώρου.

Ρώτα έναν Έλληνα την άποψή του για το θέμα, να δεις τι θα σου πει.

Οι Τούρκοι τα κάνουν αυτά γιατί ... επιβουλεύονται ... κλπ.

Δεν ξέρει καν την ύπαρξη άλλης πλευράς (σύμφωνα με την δική μας θεώρηση ξαναλέω).

 

Τέλος πάντως ζητώ κι εγώ συγγνώμη για το hijack και σταματάω.

Freud-Σαντές

Ποιητής-Ερωαναλυτής PhD-SG

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 λεπτά πριν, Yannis Methenitis είπε

 μα είπα αρχικά

 

 

Έχεις δίκιο Γιάννη.

Απλά εγώ "πιάστηκα" από το "Κιμ", για να αναδείξω περισσότερο, ότι αυτό δεν είναι "προνόμιο" μόνο αυταρχικών καθεστώτων.

Freud-Σαντές

Ποιητής-Ερωαναλυτής PhD-SG

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Administrator

Η διαφορά είναι πως σε δημοκρατικά καθεστώτα το κάνουν πολλά μικρότερα συμφέροντα ή και ατομικές επιπόλαιες φιλοδοξίες αλλά με ελευθερία να διασταυρώσεις σε κάθε γωνιά του κόσμου ενώ ΟΙ Κιμ είναι ...ένας και μονοπώλιο.

Live and let Live.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, Yannis Methenitis είπε

Η διαφορά είναι πως σε δημοκρατικά καθεστώτα το κάνουν πολλά μικρότερα συμφέροντα ή και ατομικές επιπόλαιες φιλοδοξίες αλλά με ελευθερία να διασταυρώσεις σε κάθε γωνιά του κόσμου ενώ ΟΙ Κιμ είναι ...ένας και μονοπώλιο.

 

Σίγουρα.

Είπαμε, δεν συμψηφίζουμε, αναλογίες και αντιστοιχίες βλέπουμε.

Freud-Σαντές

Ποιητής-Ερωαναλυτής PhD-SG

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, fusiongtr είπε

Όταν πηγαίναμε να κάνουμε κατάθεση στην τράπεζα πριν πολλά χρόνια, παίρναμε 25% τόκο.

 

Με 30% πληθωρισμό..και 10% διολίσθηση ανά έτος,τα καλά χρόνια.

Να τα λαιμΕκιαφτα

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου