Προς το περιεχόμενο

Μαγνήτες για fender Stratocaster mexico


Προτεινόμενες αναρτήσεις

1 ώρα πριν, Γιώργος Παυλίδης είπε

Οι player series κιθάρες συνήθως φοράνε μαγνήτες alnico 

 

Τότε, μην πας σε high gain. 

Κοιτα σε ποιο hot μόνο, ή σε medium gain rail. Πολλές οι επιλογές.

Γιώργος

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, Γιώργος Παυλίδης είπε

Οι player series κιθάρες 

Την είχα την κιθάρα. Γενικά έχει καλούς μαγνήτες. Αρκετά αρνητικά σημεία, αλλά οι μαγνήτες δεν είναι ένα από αυτά. 

Τώρα αν θες "γεμάτο" ήχο σε bridge μαγνήτη strat, δεν ξέρω. Και custom shop μαγνήτες να πάρεις, παίζει να μην το βρεις αυτό. Στα δικά μου τα αυτιά, ο bridge μαγνήτης της strat δεν είναι και από τους αγαπημένους μου ήχους στην κιθάρα.

 

Υγ: γι'αυτό την αντάλλαξα και πήρα Tele και βρήκα την υγειά μου... 😅

Σόρρυ παρέα. 

 

Εξαρτάται τι θες να παίξεις, φίλε. Αν θες να παίξεις το μέσο ροκ ριφ σε στρατ, δεν είναι αυτή η κιθάρα που ψάχνεις. Αν θα το έλυνε ένας humbucker; Ίσως. Αλλά έτσι χάνεις τη θέση 2, bridge-middle, η οποία τα σπάει για funky stuff

 

  • Like 1

Never give up! 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 ώρες πριν, Nekkon είπε

Την είχα την κιθάρα. Γενικά έχει καλούς μαγνήτες. Αρκετά αρνητικά σημεία, αλλά οι μαγνήτες δεν είναι ένα από αυτά. 

Τώρα αν θες "γεμάτο" ήχο σε bridge μαγνήτη strat, δεν ξέρω. Και custom shop μαγνήτες να πάρεις, παίζει να μην το βρεις αυτό. Στα δικά μου τα αυτιά, ο bridge μαγνήτης της strat δεν είναι και από τους αγαπημένους μου ήχους στην κιθάρα.

 

Υγ: γι'αυτό την αντάλλαξα και πήρα Tele και βρήκα την υγειά μου... 😅

Σόρρυ παρέα. 

 

Εξαρτάται τι θες να παίξεις, φίλε. Αν θες να παίξεις το μέσο ροκ ριφ σε στρατ, δεν είναι αυτή η κιθάρα που ψάχνεις. Αν θα το έλυνε ένας humbucker; Ίσως. Αλλά έτσι χάνεις τη θέση 2, bridge-middle, η οποία τα σπάει για funky stuff

 

Επειδή με ενδιαφέρει το θέμα θα ήθελα να μου μιλήσεις λίγο για τα αρνητικά σημεία,επίσης θα ήθελα να μου πεις κ για την tele.ολη αυτή η ιστορία με τον μαγνήτη που θέλω να αλλάξω είναι γτ παίζω κ metal κ ο μόνος της stato δεν παίρνει κ πολύ ωραία το γκάζι,δεν είναι γεμάτος ο ηχος

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 λεπτά πριν, manosx είπε

 Αν θελεις metal, τοτε πρεπει να βαλεις διπλο, και μαλιστα κανονικο διπλο.

 

Και με single coil sized humbucker μια χαρά θα είναι...υπάρχουν πάμπολλα μοντέλα από Dimarzio, Duncan κοκ που θα κάνουν την δουλειά και με το παραπάνω...

 

...αρκει φυσικά καποιος να διαλέξει single coil sized humbucker με humbucker voicing και χαρακτηριστικά...γιατι αν καποιος θελει ήχο hum και παρει κανανέναν Cruiser ή Fast Track 1, ε μάλλον θα κάνει λάθος επιλογή.

  • Like 2

Με λέγανε Freedom...

...τώρα με λένε...ΑpussyΑ...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 Για neck θεση, leads και τετοια, εχω ακουσει ωραιους single size διπλους.

 

 Για bridge θεση παλι, που θες γκουκογκουκου 😆 με οσο ογκο γινεται κλπ,  δεν εχω πετυχει κατι ανταξιο των καλων κανονικων διπλων.

 

 Επειδη ομως το εχω παρατησει το γκουκουγκουκου εδω και χρονια, δε θα επιμεινω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μάνο, έχουν περάσει απο τα χέρια μου οι Cruiser neck, Cruiser bridge, δύο Fast Track 1, Air Norton S, Tone Zone S, Fast Track 2 και Pro Track (4, ζωή να'χουν).

 

Ολοι εκτός από τους Cruiser και Fast Track 1 είναι καραhumbucker voiced.

 

Αν θέλεις ΤζΤζΤζ και να μπιστάει το κανεις με όλους αυτους τους hum-voiced, αν θέλεις απειρο gainοτζιτζιτζι, από Tone Zone S, Fast Track 2, Superdistortion και πάνω.

 

Αυτά πάντα για bidge θέση.

  • Like 2
  • Συμφωνώ 1

Με λέγανε Freedom...

...τώρα με λένε...ΑpussyΑ...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ξέχασα...

 

Eννοειται οτι Tone Zone S και Air Norton S (αυτους έχω κρατησει) εχουν συγκριθει διλπα διπλα με κανονικους διπλους και σε πραγματικότατες συνθηκες (και οι Pro Track σε όλες τις θέσεις). Ουτε καν θα το σκεφτομουν να τους αλλαξω με κανονικους humbucker sized μαγνητες.

 

Σπανια παιζω με παραμορφωση αλλα επειδή λιγα χρονια πριν ηχογραφησα το μόνο "μεταλ" κομματι που έχω μεχρι στιγμής, έτσι και ακουσεις τον Tone Zone S με 250άρια pots παντου και mod το #2 tone της στρατ να ειναι dedicated στον bridge, νομίζω οτι θα εντυπωσιαστείς (ή με 500αρι vol pot και το tone λιγο rolled off).

 

Και ακριβως επειδή σπανια παιζω με παραμορφωση, κρατησα τους Tone Zone S και Air Norton S (αυτόν παιζει να ειμαστε καμια 10αρια στον κοσμο που τον χρησιμοποιουμε σε θεση bridge, lol), απο εκεί και πάνω (Fast Τrack 2 κοκ) για μένα είναι ακατορθωτο να τους κάνω tame για να παιξουν καθαρα (με ρυθμιση vol και tone)

Επεξεργασμένο από Freedom

Με λέγανε Freedom...

...τώρα με λένε...ΑpussyΑ...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου