Προς το περιεχόμενο

Μαγνήτες για fender Stratocaster mexico


Προτεινόμενες αναρτήσεις

1 λεπτό πριν, vrasidas27 είπε

Το σολο του the wall διαφωνει με αυτο το στεητμεντ

 

Δεν θα βγάζει αυτό που λέμε Strat-ίλα, Tele-ίλα μπορεί να βγάλει άνετα (με την έννοια του σκασίματος).

Επίσης αν δεν κάνω λάθος στο συγκεκριμένο σόλο η κιθάρα είχε P-90s?

 

  • Συμφωνώ 1

Freud-Σαντές

Ποιητής-Ερωαναλυτής PhD-SG

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, fusiongtr είπε

 

Δεν θα βγάζει αυτό που λέμε Strat-ίλα, Tele-ίλα μπορεί να βγάλει άνετα (με την έννοια του σκασίματος).

Επίσης αν δεν κάνω λάθος στο συγκεκριμένο σόλο η κιθάρα είχε P-90s?

 

Το λεω γιατι πολλοι φαν των στρατ (κ των Πινκ Φλουντ) υποθετουν πως ο Γκουρμουλ... ε συγγνωμη ο Γκιλμουρ το ηχογραφησε με στρατ (ειδικα σε προ ιντερνετ μερες) κ το χρησιμοποιουν ως τεξτμπουκ παραδειγμα καθαρου στρατ ηχου

  • Like 1

Αυτος ο δρομος φτιαχτηκε επι countach

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 λεπτά πριν, odis13 είπε

 

Εμενα παλι ρε φιουζιε μου φαινεται οτι αυτος ο ογκος στα χαμηλομεσαια και το υπερκομπρεσσαρισμα που συχνα εχουν εκει κατω δεν φευγει με τιποτα. Πολυ πιο δυσκολα απ'οτι φευγει απο μια SG πχ. 

 

Να σου πω Οδυσσέα.

Από την εμπειρία μου, αυτός ο όγκος στον οποίο αναφέρεσαι (και φυσικά έχεις δίκιο) νομίζω ότι άνετα (χμμμ ίσως όχι και τόσο άνετα) "μασκαρεύεται".

Αυτό που είναι πιο δυσκολο, ίσως να είναι το να αποκτήσει περισσότερο σκάσιμο, όπως έχει πχ η SG, και γι' αυτό και η αναφορά σου.

 

7 λεπτά πριν, odis13 είπε

Αλλα κραταω και μια πισινη γιατι οι Les Paul ειναι και απο τις κιθαρες που (παλι γνωμη μου) διαφερουν παλαβα απο κομματι σε κομματι - αν εχεις ακουσει το κλασσικο trope οτι οι ΚΑΛΕΣ ΚΑΛΕΣ LP ακουγονται παραπανω σαν κομπρεσσαρισμενες γεματες τελε παρα σαν αυτο που οι περισσοτεροι αναγνωριζουν σαν LP?

 

Φυσικά το έχω ακούσει.

Αλλά αυτό έχει να κάνει με την χρήση τους.

Πατάνε δηλαδή σ' αυτό το χαρακτηριστικό, και την χρησιμοποιούν έτσι, ώστε αυτό να τονίζεται.

Αυτό τουλάχιστον πιστεύω εγώ, δεν είμαι και κανένας ... γκουρούς. :classic_biggrin:

Επεξεργασμένο από fusiongtr
  • Like 2

Freud-Σαντές

Ποιητής-Ερωαναλυτής PhD-SG

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, fusiongtr είπε

Φυσικά το έχω ακούσει.

Αλλά αυτό έχει να κάνει με την χρήση τους.

Πατάνε δηλαδή σ' αυτό το χαρακτηριστικό, και την χρησιμοποιούν έτσι, ώστε αυτό να τονίζεται.

Αυτό τουλάχιστον πιστεύω εγώ, δεν είμαι και κανένας ... γκουρούς. :classic_biggrin:

Σε κουβεντα με τον Γιαννη (GAS) μου εχει πει πως για ενα πιστο αντιγραφο early PAF που βγαζει (εντελως τελε on steroids οπως λενε) πολλοι πανε ενθουσιασμενοι ζητώντας αυτον για Les Paul, οταν ομως τον βλεπουν στην πραξη καταληγουν σε πιο μετεπειτα υλοποιησεις PAF να εχουν περισσοτερη ''στρογγυλιλα'' κ λιγοτερη ακατεργαστη χορδιλα

  • Συμφωνώ 1

Αυτος ο δρομος φτιαχτηκε επι countach

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

27 λεπτά πριν, odis13 είπε


Ισως οχι σε απολυτως ολα τα settings αλλα γενικα μιλωντας σιγουρα, ναι. 

 


Και μιας και ανεφερες το συγκεκριμενο παραδειγμα, πριν απο χρονια ειχα την ευκαιρια να κανω ενα πολυ ενδιαφερον τεστ. Βαλαμε στον ιδιο ενισχυτη στο ιδιο μαγαζι PRS Custom 24 και PRS CE 24 με τους ιδιους μαγνητες, ειχαμε μαλιστα 4 custom και 2 CE. Ιδιες κιθαρες απο πανω μεχρι κατω με μονη διαφορα οτι η custom ειναι set mahogany neck και η CE bolt on maple neck. 

Οχι ειχαν διαφορα, κανανε ΚΡΑ λεμε. 

 

Η συνέχεια, εδώ 😁

 

 

Γιώργος

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

21 ώρες πριν, Γιώργος Παυλίδης είπε

Ναι ξέρω ότι η κιθάρα δεν είναι για μέταλ,αλλά θεωρώ ότι αν αλλάξω τουλάχιστον της γέφυρας τον μαγνήτη κ καταφέρω να έχω περισσότερο όγκο κ ότι ίσως να με βολεύει.

 

Φυσικά και θα σε βολεύει καλύτερα και φυσικά και θα δεις διαφορά.

 

Δεν κατάλαβα γιατί ρωτάς για διπλό σε μέγεθος μονού, γνωρίζεις ότι η κιθάρα σου πιθανότατα είναι ήδη ''σκαμμένη'' (και στην θέση bridge αλλά και πιθανότατα και στην θέση neck) ώστε να μπορεί να υποδεχτεί κανονικό μαγνήτη humbucker? (εντάξει θα πρέπει να αγοράσεις και pickguard αλλά αυτό δεν θα σου κοστίσει πάνω από 20ρικο - απλά πρόσεξε να ταιριάζουν οι θέσεις που είναι οι βίδες). Αν αφαιρέσεις το pickguard σου θα το διαπιστώσεις και μόνος σου ότι πιθανότατα η κιθάρα είναι ήδη σκαμμένη.

 

Γενικά αυτή η συνταγή είναι δοκιμασμένη και κλασσική, δεν ανακαλύπτεις και τον τροχό, για μένα humbucker στο bridge είναι απαραίτητος σε μια στρατ.

 

Το μόνο μειονέκτημα (που δεν ξέρω αν αναφέρθηκε) είναι ότι θα έχεις περισσότερο volume λόγου του μεγαλύτερου output που έχει ο διπλός σε σχέση με τις άλλες θέσεις (στα καθαρά, στα βρώμικα κομπρέαασει ο ήχος και δεν ακούγεται τόσο μεγάλη η διαφορά). Το οποίο λύνεται πανεύκολα με ένα καθαρό boost πετάλι τύπου TC electronics spark mini ή mxr micro amp το οποίο θα ενεργοποιείς όταν παίζεις με τις άλλες θέσεις και βουαλά.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου