Προς το περιεχόμενο

Βελτίωση ακουστικής


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα σε όλους.

Σκέφτομαι να ξεκινήσω να προσθέσω κάποια πραγματάκια για να βελτιώσω τον ήχο μου.

Ο χώρος χρησιμοποιείτε μόνο για μουσικές παραγωγές,όχι για ηχογραφήσεις.Δέν θα προχωρήσω σε πολυδάπανες λύσεις γιατί δεν είμαι και κανένας επαγγελματίας.Απλά θέλω να μπορώ να κάνω το mixing και το mastering με λίγο ποιό σωστό ήχο να έρχεται στα αυτία μου.

Τα προβλήματα που αντιμετωπίζω τώρα είναι κυρίως το μπάσσο.Είναι μικρός ο χώρος και έχω πολλές ανακλάσεις σε μεσαίες και ψηλές συχνότητες με αποτέλεσμα να μήν ακούω όσο πρέπει τις χαμηλές.

Αποτέλεσμα όπως είναι αναμενόμενο να μιξάρω κομμάτια και να έχουν πολύ μπάσο μέσα τους.

Οπότε σίγουρα πρέπει να ξεκινήσω με κάτι στους πλαινούς τοίχους για να αποφύγω τις πρώτες ανακλάσεις.

Τώρα σχετικά με το ποσό που θα διαθέσω λέω να ξεκινήσω σιγά σιγά να προσθέτω πράγματα γιατί δεν υπάρχει δυνατότητα να πάρω κάποια από τα έτοιμα kit της auralex πχ.

Έχω την εντύπωση πώς το listening spot μου είναι σωστό.Οπότε πρέπει να κινηθώ με βάση αυτό.

Παραθέτω και ένα πρόχειρο σχέδιο.

Κάθε γνώμη ευπρόσδεκτη.

6f3adf237289084.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Τα προβλήματα που αντιμετωπίζω τώρα είναι κυρίως το μπάσσο.Είναι μικρός ο χώρος και έχω πολλές ανακλάσεις σε μεσαίες και ψηλές συχνότητες με αποτέλεσμα να μήν ακούω όσο πρέπει τις χαμηλές.

Μαλλον το αντιθετο πρεπει να συμβαινει

Συνηθως τα μπασα ειναι δυσκολα (ειδικα σε μικρα δωματια)

For Those About To Rock We Salute You

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν έχεις αποτυπώσει το χώρο και την τοποθέτηση των μόνιτορ όπως είναι πραγματικά , μάλλον δεν είναι σωστή η τοποθέτησή τους . Θέλουν σίγουρα άνοιγμα για να σχηματίζεται ένα ισόπλευρο τρίγωνο με το κεφάλι σου .

Βεβαιώσου ότι είναι και στο σωστό ύψος . Θα πρέπει τα αυτιά σου να είναι λίιγο πιο πάνω απο την πάνω πλευρά του κώνου των γούφερ . σχεδόν ανάμεσα απο γούφερ και τουίτερ .

 

Πες μας και τι μόνιτορ είναι ..... μπορεί να φταίει αυτό  ;)

www.facebook.com/kostas.antonakopoulos

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δέν έχω κάνει τόσο καλό το σχέδιο  ;D .Το τρίγωνο είναι σωστό.1 Μέτρο απέχουν τα μόνιτορ μεταξύ τους και 1 εγώ από αυτά.Το ύψος είναι ακριβώς εκεί που είπες.Τα αυτία μου στην μέσω τουίτερ και μπάσσου.

Τα μόνιτορ είναι τα krk rokit 6 g2..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Με 6'' κώνους και να μην ακούς μπάσο ..... λίγο περίεργο μου φαίνεται  ::)

Μήπως πρέπει να γνωριστείς καλύτερα με τα μόνιτορ σου ακούγοντας πολύ μουσική από αυτά ?

www.facebook.com/kostas.antonakopoulos

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ισως να είναι και αυτό ωστόσο το θέμα μου είναι πώς όταν ακούω τις παραγωγές μου σε άλλα ηχεία ,mp3 και μόνιτορ έχουν πολύ μπάσο,θέλει χαμήλωμα.Την οποία ένταση του δεν την ακούω σωστά από τα μόνιτορ.

Σε αυτόν τον τομέα εννοώ ότι έχω πρόβλημα με την ακουστική του χώρου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δοκίμασε να κάνεις το αντίθετο. Να πάρεις ένα θέμα που ακούγεται κατά την άποψή σου σωστά σε κάποιο άλλο σύστημα και να το ακούσεις στο δικό σου.

Είναι πάντως περίεργο και συμφωνώ με τον φίλο kosta80, ότι δεν γίνεται να μην παίζει επαρκώς μπάσο το συγκεκριμένο το ηχείο με 6'' γούφερ.

Προφανώς κάποιος "αδύναμος κρίκος" θα υπάρχει στο σύστημα.

We will walk on the land....

Peter Gabriel

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχω παρατηρήσει πάντως πώς σε άλλα σημεία του δωματίου και όχι στο "listening spot" ακούγεται κάπως καλύτερα.Θα μου πείς χώρις μπασοπαγίδες στίς γωνίες θα κάνουν πάρτυ οι χαμηλές αλλά τεσπα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

Λοιπόν τελικά έβγαλα μία άκρη.Ωστόσο τώρα ψάχνομαι για absorb panels κυρίως.

Αυτά του thomman τα έχει δοκιμάσει κανείς?

Μήπως είναι λίγο κοροιδία να κοιτάξω σε επώνυμες εταιρίες πχ auralex και λοιπά που είναι πανάκριβες?

Αναρωτιέμαι άν η τόσο μεγάλη χρηματική διαφορά έχει κάποια τόσο μεγάλη διαφορά στην ακουστική βελτίωση,και άν αξίζει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αγαπητέ φίλε αυτο ειναι συνηθισμένο πρόβλημα διότι στην Ελλάδα, σχεδόν το 99% των δωματίων ακρόασης και επαγγελματικών studio ηχογράφησης δεν έχουν κάνει ακουστική μελέτη και παράλληλα ακουστικές μετρήσεις για θέση ακρόασης.

 

Το πρόβλημα σου είναι απλά ότι έχεις ένα σημαντικό βύθισμα (deep) σε μια περιοχή συχνοτικής απόκρισης χαμηλών συχνοτήτων.Αυτο εχει ως αποτεέλσμα, να μην ακούς μπασσο στην θέση ακρόασης,με αποτέλεσμα να δίνεις ένταση σε εκείνες τις συχνότητες κατά το mixing και mastering, και στο τέλος να βγαίνει μπουκωμένο με μπασσο το αποτέλεσμα

 

Αυτό οφείλεται στην αρχιτεκτονική-δομική ακουστική του δωματίου σου (αξονικοί τρόποι ταλάντωσης,ίσως ακυρώσεις από επιστροφή κύματος σε κάποιες συχνότητες όχι λόγο γεωμετρίας του χώρου,μιάς και στις χαμηλές συχνότητες το μήκος κύματος είναι τόσο μεγάλο που δεν βλέπει επιφάνειες, αλλά λόγο συντονισμού του δωματίου και φυσικά μη εφαρμογής ακουστικου σχεδιασμού).Παντα μιλάμε για την συγκεκριμένη θέση ακρόασης

 

Συμπληρωματικά πρέπει να υπάρχει και ο σωστός χρόνος αντήχησης (0,3-0,5sec),παράλληλα με την συχνοτική απόκριση (+ - 3dB) στις χαμηλες-μεσαίες συχνότητες.(και όταν μιλάμε για χαμηλές συχνότητες σε τετοια δωμάτια μιλάμε απο 40-50Hz και πάνω.Εξάλλου κατω απο το cut off frequency σε τέτοια δωματια υπάρχει κυμματική ακουστική, αλλά πρακτικά το δωμάτιο δεν μπορεί να το υποστηρίξει.

 

Πολλές φορές είναι ποιο έυκολο να σχεδιασουμε ένα θέατρο,παρά ένα μικρό δωμάτιο ακρόασης τύπου control room.

 

Με Φ.Χ.

 

Γιώργος Χατζηγεωργίου

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου