Προς το περιεχόμενο

Epiphone Quick Connect


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Μέχρι στιγμής δεν έχω βρει κάτι σε κατάστημα ηλεκτρονικών. Για την ακρίβεια δεν βρίσκω και καταστήματα ηλεκτρονικών, σε ένα δύο που πήγα δεν είχανε και δεν ξέρανε που να με παραπέμψουν. Ούτε στο πράκτικερ είχε. Αν ξέρετε κανένα στη περιοχή Πειραιάς - Κερατσίνι - Νίκαια - Δραπετσώνα - Αιγάλεω θα το εκτιμούσα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

To έχω κανει σε epiphone και gibson. Στην epiphone δεν ήξερα, και το έκανε ο μαστορας. Στην gibson εμαθα και το έκανα μονος μου. Κόβουμε τα κλιπ από τους μαγνήτες και κολλάμε απευθείας πάνω στα ποτενσιόμετρα. Εάν έχει κολλημένα θυληκά κλιπ πανω στους διακοπτες κλπ, δεν μας ενοχλούν. Εμείς κολλάμε στον διαθέσιμο χώρο πανω στα pots.

Γιώργος

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

Στα καταστήματα ηλεκτρονικών θα πρέπει να πας με δείγμα, να έχεις δηλαδή μαζί τον μαγνήτη, γιατί 5 pin headers υπάρχουν σε διάφορα μεγέθη και δε θα βρεις αλλιώς άκρη. Μπορείς να δοκιμάσεις το "Φανός" και το "Ακτίνιο" στο κέντρο Αθήνας. Αν δε βρεις εκεί μάλλον είναι μονόδρομος να τα φέρεις απ' έξω:
 

https://www.ebay.com/sch/i.html?_from=R40&_trksid=p2332490.m570.l1313&_nkw=epiphone+quick+connect&_sacat=0

 

https://www.aliexpress.com/item/1005005111264270.html

 

Αυτά αν θέλεις να διατηρήσεις το quick connect.

Δεύτερη η λύση που εγώ θα εφάρμοζα: να ξηλώσω όλο το wiring, να το βγάλω όλο μαζί κανα 30 εύρω στις αγγελίες και να αγοράσω καλά ποτενσιόμετρα ίντσας (TVT short shaft), έναν καλό PIO πυκνωτή και pickup selector από crazyparts.de. Θα χρειαστεί λιιιγο μεγάλωμα η τρύπα για να χωρέσει το ίντσας που γίνεται εύκολα με λίγη μονωτική ταινία γύρω από τις παλιές τρύπες (για να μην πετάξει φλούδα απ τo finish) και ένα τρυπάνι αέρος 3/8, αλλά το αποτέλεσμα αξίζει τον κόπο για μένα. Μετά ένα 50s wiring και αρχηγός. Είπαμε, προσωπικό γούστο. 

Τρίτη λύση αν δε θες να πας σε μεγαλώματα τρύπας και εξωτικά ποτενσιόμετρα και παραγγελίες από το εξωτερικό κλπ κλπ, όταν πας στον Φανό ή στο Ακτίνιο και δεν βρεις αυτό που θέλεις πάρε από εκεί τέσσερα καλά λογαριθμικά ποτενσιόμετρα 500kΩ, με πάχος 8mm και ύψος περίπου 9,5mm ή πετάξου μέχρι το Music Accessories που είναι τρία λεπτά πιο πάνω και ζήτα να σου δώσουν ποτενσιόμετρα και καλώδιο για Epiphone. Εκεί θα ξέρουν τα παιδιά. 

 



 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τα πράγματα είναι απλά. Κολλάς τους μαγνήτες πάνω στα ποτενσιόμετρα, εάν είναι εφικτό.

 

Εδώ η SG μου, όπου έχω βγάλει τα κλιπ με τους μαμα μαγνήτες, τα άφησα κενά, και κόλλησα τους νέους απευθείας πάνω.

 

IMG_20240103_112651.thumb.jpg.45b9c66592600de791b0ea0c77f7ffaa.jpg

 

Εάν μπορείς ανέβασε μια φωτό από το εσωτερικο.

  • Like 1

Γιώργος

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator
1 ώρα πριν, gkourmoul1 είπε

Τα πράγματα είναι απλά. Κολλάς τους μαγνήτες πάνω στα ποτενσιόμετρα, εάν είναι εφικτό.

 

Εδώ η SG μου, όπου έχω βγάλει τα κλιπ με τους μαμα μαγνήτες, τα άφησα κενά, και κόλλησα τους νέους απευθείας πάνω.

 

IMG_20240103_112651.thumb.jpg.45b9c66592600de791b0ea0c77f7ffaa.jpg

 

Εάν μπορείς ανέβασε μια φωτό από το εσωτερικο.

Αυτό το έκανες για να κρατήσεις την κιθάρα όσο πιο κοντά στην αρχική κατάσταση σε περίπτωση πώλησης; Γιατί διαφορετικά δεν ξέρω... Κατά τη γνώμη σου αξίζει τον κόπο σε σχέση με το να το έβγαζες τελείως; 

Επειδή μιλάμε και για Epiphone τώρα, που δε θα χάσει σίγουρα σε αξία με τέσσερα καλά ποτενσιόμετρα...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 λεπτά πριν, kpeyos είπε

Αυτό το έκανες για να κρατήσεις την κιθάρα όσο πιο κοντά στην αρχική κατάσταση σε περίπτωση πώλησης;

 

Καμία σχέση. Είναι το πιο γρήγορο και το πιο απλό που μπορει να κάνει κάποιος. Αποσυνδέει τα κλιπ των παλιων μαγνητών, και κολλάει τους νεους μαγνήτες απευθείας πανω στα ποτενσιόμετρα. Αυτό προϋποθέτει ότι είσαι ευχαριστημένος με την ποιότητα και λειτουργία των υφιστάμενων ηλεκτρικών μερών.

 

Οι λύσεις που αναφέρεις είναι αρκετά πολύπλοκότερες, αλλά μέσα από αυτές μπορεί να βελτιωθεί αισθητά ένα μετριο κύκλωμα, εάν αυτός είναι ο επιπλέον στόχος, πέραν της συμβατότητας των νεων μαγνητών.

Γιώργος

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator
7 λεπτά πριν, gkourmoul1 είπε

 

Καμία σχέση. Είναι το πιο γρήγορο και το πιο απλό που μπορει να κάνει κάποιος. Αποσυνδέει τα κλιπ των παλιων μαγνητών, και κολλάει τους νεους μαγνήτες απευθείας πανω στα ποτενσιόμετρα. Αυτό προϋποθέτει ότι είσαι ευχαριστημένος με την ποιότητα και λειτουργία των υφιστάμενων ηλεκτρικών μερών.

 

Οι λύσεις που αναφέρεις είναι αρκετά πολύπλοκότερες, αλλά μέσα από αυτές μπορεί να βελτιωθεί αισθητά ένα μετριο κύκλωμα, εάν αυτός είναι ο επιπλέον στόχος, πέραν της συμβατότητας των νεων μαγνητών.


Ναι ΟΚ, δεν αφαιρείς ποτενσιόμετρα και κύκλωμα, απλά μου φαίνεται παλούκι χωροταξικά. Παρόλο που έχω αρκετή εμπειρία και επαγγελματικό κολλητήρι με μύτες που χωράνε, μου φαίνεται πιο εύκολο να τραβήξεις το παλιό κύκλωμα να βάλεις 4 νέα pots και έχεις τον έξτρα χώρο. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

18 λεπτά πριν, kpeyos είπε


Ναι ΟΚ, δεν αφαιρείς ποτενσιόμετρα και κύκλωμα, απλά μου φαίνεται παλούκι χωροταξικά. Παρόλο που έχω αρκετή εμπειρία και επαγγελματικό κολλητήρι με μύτες που χωράνε, μου φαίνεται πιο εύκολο να τραβήξεις το παλιό κύκλωμα να βάλεις 4 νέα pots και έχεις τον έξτρα χώρο. 

 

Τυπικά, για να κάνεις τις κολλήσεις βγάζεις έξω το κύκλωμα (ξεβιδώνοντας τα pots) για να εχεις ευχέρεια στις κινήσεις. Δεν το έχω κάνει ποτέ, σε καμία κιθάρα. Τα κολλάω όλα επιτόπου, με πολύ φτηνιάρικο κολλητήρι. Τσαπατσοδουλειά πολλές φορές, αλλά με επιτυχία. Χώρος, θέλω να καταλήξω, υπάρχει πολύς.

 

Όπως και να 'χει, το ιδανικό στην epiphone είναι να αλλαχτούν τα Pots διότι είναι άθλια τα μαμά, και δεν καθαρίζει καθόλου με ρίξιμο vol.

Επεξεργασμένο από gkourmoul1
  • Συμφωνώ 1

Γιώργος

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

Ο πιο εύκολος και γρήγορος τρόπος είναι και ο πιο λεπτομερής κατά τη γνώμη μου: Παίρνεις λίγο χαρτόνι, ξεπατικώνεις και ανοίγεις τις ίδιες τρύπες με την κιθάρα. Βάζεις τα ποτενσιόμετρα στις τρύπες του χαρτονιού, κολλάς τις γειώσεις και τα lugs στα ποτενσιόμετρα. Τα βάζεις όπως είναι στην κιθάρα. Κολλάς μαγνήτες. Τέλος :)  

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου