Προς το περιεχόμενο

Αν είσασταν εφέ, ποιό θα είσασταν?


Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντήσεις 80
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

  • 1 χρόνο αργότερα...
Προειδοποίηση: αυτό το θέμα δεν έχει λάβει απαντήσεις για τουλάχιστον 120 ημέρες.

Αν δεν θέλετε σίγουρα να απαντήσετε, παρακαλούμε σκεφτείτε την περίπτωση να ξεκινήσετε ένα νέο θέμα.

 

Όχι, θέλω να απαντήσω, μου άρεσε πολύ το topic.

 

Το πιο συναρπαστικό εφφέ (για τα δικά μου δεδομένα) το έχω ακούσει από ένα demo CD του KYMA/Capybara. Ήταν vocals τα οποία ηχογραφόντουσαν στην εσκεμμένα μικρή sample memory, και σε πραγματικό χρόνο γίνοταν granularization. Η μνήμη ήταν μικρή (2-3 sec) για να μην μπορεί να χωρέσει όλη την φράση και το granularization εφφέ εφαρμόζονταν στο περιεχόμενο της μνήμης σε πραγματικό χρόνο. Αυτό είχε σαν αποτέλεσμα να "διαλύεται" στην κυριολεξία η φράση, σου έδινε την εντύπωση πως ήταν σαν να ψεκάζει κάποιος τα φωνητικά στον χώρο..! Ήταν φυσικά dry/wet ισορροπία (για να μπορέσει κανείς να αντιληφθεί τα λεγόμενα της φράσης μέσω του dry σήματος) και είχε και ένα μικρό reverb. ΟΚ, ίσως παραείμαι ονειροπόλος και δεν τελώ υπό την επήρρεια ουσιών, αλλά πραγματικά ήταν ένα εφφέ που όμοιό του δεν έχω ξανακούσει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου