Προς το περιεχόμενο

Πρόταση για strat neck pickup


ikon

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Εάν η κιθάρα δεν εχει snap η sustain κανένας μαγνήτης δεν θα τη φτιάξει. 

 

Θυμάμαι όταν στην EJ Stratocaster μου η οποία δεν "έσκαγε" με τίποτα (και κάποιοι ειδήμονες εδω μέσα την έλεγαν κιθαράκλα 😂😂) είχα βάλει τον cruiser του Andy Timmons...το ίδιο ψοφίμι παρέμεινε με διαφορετικό eq. 

 

Αυτό βεβαια δεν το καταλαβαίνεις εάν παίζεις μόνο cowboy chords στα πρώτα 4 ταστα οπως ο τύπος στο βίντεο. Είναι απορίας άξιο πως σε ένα τέτοιο δήθεν επιστημονικό τεστ, δεν σκέφτηκε να τεστάρει τις κιθάρες όσον αφορά το sustain, το snap, την απόκριση, το κούρδισμα και χιλιάδες άλλα πράγματα που εκτιμα ένας σοβαρός κιθαρίστας. 

 

Δεν το σκέφτηκε? Αμφιβάλλω. Απλά ο σκοπός ήταν να γίνει viral. Κάτι μου λέει πάντως πως σήμερα οι ταν κάνει κανά session θα παίζει με κάποια σοβαρή και ακριβή κιθάρα παρά τα "επιστημονικά" αποτελέσματα του δικού του βίντεο 😂😂

 

Αλλά τι να πω και εγώ εδώ σας τα είπε ένας απ τούς σπουδαιότερους bluesmen  της χώρας διαχρονικά και δεν τον ακούτε

Επεξεργασμένο από Mixolydianb9b13
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, kpeyos είπε

"Για τα πράγματα που δεν μπορείς να μιλήσεις, πρέπει να σωπαίνεις." Βιτγκενστάιν.

Οταν ο αλλος δεν μπορει να αποφασισει για μια αποχρωση του γκρι σιγα μην αποφασισει αλλος.

Και δηλαδη κατα βιτγκεσταιν ολοι αυτοι που παιρνουν μερος στη συζητηση σοφαρ εχουν μπει στο μυαλο του op και εχουν λυση για το θεμα....

Εγω λεω δεν υπαρχει λυση. Θα τη βρει μονος του ψάχνοντας. Ολα τα αλλα ειναι να μιλαμε επι μερες

με σήμα το μπιφτέκι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator
3 λεπτά πριν, dimsonic είπε

Οταν ο αλλος δεν μπορει να αποφασισει για μια αποχρωση του γκρι σιγα μην αποφασισει αλλος.

Και δηλαδη κατα βιτγκεσταιν ολοι αυτοι που παιρνουν μερος στη συζητηση σοφαρ εχουν μπει στο μυαλο του op και εχουν λυση για το θεμα....

Εγω λεω δεν υπαρχει λυση. Θα τη βρει μονος του ψάχνοντας. Ολα τα αλλα ειναι να μιλαμε επι μερες

Προτείνω να ανοίξετε ένα καινούργιο thread με τίτλο: "Έχουν τα fora ρόλο να επιτελέσουν με δεδομένο ότι τα γούστα είναι υποκειμενικά και κανένας δεν μπορεί να βοηθηθεί από τους άλλους; Κι αν όχι, τί κάνω εγώ εδώ μέσα;" 🙂

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, dimsonic είπε

Οταν ο αλλος δεν μπορει να αποφασισει για μια αποχρωση του γκρι σιγα μην αποφασισει αλλος.

Και δηλαδη κατα βιτγκεσταιν ολοι αυτοι που παιρνουν μερος στη συζητηση σοφαρ εχουν μπει στο μυαλο του op και εχουν λυση για το θεμα....

Εγω λεω δεν υπαρχει λυση. Θα τη βρει μονος του ψάχνοντας. Ολα τα αλλα ειναι να μιλαμε επι μερες

Ε καλά με την ίδια λογική δε θα άνοιγε κανένα θέμα που ζητάει γνώμες και όλοι θα ψάχναμε μόνοι μας... 

  • Συμφωνώ 1

Slow must go on....!!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, kpeyos είπε

Προτείνω να ανοίξετε ένα καινούργιο thread με τίτλο: "Έχουν τα fora ρόλο να επιτελέσουν με δεδομένο ότι τα γούστα είναι υποκειμενικά και κανένας δεν μπορεί να βοηθηθεί από τους άλλους; Κι αν όχι, τί κάνω εγώ εδώ μέσα;" 🙂

Μπορει να εχει μια λογικη αυτό που λες αλλα το ιδιο το προβλημα του op ειναι τοσο χαοτικο οσο και το συμπαν σχεδον.

1000 ανθρωποι 1000... γνωμες και αν βαλεις στα υποψη οτι κανείς δεν ακουσε την κιθαρα του ουτε καν τον ενισχυτή του ο ιδιος ουτε και μεσα στο μυαλο του ειναι.

Συνεπως για μενα,  οχι. Τα φορα δεν μπορουν να βοηθησουν.

Επ αυτου.

  • Like 2

με σήμα το μπιφτέκι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

13 ώρες πριν, Mixolydianb9b13 είπε

Θυμάμαι όταν στην EJ Stratocaster μου η οποία δεν "έσκαγε" με τίποτα (και κάποιοι ειδήμονες εδω μέσα την έλεγαν κιθαράκλα 😂😂)

 

Υπηρξαν δηλαδη καποιοι ειδημονες εδω μεσα που επαιξαν με την κιθαρα ΣΟΥ και την ειπαν κιθαρακλα?

Γιατι τοτε δεν τους την πουλησες για να απαλαχθεις ?

 

Εγω εχω παιξει με αρκετες EJ και ειχαν διαφορες η μια απο την αλλη δεν ειναι ολες ιδιες.

 

Απο εκει και περα αν σε μια ΚΑΛΗ EJ (αυτη ας πουμε που παιζει ο ιδιος ο EJ στα live του) βαλεις πανω EMG Trisatanic Diabolator 8987Κ ή εναν αθλιο κινεζικο κεραμικο strat μαγνητη ΔΕΝ θα επηρεαστει ο ηχος της ενα 5%....αλλα 70%..... αΦΤο ειπα εγω (εγω οκ? οχι καποιοι αλλοι οι οποιοι μπορει να ειπαν αυτο που λες εσυ) 

 

Η ηλεκτρικη κιθαρα ειναι ενα ΣΥΝΟΛΟ απο εξαρτηματα και ο "ΗΧΟΣ" της ενα συνολο απο "εργαλεια" (κιθαρα-εφε-ενισχυτης) ,φυσικα και τα ξυλα της (ή το οποιοδηποτε υλικο απο το οποιο ειναι φτιαγμενη) παιζουν σημαντικο ρολο αλλα το ιδιο σημαντικο ρολο παιζει και το set up και το "δεσιμο" της (τον μεγαλυτερο ισως) ,το gauge/υλικο και η ηλικια των χορδων, το hardware (και ειδικα η γεφυρα και τα saddles οπως και το μεγεθος και υλικο των ταστων) και φυσικα και οι μαγνητες που "μεταφερουν" ολο το αποτελεσμα στον ενισχυτη (ο οποιος φυσικα και παιζει τεραστιο ρολο στον τελικο ηχο, περισσοτερο απο την ιδια την κιθαρα....)

 

Η δικη μου εμπειρια (και "κατασκευαστικα" εχοντας συναρμολογησει δεκαδες partscasters) μου λεει δε οτι απο τα "ξυλα" της κιθαρας τον βασικοτερο ρολο παιζει το ΜΠΡΑΤΣΟ και οχι το σωμα (δηλαδη ο ηλεκτρικος ηχος μιας κιθαρας θα αλλαξει σημαντικα αν της αλλαξεις το μπρατσο και λιγοτερο το σωμα εκτος και αν βαλεις δραματικα βαρυτερο ή ελαφρυτερο) ειδικα το αν εχει μονό ή διπλό TR καθως βεβαια και η μαζα του/ακαμψια του οπως και η κοπή του (flat ή quarter).

 

Αλλα και παλι μπρατσο και σωμα ΔΕΝ ειναι το 95% του ηχου μιας ηλεκτρικης κιθαρας.

Παρε μια super vintage sounding telecaster και βγαλε την ashtray bridge και βαλε μια gotoh brass & αλλαξε τους μαγνητες απο vintage σε Joe Barden και θα εχεις μια ΑΛΛΗ κιθαρα σιγουρα με το μισο twang και σκασιμο απο την αρχικη.....ή απλα βαλε της εναν καλο strat neck μαγνητη στη θεση του neck  και θα εχεις μια κανονικοτατη stratocaster (οταν παιζεις σε εκεινη τη θεση, hardtail stratocaster για τα λεμε και σωστα) 

Επεξεργασμένο από Superfunk
  • Συμφωνώ 1

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Superfunk είπε

 

Υπηρξαν δηλαδη καποιοι ειδημονες εδω μεσα που επαιξαν με την κιθαρα ΣΟΥ και την ειπαν κιθαρακλα?

Γιατι τοτε δεν τους την πουλησες για να απαλαχθεις ?

 

Εγω εχω παιξει με αρκετες EJ και ειχαν διαφορες η μια απο την αλλη δεν ειναι ολες ιδιες.

 

Απο εκει και περα αν σε μια ΚΑΛΗ EJ (αυτη ας πουμε που παιζει ο ιδιος ο EJ στα live του) βαλεις πανω EMG Trisatanic Diabolator 8987Κ ή εναν αθλιο κινεζικο κεραμικο strat μαγνητη ΔΕΝ θα επηρεαστει ο ηχος της ενα 5%....αλλα 70%..... αΦΤο ειπα εγω (εγω οκ? οχι καποιοι αλλοι οι οποιοι μπορει να ειπαν αυτο που λες εσυ) 

 

Η ηλεκτρικη κιθαρα ειναι ενα ΣΥΝΟΛΟ απο εξαρτηματα και ο "ΗΧΟΣ" της ενα συνολο απο "εργαλεια" (κιθαρα-εφε-ενισχυτης) ,φυσικα και τα ξυλα της (ή το οποιοδηποτε υλικο απο το οποιο ειναι φτιαγμενη) παιζουν σημαντικο ρολο αλλα το ιδιο σημαντικο ρολο παιζει και το set up και το "δεσιμο" της (τον μεγαλυτερο ισως) ,το gauge/υλικο και η ηλικια των χορδων, το hardware (και ειδικα η γεφυρα και τα saddles οπως και το μεγεθος και υλικο των ταστων) και φυσικα και οι μαγνητες που "μεταφερουν" ολο το αποτελεσμα στον ενισχυτη (ο οποιος φυσικα και παιζει τεραστιο ρολο στον τελικο ηχο, περισσοτερο απο την ιδια την κιθαρα....)

 

Η δικη μου εμπειρια (και "κατασκευαστικα" εχοντας συναρμολογησει δεκαδες partscasters) μου λεει δε οτι απο τα "ξυλα" της κιθαρας τον βασικοτερο ρολο παιζει το ΜΠΡΑΤΣΟ και οχι το σωμα (δηλαδη ο ηλεκτρικος ηχος μιας κιθαρας θα αλλαξει σημαντικα αν της αλλαξεις το μπρατσο και λιγοτερο το σωμα εκτος και αν βαλεις δραματικα βαρυτερο ή ελαφρυτερο) ειδικα το αν εχει μονό ή διπλό TR καθως βεβαια και η μαζα του/ακαμψια του οπως και η κοπή του (flat ή quarter).

 

Αλλα και παλι μπρατσο και σωμα ΔΕΝ ειναι το 95% του ηχου μιας ηλεκτρικης κιθαρας.

Παρε μια super vintage sounding telecaster και βγαλε την ashtray bridge και βαλε μια gotoh brass & αλλαξε τους μαγνητες απο vintage σε Joe Barden και θα εχεις μια ΑΛΛΗ κιθαρα σιγουρα με το μισο twang και σκασιμο απο την αρχικη.....ή απλα βαλε της εναν καλο strat neck μαγνητη στη θεση του neck  και θα εχεις μια κανονικοτατη stratocaster (οταν παιζεις σε εκεινη τη θεση, hardtail stratocaster για τα λεμε και σωστα) 

 

Τους την πούλησα, βασικά την αντάλλαξα με μία prs custom 22 και ακόμα ευγνωμονώ εκείνο τον άγιο άνθρωπο που μου έκανε τέτοια καλή! Φυσικά το καυσόξυλο που πήρε το πούλησε και εκείνος μετά από λίγο καιρό και έκτοτε αγνοείται η τύχη της 😂

 

Δε μίλησα πουθενά για ξύλα, αλλα για "την κιθάρα", και δεν διαφωνώ σχεδόν με τίποτα από όσα λες για τα components και την συνεισφορά τους στον ήχο. Εσύ όμως προσπαθείς να αποδείξεις ένα επιχείρημα με λάθος τρόπο. Δηλαδή ισχυρίζεσαι ότι αν βάλεις απαίσιους μαγνήτες σε μία κιθάρα θα χαλάσεις αρκετά τον ήχο της. Το οποίο είναι λογικό σε ένα βαθμό. 

 

Εγώ λέω το αντίστροφο για πολλοστή φόρα. Ότι αν μία κιθάρα (με φυσιολογικούς αξιοπρεπείς μαγνήτες- μην εμβαθύνουμε σε αυτό ειναι κατανοητό το τι εννοω) δεν έχει snap και sustain αυτό δεν φτιάχνεται με αλλαγή μαγνητών.

 

Διαφωνείς με αυτο?

 

Ο μαγνητης είναι ενα μικροφωνο. Μπορείς να κανεις τον Freddie Mercury να ακουστεί μέτριος με ένα σκατά μικρόφωνο, με ένα καλό μικρόφωνο όμως δεν μπορείς να κάνεις τον Τσαλίκη Freddie Mercury.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

25 λεπτά πριν, Mixolydianb9b13 είπε

Διαφωνείς με αυτο?

 

Οχι.

 

Βεβαια ελαχιστες καλα σεταρισμενες κιθαρες με καινουργιες χορδες ΔΕΝ εχουν snap & sustain...ενω υπαρχουν και κιθαρες με μηδενικο sustain εκ κατασκευης (π.χ Jaguar) που εχουν τρομερο ηχο εστω και με μηδενικο sustain. 

 

Ενω υπαρχουν και κιθαρες χωρις snap που μια χαρα δουλεια κανουν για καποια ειδη μουσικης.

 

Γενικα το snap χανεται οσο πιο βαρια ειναι η κιθαρα και κερδιζει το sustain και τΑναποδο.

Εχω παιξει με κουτσουρα 70s Les Paul που ενω ειναι ψοφημια εχουν sustain για τρεις μερες....

 

παντως γενικα αν λες οτι ο ηχητικος χαρακτηρας μιας κιθαρας δεν αλλαζει δραματικα με τους μαγνητες εκει διαφωνω, αν βαλεις tele μαγνητη σε μια les paul σαν tele θα ακουστει, οχι σαν les paul (και στο παρακατω demo φοραει ΠΟΛΥ hot μαγνητες χωρις base plate να φανταστεις).

 

 

Επεξεργασμένο από Superfunk

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εφόσον δεν διαφωνείς λοιπόν, οτι η έλλειψη snap και sustain (δυο κρίσιμων ηχητικων χαρακτηριστικων δηλαδή που πάρα πολλοί κιθαρϊστες τα επιζητούν στην παλέτα ήχων τους) , δεν είναι παράλογο να λέμε πως ο ήχος καθορίζεται κατα 90% από τους μαγνήτες και τον ενισχυτή και ελάχιστα απο την κιθάρα? Αφου καταληξαμε πως αυτά υα δυο χαρακτηριστικά είναι ζήτημα της κιθάρας.

 

Αυτό είναι το point μου εδώ και σαράντα ποστ. Άλλωστε και μόνος σου ειπες πως εχεις παίξει πολλές ΟΛΟΙΔΙΕΣ κιθαρες που είχαν αλλο ηχο. Αρα, η κιθαρα παίζει πολύ σημαντικό ρολο, αν μη τι άλλο εξίσου σημαντικό με την υπόλοιπη αλυσίδα. 

 

Αυτονόητα πράγματα δηλαδή και αποριας αξιο για ποιο λόγο να διαφωνησει καποιος. Απλά στις μερες μας για ψυχικούς λόγους που δεν κατανοώ, άνθρωποι αρέσκονται στον εντυπωσιασμό ακραίων απόψεων και τις υιοθετούν ακριτα, υποστηρίζοντας τες φανατικά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το μεγαλύτερο ρόλο στον ήχο της κιθάρα τον έχει το action.Τα υπόλοιπα είναι φαντασιώσεις. Απλά δώστε ύψος στις  χορδές σας.

Επεξεργασμένο από Κβαντική Διεμπλοκή
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου