Προς το περιεχόμενο

Τεράστιο Action σε Μartin


ikon

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα ε όλους και καλή πρωτοχρονιά.

 

Έχω μια απορία και θα ήθελα τις γνώμες σας...

Είναι μία ακουστική Martin την οποία σκέφτομαι να πάρω εδώ και κάνα χρόνο...

Είχα την ευκαιρία να τη δοκιμάσω σε γνωστό μουσικό οίκο στην Αθήνα αλλά έπαθα ένα μικρό σοκ

με το τεράστιο action... Και η ερώτηση είναι η εξής, είναι νορμάλ τόσο μεγάλο action σε ολοκαίνουργια κιθάρα? Έτσι τις στέλνουν από το εργοστάσιο, είναι δυνατόν?

Διορθώνεται άραγε ή έχει πάθει ζημιά η κιθάρα..; Σε ένα forum για ακουστικές λένε ότι αυτό συνηθίζεται https://www.acousticguitarforum.com/forums/showthread.php?s=0609ed508a7cab0f2e2406dd4c41f643&t=598226 αλλά εχω ακούσει και διάφορες ιστορίες για τις συχνά προβληματικές (ως προς το action) κιθάρες αυτού του οίκου (λογώ κακής αποθήκευσης κτλ)... Είναι αρκετά ακριβή κιθάρα για να το αφήσω στην τύχη...

Τι νομίζετε εσείς βλέποντας τις φωτογραφίες?

 

Ευχαριστώ

01.jpg

02.jpg

03.jpg

04.jpg

05.jpg

θα με συγχωρήσετε για το κακό μανικιούρ😆

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δυο τινα συμβαινουν:

 

1. η κιθαρα θελει neck reset γιατι εχει φουσκωσει στη γεφυρα (οποτε ουσιαστικα ειναι για τα σκουπιδια μια και η επισκευη κανει κανα 500αρικο και η κιθαρα ετσι κι αλλιως παντα φουσκωμενη θα ειναι)

2. η κιθαρα εχει πολυ ψηλο saddle ή/και nut (δυσκολο το βλεπω βεβαια να εφευγε απο την Martin με τοσο ψηλο saddle/nut)

 

θεμα neck relief δεν ειναι μια και τοσο χαμηλα δεν κανει τιποτα το truss rod 

 

btw σε ποιο μουσικο οικο την ειδες για να ΜΗΝ παμε?

 

Επεξεργασμένο από Superfunk
  • Χαχα 1

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

Νομίζω πως αν σε ενδιαφέρει πραγματικά η κιθάρα, επικοινωνείς το πρόβλημα που έχεις με το action με τον μουσικό οίκο και εάν το φτιάξουν καλώς, αλλιώς μπορούν να την κρατήσουν μέχρι να βρεθεί κάποιος που να θέλει να ψωνίσει κιμαδομηχανή. 

 

Αν είναι απλά ένα χαμήλωμα στο saddle και ένα adjust στο relief (μήπως αλλάξει συνολικά η γωνία και βοηθήσει) λογικά δεν θα έχουν θέμα. Αν θέλει neck reset, δε νομίζω να κάτσουν να ασχοληθούν. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στον μεγάλο του κέντρου.

 

4 λεπτά πριν, kpeyos είπε

Νομίζω πως αν σε ενδιαφέρει πραγματικά η κιθάρα, επικοινωνείς το πρόβλημα που έχεις με το action με τον μουσικό οίκο και εάν το φτιάξουν καλώς, αλλιώς μπορούν να την κρατήσουν μέχρι να βρεθεί κάποιος που να θέλει να ψωνίσει κιμαδομηχανή. 

 

Αν είναι απλά ένα χαμήλωμα στο saddle και ένα adjust στο relief (μήπως αλλάξει συνολικά η γωνία και βοηθήσει) λογικά δεν θα έχουν θέμα. Αν θέλει neck reset, δε νομίζω να κάτσουν να ασχοληθούν. 

 

Το επικοινώνησα το πρόβλημα αλλά δεν είχα άμεσο response, επίσης έστειλα τις φωτό σε luthier που εμπιστεύομαι και μου είπε να φύγω τρέχοντας...

 

Φυσικά να πω πως ο άνθρωπος που μου έδειξε την κιθάρα μόλις την έβγαζε και αυτός από το κουτί για να την τσεκάρει, δεν είχε γνώση του προβλήματος, πρέπει να ήμουν ο πρώτος που τη δοκίμασε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Είναι σκευρωμενη μείνε μακριά. Αποκλείεται τόσο μεγάλο ύψος στις χορδές να οφείλεται στον καβαλαρη και το nut.

  • Like 1
  • Συμφωνώ 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου