Προς το περιεχόμενο

Fender vs PRS vs Suhr vs Gibson


Προτεινόμενες αναρτήσεις

4 λεπτά πριν, kpeyos είπε

Για μένα ναι, αποκλείεται να βγάλω το ίδιο part με διαφορετικές κιθάρες. 

 

Συμφωνώ απόλυτα. Εντελώς άλλα θα παίξω με στρατ, άλλα με tele και αλλα με lp. O ήχος και η χροιά μου θα είναι ο ίδιος, αλλά θα παίζω με διαφορετικό τρόπο. 

Βέβαια, όσο ανεβαίνει το γκάζι στον ήχο, μαζί και το compression, θα τείνω να παίζω το ίδιο σε όλες τις κιθάρες. Και ο ήχος τους θα συγκλινει περισσότερο.

  • Like 2
  • Συμφωνώ 3

Γιώργος

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι αλλά αυτή είναι η ουσία. Η strat κάνει το the strat thing, η gibson κάνει το the gibson thing και ούτω καθεξής. Είναι δύσκολο να πάρεις strat και να μην παίξεις κάτι blues influenced, όπως είναι δύσκολο να πάρεις PRS για να βγάζεις μόνο καθαρό ήχο.

Θα μου πεις, ο Malmsteen παίζει με Strat και ο Jim Root με Tele. Οκ, αλλά και πάλι ο μέσος παίκτης κλίνει προς συγκεκριμένες κιθάρες για να πάρει συγκεκριμένους ήχους και όχι για να παίζει σε όλες το ίδιο 

  • Συμφωνώ 1

Never give up! 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για μένα περισσότερο ρόλο παίζει η μορφή της ταστιερα, πάρα η μορφή του σώματος, οι μαγνητες κλπ... Έπιασα προχθές μια prs και έπαθα ιλιγγο από το radius... Μου αρέσει να χουφτωνω το μανίκι(κ όχι μονο🤣) και μεγάλα radius δεν με βολεύουν και δεν με εμπνέουν... Οπότε με μια prs θα προσπαθήσω να παίξω κάτι πιο progressive, όπου δεν αισθάνομαι και πολύ άνετα, ενώ με κάτι πιο παραδοσιακο θα παίξω αντίστοιχα πιο vintage πράγματα που είναι κ το στοιχείο μου

  • Like 1
  • Μπερδεύτηκα 1
  • Συμφωνώ 2

Slow must go on....!!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Guru
57 λεπτά πριν, noe13 είπε

Για μένα περισσότερο ρόλο παίζει η μορφή της ταστιερα, πάρα η μορφή του σώματος, οι μαγνητες κλπ... Έπιασα προχθές μια prs και έπαθα ιλιγγο από το radius... Μου αρέσει να χουφτωνω το μανίκι(κ όχι μονο🤣) και μεγάλα radius δεν με βολεύουν και δεν με εμπνέουν... Οπότε με μια prs θα προσπαθήσω να παίξω κάτι πιο progressive, όπου δεν αισθάνομαι και πολύ άνετα, ενώ με κάτι πιο παραδοσιακο θα παίξω αντίστοιχα πιο vintage πράγματα που είναι κ το στοιχείο μου

Μα νομίζω το radius των PRS παρα είναι παραδοσιακό (10") και βρίσκεται ανάμεσα σε Gibson (12'') και Fender (7,25'' - 9.50''). 

Τουλάχιστον εμένα δεν με ξενίζει καθόλου. 

Μήπως αναφέρεσαι σε neck profile? Που κι εκεί νομίζω η PRS τα πηγαίνει πολύ καλά, αφού έχει πολλά: wide fat, wide thin, standard, pattern regular κλπ. 

Για μένα, τα wide fat και patt regular θεωρώ τα κορυφαία και είναι αυτά που έχω σαν μέτρο σύγκρισης όταν πιάνω κιθάρα στα χέρια μου!!

  • Συμφωνώ 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχουν 4 διαφορετικά neck shapes οι PRS

Επεξεργασμένο από Αρχή Διαλόγου
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

51 λεπτά πριν, makam είπε

Μα νομίζω το radius των PRS παρα είναι παραδοσιακό (10") και βρίσκεται ανάμεσα σε Gibson (12'') και Fender (7,25'' - 9.50''). 

Τουλάχιστον εμένα δεν με ξενίζει καθόλου. 

Μήπως αναφέρεσαι σε neck profile? Που κι εκεί νομίζω η PRS τα πηγαίνει πολύ καλά, αφού έχει πολλά: wide fat, wide thin, standard, pattern regular κλπ. 

Για μένα, τα wide fat και patt regular θεωρώ τα κορυφαία και είναι αυτά που έχω σαν μέτρο σύγκρισης όταν πιάνω κιθάρα στα χέρια μου!!

Ήταν signature και ήταν πάνω από 15 το radius σιγουρα

Slow must go on....!!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 ώρες πριν, gkourmoul1 είπε

 

Τα γκάζια στον neck μαγνήτη έχουν τη δική τους θεση τόσο μεσα στο μιξ, συχνοτικά, όσο και μέσα στο κομμάτι, μουσικά. Είναι πιο πλαδαρός από τον bridge, αλλά είναι απαραίτητος διότι δίδει πολλή εκφραστικότητα, όταν συνδυάζεται με τον bridge. Και μαλιστα, εάν είναι μάστορος ο παίχτης, και βρει σωστό ήχο, τύφλα να έχει ο bridge.

 

Παραθέτω 3 παραδείγματα:

 

 

 

 

 

 

 

Ε ακριβως αυτο. Συγκριση του ανωτερω πατσα με το αυθεντικο κ ανυπερβλητο: 

 

 

 

Συμφωνω ομως οτι ο Σπυηδος στο neck ειναι οκ. Ομως κατα την ταπεινη μου αποψη αυτο οφειλεται στο ιλιγγιωδες alternate picking σε αυτες τις ταχυτητες που δινει πριμα κ δεν αφηνει να απλωσει ολη η λασπουρια.

 

Για εμενα neck pickup ειναι καθαρος ηχος μεχρι max blues παιξιματα με od. Αν αρχισουν τα γκαζια στο neck προτιμω να ακουω τρομπετα.

Επεξεργασμένο από fenderiarhs
  • Like 1

2 things are infinite:the universe&human stupidity

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

50 λεπτά πριν, fenderiarhs είπε

Ε ακριβως αυτο. Συγκριση του ανωτερω πατσα με το αυθεντικο κ ανυπερβλητο: 

 

 

 

Συμφωνω ομως οτι ο Σπυηδος στο neck ειναι οκ. Ομως κατα την ταπεινη μου αποψη αυτο οφειλεται στο ιλιγγιωδες alternate picking σε αυτες τις ταχυτητες που δινει πριμα κ δεν αφηνει να απλωσει ολη η λασπουρια.

 

Για εμενα neck pickup ειναι καθαρος ηχος μεχρι max blues παιξιματα με od. Αν αρχισουν τα γκαζια στο neck προτιμω να ακουω τρομπετα.


καταλαβαίνω τι λες. Είναι θεμα γούστου κυρίως. Προσωπικά, παίζω με neck κατά 90% όταν δεν παίζω με αλλά όργανα, διότι μου αρέσει πολύ ο ήχος του. Σε απαιτητικό μιξ, μόνο bridge εννοείται.

 

Για παράδειγμα, διασκεδάζω και παίζω ήδη 2 ώρες με αυτόν τον ήχο. 
 



Με το κινητό το έγραψα και είναι λίγο ακραία, για τα γούστα σου, τα υλικά (είναι τα πιο λασπωμένα υλικά που έχω). Alnico 2 paf neck θέση, με το πιο πλαδαρο φαζ που έχω, στον πιο πλαδαρό ενισχυτή που έχω (με ήχο blackface). Και παιζω στις πιο πλαδαρές χορδές. 😄

 

Δεν θέλω να σε πείσω για κάτι. Επισημαίνω απλά ότι πρόκειται για γούστα, και σίγουρα ο νεκ έχει συγκεκριμένο ρόλο, ο οποίος βοηθά τον κιθαρίστα να εκφραστεί καλύτερα, όχι μόνο με καθαρό ηχο.

 

(τον ηχο τον βρίσκω πολύ articulated, παρεπτιπτόντως)

Επεξεργασμένο από gkourmoul1
  • Like 2

Γιώργος

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλα εννοειται οτι περι ορεξεως κολοκυθοπιτα αν κ υπαρχουν αντικειμενικα ευχαριστες κ δυσαρεστες συχνοτητες στο αυτι. Επισης αυτονοητο οτι των ανωτερω εξαιρουνται ειδικες χρησεις. Εαν θελω λασπη η fuzzy ηχο επειδη πρεπει η επειδη ειμαι πχ οι radiohead ε ναι τοτε δεν το συζηταμε. Αναφερομουν ομως στη χρηση του neck οπως ακριβως ανεβηκε στα αρχικα βιντεακια.

  • Like 1

2 things are infinite:the universe&human stupidity

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου