Προς το περιεχόμενο

Guitar to midi


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δεν ξέρω κατά πόσο αυτό που θα ρωτήσω είναι χαζό ή όχι,πάντως θα με διευκόλυνε πολύ:Μπορώ να χρησιμοποιήσω την ηλ/ακουστική μου (Samick) σαν midi όργανο?Δηλαδή,με κάποιο midi interface να την χρησιμοποιήσω για να ελέγχω ένα vsti στο reason 2.0 ή στο cubase SX?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Είχα δοκιμάσει μια midi ηλεκτρική κιθάρα στη Roland μαζί με μια boss πεταλιέρα με ήχους (ειδική για midi κιθάρες) και είχε latency. ¶μα δέν είχε αυτό το πρόβλημα θα είχε πλάκα, πάντως πουλούσε και το midi σύστημα ξεχωριστά αλλα δεν είμαι σίγουρος αν κάνει για ηλεκτροακουστική..μπορεί και να κάνει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι, μπορείς, αν και μην περιμένεις ότι θα μπορείς να παίζεις παπάδες στην κιθάρα. Θα σου πρότεινα να τα δοκιμάσεις πρώτα, γιατί η απόκριση που έχουν είναι λίγο σχετική, τόσο σε γρήγορα παιξίματα όσο και σε πλούσια ακκόρντα.

 

Καταρχήν, θα χρειαστείς ένα pickup divider:

 

Roland GK-2A

YAMAHA G1D

 

το οποίο χωρίζει την έξοδο σε 6 σήματα, 1 για κάθε χορδή. Η έξοδος είναι συνήθως 13-pin.

 

Μετά, θα χρειαστείς κάτι που να μετατρέπει το pitch σε midi σαν το:

 

 

AXON 100

 

ή κάποια πεταλιέρα της Roland ή της Yamaha.

 

 

Γεράσιμος

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Administrator

Προς αποφυγή παρεξηγήσεων να προσθέσω ότι τα παραπάνω pickups δεν λειτουργουν μόνα τους αλλά απαιτούν και Guitar MIDI Converter.

Στην περίπτωση του πρώτου το Roland GI-10, και στο δεύτερο το Yamaha G50.

 

Δηλαδή: κιθάρα με pickup -> midi converter -> midi in της κάρτας ήχου

 

Προσωπικά χρησιμοποιώ το Roland και είμαι απόλυτα ικανοποιημένος.

Όπως λέει και ο gerasimos θα πρέπει μετά να παίζεις την κιθάρα με τον τρόπο που αρμόζει στον κάθε ήχο που θα επιλέξεις.

Χρειάζεται διαφορετική προσέγγιση δηλαδή.

Επίσης δεν πρέπει να ξεχνάμε και την κάρτα ήχου που θα πρέπει να έχει χαμηλό latency (καθυστέρηση), γιατί αλλιώς ξεχασέ το.

Live and let Live.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πρώτα απ'όλα θα ήθελα να σας ευχαριστήσω όλους που απαντήσατε τόσο γρήγορα.Από την μία χάρηκα που έχω την δυνατότητα guitar to midi,από την άλλη κατάλαβα ότι πρέπει να βάλω βαθιά το χεράκι μου στην τσέπη.Αν δεν κάνω λάθος το κάθε pick-up υποστηρίζεται μόνο από τις αντίστοιχές τους εταιρίες στα midi converters.Μήπως υπάρχει κάτι σε πιο universal?προς τον yameth:το σετ με το πικ-απ και τον converter της roland πόσο κοστίζει πάνω κάτω?Ελλάδα θα το βρω?Α,και κάτι τελευταίο.Με την m-audio audiophile 24/96 θα έχω πρόβλημα latency?D.I. θα χρειαστώ?

Υ.Γ. πολλές ερωτήσεις ε?δεν άντεξα!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Administrator

Τα Roland τα αντιπροσωπεύει η Στόλλας ΑΕ και εδώ

http://www.stollas.com/604.asp έχει το GI-20 (και όχι GI-10 πια) καθώς και όλη τη σειρά guitar synthesizer και αναφέρει τις επίσημες τιμές καταλόγου.

Σε κάποιον από τους dealer του όμως, σίγουρα θα έχεις πολύ καλύτερη τιμή.

 

Το Roland pickup ξέρω ότι έχει χρησιμοποιηθεί και με άλλους μετατροπείς αλλά δεν τους θυμάμαι... :cry: το γήρας βλέπεις...

 

Η κάρτα σου δεν θα έχει πρόβλημα καθυστέρησης ενώ DI δεν θα χρειαστείς αφού θα παίζεις με τους ήχους του Reason όπως είπες.

Live and let Live.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ευχαριστώ πολύ yameth.Θα το ψάξω,θα το αγοράσω κατά πάσα πιθανότητα και θα σας ενημερώσω με τα αποτελέσματα για να πάρουν μια ιδέα όσοι ενδιαφέρονται

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η πιο φτηνή και καλή λύση είναι να πάρεις το τελευταίο guitar synth της Roland, GR-20. Ετσι θα έχεις και guitar2midi και ένα πολύ καλό synth και τον τελευταίο 6φωνικό μαγνήτη.

 

Πάντως όπως είπαν και οι προηγούμενοι θέλει ιδιαίτερα καθαρό παίξιμο και επίσης κάθε όργανο θέλει δική του τεχνική, δηλ δεν μπορείς να παίζεις πιάνο με τεχνική blues.

 

Εγω είχα βρεί πολύ χρήσιμους τους ήχους απο τα πνευστά (φλαουτα, κλαρίνα κλπ), την κλασσική κιθάρα και τα strings/pads για πλάτες.

Αυτό που δεν μου άρεσε είναι ότι έπρεπε να έχω αυτόν τον ειδικό μαγνήτη με το ειδικό καλώδιο στην κιθάρα μου και αυτός είναι ο λόγος που έδωσα και το συνθι και το vg-88 που είχα.

Η λύση του να αγοράσω μια Brian Moore με εσωτερικό 6φωνικό μαγνήτη μου φαινόταν υπερβολική απο πλευράς κόστους αλλα έχει καλλίτερο traking.

Απο ποιότητα ήχου ήταν πολύ καλό και φαντάζομαι ότι το τελευταίο μοντέλο θα είναι ακόμα καλλίτερο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου