Προς το περιεχόμενο

Καλωδιο συνδεσης αυτοενισχυομενου ηχειου με το output της καρτας ηχου


Vasilis Psarakis

Προτεινόμενες αναρτήσεις

40 λεπτά πριν, Κβαντική Διεμπλοκή είπε

Τα καλώδια που προτείνεται είναι λάθος.Το καρφί πρέπει να είναι μονοφωνικό και από τα δύο άκρα και όχι στέρεο όπως αυτά στις φώτο. 

Αυτό χρειάζεσαι. 

soundsation-447-1920x1920.jpg

To καλώδιο που προτείνουμε εμείς είναι σωστό.

 Το καλώδιο που προτείνεις εσύ δεν είναι λάθος.😃

Ενώ θα δουλέψει μπορεί να δημιουργήσει θέματα αντίστασης, θορύβου, προβλήματος έντασης κλπ.στο  σήμα και σε κάποιες  περιπτώσεις μέχρι και ζημιά.

 

  Τα συγκεκριμένα ηχεία δέχονται και TS και TRS καλώδια, είναι στις προδιαγραφές τους.

 Καλύτερα να προτιμήσει για εμένα να συνδέσει balanced καλώδια για να έχει balanced σύνδεση μέσω της κάρτας  ήχου διότι θα ελαχιστοποιήσει τον κίνδυνο να έχει θέματα noise. 

 

 

 

  • Like 1

Πιανίστας, Διδάκτωρ Γιουροβιζιονολογίας

με εξειδίκευση στα ΣΥΝΘΕΣΑ'ΙΖΕΡ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

22 λεπτά πριν, cos_dr είπε

To καλώδιο που προτείνουμε εμείς είναι σωστό.

 Το καλώδιο που προτείνεις εσύ δεν είναι λάθος.😃

Ενώ θα δουλέψει μπορεί να δημιουργήσει θέματα αντίστασης, θορύβου, προβλήματος έντασης κλπ.στο  σήμα και σε κάποιες  περιπτώσεις μέχρι και ζημιά.

 

  Τα συγκεκριμένα ηχεία δέχονται και TS και TRS καλώδια, είναι στις προδιαγραφές τους.

 Καλύτερα να προτιμήσει για εμένα να συνδέσει balanced καλώδια για να έχει balanced σύνδεση μέσω της κάρτας  ήχου διότι θα ελαχιστοποιήσει τον κίνδυνο να έχει θέματα noise. 

 

 

 

Δηλαδή υπονοείς ότι έχω πάρει λάθος καλώδια για να οδηγήσω τα PA ηχεία  από ts στην κονσόλα σε XLR στα ηχεια;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, Κβαντική Διεμπλοκή είπε

Δηλαδή υπονοείς ότι έχω πάρει λάθος καλώδια για να οδηγήσω τα PA ηχεία  από ts στην κονσόλα σε XLR στα ηχεια;

όχι, σου είπα ότι δεν είναι λάθος και είπα τη γνώμη μου γιατί είναι πιο σωστό για τον φίλο.

 Το ότι αυτό που είπαμε είναι λάθος, όπως είπες, δεν  ισχύει. 

 Εσύ είπες ότι είμαστε λάθος ενώ είναι ΞΕΚΑΘΑΡΟ😃  ότι είμαστε πιο σωστοί για την περίπτωσή που ανέφερε ο φίλος.

 Δεν ξέρω ποια καλώδια έχεις, τι PA ηχείο έχεις και τι κονσόλα έχεις και πως τη χρησιμοποιείς.

 Δεν υπονοώ τίποτα.

 Αν ήθελα να πω κάτι και είχες βάλει θέμα θα σου έλεγα τη γνώμη μου χωρίς υπονοούμενα, θα στην έλεγα ανοιχτά και ξεκάθαρα, τσεκουράτα🤣

  • Χαχα 1

Πιανίστας, Διδάκτωρ Γιουροβιζιονολογίας

με εξειδίκευση στα ΣΥΝΘΕΣΑ'ΙΖΕΡ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, Κβαντική Διεμπλοκή είπε

Δηλαδή υπονοείς ότι έχω πάρει λάθος καλώδια για να οδηγήσω τα PA ηχεία  από ts στην κονσόλα σε XLR στα ηχεια;

Αυτό θα στο πουν τα manuals της κονσόλας και των ηχείων σου. Αλλά κατά 99,99% και τα δύο μπορούν να κάνουν balanced σύνδεση.

  • Like 1
  • Συμφωνώ 1

Specs talks, M🐮🐮gs walks

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 λεπτά πριν, cos_dr είπε

όχι, σου είπα ότι δεν είναι λάθος και είπα τη γνώμη μου γιατί είναι πιο σωστό για τον φίλο.

 Το ότι αυτό που είπαμε είναι λάθος, όπως είπες, δεν  ισχύει. 

 Εσύ είπες ότι είμαστε λάθος ενώ είναι ΞΕΚΑΘΑΡΟ😃  ότι είμαστε πιο σωστοί για την περίπτωσή που ανέφερε ο φίλος.

 Δεν ξέρω ποια καλώδια έχεις, τι PA ηχείο έχεις και τι κονσόλα έχεις και πως τη χρησιμοποιείς.

 Δεν υπονοώ τίποτα.

 Αν ήθελα να πω κάτι και είχες βάλει θέμα θα σου έλεγα τη γνώμη μου χωρίς υπονοούμενα, θα στην έλεγα ανοιχτά και ξεκάθαρα, τσεκουράτα🤣

Τα ηχεία είναι δύο τέτοια. https://www.thomann.de/gr/ant_redfire_12.htm?offid=1&affid=355&utm_source=skroutz.gr&utm_medium=affiliate&utm_campaign=feed_id-355

 

Η κονσόλα είναι μια μικρή της behringer και εξόδους έχει μόνο jack 6.3.

Τα καλώδια που έχω είναι σαν αυτό που έβαλα στην φωτογραφία. XLR σε mono jack.

 

Εντάξει με τα καλώδια γίνονται λάθη και το κατοστάρη λαμπατο με καλώδιο κιθάρας τον οδηγούσα στην καμπίνα μέχρι που διάβασα εδώ ότι είναι άλλο.

Επεξεργασμένο από Κβαντική Διεμπλοκή
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, Κβαντική Διεμπλοκή είπε

Στο λέει καθαρά στο πίσω μέρος:

 

image.png.c73ab19c1f0b8d33ffb80f37e28da98d.png

 

4 λεπτά πριν, Κβαντική Διεμπλοκή είπε

Η κονσόλα είναι μια μικρή της behringer και εξόδους έχει μόνο jack 6.3

Μοντέλο?

  • Like 1

Specs talks, M🐮🐮gs walks

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, Κβαντική Διεμπλοκή είπε

Τα ηχεία είναι δύο τέτοια. https://www.thomann.de/gr/ant_redfire_12.htm?offid=1&affid=355&utm_source=skroutz.gr&utm_medium=affiliate&utm_campaign=feed_id-355

 

Η κονσόλα είναι μια μικρή της behringer και εξόδους έχει μόνο jack 6.3.

Τα καλώδια που έχω είναι σαν αυτό που έβαλα στην φωτογραφία. XLR σε mono jack.

 

Εντάξει με τα καλώδια γίνονται λάθη και το κατοστάρη λαμπατο με καλώδιο κιθάρας τον οδηγούσα στην καμπίνα μέχρι που διάβασα εδώ ότι είναι άλλο.

O ΟP μιλάει για κάρτα ήχου USB να τη συνδέσει με τα καινούργια του ηχεία. Προφανώς δουλεύει από  το PC του ή το laptop του. Για  να μην πολυλογώ, η balanced σύνδεση είναι προτιμότερη για τις ανάγκες του και για να ελαχιστοποιήσει το θέμα θορύβου για παράδειγμα από τα components του pc του, αν χρησιμοποιήσει το phantom power της κάρτας του και άλλα και θα το τραβήξουμε από τα μαλλιά.

 

 Για το θέμα του thread και για τα δεδομένα που έδωσε ο OP θεωρώ πως το θέμα είναι ξεκάθαρο, ας μην τον μπερδεύουμε και αυτόν.

  • Like 1

Πιανίστας, Διδάκτωρ Γιουροβιζιονολογίας

με εξειδίκευση στα ΣΥΝΘΕΣΑ'ΙΖΕΡ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 λεπτά πριν, Waterfall-K είπε

Στο λέει καθαρά στο πίσω μέρος:

 

image.png.c73ab19c1f0b8d33ffb80f37e28da98d.png

 

Μοντέλο?

https://www.varvantakis.gr/product/5515/ixitikakonsolesbehringer-xenyx-1202fx-konsola-/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12 λεπτά πριν, Κβαντική Διεμπλοκή είπε

Περιέργως (για Behringer κονσόλα) τα Main Out & CTRL Room Out βγάζουν unbalanced σήμα, οπότε καλώς έχεις συνδέσει TS καλώδιο.

  • Like 1

Specs talks, M🐮🐮gs walks

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου