Προς το περιεχόμενο

Τι κάνει έναν ενισχυτή "επαγγελματικό";


Προτεινόμενες αναρτήσεις

7 ώρες πριν, Jazzjoker είπε

Αν ρωτάς λοιπόν γιατί π.χ. ο hot rod deluxe (1x12, 40W) κοστίζει πάνω από 500€ λιγότερα από τον Deluxe Reverb (1x12, 22W) η απάντηση είναι "διότι marketing". Ο πρώτος είναι μοντέρνο μοντέλο ενώ ο δεύτερος είναι υποτίθεται vintage correct "ανακατασκευή" ενός ιστορικού μοντέλου με ηχητική σφραγίδα σε χιλιάδες ηχογραφήσεις εδώ και δεκαετίες.

Ξέρεις πού μπερδεύομαι; Εννοείται συμφωνώ με αυτό που λες. Όμως η διαφορά στην τιμή με ξεγελάει ώστε να πιστεύω ότι είναι και ανώτερος ηχητικά. "Θέλω" να τον ακούσω καλύτερο. Όμως επειδή τους έχω ακούσει και τους δύο ενισχυτές, όντως ο blackface deluxe μου ακούγεται καλύτερος από τον hot rod. Απλά και μόνο να παίξεις μία σολ ματζόρε. Σαν να έχει περισσότερες πληροφορίες να δώσει, οι οποίες πληροφορίες δεν έχουνε σχέση με την ιστορία του ενισχυτή. Και οι δύο έχουνε spring reverb, αλλά του deluxe είναι καλύτερο. Μέχρι το 2-3 γιατί μετά δεν μπορείς να το χρησιμοποιήσεις

Never give up! 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

19 λεπτά πριν, Nekkon είπε

Όμως η διαφορά στην τιμή με ξεγελάει ώστε να πιστεύω ότι είναι και ανώτερος ηχητικά.

 

20 λεπτά πριν, Nekkon είπε

Όμως επειδή τους έχω ακούσει και τους δύο ενισχυτές, όντως ο blackface deluxe μου ακούγεται καλύτερος από τον hot rod. Απλά και μόνο να παίξεις μία σολ ματζόρε.

 

Τι από τα δύο ισχύει τελικά;

 

Σε κάθε περίπτωση, είναι γνωστό καταναλωτικό effect το να θεωρούμε το ακριβότερο καλύτερο. Αν ρωτάς την προσωπική μου άποψη, για τον ήχο που θέλω ο hot rod deluxe είναι φανταστικό μηχάνημα και αν χρειαζόμουν τώρα ενισχυτή αυτής της κατηγορίας Watt και όγκου, θα τον έπαιρνα με κλειστά μάτια και σε καμία περίπτωση δε θα έδινα 1.900€ για τον Deluxe Reverb.

  • Like 1

Ενωμοτάρχης

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 ώρες πριν, Nekkon είπε

Ξέρεις πού μπερδεύομαι; Εννοείται συμφωνώ με αυτό που λες. Όμως η διαφορά στην τιμή με ξεγελάει ώστε να πιστεύω ότι είναι και ανώτερος ηχητικά. "Θέλω" να τον ακούσω καλύτερο. Όμως επειδή τους έχω ακούσει και τους δύο ενισχυτές, όντως ο blackface deluxe μου ακούγεται καλύτερος από τον hot rod. Απλά και μόνο να παίξεις μία σολ ματζόρε. Σαν να έχει περισσότερες πληροφορίες να δώσει, οι οποίες πληροφορίες δεν έχουνε σχέση με την ιστορία του ενισχυτή. Και οι δύο έχουνε spring reverb, αλλά του deluxe είναι καλύτερο. Μέχρι το 2-3 γιατί μετά δεν μπορείς να το χρησιμοποιήσεις

Από προδιαγραφές μπορεί να υπάρχει "καλύτερο" αλλά δεν υπάρχει "καλύτερος ήχος".  Είναι υποκειμενικό αυτό.

Ένα πολύ απλό παράδειγμα.

Les Paul vs Strat.

H LP την λιώνει την Strat από προδιαγραφές.

Εμένα όμως μαρεσει περισσότερο ο ήχος της Strat.

Άσε που επαγγελματικά αν το πάρουμε.

Πόσους βλέπεις να βγάζουν το ψωμί τους με LP και πόσους με Strat?

95% strat. 

 

 

.

Επεξεργασμένο από Spyros Delta
  • Συμφωνώ 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 λεπτά πριν, Spyros Delta είπε

Από προδιαγραφές μπορεί να υπάρχει "καλύτερο" αλλά δεν υπάρχει "καλύτερος ήχος".  Είναι υποκειμενικό αυτό.

Ένα πολύ απλό παράδειγμα.

Les Paul vs Strat.

H LP την λιώνει την Strat από προδιαγραφές.

Εμένα όμως μαρεσει περισσότερο ο ήχος της Strat.

Άσε που επαγγελματικά αν το πάρουμε.

Πόσους βλέπεις να βγάζουν το ψωμί τους με LP και πόσους με Strat?

95% strat.

Λες αλήθειες. Αλλά επίσης σκαλώνω στο ότι με ενισχυτές τα πράγματα δεν είναι ξεκάθαρα όπως με τις κιθάρες. Ξέρω τι κάνει μια κιθάρα καλύτερη από μια άλλη (99%): 

1) playability

2) electronics 

3) resonance

 

Με ενισχυτές όμως δεν είναι τόσο ξεκάθαρα τα πράγματα. Με καλύπτει πολύ όμως αυτό που μόλις είπες και συμφωνεί με αυτό που έχει πει και ο @Superfunk πολλές φορές, ότι άσχετα με την ποιότητα κατασκευής, στους ενισχυτές ο ήχος είναι ζήτημα υποκειμενικό 

Never give up! 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

30 λεπτά πριν, Nekkon είπε

Λες αλήθειες. Αλλά επίσης σκαλώνω στο ότι με ενισχυτές τα πράγματα δεν είναι ξεκάθαρα όπως με τις κιθάρες. Ξέρω τι κάνει μια κιθάρα καλύτερη από μια άλλη (99%): 

1) playability

2) electronics 

3) resonance

 

Με ενισχυτές όμως δεν είναι τόσο ξεκάθαρα τα πράγματα. Με καλύπτει πολύ όμως αυτό που μόλις είπες και συμφωνεί με αυτό που έχει πει και ο @Superfunk πολλές φορές, ότι άσχετα με την ποιότητα κατασκευής, στους ενισχυτές ο ήχος είναι ζήτημα υποκειμενικό 

Και στους ενισχυτες υποκειμενικό ειναι.

Πχ Soldano, Mesa, Bad cat κλπ. Έχω παίξει με όλα.

Τον πατάνε τον marshall από προδιαγραφές.

Εμενα μαρεσει ο marshall. Κάτι έχει στον ηχο που μαρεσει. Τι να κάνουμε?

 

 

.

Επεξεργασμένο από Spyros Delta
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

40 λεπτά πριν, Nekkon είπε

Ξέρω τι κάνει μια κιθάρα καλύτερη από μια άλλη (99%): 

1) playability

2) electronics 

3) resonance

 

 

Δεν είναι μόνο αυτά.

Άσε που το playability και τα electronics κι αυτά υποκειμενικά είναι.

Μια κιθάρα με 13αρες χορδές για μένα μπορεί να είναι ούτε να την ακουμπήσω και για τον srv όπως πρέπει.

Μπορεί ένας ήχος ντενεκες για σένα να είναι απαράδεκτος και για μένα το holy grail.

Εσύ να θέλεις μπράτσο κουπί για να παίξεις άνετα κι εγώ μπρατσο φλιδα. Radius ο ένας σαν μπάλα του μπάσκετ κι άλλος αλφάδι.

Και στις κιθάρες υποκειμενικα είναι τα πράγματα.

.

Επεξεργασμένο από Spyros Delta
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

19 ώρες πριν, Spyros Delta είπε

Και οι δύο επαγγελματικοί είναι.

Το θέμα τι ανάγκες έχεις στη δουλειά σου για να επιλέξεις κάποιον από τους δύο. 

Κάποτε πήγα να παίξω σε ένα λάιβ που άξιζε να κουβαλήσω και μου λένε μπα μη κουβαλάς θα έχει λαμπατους φεντερ και Μάρσαλ το μπακλαιν.

Χαίρω πολύ. Κλασμένοι ήταν.

Έπαιξα σε ένα τρανζίστορ φεντερ. Μια χαρά βγήκε το λάιβ.

Για live οι modeling πεταλιερες είναι τεράστια ευκολία και "εγγύηση" για ηχαρα, όμως τα live είναι και ευκαιρία για να χαρείς τον ενισχυτή σου...

Επεξεργασμένο από kosthrash
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 μήνα αργότερα...

Η λογική του ενισχυτή σε επαγγελματικη χρήση όπως backline κατά τη γνώμη μου,  είναι καταρχάς να έχει ικανοποιητική σχέση headroom , watt και ηχείου . Κατά δεύτερον, να μην έχει θόρυβο όσο το δυνατόν και τέλος να είναι εύκολα επιδιορθωσιμος.

Αυτό το τελευταίο έχω δει βέβαια να μην υπάρχει πάντα πχ.  σε100αρης mustang ο οποίος όμως δεν υστερούσε στα αλλά κριτήρια οπότε μπορεί να θεωρηθεί "επαγγελματικός" 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

24 λεπτά πριν, schreivox είπε

Η λογική του ενισχυτή σε επαγγελματικη χρήση όπως backline κατά τη γνώμη μου,  είναι καταρχάς να έχει ικανοποιητική σχέση headroom , watt και ηχείου . Κατά δεύτερον, να μην έχει θόρυβο όσο το δυνατόν και τέλος να είναι εύκολα επιδιορθωσιμος.

Αυτό το τελευταίο έχω δει βέβαια να μην υπάρχει πάντα πχ.  σε100αρης mustang ο οποίος όμως δεν υστερούσε στα αλλά κριτήρια οπότε μπορεί να θεωρηθεί "επαγγελματικός" 

Με Mustang live βγάζεις, αλλά για στούντιο δουλειά δύσκολα...

  • Συμφωνώ 1

Never give up! 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, Nekkon είπε

Με Mustang live βγάζεις, αλλά για στούντιο δουλειά δύσκολα...

Έχεις δίκιο. Για κάποιο λόγο το μυαλό μου πήγε μόνο στα λαιβ. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου