Προς το περιεχόμενο

Το "κίτρινο" της Gibson LP special TV yellow


LK

Προτεινόμενες αναρτήσεις

4 λεπτά πριν, LK είπε

Όταν πεθάνουν αυτοί που γεννήθηκαν  ανάμεσα στο 1946 και το 1964....άντε να σου βάλω και μέχρι το 1980 εγώ....δηλαδή άτομα που άκουγαν αυτή τη μουσική του Σατανά που παραγόταν από ηλεκτρικές κιθάρες.

Πάντα θα υπάρχουν κορόιδα που θα ψάχνουν το βίνταζζζζζζζ, είτε σε σχέση με τέχνη, είτε σε σχέση με αντικείμενα.

Παρεμπιπτόντως στη συγκεκριμένη μπουθάρα που ψάχνεις-χωρίς να είμαι ειδήμων-νομίζω το μπεζοκίτρινο ήταν το βίνταζ σαν αυτό της Έπιφον στο οβίνδεο που έβαλες 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator
Μόλις τώρα, Σαμη Παραγκα είπε

Πάντα θα υπάρχουν κορόιδα που θα ψάχνουν το βίνταζζζζζζζ, είτε σε σχέση με τέχνη, είτε σε σχέση με αντικείμενα.

 

Υπάρχουν ικανά επιχειρήματα και από τις δύο πλευρές.

Σε κάθε περίπτωση εγώ τείνω να συμφωνήσω με αυτή που θέλει ....να πέσουν δραματικά οι τιμές τους.

Σε έναν περιορισμένο κύκλο, στις επόμενες γενιές....ναι μπορεί να υπάρχει αυτή η ειδωλολατρία αλλά θα είναι δραστικά μικρότερη για να κρατήσει τις τιμές στα  σημερινά εξωπραγματικά επίπεδα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator
45 λεπτά πριν, LK είπε

Όχι φίλος, εγώ είμαι επενδυτής!

Είσαι σε καλό δρόμο. Οσμίζομαι ότι ο καιρός γαρ εγγύς που θα αναζητάς... "ώριμα" κσύλα 😎

 

45 λεπτά πριν, LK είπε

υπάρχει πολύ μεγάλη πιθανότητα όλες οι vintage κιθάρες και τα holy grails να μην πιάνουν μία .....όταν φύγει η γενιά των boomers από τον μάταιο αυτόν κόσμο

Αυτό έχει μια βάση- δεν το απορρίπτω απόλυτα - αλλά απ' την άλλη σκέψου αυτό: Τα vintage (πάσης φύσης) ασκούν διαχρονική γοητεία στις μελλοντικές γενιές.

Σαφέστατα και μπορεί να υπάρξει μια κάμψη όταν η γενιά μας... κουνήσει μαντίλι, αλλά τα revival στην μουσική- με τον έναν ή τον άλλο τρόπο- είναι σχεδόν καθεστώς. Μοιραία θα επανεκκινήσουν έναν νέο "κύκλο" vintagολάγνων και ας μην ξεχνάμε ότι τα... "αρρωστάκια" είναι διαχρονική αξία.

Για αυτό λοιπόν φρόντισε να... κληροδοτήσεις στις μελλοντικές γενιές "ώριμα" κσύλα. 😄

  • Χαχα 1

all this has happened before and will happen again

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

23 λεπτά πριν, LK είπε

Υπάρχουν ικανά επιχειρήματα και από τις δύο πλευρές.

Σε κάθε περίπτωση εγώ τείνω να συμφωνήσω με αυτή που θέλει ....να πέσουν δραματικά οι τιμές τους.

Σε έναν περιορισμένο κύκλο, στις επόμενες γενιές....ναι μπορεί να υπάρχει αυτή η ειδωλολατρία αλλά θα είναι δραστικά μικρότερη για να κρατήσει τις τιμές στα  σημερινά εξωπραγματικά επίπεδα.

Εσύ δεν θες βίνταζζζζζζζ, θες μια εικόνα τρισδιάστατη-σε σχέση με την αγορά ενός αντικειμένου-για τα μάτια σου, μπορεις να το πεις ειδωλολατρεία, αν και εγώ θα έλέγα ΕΙΚΟΝΟλατρεία χωρίς φανατισμό

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator
12 λεπτά πριν, Terry RoscoeBeck5 είπε

Για αυτό λοιπόν φρόντισε να... κληροδοτήσεις στις μελλοντικές γενιές "ώριμα" κσύλα. 😄

Αν φύγω εγώ...ποσώς με ενδιαφέρει τί θα γίνει μετά....😄

  • Χαχα 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 λεπτά πριν, LK είπε

Αν φύγω εγώ...ποσώς με ενδιαφέρει τί θα γίνει μετά....😄

Αν σκοπεύεις να φύγεις σύντομα, άσε μου τας μονδέλες, ταις χρειάζομαι για οβίνδεα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator
Μόλις τώρα, Σαμη Παραγκα είπε

Αν σκοπεύεις να φύγεις σύντομα, άσε μου τας μονδέλες, ταις χρειάζομαι για οβίνδεα

Όχι πριν το 2026...έχω εκκρεμή δικαστήρια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

18 λεπτά πριν, LK είπε

Όχι πριν το 2026...έχω εκκρεμή δικαστήρια.

Ημπορείς να μου τας προσφέρεις παρτ τάιμ και τώρα, δεν βιάζομαι να σε διώξω. Ημπορώ να σε βάνω και καμεραμάν, φωτογράφο, σκηνοθέτη, δεν έχω πρόβλημα

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Guru

άργησα να δω το θέμα (σόρυ) και δεν ξέρω αν θα βοηθήσω και πως θα μεταφραστεί στο μόνιτορ σου, αλλά η χρωματική διαφορά της LP studio που πήρα το 92 (και με συντρόφεψε καμιά 20αριά χρόνια) από τις φωτό στο νετ μέχρι την "πραγματική" (όπως την θυμάμαι) είναι περίπου αυτή...

 

GLPnpapedit.thumb.jpg.ed2b552cd65e026cdbc4b09f9fb33165.jpg

 

 

ΥΓ. παρεμπιπτόντως έχει πλάκα πως την απέκτησα... ήταν κατά τις 10 το βράδυ και με πήραν από το πιάνο μπαρ που έπαιζα και μου είπαν ότι ανακάλυψαν ότι λείπει η κιθάρα μου (η πολυαγαπημένη μου τότε Kramer με τους SD)... πάω από κει σίγουρος ότι μου κάνουν πλάκα αλλά φευ... παραβίασαν το μαγαζί και έκλεψαν μόνο αυτή (ούτε την ovation ούτε τα εφφέ μου που είχα μαζί, ούτε τα πλήκτρα, μόνο αυτή 🤬)... έτσι μες την τούρλα του Σαββάτου για να προλάβω την έναρξη του προγράμματος κατεβάζω τον έρμο τον Ζαρανίκα στο μαγαζί του στο Περιστέρι, μου βγάζει ότι είχε εκεί μέχρι τα 300-400 χιλιάρικα (δραχμάς παρακαλώ) και ενώ το καναρινολεμονί της χρώμα αρχικά με ξένισε, στο γρήγορο πέρασμα που έκανα αναγκαστικά σε όλες αυτή μου "κάθισε" περισσότερο στο χέρι (ως ηχολήπτης το τελευταίο που με απασχολούσε ήταν ο "ήχος" και τα "κσύλα" της 😉)... το δουλεματάκι βέβαια που έφαγα για αρκετό διάστημα για το χρώμα της υπήρξε παροιμιώδες αλλά τι τα θες... άλλοι καιροί άλλα ήθη...

  • Like 1
  • Ευχαριστώ 1

δεν μιλάω αν δεν ξέρω... η σιωπή (μου) είναι χρυσός (στην τσέπη του άλλου)...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

Και τα δύο χρώματα είναι ωραία. Προτιμώ το αριστερό.

  • Μπερδεύτηκα 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου