Προς το περιεχόμενο

Το "κίτρινο" της Gibson LP special TV yellow


LK

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Moderator
21 ώρες πριν, LK είπε

υπάρχει πολύ μεγάλη πιθανότητα όλες οι vintage κιθάρες και τα holy grails να μην πιάνουν μία .....όταν φύγει η γενιά των boomers από τον μάταιο αυτόν κόσμο.....και σε θυμήθηκα.😜

Υπάρχει η θεωρία οριακού οφέλους για όποιον ενδιαφέρεται να εντρυφήσει σε αξία προϊόντος vs ζήτηση.

 

Όντως μπορεί κιθάρες που κατασκευάστηκαν κατά χιλιάδες, έστω και ως "custom shop", κάποια στιγμή να χάσουν σε αξία, καθώς πρώτον η προσφορά νέων και μεταχειρισμένων οργάνων μπορεί με τον θάνατο των boomers, να ξεπεράσει τη ζήτηση και δεύτερον η τεχνολογία θα προσφέρει πολύ οικονομικές κιθάρες που θα παίζουν το ίδιο καλά ή και καλύτερα (plek machines κλπ).

 

Κάτι τέτοιο ίσως βλέπουμε ήδη με τα τύμπανα, που η αγορά μεταχειρισμένων είναι σε ιστορικά χαμηλά νομίζω.

 

Πάντως αν με το holy grail εννοούμε τις ελάχιστες κιθάρες που έχουν απομείνει από τα 50s και 60s, αυτό αποκλείεται. Πρέπει για να λειτουργήσει το οριακό όφελος εναντίον τους να πέσουν πυρηνικές βόμβες, καθώς η αξία τους βασίζεται καθαρά στη συλλεκτικότητα και όχι τόσο στα ιδιαίτερα παικτικά χαρακτηριστικά τους.

 

Back on topic: Τελικά ποιο TV Yellow εννοείς; Το κιτρινισμένο nitro λευκό της Gibson μπορεί να έχει σχεδόν οποιαδήποτε απόχρωση ανάλογα με τα χρόνια γήρανσης, το φως του ήλιου, τα νέον φώτα κλπ... Από υπόλευκο μέχρι λεκέ νικοτίνης που μοιάζει με αυτό της HB. To πραγματικό TV Yellow νομίζω ότι το λύσαμε, δεν έχει σχέση ούτε με λευκά ούτε με κίτρινα βερνίκια. Είναι διάφανο βερνίκι, που κι αυτό κιτρινίζει τυχαία με τα χρόνια, πάνω από κερί σε απόχρωση σχεδόν ώχρας.

 

 

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator
1 λεπτό πριν, kpeyos είπε

 

Back on topic: Τελικά ποιο TV Yellow εννοείς;

 

 

 

Ένα οποιοδήποτε κίτρινο...σε όποια απόχρωση έχει βγει η κιθάρα κατά περιόδους, αλλά όχι πορτοκαλί....που μου φαίνεται στα video τουλάχιστον η  HB.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

Γιατί δεν παίρνεις μια Vintage V120 τότε; Αξιοπρεπέστατη κιθάρα και οι μαγνήτες της Wilkinson μου εμπνέουν μεγαλύτερη σιγουριά από τους ΗΒ.

 

 

https://www.ebay.com/itm/175144047785?mkcid=16&mkevt=1&mkrid=711-127632-2357-0&ssspo=G8yJ4bHnSPa&sssrc=4429486&ssuid=znkfpiwsrnm&var=&widget_ver=artemis&media=COPY

  • Συμφωνώ 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator
Μόλις τώρα, kpeyos είπε

Να αυτό ακριβώς εννοω.

Δες, απο την ίδια αγγελία τις φωτος.

Στη μια είναι ξεκάθαρα κίτρινο, και στην άλλη ....πορτοκαλίζει.

Τα ίδια παθαίνω και με τις HB

H Δεύτερη δεν είναι yellow/

Α.jpg

β.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

Με βάση αυτό που βλέπω στην οθόνη του κινητού μου, στην κάτω φωτό αυτό είναι ένα κίτρινο που φεύγει σίγουρα από το λεμόνι και πάει ένα τσικ προς κροκί. Μπορώ να πω πώς μου φαίνεται ίσως και πιο πειστικό για aged white απ' ότι η πάνω φωτό. Μοιάζει αν δεις και τις κιθάρες του @npap. H ΗΒ στο βίντεο που έχεις βάλει δείχνει εντελώς άλλο πράγμα, όντως μεταξύ πορτοκάλι και φυσικού ξύλου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator
Μόλις τώρα, kpeyos είπε

Με βάση αυτό που βλέπω στην οθόνη του κινητού μου, στην κάτω φωτό αυτό είναι ένα κίτρινο που φεύγει σίγουρα από το λεμόνι και πάει ένα τσικ προς κροκί. Μπορώ να πω πώς μου φαίνεται ίσως και πιο πειστικό για aged white απ' ότι η πάνω φωτό.

Όπως και να έχει...... είναι διαφορετικά χρώματα και δεν μπορείς να καταλάβεις ακριβώς την απόχρωση της κιθάρας (όπως θα την έβλεπες σε φυσικό φωτισμό με το μάτι σου)

  • Συμφωνώ 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator
4 λεπτά πριν, krotos είπε

Η δικιά μου melody maker του 14 έχει χρώμα κίτρινο, ούτε προς το λευκό αλλά ούτε προς το μουσταρδι.

20240223_211734.jpg

20240223_211742.jpg

20240223_154543.jpg

Πολύ ωραία!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σε ευχαριστώ, τυχαία ήρθε μέσω ανταλλαγής και έχω πάθει πλάκα με τους μαγνητες της αλλά και overall playability. Είχα ένα θέμα ξεκουρδισματος της σολ αλλά με το μολύβι στο nut έστρωσε. Θα πάρω και ένα λαδάκι της music nomad που λένε κάνει καλή δουλειά.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator
30 λεπτά πριν, krotos είπε

Σε ευχαριστώ, τυχαία ήρθε μέσω ανταλλαγής και έχω πάθει πλάκα με τους μαγνητες της αλλά και overall playability. Είχα ένα θέμα ξεκουρδισματος της σολ αλλά με το μολύβι στο nut έστρωσε. Θα πάρω και ένα λαδάκι της music nomad που λένε κάνει καλή δουλειά.

Λογικό , είναι δύσκολο να πάρει κάποιος melody maker και μάλιστα σε TV yellow. 

Ή θα πρέπει να ξέρεις τί είναι και να την ψάξεις ή να σου ρθει τυχαία .

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου