Προς το περιεχόμενο

Κι άλλος Νέος στο home recording


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Animae, πως θα παμε στο control panel της καρτας μεσα απο το Cubase?  ???

Και εγω αντιμετωπιζω τρελο latency και θελω οπως και δηποτε να το μειωσω...

Αν βαλω τον ενισχυτη μου για "προενισχυση" αναμεσα στην κιθαρα και στην καρτα ηχου, θα μειωθει πολυ? Και επισης οταν ηχογραφω βγαινει πολυ βρωμα/μπασσιλα (σε αντιθεση οταν παιζω μονος μου ειναι κομπλε ο ηχος και οταν παω να ηχογραφησω δεν αλλαζω τπτ (αν και με πιεζει ο μπασσιτας  :-[)))

Αυτο πως μπορω αν το αντιμετωπισω? Να βγαλω καμποσο gain απο τον ενισχυτη?

Ευχαριστω...

 

Υ.Γ. ο ενισχυτης ειναι valvestate marshall και η κιθαρα Epiphone ταυρακι με δεκαρες χορδες (δεν ξερω αν τα χρειαζεσαι ή αν ειναι overshare... :P)

Ο.ψ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Animae, πως θα παμε στο control panel της καρτας μεσα απο το Cubase?  ???

Και εγω αντιμετωπιζω τρελο latency και θελω οπως και δηποτε να το μειωσω...

Αν βαλω τον ενισχυτη μου για "προενισχυση" αναμεσα στην κιθαρα και στην καρτα ηχου, θα μειωθει πολυ? Και επισης οταν ηχογραφω βγαινει πολυ βρωμα/μπασσιλα (σε αντιθεση οταν παιζω μονος μου ειναι κομπλε ο ηχος και οταν παω να ηχογραφησω δεν αλλαζω τπτ (αν και με πιεζει ο μπασσιτας   :-[)))

Αυτο πως μπορω αν το αντιμετωπισω? Να βγαλω καμποσο gain απο τον ενισχυτη?

Ευχαριστω...

 

Υ.Γ. ο ενισχυτης ειναι valvestate marshall και η κιθαρα Epiphone ταυρακι με δεκαρες χορδες (δεν ξερω αν τα χρειαζεσαι ή αν ειναι overshare... :P)

 

To latency έχει να κανει με την κάρτα ήχου και οχι αν θα βαλεις προενίχσυση ή όχι.

Δεν ξέρω ποιο cubase έχεις αλλα αν θυμάμαι καλα όλα έχουν devices menu.

E πας στο devices menu -> devices setup -> vst multitrack μπορεις να βάλεις το asio της κάρτας σου αν δεν το έχεις βάλει γιατι συνηθος

το cubase έχει default κατι ασχετα.

Και εκεί θα δείς και ένα κουμπι η κάτι αντιστοιχο που θα λέι control panel ακι αυτο αν το πατήσεις μπαίνεις στο control panel της καρτας σου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

OK, σε ευχαριστω!

Βρηκα και ενα αλλο post που ειχες κανει για το Cubase, οποτε τα βρηκα απο εκει!

Επελεξα και εγω το E-mu ASIO (αν θυμαμαι καλα..) και το latecny εκανε φτερα... ;D

Μια αλλη ερωτησουλα αν επιτρεπεται...

Στο Cubase SX3, το κουμπι monitor τι κανει?

Ο.ψ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και επισης κατι αλλο! Παω στο dev setup και οταν επιλεγω το ΑSIO4ALL το latency εχει input latency 11ms / output 12ms, ενω οταν επιλεγω την καρτα μου ειναι 50 και 53 αντιστοιχα...(η καρτα μου ειναι EMU 1212m)

Αυτο στεκει? Ετσι επρεπε να ειναι?

Ο.ψ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

...

Στο Cubase SX3, το κουμπι monitor τι κανει?

 

ΠΡΟΣ ΘΕΟΥ! ΜΗΝ ΤΟ ΠΑΤΗΣΕΙΣ!

Ενας ναύτης θα πεθάνει.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

(Στο manual έριξες μια ματιά? Είναι ξεκάθαρο το τι κάνει αυτό το κουμπί)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θα βάλεις τους asio drivers της κάρτας σου και όχι τους asio4all. Αυτοί είναι μόνο για κάρτες που δεν έχουν asio (καμιά onboard πχ). Απλά θα επιλέξεις το control panel, θα σου ανοίξει το panel της emu και θα τη ρυθμίσεις δεόντως.

 

Επίσης πριν κάνεις το οτιδήποτε, επειδή φαίνεται ότι αγνοείς πολύ βασικά πράματα (λογικά μιας και όλοι από κάπου ξεκινάνε  ;) ) δες αυτόν τον οδηγό:

http://www.tweakheadz.com/guide.htm μαζί με το manual του cubase θα σε βοηθήσει πάρα πολύ. Για οτιδήποτε άλλο εδώ είμαστε

"Όχι άλλες TELE" Τάδε έφη Boukaw7

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου