Προς το περιεχόμενο

Πως φτιαχνουμε custom pickguard?


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Ειναι κατι που με βασανιζει... :? δεν εχω καποιο συγκεκριμενο στο μυαλο..Εχει φτιαξει κανεις σας?Τι υλικα θα χρειαστουν και τι εργαλεια?

Texas tone that's bad to the bone...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

BoogieMan, μή στενοχωριέσαι και μην απελπίζεσαι. Γιατί θέλεις να φτιάξεις ένα pickguard? Θέλεις κάποιο ειδικό υλικό, η ειδική τοποθέτηση μαγνητών?

Για πες τι φαντάζεσαι, ώστε να πάρεις και προτάσεις για το πως είναι δυνατόν να υλοποιηθεί...... :wink:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Συνηθως αφαιρω τους neck μαγνητες σε μερικες απο τις κιθαρες μου 8O :D Το γιατι ειναι μια αλλη ιστορια... :D Το πιο απλο που με ενδιαφερει ειναι π.χ. ενα pickguard για Esquire.Αν το καλοσκεφτεις δεν το βρισκεις ευκολα κ ειναι απλο να φτιαχει... τα υλικα μπορει να ειναι ξυλο 'η πλαστικο,πλεξιγκλας,μεταλλο,δερμα...Επισης σκεφτητε και ποσο αλλαζει ενα κιθαρονι οταν του βαζεις αλλο pickguard! :wink:

Texas tone that's bad to the bone...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θα γίνω σπαστικός και θα ρωτήσω... Δε φταίω εγώ.. Απλά είμαι λίγο περίεργος.. :lol:

 

Συνηθως αφαιρω τους neck μαγνητες σε μερικες απο τις κιθαρες μου icon_eek.gif icon_biggrin.gif Το γιατι ειναι μια αλλη ιστορια... icon_biggrin.gif

 

Γιατί?..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θα γίνω σπαστικός και θα ρωτήσω... Δε φταίω εγώ.. Απλά είμαι λίγο περίεργος.. :lol:

 

Συνηθως αφαιρω τους neck μαγνητες σε μερικες απο τις κιθαρες μου icon_eek.gif icon_biggrin.gif Το γιατι ειναι μια αλλη ιστορια... icon_biggrin.gif

 

Γιατί?..

 

Γιατί Less is more...! :wink: :lol:

Photo Sharing and Video Hosting at Photobucket

Texas tone that's bad to the bone...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σωστοος...... Η esquire δικιά σου?...

 

:cry: oχι, αλλα να η δικια μου(πρωην Τελε):

 

http://www.noiz.gr/modules.php?op=modload&name=4nAlbum&file=index&do=showpic&pid=280&orderby=dateD

Texas tone that's bad to the bone...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator
Θα γίνω σπαστικός και θα ρωτήσω... Δε φταίω εγώ.. Απλά είμαι λίγο περίεργος.. :lol:

 

Συνηθως αφαιρω τους neck μαγνητες σε μερικες απο τις κιθαρες μου icon_eek.gif icon_biggrin.gif Το γιατι ειναι μια αλλη ιστορια... icon_biggrin.gif

 

Γιατί?..

 

Γιατί Less is more...! :wink: :lol:

Photo Sharing and Video Hosting at Photobucket

 

 

Ναι αλλά one_less_than_that=0 :lol:

(Και αυτό είναι άλλη ιστορία)

 

Τι να σου πω...γιατί δεν ξεπατικώνεις ένα pickguard πάνω στο υλικό που θέλεις...? Στο κόψιμο κολλάς?

Προσωπικά με αυτό τον τρόπο έχω φτιάξει ένα από ξύλινο καπλαμά 2mm. Το έκοψα με ένα δισκάκι προσαρμοσμένο στο dremel.

Έτσι:

dremel!!!!!!!!!!!!!!!.jpg

 

Το έκοψα σιγά σιγά πάνω στις γραμμές που είχα κάνει με το μολύβι και το έφερα στα ίσια του με γυαλόχαρτο. Με άλλο εργαλείο (πάλι προσαρμοσμένο στο dremel) άνοιξα σιγά σιγά και τις τρύπες για τους μαγνήτες.

Το πλαστικό τώρα μάλλον είναι πιο δύσκολο αλλά δεν βλέπω γιατί να μην γίνεται.

 

Δεν το χρησιμοποίησα ποτέ γιατι βγήκε φλώρικο. :lol: :lol: :lol:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου