Προς το περιεχόμενο

Η μαγική Κιουρομπάλα - Κιουρομαντεία (QR)


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσιευμένο (επεξεργασμένο)

το λοιπόν παίδες! είμαι ο κατασκευαστής του μαγικού Κιουρομπάλου! και είδα ότι το μόνο φόρουμ που το εκτίμησε πραγματικά και δεν το έσβησε είναι το noiz.gr . Συνεπώς σκέφτομαι να εμπλουτίσω το tread αυτό (γιατί και γω εκτιμώ).

Σκεφτόμουν να γράψω τεχνικά χαρακτηριστικά και κατασκευή στο dos , αλλά τελικά θα τα γράψω εδώ γιατί μου αρέσει και γουστάρω noiz

😍
 

Σε πρώτη φάση να πω ότι τα gif-άκια είναι το χόμπι μου και όχι η κύρια απασχόλησή μου (αλλά τα έχω δουλέψει αρκετά). Με την αστρολογία, μαντεία κλπ δεν έχω ασχοληθεί και δεν έχω χρόνο να ασχοληθώ, καθώς η κύρια ενασχόλησή μου είναι να στήνω/ρυθμίζω servers.


Βεβαίως, έχω πιάσει και εγώ τον εαυτό μου να το σκανάρει .καμιά φορά τη μέρα από περιέργεια!
 

Όμως, πάμε παρακάτω να δούμε τι πραγματικά είναι αυτό που κάνει τόσο "μαγικό" το συγκεκριμένο gifάκι


α) Το βάρος του σε kilobytes: μόνο 363kb!
β) Οι 630 διαφορετικές απαντήσεις που μπορεί να δώσει
γ) Ο τρόπος που κατασκευάστηκε


..μέσα σε κάθε δευτερόλεπτο περνάνε 50 διαφορετικές απαντήσεις

🙀

Επεξεργασμένο από dosbot
Προσθήκη υλικού, ορθογραφία
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

630 διαφορετικές απαντήσεις δίνουμε σε κάποιον που ρωτάει πως να συνδέσει μιά κάρτα ήχου,σε λιγότερο απο 3 δεύτερα.

Διόρθωσε το και περιμένουμε.

 

  • Χαχα 6
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσιευμένο (επεξεργασμένο)

Βήμα1 - Κεντρική σχεδίαση φώτο:
 

bima1.jpg

η αλήθεια είναι ότι με κούρασε αυτή η σχεδίαση της πρώτης φώτο ..αλλά χαλάλι σας 😜

Επεξεργασμένο από dos.gr
προσθήκη
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

42 λεπτά πριν, Άγιος είπε

Έπρεπε να χρησιμοποιήσεις μια φωτογραφία με μεγαλύτερη μπάλα για να είναι πιο ευδιάκριτο το QR


Ισχύει εν μέρει. Σε κάποια κινητά για παράδειγμα σκανάρεται ευκολότερα, σε κάποια άλλα δυσκολότερα, σε ορισμένα επίσης νέας γενιάς που έχουν auto default scan τα qr (iphone/samsung, κά) εμφανίζονται οι λέξεις να τρέχουν κάτω στην μπάρα. Γενικά δουλεύει καλύτερα αν κατεβάσει κάποιος εφαρμογή ανάγνωσης qr, είτε στο android, είτε στο ios γιατί με το default scan, ειδικά στο iphone ψηλο-παθαίνει κοκομπλόκο με όλα αυτά τα qr που προσπαθεί να τα διαβάσει όλα -πριονοκορδέλα!

Βασικά το έφτιαξα με την λογική να είναι πολύ ελαφρύ σε kb προκειμένου να αποστέλλεται πανεύκολα σε email newsletter και flat αυτόνομο χωρίς καθόλου κώδικα, ώστε όλα να τα κάνει η ίδια φώτο όπου και αν βρεθεί (mail/link/file/iframe κλπ),

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου