Προς το περιεχόμενο

MODX & MODX+ out of tune


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Digital synths out of tune?🤔 Και όμως...Στο δικό μου δεν είχα αυτό το πρόβλημα, αλλά έχω διαβάσει διάφορους να διαμαρτύρονται για το out of tune MODX τους και μου είχε κάνει εντύπωση. Ο παλιόφιλος Skott λύνει το μυστήριο σε ένα πρόσφατο βίντεο και δίνει τη λύση.

 

 

  • Like 1
  • Λυπάμαι 2

Specs talks, M🐮🐮gs walks

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσιευμένο (επεξεργασμένο)

Εντάξει, αλλά γιατί μερικά MODX έχουν το πρόβλημα και κάποια άλλα όχι; (προφανώς φάουλ της εταιρείας αυτό στον ποιοτικό έλεγχο ή φτηνιάρικο ή μη-ελεγμένο επαρκώς κύκλωμα).

 

Το να ανοίξεις μόνος σου το όργανο και να το ξανακλείσεις είναι πάντα κάπως επικίνδυνο, δεν είναι PC αλλά αρκετά πιο περίπλοκο και πολλά μπορούν να πάνε στραβά.. 2-3 φορές έχω ανοίξει synth (ευτυχώς όταν το έκλεισα δούλευε όπως πριν) και θέλει τρελή προσοχή..

 

Εμένα μου είχε βγάλει το MOXF πρόβλημα στη δεξιά αναλογική έξοδο (distortion που συνέχεια γινόταν πιο έντονο) και επισκευάστηκε άψογα από εξειδικευμένο τεχνικό που είναι και πολύ γνωστό μέλος του noiz!

Το είχα ανοίξει μόνος μου αλλά φυσικά δεν μπορούσα να κάνω τίποτα, δεν είμαι ηλεκτρονικός..

 

Btw, το MOXF - αν και υποτίθεται τεχνολογικά ξεπερασμένο - μπορεί να εκτελέσει εκατοντάδες "επικίνδυνες αποστολές"! Πάρα πολλές δυνατότητες έχει. Μια ζωή ψάξιμο.

Το πήρα σχετικά λίγο πριν βγει το MODX αλλά δεν με χάλασε πολύ γιατί κι αυτό είναι σούπερ.

Επεξεργασμένο από John Tzinieris
  • Like 1

 

🔇🔇🔇

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, John Tzinieris είπε

Εντάξει, αλλά γιατί μερικά MODX έχουν το πρόβλημα και κάποια άλλα όχι;

Γιατί κάποιοι ζουν σε τρώγλες, ή πιο σωστά, έχουν μετατρέψει το σπίτι τους σε τρώγλη. Το τι σκόνη έχω δει πάνω σε ξένα synths όλα αυτά τα χρόνια δεν λέγεται, σε κάποια από αυτά χρειαζόταν καλέμι για να βγει, είχε τσιμεντώσει.😆 Το πρόβλημα παρουσιάζεται σε όλα τα synths, όχι μόνο στα MODX, με ένα μικρό search στο net θα βρεις πάμπολλες περιπτώσεις για προβλήματα που η σκόνη δημιουργεί σε synths οποιουδήποτε τύπου και κόστους.

 

2 ώρες πριν, John Tzinieris είπε

2-3 φορές έχω ανοίξει synth (ευτυχώς όταν το έκλεισα δούλευε όπως πριν) και θέλει τρελή προσοχή.

Εγώ το έχω κάνει πάρα πολλές φορές στο παρελθόν. Είχα ένα χούι παλιότερα να αλλάζω τη θέση των pitch & mod. wheels σε όλα μου τα synths,😛 έτσι τα άνοιγα και έκανα αυτή την πατέντα. Το DX21 μου (ίσως και το SY55 μου) που έχω και κοιμάται σε κάποια ντουλάπα έχει ακόμα ανάποδα τα wheels. Το έκανα τόσο συχνά που όταν έπαιζα με synths τρίτων μπερδευόμουν με τα wheels τους.😆

 

2 ώρες πριν, John Tzinieris είπε

Btw, το MOXF - αν και υποτίθεται τεχνολογικά ξεπερασμένο - μπορεί να εκτελέσει εκατοντάδες "επικίνδυνες αποστολές"! Πάρα πολλές δυνατότητες έχει. Μια ζωή ψάξιμο.

Ξεπερασμένο από τι και ποια synths ακριβώς? Μια βόλτα στο Thomann θα σου αποκαλύψει ότι τα 2/3 των synths διαθέτουν το 1/10 των δυνατοτήτων ενός MOXF, ενός Motif XF δηλαδή για να ξέρουμε για τι μιλάμε. Synths που δέχονται νέα samples/waveforms δεν ξεπερνιούνται ποτέ. Εδώ ακόμα ο μισός πλανήτης ασχολείται με...modulars και monosynths, και το MOXF θεωρείται dated? Μιλάμε για ένα mega-synth/workstation με 8-osc. engine, 3,977 waveforms, 16-part multitimbrality και με επέκταση της flash-ram στα 2GB (σκεφτείτε ότι τα Montage/MODX+ διαθέτουν standard 1,7GB user flash-ram και δεν παίρνουν επέκταση) που σημαίνει 2,048 έξτρα waveforms ή big user samples. To MOXF κυκλοφόρησε μόλις 10 χρόνια πριν παιδιά, μην τρελαθούμε τώρα, το μηχάνημα σκοτώνει.

 

image.thumb.png.80f6bd3d7416de8b595b1e217b7d0cab.png

  • Συμφωνώ 2

Specs talks, M🐮🐮gs walks

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Να τα καλύπτετε, να τα καθαρίζετε και να  πλένετε τα χέρια σας καλά  πριν τα χρησιμοποιήσετε γιατί μαζεύουν μπίχλα και μετά θέλουν καθαρισμό οι επαφές με σπρέι και μάλιστα κατάλληλα  σπρέι γιατί αν  δεν είναι κατάλληλα τα σπρέι δημιουργούν διαβρώσεις, καθαρίστε τις επαφές σωστά και μη σέρνετε βίαια τα sliders και κοπανάτε και τραβάτε τα knobs και τα wheels και βαράτε τα πλήκτρα λες και είναι το πουλί σας🤣

  • Like 1
  • Συμφωνώ 1

O Influencer Των Συνθεσάιζερ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσιευμένο (επεξεργασμένο)
17 λεπτά πριν, cos_dr είπε

...μη σέρνετε βίαια τα sliders και κοπανάτε και τραβάτε τα knobs και τα wheels...

Βλέπω κάτι βίντεο στο youtube με κάποιους να πατάνε τα κουμπιά διάφορων synths με τέτοια δύναμη που με τρελαίνει.🤬 Δεν τα πατάνε, τα κοπανάνε, και μετά αυτά τα ζώα παραπονιούνται στα φόρουμς ότι τα κουμπιά του τάδε synth δεν είναι...ποιοτικά και χαλάνε/σπάνε.🤡 Ήθελα να'ξερα, έτσι πατάνε και τα κουμπιά στις υπόλοιπες ηλεκτρικές/ηλεκτρονικές συσκευές που έχουν σπίτι? Πολύ αμφιβάλω.

Κάτι παρόμοιο συμβαίνει και με τα πλήκτρα, κάποιοι βρίσκονται μονίμως με σπασμένα πλήκτρα, και δεν φταίνε τα "cheap keybeds", φταίει ο κάλος που έχουν στη θέση του εγκεφάλου τους.

 

 

Επεξεργασμένο από Waterfall-K
  • Like 1

Specs talks, M🐮🐮gs walks

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, Waterfall-K είπε

Βλέπω κάτι βίντεο στο youtube με κάποιους να πατάνε τα κουμπιά διάφορων synths με τέτοια δύναμη που με τρελαίνει.🤬 Δεν τα πατάνε, τα κοπανάνε, και μετά αυτά τα ζώα παραπονιούνται στα φόρουμς ότι τα κουμπιά του τάδε synth δεν είναι...ποιοτικά και χαλάνε/σπάνε.🤡 Ήθελα να'ξερα, έτσι πατάνε και τα κουμπιά στις υπόλοιπες ηλεκτρικές/ηλεκτρονικές συσκευές που έχουν σπίτι? Πολύ αμφιβάλω.

Κάτι παρόμοιο συμβαίνει και με τα πλήκτρα, κάποιοι βρίσκονται μονίμως με σπασμένα πλήκτρα, και δεν φταίνε τα "cheap keybeds", φταίει ο κάλος που έχουν στη θέση του εγκεφάλου τους.

 

 

Εμένα μου το είπαν από μικρό αυτό  και ποτέ δε χάλασα πλήκτρο και όποιον άφηνα να παίζει του το έλεγα.

Και τα πληκτρολόγια τα προσέχω γι αυτό τα κρατάω χρόνια. Και τα καθαρίζω και που και πού. 

Γιατί είναι και ακριβά και άντε να τα φτιάξεις.

  • Like 2

O Influencer Των Συνθεσάιζερ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κάποιοι απλά δεν μπορούν να καταλάβουν ότι αλλιώς (πρέπει να) παίζουμε σε ένα grand piano και αλλιώς σε ένα synth με light keybed. Μετά τους φταίνε τα "κακής ποιότητας keybeds". Δεν το ξέραμε ρε μεγάλε να σου βάλουμε στο synth σου το keybed ενός Yamaha CFX grand για να (σε) αντέχει...😆

  • Like 1

Specs talks, M🐮🐮gs walks

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσιευμένο (επεξεργασμένο)

Waterfall, μου φαίνεται ξέρεις καλύτερα το MOXF από μένα τελικά.. 😁

Αυτό με τη flash-ram ούτε που το θυμόμουνα.. Με τα preset παίζω από την αρχή..  Θα το τσεκάρω..

Και μάλιστα παίζω αποκλειστικά με τα voices.. Μάλλον χρησιμοποιώ το 5%, αλλά κι αυτό μου φαίνεται πολύ καλό.. Επίσης, δεν χρησιμοποιώ το sequencer, τί τον έχουμε τον ρημάδη τον Η/Υ..

 

Πάντως, σε όλα τα ηλεκτρονικά ισχύει αυτό με τη σκόνη. Οι τηλεοράσεις αποτελούν την εξαίρεση και δείχνουν αντοχή..

Αλλά και τα κουμπιά στα synth βλέπω κι εγώ ότι γενικά αντέχουν δεκαετίες αν τα χειρίζεσαι προσεκτικά.

Τέλος, το keybed στο MOFX (no aftertouch btw) όντως φαίνεται λίγο πιο ντελικάτο από π.χ. του SY77..

Εργαλεία υπάρχουν! Αρκεί να ξέρεις πού θα ψάξεις να τα βρεις.. 😉

Επεξεργασμένο από John Tzinieris

 

🔇🔇🔇

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσιευμένο (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, John Tzinieris είπε

Waterfall, μου φαίνεται ξέρεις καλύτερα το MOXF από μένα τελικά.. 😁

i know.😌 Το είχα, και το έχω αναλύσει στο ΝΟΙΖ σε δεκάδες σελίδες στο παρελθόν.

 

1 ώρα πριν, John Tzinieris είπε

παίζω αποκλειστικά με τα voices. Μάλλον χρησιμοποιώ το 5%, αλλά κι αυτό μου φαίνεται πολύ καλό.

Όλοι μας έτσι παίζαμε, τα voices στα Yamaha είναι από τη φύση τους πιο κοντά στα performances παρά στα patches των άλλων synths, μια και κάθε element (από τα 8) των voices είναι ήδη ένα αυτόνομο synth παρά απλά ένας oscillator. Στα Montage/MODX το πήγαν σε άλλο level, καταργώντας τα voices εντελώς και παίζοντας μονίμως με performances. Πλέον τα performances αποτελούνται από parts (voices είναι στην ουσία) αλλά τα parts αυτά δεν έχουν καμία σχέση με τα parts των άλλων performances, δεν υπάρχουν πουθενά συγκεντρωμένα δηλαδή όπως τα voices, κάθε performance διαθέτει εντελώς διαφορετικά parts (voices) από τα υπόλοιπα, έτσι αν κάνεις edit ένα οποιοδήποτε part, το μόνο performance που θα επηρεαστεί είναι το performance που το περιέχει. Αντιθέτως, στο MOXF σου αν πειράξεις ένα voice (part) ενός performance, επηρεάζονται όλα τα performances που το περιέχουν. 

Δεν ξέρω αν πιάνεις τη μεγάλη μαγκιά που έχει κάνει η Yamaha εδώ, εγώ όταν το πρωτοδιάβασα σε review δεν το κατάλαβα, το πήρα χαμπάρι όταν αγόρασα το MODX και άρχισα το editing. Μιλάμε για τεράστια διαφορά στη λειτουργία και χρηστικότητα του οργάνου, κάτι που δεν θα βρεις σε κανένα άλλο synth.

 

1 ώρα πριν, John Tzinieris είπε

δεν χρησιμοποιώ το sequencer, τί τον έχουμε τον ρημάδη τον Η/Υ.

Για να παίζουμε Assassin's Creed, να καταχωρούμε/ακούμε μουσική, να σερφάρουμε κλπ. 😎 Αν (μου) λείπει κάτι από τα Montage/MODX είναι το sequencer των Motif/MO μοντέλων. Αν και τα Montage/MODX έχουν sequencer, είναι τύπου "ου μπλέξεις".😆 

 

1 ώρα πριν, John Tzinieris είπε

το keybed στο MOFX όντως φαίνεται λίγο πιο ντελικάτο από π.χ. του SY77.

Δεν ξέρω τι εννοείς με τη λέξη "ντελικάτο", εγώ δεν θα το χαρακτήριζα έτσι, και μάλιστα σε σχέση με το keybed του SY77 (είχα δύο btw). Το keybed των ΜΟ μοντέλων (αλλά και των MODX) είναι light-weighted χωρίς AT, του SY είναι πιο "βαρύ". Κάθε τύπος keybed έχει τις ιδιαιτερότητες του και απαιτεί ξεχωριστό τρόπο παιξίματος. Το ότι κάποια keybeds είναι light-weighted (ή πιο light-weighted από άλλα) δεν τα κάνει κακά keybeds. Αυτό είναι ένα μόνιμο λάθος που κάνουν οι περισσότεροι, light-weighted = φτηνό/κακό. Δεν πάει έτσι. Το βάρος του πλήκτρου δεν έχει καμία σχέση με την ποιότητα κατασκευής του.

 

Λοιπόν John, πότε παίρνεις είπαμε ένα MODX+?😛

 

 

Επεξεργασμένο από Waterfall-K
  • Like 1

Specs talks, M🐮🐮gs walks

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσιευμένο (επεξεργασμένο)
20 λεπτά πριν, Waterfall-K είπε

[1] i know.😌 Το είχα, και το έχω αναλύσει στο ΝΟΙΖ σε δεκάδες σελίδες στο παρελθόν.

 

[2] Όλοι μας έτσι παίζαμε, τα voices στα Yamaha είναι από τη φύση τους πιο κοντά στα performances παρά στα patches των άλλων synths, μια και κάθε element (από τα 8) των voices είναι ήδη ένα αυτόνομο synth παρά απλά ένας oscillator. Στα Montage/MODX το πήγαν σε άλλο level, καταργώντας τα voices εντελώς και παίζοντας μονίμως με performances. Πλέον τα performances αποτελούνται από parts (voices είναι στην ουσία) αλλά τα parts αυτά δεν έχουν καμία σχέση με τα parts των άλλων performances, δεν υπάρχουν πουθενά συγκεντρωμένα δηλαδή όπως τα voices, κάθε performance διαθέτει εντελώς διαφορετικά parts (voices) από τα υπόλοιπα, έτσι αν κάνεις edit ένα οποιοδήποτε part, το μόνο performance που θα επηρεαστεί είναι το performance που το περιέχει. Αντιθέτως, στο MOXF σου αν πειράξεις ένα voice (part) ενός performance, επηρεάζονται όλα τα performances που το περιέχουν. 

Δεν ξέρω αν πιάνεις τη μεγάλη μαγκιά που έχει κάνει η Yamaha εδώ, εγώ όταν το πρωτοδιάβασα σε review δεν το κατάλαβα, το πήρα χαμπάρι όταν αγόρασα το MODX και άρχισα το editing. Μιλάμε για τεράστια διαφορά στη λειτουργία και χρηστικότητα του οργάνου, κάτι που δεν θα βρεις σε κανένα άλλο synth.

 

[3] Για να παίζουμε Assassin's Creed, να καταχωρούμε/ακούμε μουσική, να σερφάρουμε κλπ. 😎 Αν (μου) λείπει κάτι από τα Montage/MODX είναι το sequencer των Motif/MO μοντέλων. Αν και τα Montage/MODX έχουν sequencer, είναι τύπου "ου μπλέξεις".😆 

 

[4] Δεν ξέρω τι εννοείς με τη λέξη "ντελικάτο", εγώ δεν θα το χαρακτήριζα έτσι, και μάλιστα σε σχέση με το keybed του SY77 (είχα δύο btw). Το keybed των ΜΟ μοντέλων (αλλά και των MODX) είναι light-weighted χωρίς AT, του SY είναι πιο "βαρύ". Κάθε τύπος keybed έχει τις ιδιαιτερότητες του και απαιτεί ξεχωριστό τρόπο παιξίματος. Το ότι κάποια keybeds είναι light-weighted (ή πιο light-weighted από άλλα) δεν τα κάνει κακά keybeds. Αυτό είναι ένα μόνιμο λάθος που κάνουν οι περισσότεροι, light-weighted = φτηνό/κακό. Δεν πάει έτσι. Το βάρος του πλήκτρου δεν έχει καμία σχέση με την ποιότητα κατασκευής του.

 

[5] Λοιπόν John, πότε παίρνεις είπαμε ένα MODX+?😛

 

[1] Φαίνεται, φαίνεται.. Εγώ δεν το ξέρω καλά, σιγά-σιγά θα το μάθω.. Τα synth δεν παλιώνουνε ποτέ έτσι κι αλλιώς..

[2] Έτσι εξηγείται γιατί κάποιοι ήχοι αρχίζουν και θυμίζουν light arranger.. Χαμός!

[3] C'mon, για αυτές τις δουλειές έχω άλλο PC, όχι το μουσικό.. Αυτό έχει "καρφωμένο" s/w εδώ και πολλά χρόνια..

[4] Ντελικάτο, εννοώ, σου δίνει την εντύπωση ότι δεν αντέχει και πολύ δυνατά κτυπήματα πλήκτρων.. Αυτό αποτελεί δικιά μου εντύπωση, πάντως.. Θα δείξει..

[5] 😁 Μα φυσικά όταν φτάσω να χρησιμοποιώ το 100% του MOXF 🙂🙃 [άστα, κάποια κουμπιά ούτε έχω καταλάβει τί κάνουν / σιγά-σιγά είπαμε..].

Assassin's Creed is a historical action-adventure video game series and media franchise published by Ubisoft

Επεξεργασμένο από John Tzinieris

 

🔇🔇🔇

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου