Προς το περιεχόμενο

Θαμμένος στον εξοπλισμό-Joe Bonamassa.


LK

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσιευμένο (επεξεργασμένο)

Το Sloe Gin δεν ειναι δικο του, το Ballad of John Henry δανειζεται απο το γνωστο αμερικανικο φολκ τραγουδι John Henry (και ειδικα απο την εκτελεση του Mississippi John Hurt) και το Tea for One ειναι διασκευη. Ρε ουτε επιτηδες να τα διαλεγατε 🤣


Tωρα επι της συλλογης του Joe τι να πεις, το βιντεο παντως (που το πεταξα και προχθες στα βιντεα αλλα δεν προσεχατε 😆) ειναι για advanced αρρωστους. Τα κομματια που βγαζει να δειξει στους τυπους απο το CME δεν ειναι απλα high-ticket vintage items, ειναι τρομερα ιδιαιτερα κομματια ολα τους σχεδον με "λαθος" ή transitionary συνδυασμους specs. Η κοκκινη τελε πχ αν δεν απατωμαι ειναι απο αυτες που θεωρητικα δεν θα επρεπε να υπαρχουν - ο ψηλος με το μουσι ειναι ο chief buyer του CME, ο ανθρωπος εχει hands on experience με vintage Fenders οσο ελαχιστοι επι Γης και απλα την κοιταει και λεει wait what IS this???

 

Επεξεργασμένο από odis13
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσιευμένο (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, odis13 είπε

Το Sloe Gin δεν ειναι δικο του, το Ballad of John Henry δανειζεται απο το γνωστο αμερικανικο φολκ τραγουδι John Henry (και ειδικα απο την εκτελεση του Mississippi John Hurt) και το Tea for One ειναι διασκευη. Ρε ουτε επιτηδες να τα διαλεγατε 🤣

Τo "Sloe Gin" είμαι διασκευή ενός κομματιού των Bob Ezrin & Michael Kamen από το άλμπουμ "Read My Lips" του Tim Curry. Το "Ballad Of John Henry" βασίζεται στο "John Henry"του Deford Bailey, ενός blues τραγουδιού της δεκαετίας του '30, που ηχητικά/στυλιστικά δεν έχει καμία απολύτως σχέση με αυτό που έφτιαξε ο Bonamassa, όπως και καμία σχέση με την version του John Hurt. Το "Tea For One" το έγραψα ότι είναι των LZ (αυτό βέβαια από μόνο του μάς κάνει να κρατάμε μια πισινή για το πόσο πραγματικά είναι δική τους σύνθεση😌), και κατά γενική ομολογία πολύ καλύτερο από την original version.

Τώρα τι ψάχνουμε, αν ο Bonamassa έχει ταλέντο σαν κιθαρίστας/διασκευαστής/συνθέτης? Φυσικά και έχει, και μεγάλο μάλιστα, όσοι έχουν ακούσει τη δισκογραφία του το ξέρουν, ο τύπος είναι unique περίπτωση απ'όπου κι αν τον δεις. Στα 12 του έπαιζε στη σκηνή με τον Β.Β. King, εμείς οι υπόλοιποι να μην πω με τι παίζαμε στην ηλικία αυτή (Playmobil😛).

 

Δύο δικές του συνθέσεις παρακάτω.🙏

 

 

 

Επεξεργασμένο από Waterfall-K

Specs talks, M🐮🐮gs walks

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Kανένα τραγουδάκι της προκοπής έχει βγάλει ?

Δε βλέπω να έχει κι ας έπαιζε απ τα 12 με τον ΒΒκινγκ

Ότι και να προσπαθείς να πιεις ρε Καταρακτ ο τύπος είναι μούφα ακόμα και σα κιθαρίστας

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

O Μποναμάσσα χρειάζεται χώρο.

Έχει νομίζω τρεις κατοικίες, μια στο Los Angeles, μια στο Nashville  και μια στη Νέα Υόρκη και κατάφερε να τις κάνει όλες αποθήκες.

Δεν ξέρω πόσους άλλους χώρους έχει στα σπίτια του, αλλά αυτό που βλέπω δεν είναι βιώσιμο.

Μου θυμίζει το δικό μου προηγούμενο σπίτι που στην ουσία ηταν storage εξοπλισμού.

Είχα και εγώ τότε διπλή κατοικία, αλλά φρόντισα αυτη στη Θεσσαλονίκη να μην έχει απολύτως τίποτα .......για να ξεκουράζομαι.

Το άλλο ικανοποιεί το GAS βίτσιο σου, αλλά στην καθημερινότητα δεν υπάρχει ποιότητα ζωής.

Δεν υπάρχει ζωτικός χώρος....δεν μπορείς να περπατήσεις μέσα στο σπίτι.

Επίσης όλα αυτά τα μηχανήματα μόνο να αποφασίσεις να τα ξεσκονίσεις είναι full time job.

Δεν το συζητάω να πεις θα ότι τα κάνεις rotation που και που να δεις ποια δουλεύουν , αν χρειάζονται ανταλλακτικά κλπ....και μιλάμε για vintage equipment που απαιτεί δυσανάλογο effort από ότι ο νέος εξοπλισμός

Φαντάζομαι έχει "χέρια" γιατί μόνος σου δεν γίνεται.

Κάποια στιγμή πρέπει να τα δει ΟΛΑ συγκεντρωμένα σε ένα μέρος, και θα πάθει μέχρι και αυτός σοκ.

 

  • Συμφωνώ 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 λεπτά πριν, LK είπε

 

Κάποια στιγμή πρέπει να τα δει ΟΛΑ συγκεντρωμένα σε ένα μέρος, και θα πάθει μέχρι και αυτός σοκ.

 

😄

 

Μια μέρα θα τα δούμε ΟΛΑ σε δημοπρασία. Ισως και τη μεγαλύτερη που έγινε ποτέ με όργανα.

Beauty is in the ear of the beholder.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator
Μόλις τώρα, Shelter είπε

😄

 

Μια μέρα θα τα δούμε ΟΛΑ σε δημοπρασία. Ισως και τη μεγαλύτερη που έγινε ποτέ με όργανα.

Δεν νομίζω να πουλήσει ποτέ αυτός.....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, LK είπε

Δεν νομίζω να πουλήσει ποτέ αυτός.....

Δεν το ξέρεις. Δεν μιλάω για άμεσα βέβαια, αλλά μπορεί να φάει καμια πετριά στα γεράματα. Επίσης μπορει να την παραγγειλει στο συμβολαιογράφο του 😜!

  • Χαχα 1

Beauty is in the ear of the beholder.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

57 λεπτά πριν, LK είπε

O Μποναμάσσα χρειάζεται χώρο.

 

Έχει νομίζω τρεις κατοικίες, μια στο Los Angeles, μια στο Nashville  και μια στη Νέα Υόρκη και κατάφερε να τις κάνει όλες αποθήκες.

 

Δεν ξέρω πόσους άλλους χώρους έχει στα σπίτια του, αλλά αυτό που βλέπω δεν είναι βιώσιμο.

 

Το άλλο ικανοποιεί το GAS βίτσιο σου, αλλά στην καθημερινότητα δεν υπάρχει ποιότητα ζωής.

 

Δεν υπάρχει ζωτικός χώρος....δεν μπορείς να περπατήσεις μέσα στο σπίτι.

Γι' αυτό τον χώρισε η άλλη και από το 2015 είναι ακόμα μόνος του

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator
9 λεπτά πριν, Αρχή Διαλόγου είπε

Γι' αυτό τον χώρισε η άλλη και από το 2015 είναι ακόμα μόνος του

Τι λέει ρε παιδί μου, του έκανε τέτοιο κακό;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 λεπτά πριν, LK είπε

Τι λέει ρε παιδί μου, του έκανε τέτοιο κακό;

Ναι ναι, άστα να πάνε. Φαντάσου να ήσουν κι εσύ μόνος σου σε 3 σπιταρώνες γεμάτες κιθάρες, ενισχυτές και πετάλια και να μην είχες γυναίκα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου