Προς το περιεχόμενο

Αγαπημένος ήχος μπάσσου...


Alexei

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντήσεις 61
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

+ 10000 στον Pastelius για τον James Jamerson. H επιτομή.......

Μεγάλη αγάπη και ο "αθόρυβος" Donald "Duck" Dunn

 

Και από κει και πέρα ήτανε και γενικός ήχος που είχαν κάποιοι μπασίστες ή που είχαν βγάλει σε ένα αλμπουμ ή και για ένα μόνο κομμάτι ή ακόμα και για το attitude που προσδίδαν..........

 

Pastorius στο Hejira της Mitchell

Jean-Jacques Brunel (Stranglers)

Bruce Foxton (Jam)

Aston Barett (Wailers)

Leon Russell Wilkeson (Skynyrd)

Phil Lynott (Thin Lizzy)

Simon Gallup (The Cure)

Larry Graham (Sly & The Family Stone)

Tony Levin (Too many)

Lemmy

Dave Markee (E.C. Band)

Roger Glover (Deep Purple)

John Paul Jones (Led Zeppelin)

 

και, ναι, θα το πω ........... Paul McCartney

 

Βαριέμαι ασύστολα τους μπασίστες ζογκλέρ. Και με εξαίρεση τον Jaco το λεπτό ένρινο μπάσο.

Γιατί απλώς δεν είναι μπάσο.

 

 

 

 

 

Δεν έχουν θόρυβο οι μαγνήτες.

Απλά γκρινιάζουν όταν δεν παίζουν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τα κατά Earendil φαβορί:

 

John Paul Jones στο ντεμπούτο των Zeppelin - "κοίτα-να-μαθαίνεις"

Roger Waters στο Animals - Πού υστέρησε θα μου πεις, αλλά στο Animals έχει ήχο για τρεις

Geezer Butler στο Black Sabbath- Λατρεία στο Heaven And Hell, μαζί σας, αλλά η αμεσότητα της "πενιάς" του και τα κιλά του ήχου του στο ομώνυμο δεν ξεπεράστηκαν ποτέ, kate me.

Stanley Clarke στο Romantic Warrior - αναβοληηηηηή

Tim Commenford στο ντεμπούτο των Rage Against The Machine - "Play it again Jack, and then rewind the tape, and then play it again and again and again"...

Colin Edwin στο Lightbulb Sun - Wal έχω, κοντραμπάσο έχω, και σάζι έχω λέγετε, και σα βροντόσαυρος ακούγομαι λέγετε.

τασκερα απο βουτυρο οπως αποκαλουμε μερικη

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν σε ειχα, σε ειχα για πιο hitech, ΣΟΥΠΕΡ, soulmate

 

Καλα δε μου λες, αφου ξερεις κι απο ηχοληψειες, δεν ειναι κ@υλα ο ηχος στο τελειωμα στο You Keep on Moving με το slide στο μπασο? Rickenbaker ρεεεεεε

 

Ο άνθρωπος είναι κορυφαία μουσική προσωπικότητα, έχω επηρεαστεί πάρα πολύ και από το παίξιμο αλλά και από τον ήχο του.

Οσο για το δεύτερο, βοήθησε βέβαια και ο τεράστιος Martin Birch. ;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

O Entwhistle, αν και κατά καιρούς είχε ΗΧΑΡΑ, ήτο άνδρας πλήρως ανικανοποίητος ηχητικά, άλλαζε τα μπάσα και τους ήχους σαν τα σώβρακα/πουκάμισα/γουατεβα. Το μόνο που δεν είχε αυτός ο άνθρωπος ήταν ένας στάνταρ ήχος. Ποιόν ήχο γουστάρεις; Αρχή; Live at leeds; Τελειώματα;

 

Rocco; Ο πορνοστάρ; Έπαιζε και μπάσο; ΑΥΤΟ ΕΙΝΑΙ;

LEGO people live in houses made of their own flesh.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

O Entwhistle, αν και κατά καιρούς είχε ΗΧΑΡΑ, ήτο άνδρας πλήρως ανικανοποίητος ηχητικά, άλλαζε τα μπάσα και τους ήχους σαν τα σώβρακα/πουκάμισα/γουατεβα. Το μόνο που δεν είχε αυτός ο άνθρωπος ήταν ένας στάνταρ ήχος. Ποιόν ήχο γουστάρεις; Αρχή; Live at leeds; Τελειώματα;

 

Το οτι ο ηχος που εβγαλε στο Live @ Leeds ειναι κατι που δεν θα επαναληφθει ποτε, προφανως τον στοιχειωσε. Γι αυτο απο τοτε δεν ξανατελειωσε (ηχητικα, ντε) με τιποτα ο καημενος.  ;D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Dickie Peterson σους blue Cheer.

Neil Murray στο Walking in the shadows of the Blues στο live Lp που βγάλανα το 81 με τον τίτλο Live in the Heart of the City.

Παρεπιπτόντως τρομερός δίσκος. Ενας από τους ορυφαίους στο hard rock.

 

Και οι Les Paul θα ουρλιάζουν στο φεγγαρόφωτο...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου