Προς το περιεχόμενο

Future retro revolution synth


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπερα σε ολους,

Ενδιαφερομαι να αγορασω το "future retro revolution synth" το οποιο μπορειτε να δειτε ολοι εδω

http://www.future-retro.com/revolutionoverview.html

 

και θα ηθελα πριν το αγορασω να παρω λιγες γνωμες και αποψεις για το συγκεκριμενο μηχανακι,

οπως και επισης να ρωτησω και καποια πραγματα ακομη οπως..

1.Το μηχανακι εμαθα οτι ξεκουρδιζεται πολυ συχνα..

2.Αντε ξεκουρδιζεται συχνα το καταπινουμε...λεει οτι ειναι μεγαλη,δυσκολη και ταλαιπορη η διαδικασια να το ξανακουρδησεις καθως δεν εχει ενα απλο κουμπι που το πατας και κουρδιζεται μονο του πχ. οπως το alesis a6.

3.Ας πουμε οτι τα 2 παραπανω λυνονται....και οτι αρχιζω και δουλευω με το μηχανακι...ανοιγμενος με cubase sx3 και ετοιμος να γραψω ενα arpegios..το μηχανακι θα πιανει τα bpm του track μου?η οχι?

4.Ποσο χρησιμο θα ναι για μενα το συγκεκριμενο μηχανακι??(ασχολουμε με ηλεκτρονικη μουσικη/Progresive trance..//..μη μου μεινει στο "ραφι" οπως το Korg radias..??)

 

Oποιαδηποτε απαντηση πανω στο θεμα θα βοηθουσε πολυ..

Ευχαριστω!

;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γειά,

 

1.Το μηχανακι εμαθα οτι ξεκουρδιζεται πολυ συχνα..

2.Αντε ξεκουρδιζεται συχνα το καταπινουμε...λεει οτι ειναι μεγαλη,δυσκολη και ταλαιπορη η διαδικασια να το ξανακουρδησεις καθως δεν εχει ενα απλο κουμπι που το πατας και κουρδιζεται μονο του πχ. οπως το alesis a6.

 

Αν τα δύο παραπάνω ισχύουν τότε έρχονται σε πλήρη αντίθεση με αυτό που η εταιρεία γνωστοποιεί μέσω του link που παρέθεσες:

 

The Revolution has a new oscillator design that provides superior note tracking and temperature stability...

 

Δεδομένου ότι ένα μεγάλο μέρος της ιδιοσυγκρασίας των αναλογικών synthesizers προέρχεται από τον παράγοντα "θερμοκρασία", θα συνιστούσα να αποφεύγεις τις ακραίες αλλαγές θερμοκρασίες. Ακόμη και στο Andromeda που αναφέρεις, το αυτόματο κούρδισμα περιλαμβάνει δύο παραμέτρους: background tuning και temperature tuning. Στην δεύτερη περίπτωση γίνεται συνεχής μέτρηση της θερμοκρασίας και γίνεται το αντίστοιχο tuning αλλά και πάλι δεν μπορούν να γίνουν θαύματα. Αυτό σημαίνει ότι αν χρησιμοποιήσεις ένα αναλογικό σε μία θερμοκρασία x και ανοίξεις τα παράθυρα μέσα στο καταχείμωνο, υπάρχει μεγάλη πιθανότητα το synthesizer να μην μπορεί να ανταπεξέλθει άμεσα στην αλλαγή.

 

3.Ας πουμε οτι τα 2 παραπανω λυνονται....και οτι αρχιζω και δουλευω με το μηχανακι...ανοιγμενος με cubase sx3 και ετοιμος να γραψω ενα arpegios..το μηχανακι θα πιανει τα bpm του track μου?η οχι?

 

Για πόσα BPM μιλάμε;;;  ;D (Αν και είμαι σχεδόν σίγουρος ότι τα... πιάνει τα BPM.)

 

4.Ποσο χρησιμο θα ναι για μενα το συγκεκριμενο μηχανακι??(ασχολουμε με ηλεκτρονικη μουσικη/Progresive trance..//..μη μου μεινει στο "ραφι" οπως το Korg radias..??)

 

Θα είναι χρήσιμο μόνο αν έχεις υπομονή και όρεξη. Προσωπικά με ενοχλεί η κυκλική διάταξη των LEDs για το sequencer κ.λ.π. και βρίσκω και φτωχά τα αντίστοιχα επιχειρήματα που παραθέτει η εταιρεία για τη διάταξη.

 

Ο ήχος του είναι παρ' όλα αυτά πολύ καλός (κατά την γνώμη μου βέβαια) - λίγος ευγενικός σε σχέση με το TB-303 αλλά νομίζω ότι έχει μία ωραία "ρευστότητα" - αν σου λέει κάτι αυτό.

 

Επίσης, δεν ξέρω κατά πόσο η εξομοίωση του 18dB/φίλτρου του TB-303 είναι επιτυχής καθότι το φίλτρο του TB-303 δεν μπαίνει σε αυτό-ταλάντωση και στα demo άκουσα αρκετά επικίνδυνα bleeps, οπότε επιφυλάσσομαι.

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου