Προς το περιεχόμενο

Ο «Γίγαντας» και οι «νάνοι»


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Φοβεροί οι mesa boogie αλλά πανάκριβοι στην Ευρώπη και δεν είμαστε πια στην δεκαετία του '90 που ήταν μονόδρομος για πιο μοντέρνα πράματα.

 

Προτιμώ να ψωνίζω ευρωπαϊκές μάρκες, Marshall, Vox, Engl, Diezel, Hughes&Kettner, Koch, Blackstar κτλ που βγάζουν φοβερούς ενισχυτές σε εξαιρετικές τιμές που οι Αμερικανοί τις βλέπουν με τα κυάλια. Μου πουλάει ο Ευρωπαίος μηχανηματαρα με ένα χιλιάρικο που στην Αμερική κοστίζει θρι θαουσεντ ντολαρζ και εγώ θα κοιτάζω τον μέσα μπουγκι? 

  • Συμφωνώ 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 ώρες πριν, John Goumis είπε

Φοβεροί οι mesa boogie αλλά πανάκριβοι στην Ευρώπη και δεν είμαστε πια στην δεκαετία του '90 που ήταν μονόδρομος για πιο μοντέρνα πράματα.

 

Προτιμώ να ψωνίζω ευρωπαϊκές μάρκες, Marshall, Vox, Engl, Diezel, Hughes&Kettner, Koch, Blackstar κτλ που βγάζουν φοβερούς ενισχυτές σε εξαιρετικές τιμές που οι Αμερικανοί τις βλέπουν με τα κυάλια. Μου πουλάει ο Ευρωπαίος μηχανηματαρα με ένα χιλιάρικο που στην Αμερική κοστίζει θρι θαουσεντ ντολαρζ και εγώ θα κοιτάζω τον μέσα μπουγκι? 

Αυτό με το British voiced vs American voiced ενισχυτές δεν το κατανοώ εντελώς. Ποια είναι τα British voiced καθαρά ή βρώμικα πχ; Marshall; Vox; Hiwatt; Orange; Όλα; Και τι κοινό έχουν ώστε να τα τσουβαλιάζουμε; Και τι τόσο διαφορετικό έχουν από τα αμερικάνικα ώστε να τα διαχωρίζουμε; Λίγο ασαφείς οι κατηγοριοποιήσεις βάσει γεωγραφίας νομίζω...

Επεξεργασμένο από Nekkon

Never give up! 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

39 λεπτά πριν, Nekkon είπε

Αυτό με το British voiced vs American voiced ενισχυτές δεν το κατανοώ εντελώς

British voiced = Marshall, American voiced = Fender. Αυτή είναι η βάση της κουβέντας. Από εκεί και πέρα βέβαια μπήκαν κι άλλες μάρκες σε κάθε κατηγορία. 

 

42 λεπτά πριν, Nekkon είπε

Λίγο ασαφείς οι κατηγοριοποιήσεις βάσει γεωγραφίας νομίζω...

 

Όλες αυτές οι κατηγοριοποιήσεις είναι εκ των πραγμάτων ασαφείς γιατί είναι μια προσπάθεια απόλυτης "τακτοποίησης" ηχητικών χαρακτηριστικών που 1. Οι ίδιοι οι κατασκευαστές έχουν συχνά ανακατέψει (π.χ. υπάρχουν μοντέλα marshall που έχουν πιο "φεντερίσια" καθαρά από fender) και 2. Ο καθένας αντιλαμβάνεται ανάλογα με τα αυτιά του. 

 

Γενικά σε αυτά τα θέματα μην περιμένεις απόλυτα ακριβή συμπεράσματα που να τα ενστερνίζονται όλοι. Απλά χάριν ευκολίας, έχουν δοθεί τίτλοι για να ξέρουμε, στο περίπου, για τι μιλάμε.

  • Like 1

Ενωμοτάρχης

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Nekkon είπε

Αυτό με το British voiced vs American voiced ενισχυτές δεν το κατανοώ εντελώς. Ποια είναι τα British voiced καθαρά ή βρώμικα πχ; Marshall; Vox; Hiwatt; Orange; Όλα; Και τι κοινό έχουν ώστε να τα τσουβαλιάζουμε; Και τι τόσο διαφορετικό έχουν από τα αμερικάνικα ώστε να τα διαχωρίζουμε; Λίγο ασαφείς οι κατηγοριοποιήσεις βάσει γεωγραφίας νομίζω...

Νομίζω ότι είχε να κάνει και με τις λάμπες (τελικές) που έδιναν αυτό το ξεχωριστό eq. Δηλ οι εγγλέζικοι φόραγαν EL34, EL84. KT66, KT88, ενώ οι αμερικάνικοι 6L6, 6V6 κλπ. 

Θα μου πείς και ο Rivera ΕL34 φοράει και μια χαρά αμερικάνικη χροιά έχει. Άβυσσος.

  • Like 1

InfluenSir!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

off topic

στις κιθάρες και τα μπάσα ποια είναι η αντίστοιχη Ευρωπαϊκή αντιπρόταση; Υπάρχει;

Επεξεργασμένο από methylene blue
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για μπλουζ οι αμερικάνικες εταιρίες και οι ασιατικοί κλώνοι τους είναι μονόδρομος. Για πιο μέταλ όργανα υπάρχουν και ευρωπαικες αξιόλογες μάρκες

https://mayones.com/

Επεξεργασμένο από Άγιος
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

22 λεπτά πριν, methylene blue είπε

off topic

στις κιθάρες και τα μπάσα ποια είναι η αντίστοιχη Ευρωπαϊκή αντιπρόταση; Υπάρχει;

Vigier, Framus, Manson, HARLEY BENTON 😄

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

1 ώρα πριν, Nekkon είπε

Αυτό με το British voiced vs American voiced ενισχυτές δεν το κατανοώ εντελώς. Ποια είναι τα British voiced καθαρά ή βρώμικα πχ; Marshall; Vox; Hiwatt; Orange; Όλα; Και τι κοινό έχουν ώστε να τα τσουβαλιάζουμε;

 

Παλίοτερα πριν τα 90's ο διαχωρισμός british vs american sound ήταν πιο σαφής, μετά ακόμα και η Μάρσαλ έβαζε μοντέλα με tone shift buttons πχ αν ήθελες να κάνεις scoop τα mids (που δεν είναι τυχαίο ότι σχεδόν κανείς χρησιμοποιεί αυτό το feature μιας και είναι άθλιο και αλλάζει τον χαρακτήρα του ενισχυτή που τον πήρες υποτίθεται γιατί θες Μάρσαλ ήχο) ή η Blackstar με το ISF knob κτλ κτλ - ;ή αντίστοιχα η fender που έβγαλε τον bassbreaker που έχεις και εσύ που έχει el84 ή el34 ανάλογα το μοντέλο, σήμερα πιο δύσκολα βγάζεις άκρη.

 

Εγώ απλά λέω, ξοδέψτε τα λεφτά σας έξυπνα... θες να παίξεις μέταλ? Πάρε έναν Engl με ένα χιλιάρικο που ο αμερικάνος τον παίρνει με τα διπλά σχεδόν λεφτά αντί να πάρεις dual rectifier που θα τον πληρώσεις πιο ακριβά από τον αμερικάνο και θα σου φύγουν 4χιλιάρικα.... και στηρίζεις και την ευρωπαϊκή οικονομία

 

28 λεπτά πριν, methylene blue είπε

off topic

στις κιθάρες και τα μπάσα ποια είναι η αντίστοιχη Ευρωπαϊκή αντιπρόταση; Υπάρχει

 

δεν γνωρίζω κάποια αντιπρόταση πέρα από τους πολλούς τοπικούς λούθιερ... στα τύμπανα από την άλλη υπάρχουν πολλές ευρωπαϊκές επιλογές 

Επεξεργασμένο από John Goumis
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

20 ώρες πριν, Jazzjoker είπε

British voiced = Marshall, American voiced = Fender

 

βεβαια πως στεκεται αυτο οταν οι μισοι κλασσικοι Marshall ειναι αντιγραφα του Tweed Fender Bassman ενας θεος κΣερει 😅

  • Συμφωνώ 1

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator
19 ώρες πριν, methylene blue είπε

off topic

στις κιθάρες και τα μπάσα ποια είναι η αντίστοιχη Ευρωπαϊκή αντιπρόταση; Υπάρχει;

Μπαααα... 😄

all this has happened before and will happen again

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου