Προς το περιεχόμενο

Ο «Γίγαντας» και οι «νάνοι»


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Στις 22/4/2024 στις 10:54 ΜΜ, kpeyos είπε

σχεδόν όλοι ξεκινούν από τα κλειδιά να αλλάζουν. 

 

Είναι άσχετοι.

Δεν κατασκευάζονται πουθενά τόσο κακά κλειδιά που να θέλουν αλλαγή στην εποχή μας,αν μια κιθάρα ξεκουρδιζει τότε αυτό οφείλεται στο nut ή σε κακό πέρασμα χορδών.

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

30 λεπτά πριν, Superfunk είπε

 

Είναι άσχετοι.

Δεν κατασκευάζονται πουθενά τόσο κακά κλειδιά που να θέλουν αλλαγή στην εποχή μας,αν μια κιθάρα ξεκουρδιζει τότε αυτό οφείλεται στο nut ή σε κακό πέρασμα χορδών.

Η λίγο μολυβακι στις σχισμές του nut

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, kosthrash είπε

Η λίγο μολυβακι στις σχισμές του nut


Το μολυβακι δεν αρκεί εάν οι εγκοπές του nut είναι κακοκομμενες και οι χορδές σκαλώνουν. Πρώτα θέλει δουλειά το nut και μετά λιπαίνουμε τις εγκοπές με μολυβακι ή άλλο υλικό.

 

Γενικοτερα, κάθε νέα κιθάρα αξίζει να επισκεφτεί έναν ειδικό μόνο και μόνο για να φτιάξει το nut (και να κάνει ένα καλο πρώτο σεταπ, εννοείται). Τα slots μπορεί να θέλουν άνοιγμα, μπορεί να θέλουν χαμήλωμα ή μπορεί να είναι χαμηλά και να χρειαστεί αντικατάσταση το nut. Εξίσου σημαντικό είναι όλα αυτά να γίνουν σε σοβαρό και αξιόπιστο επαγγελματία. Δεν είναι καθόλου εύκολο ο εντοπισμός ενός προβλήματος, και πολύ παραπάνω η επίλυση του. 
 

 

49 λεπτά πριν, Superfunk είπε

Δεν κατασκευάζονται πουθενά τόσο κακά κλειδιά που να θέλουν αλλαγή στην εποχή μας,


 

Τα κλειδιά συνήθως τα αλλάζει κάποιος διότι:

1. Νομίζει ότι φταίνε αυτά που ξεκουρδιζει η κιθάρα,

2. Για να διευκολυνθεί κατά την αλλαγή χορδών, βάζοντας vintage ή locking tuners,

3. Για αισθητικούς ή ψυχολογικούς λόγους.

Γιώργος

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator
9 ώρες πριν, Superfunk είπε

 

Είναι άσχετοι.

Δεν κατασκευάζονται πουθενά τόσο κακά κλειδιά που να θέλουν αλλαγή στην εποχή μας.

Δε χρειάζεται να ξεκουρδίζουν τα κλειδιά για να θεωρούνται κακά (ή χειρότερα). Μπορεί απλά να θέλει κάποιος κλειδιά που να κουρδίζουν πιο εύκολα και με μεγαλύτερη ακρίβεια σε λιγότερο χρόνο. Και που να είναι πιο στιβαρά.

 

Στις 22/4/2024 στις 11:10 ΜΜ, gkourmoul1 είπε

Στη δικιά μου δοκίμασα πολλούς μαγνήτες, και καταληξα σε κάποιους alnico 2 όπου κάπως μετριάζουν τον πολύ πρίμο ήχο της κιθάρας. Με alnico 5 paf ήταν σαν να παίζω με στρατ ο ήχος.

 

Καμιά PRS δεν είναι πρίμα. Ίσα ίσα τους λείπουν πρίμα σε σχέση με τα Gibsonοειδή. Είναι πιο μεσαίες και αναιμικές κι αυτό τους προσδίδει αυτόν τον ενδιάμεσο "ευγενικό" χαρακτήρα. 

 

Οι 85/15s πιθανότατα είναι ίδιοι με τους Epiphone Probuckers και είναι AlNiCo II. Όχι κακοί κακοί, αλλά και τίποτα το ιδιαίτερο. 

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσιευμένο (επεξεργασμένο)
2 ώρες πριν, kpeyos είπε

Δε χρειάζεται να ξεκουρδίζουν τα κλειδιά για να θεωρούνται κακά (ή χειρότερα). Μπορεί απλά να θέλει κάποιος κλειδιά που να κουρδίζουν πιο εύκολα και με μεγαλύτερη ακρίβεια σε λιγότερο χρόνο. Και που να είναι πιο στιβαρά.

 

Συμφωνώ και εγώ, το ότι δεν ξεκουρδιζουν δεν λέει κάτι, προσωπικά παίζω πολλές ώρες λάιβ με την συγκεκριμένη κιθάρα χωρίς να χρειαστεί να κουρδησω καθόλου (αν και δεν χρησιμοποιώ το τρέμολο αλλά και λίγες φορές που το κούμπωσα μια χαρά ήταν).

 

Απλά το πρόβλημα είναι ότι δεν έχουν την αίσθηση στιβαρότητας που έχουν άλλα κλειδιά. Το "πρόβλημα" μου είναι ότι κατά την μεταφορά με μαλακή θήκη ξεκουρδιζουν πανεύκολα. Με την ίδια ακριβώς μαλακή θήκη με άλλες μου κιθάρες (και αυτές χωρίς locking κλειδιά επισης) δεν συμβαίνει αυτό. Όχι ότι είναι deal-breaker αφού όπως είπα αφού την κουρδησω και ξεκινήσω να παίξω δεν θα χάσει ποτέ σε κούρδισμα οπότε μικρό το κακό (γι'αυτό και δεν τα έχω αλλάξει) αλλά μια αίσθηση κάπως φθηνιας την έχουν (και μη στιβαρότητας κατά την μεταφορά)

 

Συμφωνώ ότι οι PRS είναι πιο dark sounding αλλά επιβεβαιώνω και εγώ τον @gkourmoul1 ότι η SE όντως είναι αρκετά πιο πριμαριστη. Δεν ξέρω αν παίζει ρόλο ότι το μανίκι είναι maple. Πάντως με αμερικανικούς 85/15 δεν έχω παίξει. Οι 85/15s είναι όντως not great,not terrible, και το split coil είναι αξιοπρεπέστατο 

Επεξεργασμένο από John Goumis
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσιευμένο (επεξεργασμένο)
7 ώρες πριν, kpeyos είπε

Οι 85/15s πιθανότατα είναι ίδιοι με τους Epiphone Probuckers και είναι AlNiCo II. Όχι κακοί κακοί, αλλά και τίποτα το ιδιαίτερο. 


Έχω στην κατοχή μου και τους δυο μαγνήτες. Δεν παίζει να είναι alnico 2 o bridge. Δεν έχει κανένα ηχητικό χαρακτηριστικό που να το δικαιολογεί. Είναι πιο αδύναμός, πιο thin, scooped, με πιο scratchy πρίμα. Οι probuckers είναι αρκετά πιο hot, μπασάτοι και στρογγυλοί.

 

Η se custom μου είναι μακράν η πιο πριματη κιθάρα που έχω, με scale κάτω από 25,5 inch.

 

Και όντως ισχύει οτι τα κλειδιά θα χάσουν κούρδισμα με επαφή από την θήκη, κατά τη μεταφορά. Καμία σχέση πχ με μια tele με vintage tuners.

Επεξεργασμένο από gkourmoul1

Γιώργος

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator
48 λεπτά πριν, gkourmoul1 είπε


Έχω στην κατοχή μου και τους δυο μαγνήτες. Δεν παίζει να είναι alnico 2 o bridge. Δεν έχει κανένα ηχητικό χαρακτηριστικό που να το δικαιολογεί. Είναι πιο αδύναμός, πιο thin, scooped, με πιο scratchy πρίμα. Οι probuckers είναι αρκετά πιο hot, μπασάτοι και στρογγυλοί.

Αν και το λινκ που παρέθεσα παραπάνω δεν αφήνει αμφιβολίες, δεν αποκλείω ο Ασιάτης vendor να βάζει ο,τι του βρίσκεται ή να υπάρχουν αποκλίσεις ανάλογα με το ποιά βιοτεχνία και πού στον κόσμο τους κατασκευάζει κάθε φορά. Όπως έχουμε δει να συμβαίνει και με ολόκληρες κιθάρες, βλέπε πχ Squier.

 

Επίσης ίσως να μην έχουμε το ίδιο definition για τη λέξη "πρίμα". Εγώ ας πούμε θα έβαζα στο ένα άκρο του φάσματος μια σύγχρονη Les Paul Custom με maple καπάκι κι έβενο ή κάποια παλιά 80s Yamaha και Ibanez LesPaulοειδή με γέφυρες που ζύγιζαν κάνα κιλό η κάθε μία ως πρίμες κιθάρες και στο άλλο άκρο μια Stratocaster με Rosewood ταστιέρα και λεπτό μπράτσο ως αναιμική και μεσαία. Η PRSi συνήθως κάθονται κάπου στη μέση. 

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

46 λεπτά πριν, kpeyos είπε

το λινκ που παρέθεσα παραπάνω

 

Οι μετρήσεις μοιάζουν σωστές, αν και για το τι alnico είναι ο prs διατηρώ επιφυλάξεις.

Το σίγουρο είναι ότι ηχητικά δεν μοιάζουν καθόλου. Μέρα με τη νύχτα, κυριολεκτικά.

Σίγουρα επηρρεάζει και το πόσο πριμάτη είναι η κιθάρα. Βέβαια, όταν ξηλωσα τους 85/15s, τους έβαλα σε μια prs se 245, και η συμπεριφορά τους δεν άλλαξε. Παρέμειναν scooped, χωρίς όγκο, και με πρίμα που ξύριζαν. Δεν τους αρέσει και το πολύ gain. Πολύ vintage το ηχόχρωμα.

Από την άλλη, οι probuckers έχουν πολύ μπάσο, έντονα μεσαία, και γλυκά πρίμα. Έχουν πολύ καλό καθαρό bluesy/jazzy ήχο. Με distortion θελουν προσοχή διότι λασπώνουν, λόγω μπάσου, και δεν έχουν καθόλου definition (το αντίθετο με τους prs στην θεση bridge).

 

Δεν τους έχω στην κατοχή μου, πλέον, αλλιως θα έκανα ένα μίνι συγκριτικό.

  • Like 1

Γιώργος

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσιευμένο (επεξεργασμένο)
7 ώρες πριν, gkourmoul1 είπε

Καμία σχέση πχ με μια tele

 

Καλά κάθεσε τώρα και συγκρίνεις τη μόνη σοβαρή κιθάρα με την PRS 🤣 τι περίμενες δηλαδή;

Σε λίγο θα την συγκρίνεις και με Les Paul έτσι πως πάμε 🤣

Επεξεργασμένο από Superfunk
  • Χαχα 1

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

43 λεπτά πριν, Superfunk είπε

 

Καλά κάθεσε τώρα και συγκρίνεις τη μόνη σοβαρή κιθάρα με την PRS 🤣 τι περίμενες δηλαδή;

Σε λίγο θα την συγκρίνεις και με Les Paul έτσι πως πάμε 🤣

Ε όχι!

InfluenSir!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου