Προς το περιεχόμενο

Τι θα γίνουν όλα όσα έχουμε... όταν φύγουμε από τον μάταιο τούτο κόσμο.


Προτεινόμενες αναρτήσεις

15 λεπτά πριν, LK είπε

Τίθεται θέμα (με το νήμα) για την μετά θάνατόν μας τύχη των (προφανώς πραγμάτων  που χρησιμοποιούμε).

Θα είναι στο έλεος των κληρονόμων. Ή των οικονόμων😀

Όποια τους αρέσουν θα τα κρατήσουν, θα τα μοιραστούν μεταξύ τους.

 Ρούχα, προσωπικά αντικείμενα, πίνακες, έπιπλα. κλπ.

 Τα υπόλοιπα θα τα πουλήσουν ή θα τα πετάξουν.

 Έχω θάψει πολλούς δικούς μου και ξέρω. Άλλη μία περιμένω να πάρει σειρά😀 Εκεί θα γίνει το μεγάλο πλιάτσικο 😀 Εγώ έχω κάτι σπάνιο, που είναι ενός προπάππου που ήταν στρατηγός. Κατέληξε σε εμένα και το φυλάω. Δε θα αναφέρω τι είναι, αλλά είναι αξίας μεγάλης, το θεωρώ οικογενειακό κειμήλιο, κατέληξε σε εμένα. Αυτός ούτε με ήξερε και κάτι δικό του. Και άλλα πράγματα έχω. Έχω μια παλιά μασίφ ραπτομηχανή της γιαγιάς. Έχω διάφορα, δεν τα έχω πετάξει όλα.

Πιανίστας, Διδάκτωρ Γιουροβιζιονολογίας

με εξειδίκευση στα ΣΥΝΘΕΣΑ'ΙΖΕΡ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

45 λεπτά πριν, LK είπε

ιατί "πρέπει";

Πρέπει να τα βρει έτοιμα ή να ξεκινήσει από το μηδέν;

Τον εξασφαλίζεις ή τον κάνεις οκνηρό;

 

Κοίτα επειδή η δική μου εμπειρία ήταν ψιλό τραγική (δουλεύω από τα 14 γιατί ο πατέρας μου καταστραστράφηκε οικονομικά οπότε δεν υπήρχε μια και φυσικά ούτε ακίνητη περιουσία) δεν θέλω να περάσει αυτά που πέρασα εγώ. Βέβαια σίγουρα δεν θα είχα το drive για να βγάλω λεφτά και να επιβιώνω κάτω από όλες τις συνθήκες αν ήμουν πλουσιοπΑισ, οπότε θα του κάνω... εξομοίωση φτώχειας 🤣 όσο μεγαλώνει για να μη γίνει χαραμοφαης ,αλλά το backup του θα το έχει,επί ξύλου κρεμάμενο δεν τον αφήνω.

  • Like 5

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, Superfunk είπε

οπότε θα του κάνω... εξομοίωση φτώχειας 🤣 όσο μεγαλώνει για να μη γίνει χαραμοφαης

Έχουν αλλάξει οι εποχές. Είναι εποχές της αλληλεγγύης και  της υποστήριξης.

 Εγώ λέω να του φτιάξεις  να νοικιάζει  σπίτια, να πάρει εκεί πτυχίο  και καμια γλώσσα και να φτιάξουμε μια καλή προκήρυξή στα μέτρα  του να τον βάλουμε ΔΗΜΟΣΙΟ, ζωή να έχει  και να του βρούμε μια καλή κοπέλα με περιουσία και να ευχαριστηθεί και αυτός και εσείς  να γλυτώσεις από ρίσκα και άγχη, να τα βάλουν μπροστά γρήγορα να δεις και κάνα εγγόνι😀 Είδες τι αυξήσεις δίνει η  κυβέρνηση. Φρόντισέ τα, να μη χαθεί το ΤΡΕΝΟ😀 Να βοηθήσουμε και τον δικό μου😀 Τα παιδιά των φίλων του noiz, είναι παιδιά όλων μας. Θα τα βολέψουμε. 😀👌

Πιανίστας, Διδάκτωρ Γιουροβιζιονολογίας

με εξειδίκευση στα ΣΥΝΘΕΣΑ'ΙΖΕΡ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator
7 λεπτά πριν, Superfunk είπε

 

Κοίτα επειδή η δική μου εμπειρία ήταν ψιλό τραγική (δουλεύω από τα 14 γιατί ο πατέρας μου καταστραστράφηκε οικονομικά οπότε δεν υπήρχε μια και φυσικά ούτε ακίνητη περιουσία) δεν θέλω να περάσει αυτά που πέρασα εγώ. Βέβαια σίγουρα δεν θα είχα το drive για να βγάλω λεφτά και να επιβιώνω κάτω από όλες τις συνθήκες αν ήμουν πλουσιοπΑισ, οπότε θα του κάνω... εξομοίωση φτώχειας 🤣 όσο μεγαλώνει για να μη γίνει χαραμοφαης ,αλλά το backup του θα το έχει,επί ξύλου κρεμάμενο δεν τον αφήνω.

Έχω μια πελάτισσα που δεν ξέρει τι έχει.

Εγώ που ξέρω τι έχει, γιατί χειρίστηκα υποθέσεις της, ζαλίστηκα. 😁

Ε, λοιπόν, ο γιός  της δουλεύει κανονικότατα (20κατι) και σε σκληρή δουλειά , που επέλεξε ο ίδιος.

Πιθανολογώ ότι και αυτός δεν έχει εικόνα , για το τι έχει η μάνα του.

Η ίδια μου είπε, ότι το κάνει για να μάθει να δουλεύει και να στρώσει χαρακτήρα (και η ίδια είναι πολύ προσεκτική στις κινήσεις της....δεν κάνει με άλλα λόγια χαζομάρες...που να φωνάζει ότι έχει λεφτά..., ζει άνετα αλλά συντηρητικά. ) .

Όταν πεθάνει....και αν το μάθημα δεν πιάσει....ας τα κάνει ό,τι θέλει (μου είπε επίσης).

 

  • Συμφωνώ 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, LK είπε

Ε, λοιπόν, ο γιός  της δουλεύει κανονικότατα (20κατι) και σε σκληρή δουλειά , που επέλεξε ο ίδιος.

Πιθανολογώ ότι και αυτός δεν έχει εικόνα , για το τι έχει η μάνα του.

Η ίδια μου είπε, ότι το κάνει για να μάθει να δουλεύει και να στρώσει χαρακτήρα (και η ίδια είναι πολύ προσεκτική στις κινήσεις της....δεν κάνει με άλλα λόγια χαζομάρες...που να φωνάζει ότι έχει λεφτά..., ζει άνετα αλλά συντηρητικά. )

Και άμα πάθει κάτι ο γιος της χτύπα ξύλο βέβαια, θα σου λέει άλλα μετά. Θα μοιρολογά που δεν τον βοήθησε να χαρεί τη ζωή και τώρα πάει να σκάσει και τι να τα κάνει όλα τα μασούρια😀

 

 Πάω, βγαίνω να πάρω κανά καφέ γιατί με συγχύζουν αυτές οι ιστορίες🤣 Έλεγα να δώσω του μικρού ένα 20άρικο χαρτζιλίκι σήμερα, μετά τον αγώνα που παίζει, μετά την ιστορία της κυρίας, θα του δώσω 50ρικο. 🤣

 

 Καλημέρα σας!!!

Πιανίστας, Διδάκτωρ Γιουροβιζιονολογίας

με εξειδίκευση στα ΣΥΝΘΕΣΑ'ΙΖΕΡ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσιευμένο (επεξεργασμένο)

E καλα, δεν θελουμε να κρατησουν και τους τριφτες τυριου. (Εκτος κι αν μας εσωσαν τη ζωη 🤣 )
Ουτε τη συλλογη μου απο παπουτσια ή ξυριστικα.
 

Αλλα, ενα απο τα οργανα (αν δεν παιζουν και οι ιδιοι και τα κρατησουν ολα) πχ μια παλια strat, ή καποιους δισκους, ενα βιβλιο σπανιο, ενα vintage ρολοι ...

Εγω θα τα κραταγα και θα τα συντηρουσα μαλιστα να ειναι σε αψογη κατασταση.

Εδωσα 600 για συντηρηση επισκευη και ανταλλακτικο εξαρτημα ενος παλιου χρυσου omega και δουλευει ... ρολοι τωρα. Του πηρα και γαμάτο κουτι.

Το φοραω  κιολας καποιες ιδιαιτερες μερες.

 

Ενα μερος της δισκοθηκης μου (κλασσικη μουσικη απο deutsche grammophon κυριως) ειναι απο κληρονομια.
Ηταν και πολυ χρησιμα για τη μουσικη μου παιδεια μαλιστα.

 

.

 

 

 

Επεξεργασμένο από Spyros Delta
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator
1 λεπτό πριν, cos_dr είπε

Και άμα πάθει κάτι ο γιος της χτύπα ξύλο βέβαια, θα σου λέει άλλα μετά.

Καλά δεν είναι και ακροβάτης σε τσίρκο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ τους κήδεψα τους νεκρούς μου χρόνια τώρα και δεν έχω να δώσω κάτι σε κάποιον συγκεκριμένα, πλην 3 συγγενών που  ΕΠ ΟΥΔΕΝΙ  δεν θέλω να ακουμπήσουν ακόμα και τρίχα απ το τομάρι μου όταν αποθάνω...

 Οπότε, άρχισα να μοιράζω πράγματα που δεν χρησιμοποιώ πχ τα κοσμήματα της μάνας μου (ιδιαίτερης οικονομικής και συναισθηματικής αξίας) πήγαν στη κόρη μιας αγαπημένης ξαδέλφης να τα φοράει η κοπέλα και να τα χαίρεται.

Κάτι παλιά έπιπλα δεν ξέρω ακόμα τι να τα κάνω και σε αντίθεση με τον ΛΚ εγώ ζω ανάμεσά τους, χωρίς να μου χρησιμεύουν σε κάτι.

 

Αυτά που πιστεύω πως αξίζει να πάρουν παράταση ζωής, είναι τα βιβλία μου , τα μουσικά όργανα ένα αμαξάκι ειδικών αποστολών και το σπίτι των γονιών μου.

Πριν 4 χρόνια έφτιαξα μια εύμορφη  ( και άσπαστη) διαθήκη, όπου διαθέτω όλα τα βιβλία και τα περί μουσικής, σε έναν πολύ μικρό νησιωτικό Δήμο, που γνωρίζω πως έχει μια καλή Δημοτική βιβλιοθήκη και προς ώρας ανθρώπους που θα φροντίσουν και τα όργανα να πάνε σε χεράκια παιδιών που γουστάρουν να ασχοληθούν.

Το σπίτι με το περιεχόμενό του, το διαθέτω σε ένα ίδρυμα

Αμάξι και τυχόν κασέρι σε ακριτικό δήμο της Β. Ελλάδος που γνωρίζω πως θα πιάσουν τόπο.

   Ακόμα και για το τομάρι μου έχω αφήσει οδηγίες δια τον χειρισμό του σε περίπτωση που βρεθεί

 

Όλα θα διατεθούν με πλήρη ανωνυμία.

   Ο κόΖμος ας με μνημονεύει για το καλλιτεχνικό μου έργο 🥳

               Σας ευχαριστώ

  • Like 6
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Νομίζω ότι εξαρτάται και από την οικονομική επιφάνεια. Πέθανε ένας γνωστός μου μεγάλης ηλικίας. Ο παππούς αυτός λοιπόν ήταν τσίφτης, όποτε έβγαινε έξω ακόμα και για το παραμικρό ντυνόταν στην πένα, κοστουμάκι, γραβάτα κλπ. Τα κοστούμια του ήταν μάρκες γνωστών οίκων. Οι κληρονόμοι του αποφάσισαν να τα πετάξουν όλα στα σκουπίδια.

 

Σκέφτομαι ότι αν τα χάριζαν σε μένα θα τα πουλούσα όλα και θα έβγαζα σίγουρα μια Gibson Les Paul 🎸

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator
19 λεπτά πριν, Αρχή Διαλόγου είπε

 

 

Σκέφτομαι ότι αν τα χάριζαν σε μένα θα τα πουλούσα όλα και θα έβγαζα σίγουρα μια Gibson Les Paul 🎸

Την οποία πιθανόν μετά να πετούσαν οι δικοί σου κληρονόμοι....κ.ο.κ

Εμένα το "πρόβλημά μου" είναι ΄, ότι όταν κάποιος δεν μπορεί να εκτιμήσει τα βιβλία που βρήκα (έστω σαν ντεκόρ) ή μια κιθάρα ...... η ένα βάζο....ή οτιδήποτε κουβαλάει μια ιστορία (όποια και αν είναι) και τα πετάει στον κάδο....έχει θέματα.

Αισθητικής αξιολόγησης , νοοτροπίας .......και πολλά άλλα.

Θα μου πεις και τι σε νοιάζει;

Δεδομένου ότι τα πέταξε στον απέναντι κάδο από εμένα, κάπου κοντά θα μένει , και αυτή την έλλειψη παιδείας του , θα την βρω μπροστά μου , με άλλη αφορμή.

  • Like 1
  • Συμφωνώ 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου