Προς το περιεχόμενο

Τι θα γίνουν όλα όσα έχουμε... όταν φύγουμε από τον μάταιο τούτο κόσμο.


Προτεινόμενες αναρτήσεις

1 λεπτό πριν, LK είπε

Τώρα @trolley, όσο ζω....δεν φεύγει τίποτα απο εμένα.

 

Γι' αυτό οι Γραφές διαβεβαιώνουν πως ένας πλούσιος είναι δύσκολο να μπει στον Παράδεισο. Σε αντίθεση με την κοινή πεποίθηση, δεν είναι επειδή είναι απαραιτήτως κακός άνθρωπος.... :)

 

Πάντως, σκέψου το, είναι όντως η μόνη λύση.

Αλλιώς δικαίως θα έχεις τέτοια ερωτήματα, τα οποία φυσικά κατά καιρούς είχαμε όλοι, θυμάμαι π.χ. ότι λίγες μέρες πριν πάω στο Στρατό, είχα πάθει άγχος σχετικά με το τι θα γίνουν οι (περίπου 500 τότε) δίσκοι βινυλίου της συλλογής μου. Τελικά, δεν έπαθαν τίποτε, αλλά χρειάστηκε να τους πουλήσω εγώ, λίγους μήνες μετά την απόλυσή μου, επειδή ήμουν άφραγκος και άνεργος. Plot twist.

Reading The Fucking Manual

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator
9 λεπτά πριν, trolley είπε

 

 

 

Πάντως, σκέψου το, είναι όντως η μόνη λύση.

 

Θα τα κάνω δωρεα στον Δήμο και θα βάλουν και πλακέτα με το όνομα μου, οπότε οκ με την υστεροφημία μου😆

Υ.Γ.

Κατά ορθόν ορισμό : "Πλούσιος"  δεν είναι αυτός που έχει λεφτά, αλλά αυτός που δεν τα χρειάζεται. 😜

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μια σκέψη είναι να δώσουμε ένα κίνητρο σε αυτόν/ους που θα αποφασίσει την τύχη τους, γράφοντας μία μικρή ιστορία για κάθε πράγμα που θα θέλαμε να συνεχίσει να "υπάρχει".

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator
10 λεπτά πριν, Spyros Delta είπε

Μια σκέψη είναι να δώσουμε ένα κίνητρο σε αυτόν/ους που θα αποφασίσει την τύχη τους, γράφοντας μία μικρή ιστορία για κάθε πράγμα που θα θέλαμε να συνεχίσει να "υπάρχει".

 

....Και αν δεν πιάσει αυτό....... διαθήκη με τρόπο* .

*Τρόπος (νομικά) . Θα εγκαταστήσουμε κληρονόμους με τον  τρόπο (υποχρέωση) να αναλάβουν τη συντήρηση και περιποίηση των συλλογών. 🤪

  • Χαχα 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

33 λεπτά πριν, Spyros Delta είπε

Μια σκέψη είναι να δώσουμε ένα κίνητρο σε αυτόν/ους που θα αποφασίσει την τύχη τους, γράφοντας μία μικρή ιστορία για κάθε πράγμα που θα θέλαμε να συνεχίσει να "υπάρχει".

 

 

"Αγαπητό μου παιδί, τώρα που έχω φύγει από το μάταιο κόσμο, θα ήθελα να προσέξεις ιδιαίτερα τον πράσινο τρίφτη που είναι κάτω από το νεροχύτη, δίπλα στις θρούμπες. Μπορεί σε άλλους να φαίνεται ένας απλός τρίφτης, αλλά να ξέρεις ότι κάποτε έσωσε τη ζωή μου, καθώς είχαμε τσακωθεί με τη μάνα σου και είχα μείνει μόνος στο σπίτι με ένα πακέτο μακαρόνια και λίγη μυτζήθρα. Καίτοι μας είχαν κόψει το νερό, πήρα τον τρίφτη και βγήκα στο δρόμο αναζητώντας υποψήφιο αγοραστή. Δεν βρήκα, αλλά με λυπήθηκε ο κυρ. Φώτης από το καφενείο στη γωνία και μου έδωσε λίγο ψωμί και ένα μπουκαλάκι ούζο, τα οποία με στυλώσανε μέχρι να της περάσουνε τα νεύρα και να γυρίσει."

  • Χαχα 4

Reading The Fucking Manual

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσιευμένο (επεξεργασμένο)

ΕΓΟ ιμε κλαΣικοσ, σε Αφτον θα παναι ωλα

 

 20230905_103607.thumb.jpg.497a7e60ea73c746e29c617dd097b59c.jpg

Επεξεργασμένο από Superfunk
  • Like 2

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator
Μόλις τώρα, Superfunk είπε

ΕΓΟ ιμε κλαΣικοσ, σε Αφτον θα παναι ωλα

 

 20230905_103607.thumb.jpg.497a7e60ea73c746e29c617dd097b59c.jpg

Σε ποιόν θα πάνε , οκ.

Θα τον ενδιαφέρουν όμως ή θα τα πετάξει από το παράθυρο;

  • Like 1
  • Συμφωνώ 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, LK είπε

Κατέβηκα σήμερα στο γραφείο πέντε παρά τα ξημερώματα για να "κλείσω" έναν φάκελο που ήθελα.

Το πρώτο πράγμα που εντόπισα στον απέναντι κάδο, ήταν μια μεγάλη στοίβα από βιβλία πεταμένα.

Ξεδιάλεξα μερικά.

Όσο ήξερα σαν τίτλους.

Όσα ήταν και καλές εκδόσεις.

Πήρα 8 .

Όλα σκληρόδετα , με χρυσοτυπίες στο εξώφυλλο και στην ράχη.

Όλα με ανάγλυφα διακοσμητικά πλαίσια στο εξώφυλλο και μερικά με ολοσέλιδες εικονογραφήσεις εντός κειμένου.

Κυρίως Αμερικανική , Γαλλική και Βρετανική πεζογραφία.

Παλιές εκδόσεις (μεταφράσεις).

Πεντακάθαρα.

Ποιος ξέρει ποιος "παππούς" πέθανε και τα πέταξαν οι κληρονόμοι.....σκέφτηκα.

Μετά σκέφτηκα ΟΛΕΣΣΣ τις συλλογές μου, τη βιβλιοθήκη μου , τη δισκοθήκη μου, την ταινιοθήκη μου.....τα μηχανήματα μου.....στην ανακύκλωση.

....Με το που τελείωσε το τσιγάρο μου μαζί  με αυτές τις σκέψεις μου, πέρασε το απορριμματοφόρο και μάζεψε τα υπόλοιπα.....

 

Books.jpg

 

Ξεκινωντας με το σοφοτατο αποφθευγμα " Καλη ζωη, σκατα διαθηκη" επεται το "κοψε το τσιγαρο" ωστε να σε απασχολει λιγοτερο τι θα συμβει μετα το (μη) απευκταιο. 😄😄

 

Τι συμβαινει στα πραγματα μας οταν δεν θα υπαρχουμε πια? Οτι συνεβη και στα πραγματα των πατεραδων μας παππουδων μας θειων μας. Θα πεταχτουν, θα χαριστουν και καποια θα μεινουν ως ενθυμια για καποιους λιγους που εχουν καποιο συναισθηματικο δεσμο με εμας οι οποιοι και αυτοι με τη σειρα τους με την παροδο των χρονων και τα δικα τους προβληματα θα μας ξεχασουν. Προσωπικα δεν με απασχολει και πολυ το θεμα. Με την αποχωρηση μου δεν με νοιαζει τι θα συμβει στα σπιτια μου στα λεφτα μου στα βιβλια μου στις κιθαρες μου κ.λ.π. Αυτα ειναι σκεψεις που εχουν νοημα να γινονται μονο απο αυτους που δεν εχουν συμβιβαστει ακομα με την ιδεα της πληρους ανυπαρξιας........

  • Συμφωνώ 1

2 things are infinite:the universe&human stupidity

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

- Γιατρέ τι θεραπεία να ακολουθήσω;

- Αμμολουτρα.

- Βοηθάνε;

- Όχι αλλά θα συνηθίσεις στην ιδέα του χώματος. 

 

😄😄😄

 

  • Χαχα 6

Never give up! 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator
12 λεπτά πριν, fenderiarhs είπε

 

 Οτι συνεβη και στα πραγματα των πατεραδων μας παππουδων μας θειων μας. Θα πεταχτουν.....

Έσωσα ό,τι σωζόταν .

Με πολλές εργατοώρες (π.χ. άλλαξα καλώδια σε όλα τα φωτιστικά - και τα ξανα κρέμασα , αφού τα γυάλισα ένα ένα.)Φωτιστικά που ξέρω ότι διάλεξε η γιαγιά μου το 1950. .Ξεβίδωσα και  έτριβα πόμολα.... , έκανα βίδες στερεοφωνικά και μετρούσα / άλλαζα πυκνωτές...... γραβάτες (που ' θελε η γιαγιά μου και η μάνα μου να πετάξουν)......κάποια δεν τα πρόλαβα ή ήταν beyond local repair.

Αλλά το σπίτι και το γραφείο μου , έχουν την original οικοσκευή κατά 85%.

Το γραφείο μου (το έπιπλο- στο γραφείο) είναι το πρώτο γραφείο (και μοναδικό) του πατέρα μου , από το 1969 και το γραφείο (σαν χώρος) είναι το πρώτο γραφείο του παππού μου.

Προφανώς και δεν στενοχωριέμαι  τι θα γίνουν όταν θα πεθάνω .

Στενοχωριέμαι που οι άλλοι (οι εναπομείναντες )  δεν θα  βλέπουν τα πράγματα .....όπως εγώ  (αν ισχύει).

 

12 λεπτά πριν, fenderiarhs είπε

 

 Αυτα ειναι σκεψεις που εχουν νοημα να γινονται μονο απο αυτους που δεν εχουν συμβιβαστει ακομα με την ιδεα της πληρους ανυπαρξιας........

Και τώρα να πεθάνω, αυτή τη στιγμή που γράφω αυτές τις γραμμές....χορτάτος θα πάω.

Δεν με απασχολεί αυτό.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Yannis Methenitis changed the title to Τι θα γίνουν όλα όσα έχουμε... όταν φύγουμε από τον μάταιο τούτο κόσμο.

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου