Προς το περιεχόμενο

Τι θα γίνουν όλα όσα έχουμε... όταν φύγουμε από τον μάταιο τούτο κόσμο.


Προτεινόμενες αναρτήσεις

1 ώρα πριν, John Goumis είπε

 

Τα προσωπικά αντικείμενα του καθενός που αποκτήθηκαν μετά κόπων και βασάνων ποτέ δεν θα έχουν την ίδια αξία σε αυτούς που τα ''κληρονόμησαν''. Αλλιώς ''πονάς'' για ένα αντικείμενο που αγωνίστηκες οικονομικά για να το αποκτήσεις και αλλιώς για κάτι που απλά κληρονόμησες και το βρήκες έτοιμο.

Δεν συμφωνω. Ή τουλαχιστον αυτο δεν ισχυει σε ολες τις περιπτωσεις.

Αν αυτος που κληρονομει εχει γνωση τι λαμβανει, μπορει να το πονεσει το ιδιο, μονο και μονο για την αξια του (οχι χρηματικη) κι ας μη το πληρωσε.

  • Συμφωνώ 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator
3 ώρες πριν, John Goumis είπε

 

Τα προσωπικά αντικείμενα του καθενός που αποκτήθηκαν μετά κόπων και βασάνων ποτέ δεν θα έχουν την ίδια αξία σε αυτούς που τα ''κληρονόμησαν''. Αλλιώς ''πονάς'' για ένα αντικείμενο που αγωνίστηκες οικονομικά για να το αποκτήσεις και αλλιώς για κάτι που απλά κληρονόμησες και το βρήκες έτοιμο.

Και εγώ δεν συμφωνώ. 

Αυτό το αμάξι το είχε ο πατέρας μου...και το είχε ένα στάδιο πριν πάει για σκράπ.

Το 1983 είχαμε πάει μαζί να το παραλάβουμε. 

Του το πήρα με το ζόρι γιατί ήταν 79 ετών τότε και ήταν δημόσιος κίνδυνος.... και το έκανα εργοστασιακό 

Screenshot_20240402_201353_Facebook.jpg

Screenshot_20240402_201430_Facebook.jpg

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator
7 λεπτά πριν, kwstas79 είπε

Άνετα βγάζει ένα 'μύριο χιλιομετράκια (τουλάχιστον) το τεμάχιο λέμε. Σωστός.

133.000 χιλιόμετρα έχει....ακόμα δεν άνοιξε η μηχανή του😁

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 30/3/2024 στις 7:03 ΜΜ, LK είπε

Μόνο γραμμένη με χέρι ολόκληρη, με υπογραφή και ημερομηνία.

Η λεγόμενη ιδιόχειρη (ιδιόγραφη).

Δύο επιλογές στην ιδιόχειρη.

Ή απλά τη δημοσιεύεις μετα θάνατον.

Ή την δημοσιεύεις και την κηρύττεις  κυρία. (εδώ γίνεται δικαστήριο και καταθέτουν δυο μάρτυρες ότι ο γραφικός χαρακτήρας είναι του διαθέτη).

Η διαφορά τους, η δεύτερη , που θα κυριχθεί και κυρία....μετά την πάροδο 5ερίας είναι απρόσβλητη.

Αν πας σε συμβολαιογράφο με μάρτυρες και κάνεις διαθήκη; Μπορείς να το κάνεις αυτό αντί για χειρόγραφη;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, panGS είπε

Αν πας σε συμβολαιογράφο με μάρτυρες και κάνεις διαθήκη; Μπορείς να το κάνεις αυτό αντί για χειρόγραφη;

https://www.iter-legis.gr/sixnes-erwtiseis/eidi-diathikis-diafores/

  • Like 1

Πιανίστας, Διδάκτωρ Γιουροβιζιονολογίας

με εξειδίκευση στα ΣΥΝΘΕΣΑ'ΙΖΕΡ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 ώρες πριν, Spyros Delta είπε

Δεν συμφωνω. Ή τουλαχιστον αυτο δεν ισχυει σε ολες τις περιπτωσεις.

Αν αυτος που κληρονομει εχει γνωση τι λαμβανει, μπορει να το πονεσει το ιδιο, μονο και μονο για την αξια του (οχι χρηματικη) κι ας μη το πληρωσε.

 

Όντως δεν ισχύει σε όλες τις περιπτώσεις αλλά και αυτό σε συγκεκριμένα λίγα πράγματα που αν τυγχάνει να τα εκτιμάει ο κληρονόμος. Όπως πχ το αμάξι που αναφέρει ο @LK που αν δεν του άρεσαν τα vintage style αυτοκίνητα δεν ξέρω κατά πόσο θα ασχολιόταν να το φτιάξει. 

 

Εξάλλου για να το πάει από σκραπ σε εργοστασιακό θα έδωσε χρήματα που είναι σαν να το ξανα-αγόρασε ο ίδιος.

 

Όμως στις συνήθεις περιπτώσεις, πχ την δισκοθήκη ή την βιβλιοθήκη των γονιών μου αν και με ευλάβεια θα την πρόσεχα και θα την εκτιμούσα (ζουν ακόμα οι άνθρωποι, λέμε τώρα) αλλά αντικειμενικά δεν γίνεται να έχει το ίδιο impact στην δική μου ιδιοσυγκρασία και στα δικά μου βιώματα τα οποία εκφράζονται μέσα από την δική μου δισκοθήκη ή βιβλιοθήκη

 

 

  • Like 2
  • Συμφωνώ 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator
6 ώρες πριν, panGS είπε

Αν πας σε συμβολαιογράφο με μάρτυρες και κάνεις διαθήκη; Μπορείς να το κάνεις αυτό αντί για χειρόγραφη;

Φυσικά μπορείς να πας και σε συμβολαιογράφο, και είναι πιο ισχυρή.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου