Προς το περιεχόμενο

NEW Epiphone Inspired by Gibson Custom Guitars


Προτεινόμενες αναρτήσεις

45 λεπτά πριν, kpeyos είπε

Το καλό φινίρισμα είναι μακράν ο πιο κοστοβόρος παράγοντας σε ένα όργανο. Τις περισσότερες φορές τα οικονομικότερα όργανα τα μπλαστρώνουν με παχιές στρώσεις γιατί έτσι μπορουν να καλυφθούν οι διάφορες ατέλειες σε μικρό χρόνο και χωρίς να χρειάζεται ιδιαίτερη τέχνη.

 

Τα poly finishes έχουν κακό όνομα ακριβώς γιατί συνήθως γίνονται σε φθηνότερα όργανα, οπότε είναι πολύ χοντρά και η κιθάρα δίνει στο χέρι την αίσθηση πλαστικού παιχνιδιού. 

 

Αυτό που αναφέρεις είναι δυστυχώς πολύ παραγκωνισμένο γεγονός στις κλασσικές συζητήσεις ''USA vs Import guitars'' αλλά είναι από τα πιο σημαντικά.

 

Και αυτό περί πολυουρεθάνης επίσης είναι spot on. Πιάστε μια PRS (πριν την γυρίσουν στο νίτρο) και μια ινδονησιακή και θα καταλάβετε.. (ή μια high end γιαπωνέζικη και μετά την ινδονησιακή βερσιόν της).. παρά το ιδίου τύπου φινίρισμα, η αίσθηση αλλάζει σημαντικά.

 

Επί του θέματος, αν τα parts όπως οι custombuckers και το hardware είναι όντως USA και όχι κάποιο ΟΕΜ product, προκειμένου να διατηρηθεί το κόστος το πολύ μέχρι το 1.5Κ προφανώς και το σώμα θα είναι κλασσικά φινιρισμένο με τον ίδιο τρόπο που είναι και τα standard epiphone προϊόντα, και φυσικά το σώμα θα παραμείνει πολλά κομμάτια και όχι one piece body όπως των κανονικών custom shop συνήθως, και το top θα είναι veneer (αυτό ο αναφέρει έτσι κι αλλιώς στο βίντεο) οπότε αν κάποιος δεν είχε κόλλημα με το headstock και το long tenon θεωρητικά θα μπορούσε να αναβαθμίσει την τωρινή του epi με τα ίδια parts και να έχει μια αρετά παραπλήσια κιθάρα (βέβαια στις white custom-black beauty και εγώ αλληθώρισα λίγο..)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator
49 λεπτά πριν, John Goumis είπε

Επί του θέματος, αν τα parts όπως οι custombuckers και το hardware είναι όντως USA και όχι κάποιο ΟΕΜ product, προκειμένου να διατηρηθεί το κόστος το πολύ μέχρι το 1.5Κ προφανώς και το σώμα θα είναι κλασσικά φινιρισμένο με τον ίδιο τρόπο που είναι και τα standard epiphone προϊόντα, και φυσικά το σώμα θα παραμείνει πολλά κομμάτια και όχι one piece body όπως των κανονικών custom shop συνήθως, και το top θα είναι veneer (αυτό ο αναφέρει έτσι κι αλλιώς στο βίντεο) οπότε αν κάποιος δεν είχε κόλλημα με το headstock και το long tenon θεωρητικά θα μπορούσε να αναβαθμίσει την τωρινή του epi με τα ίδια parts και να έχει μια αρετά παραπλήσια κιθάρα (βέβαια στις white custom-black beauty και εγώ αλληθώρισα λίγο..)

Καλά οι μαγνήτες έτσι κι αλλιώς ακόμη κι αν είναι Custombuckers ή ότι σκαρφίζεται κάθε φορά η Gibson, δεν στοιχίζουν τίποτα. Με το κιλό τους τυλίγει και όλα τα parts είναι outsourced από τρίτες χώρες. Αλλά ζει απλά τις συνταγές ανάλογα με τα γούστα και κοστολογεί αντίστοιχα με το μοντέλο που μπάινουν για να δημιουργεί υπεραξία. 

 

Και οι γέφυρες ακομη και στις Custom Shop τσίγκος είναι με χρωμιομένα brass saddles. Αλλά πουλάει vintage και αφήνει τα πιο φθηνά μοντέλα με Nashville γέφυρες που ξέρει ότι δεν τις γουστάρει το ίδιο ο κόσμος, παρόλο που δε θα της κόστιζε τίποτα να τις αλλάξει, επίσης για να δημιουργεί διαφοροποίηση μεταξύ ακριβών και φθηνών μοντέλων. Δεν είναι θέμα κόστους. 

 

Πολύ σημαντικό και δεν αναφέρεται πουθενά στα specs των "Inspired by Gibson" είναι αν το headstock angle είναι 18 μοίρες όπως στις Gibson ή 14 μοίρες που το κάνει η Epiphone και πολλές πιο φθηνές κιθάρες για να γλυτώνουν τη φύρα στα ξύλα του neck. Αυτό ΟΝΤΩΣ ΚΑΝΕΙ διαφορά στο feel και στον ήχο της κιθάρας, αφού αλλάζει εντελώς η τάση των χορδών. ΧΙΛΙΕΣ φορές προτιμώ κόπια Les Paul με scarf joint (δυο κομμάτια λαιμό που ενώνεται πριν το headstock) παρά λαιμό με λάθος μοίρες. Βασικά αν μου έδινε κάποιος βιδωτό λαιμό και scarf joint, ίσως και πάλι να το προτιμούσα από μια glued-in long-tenon με 14 μοίρες headstock.  

ΥΓ Όλα αυτά αν μιλάμε για πιστό Les Paul ήχο. Eίχα και Greco EG450 με ίσιο headstock χωρίς καθόλου angle που έπαιζε πολύ καλά. Απλά όχι σαν Les Paul. 

  • Συμφωνώ 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 ώρες πριν, kpeyos είπε

Πολύ σημαντικό και δεν αναφέρεται πουθενά στα specs των "Inspired by Gibson" είναι αν το headstock angle είναι 18 μοίρες όπως στις Gibson ή 14 μοίρες που το κάνει η Epiphone και πολλές πιο φθηνές κιθάρες για να γλυτώνουν τη φύρα στα ξύλα του neck. Αυτό ΟΝΤΩΣ ΚΑΝΕΙ διαφορά στο feel και στον ήχο της κιθάρας, αφού αλλάζει εντελώς η τάση των χορδών. ΧΙΛΙΕΣ φορές προτιμώ κόπια Les Paul με scarf joint (δυο κομμάτια λαιμό που ενώνεται πριν το headstock) παρά λαιμό με λάθος μοίρες. Βασικά αν μου έδινε κάποιος βιδωτό λαιμό και scarf joint, ίσως και πάλι να το προτιμούσα από μια glued-in long-tenon με 14 μοίρες headstock.  

 

Εντάξει και όλες οι Gibson LP 14 μοίρες έχουν από το 1968-1983 ,θα σε ακούσει ο @Nestoras που έχει 70s και θα την πετάξει. 😅

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

34 λεπτά πριν, Superfunk είπε

 

Εντάξει και όλες οι Gibson LP 14 μοίρες έχουν από το 1968-1983 ,θα σε ακούσει ο @Nestoras που έχει 70s και θα την πετάξει. 😅

Τι, έχει 14 μοίρες και μου το λέτε τώρα;

Στην πυρά άμεσα.

les 2.JPG

Les 1.JPG

InfluenSir!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, gkourmoul1 είπε

Αυτή είναι η πρώην του Latimer?

Έτσι μου είχε πει αυτός που μου την πούλησε (για να προσθέσει αξία και να με πείσει). Μόνο που εγώ την είχα πάρει με το που την είδα. Ήταν 1990 τότε 220.000 δρχ.

  • Like 1

InfluenSir!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσιευμένο (επεξεργασμένο)

Με βαση τις τιμες του σήμερα,  προσωπικά μου φαίνονται πολυ ενδιαφέρουσες. Ιδιαίτερα αυτες που εχουν εβενο μιας και ειναι πιο "σωστες" στα specs με τις μεγαλες αδερφές τους. 

Ενω αντι rosewood  στα αλλα μοντελα εβαλαν indian laurel.

 

Θεωρώ την αναβάθμιση σε ηλεκτρικα-μαγνητες must στις φθηνές κιθαρες οπότε καλως έπραξαν και τα εβαλαν εξ αρχης. 

 

Καλα θα ηταν να τις περναμε με τις 

Προ covid τιμές αλλα περασμενα μεγαλεία... συμφωνώ με ολα τα σχόλια περι poly finish και headstock angle αλλα it is what is is. Ειχα και γιαπωνεζες ( σε κατηγορία τιμης 1500 ευρω) αλλα δε μπορω να πω οτι ειχαν την ιδια αισθηση με τις gibson μου και ηλεκτρικα-μαγνητες ηταν... οκ. 

 

Δεδομένου οτι το real thing (η 355 που μ αρέσει τουλάχιστον)κοστιζει πλέον 5 και 6 χιλιάρικα,  τα 1300 που κανουν αυτες, νομιζω ειναι καλα. (Με την παραδοχη οτι δε θα χουν κατασκευαστικα θεματα με στραβες γέφυρες,  χαλια ταστα,  χαλια nut κλπ).

 

 

Επεξεργασμένο από mike_rhd

Ain't nothing but the blues. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσιευμένο (επεξεργασμένο)

Εγώ αυτή την lp θα έπαιρνα (αν την έβρισκα... )

 

https://espguitars.co.jp/edwards_/lp/E-LP-112CE.html

 

image.png.b096b3f700ca96da1bd5942b4b249203.png

Επεξεργασμένο από kosthrash
  • Συμφωνώ 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator
Στις 3/4/2024 στις 9:15 ΜΜ, Superfunk είπε

 

Εντάξει και όλες οι Gibson Norlin LP 14 μοίρες έχουν από το 1968-1983 ,θα σε ακούσει ο @Nestoras που έχει 70s και θα την πετάξει. 😅

κορέκτεντ 😅

  • Χαχα 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου