Προς το περιεχόμενο

Arturia AstroLab


Προτεινόμενες αναρτήσεις

image.thumb.png.73c3262c71094ccfe1891cf789568d0f.png

 

Μετά τις software/VST προσομοιώσεις πολλών hardware synths, τώρα τελευταία κάποιες εταιρείες το γυρνάνε προς την ανάποδη κατεύθυνση, με την Arturia να κυκλοφορεί την hardware version των V Collection & Pigments στη μορφή του Arturia AstroLab.

Εκ πρώτης όψεως το AstroLab διαθέτει ωραίο design, 61 semi-weighted piano-type keys με aftertouch, μεταλλική (απ'ότι φαίνεται) κατασκευή, minimal panel με λιγοστά κουμπιά & pots, pitch & mod wheels στην πάνω αριστερή θέση, με το mod wheel να έχει στα δεξιά του μια παντελώς άχρηστη led γραμμή που δείχνει την εκάστοτε θέση του (λες και χρειάζεται led ένδειξη για να καταλάβει κανείς τη θέση του mod wheel😒) και μια -τουλάχιστον- αστεία στρογγυλή οθόνη.😳 Πως είναι οι στρογγυλές LCD οθονίτσες που έχουν κάποια συστήματα CPU υδρόψυξης για να δείχνουν διάφορα GIFs και τη θερμοκρασία της CPU? Ε, μια τέτοια οθόνη σκέφτηκαν να βάλουν στο synth τους οι απίθανοί της Arturia.🤢 

 

 

Το όλο project φαίνεται ωραίο στα χαρτιά, αλλά χάνει εντελώς στον hardware τομέα και το καθιστά τραγικά δύσχρηστο. Στα πλην προσθέστε την bi-timbrality του (καλώς μάς ήρθε το 1986😁), την limited per part πολυφωνία του (8-voice for synths & 48-voices for pianos/organs🥳) και την τιμή του στα €1,600.🥱

Δεν ήξερες ωρέ Arturia, δεν ρώταγες τουλάχιστον την Akai να σου πει πως γίνεται η δουλειά?

 

AKAI MPC Key 37 (€899)

image.png.c037452172fb7ccdfc87116af93f888a.png

 

AKAI MPC Key 61 (€1,299)

image.thumb.png.2196cf55b25387a4d750020a44bbdb97.png

 

Μετά τις φωτογραφίες βάζω λινκ να διαβάσετε λεπτομέρειες από το "Synth Anatomy".

 

image.thumb.png.8d2ec078b560e59051d1e58556f1c203.png

 

image.thumb.png.9da8f6cb75c77f0e8344a53633b6d470.png

 

image.thumb.png.a98401d9c21061b84eb06c30a33c02da.png

 

image.thumb.png.48580d900da85111ac4534e78ad9a1e6.png

 

image.thumb.png.7dd9137dac8442050d3e0f190992bd62.png

 

image.thumb.png.b26430a0dbcf5a86954ca409d6338915.png

 

 

Synth Anatomy:

https://shorturl.at/vzLMV

  • Like 1

Specs talks, M🐮🐮gs walks

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εντάξει, εγώ δεν θα το ακύρωνα τόσο πολύ. Αν δεν είχα κανένα πληκτροφόρο, και χρησιμοποιούσα κυρίως τον υπολογιστή για ήχους, δεν θα με χάλαγε ένα πανέμορφο και στιβαρό συνθ σαν αυτό, ειδικά αν έχει keybed της προκοπής.

Reading The Fucking Manual

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Guru

Αυτό που μου "κέντρισε το ενδιαφέρον" είναι το alpha-dial με την μικρή μεν αλλά... στρογγυλή οθόνη !

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσιευμένο (επεξεργασμένο)
7 ώρες πριν, trolley είπε

Αν δεν είχα κανένα πληκτροφόρο, και χρησιμοποιούσα κυρίως τον υπολογιστή για ήχους...

...θα αγόραζες ένα 61 semi-weighted piano-type controller που θα σου είχε κοστίσει λιγότερο του 1/4 του κόστους του Arturia AstroLab, το οποίο θα είχε τα τριπλάσια pots/faders/buttons και θα έκανες μια χαρά τη δουλειά σου, μέσω της οθόνης του PC/Mac σου. Αυτή την οθόνη δηλαδή που θα συνεχίσεις να κοιτάς κι αφού σκάσεις €1,6Κ για ν'αγοράσεις το AstroLab, μια και η μικρή και αστεία οθόνη του δεν είναι για πολλά, ίσα ίσα που κάνει τα πράγματα πολύ δύσκολα και επιβάλει την παράλληλη χρήση υπολογιστή. Υποτίθεται ότι το AstroLab φτιάχτηκε για να είναι αυτόνομο, κάτι που είναι αδύνατον λόγω κατασκευής.

Τα υπόλοιπα τα έγραψα ήδη: γελοία multitimbrality για μηχάνημα του 2024 και τέτοιου κόστους (bi-timbrality είχα στο  DX7 II μου, synth του 1986) και ακόμα πιο γελοία πολυφωνία. Η δικαιολογία δε του γιατί επέλεξαν να βάλουν αυτή την πολυφωνία είναι το ανέκδοτο της χρονιάς:

"To avoid audio dropouts (😳), the polyphony is limited per part to 8 voices for the synths and 48 voices for pianos/organs".

Τραγικοί...

 

 

Επεξεργασμένο από Waterfall-K

Specs talks, M🐮🐮gs walks

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

38 λεπτά πριν, Waterfall-K είπε

θα αγόραζες ένα 61 semi-weighted piano-type controller που θα σου είχε κοστίσει λιγότερο του 1/4 του κόστους του Arturia AstroLab

 

Έχουμε τέτοια βρε παιδί μου, λέμε αν θέλαμε κάποιο μουράτο, να κάτσει μπροστά μας για χρόνια.

 

 

Reading The Fucking Manual

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, trolley είπε

Έχουμε τέτοια βρε παιδί μου, λέμε αν θέλαμε κάποιο μουράτο, να κάτσει μπροστά μας για χρόνια.

"Μουράτο" controller των €1,600? Ρίξε ένα μάτι στου Θωμά το μαγαζί για να δεις τι και πόσα controllers αγοράζεις με αυτά τα λεφτά. Μετά πήγαινε δίπλα και δες τι (πραγματικά αυτόνομα) synths αγοράζεις με αυτά τα λεφτά.

Τέλος, διάβασε τα reviews των AKAI MPC Key 37/61 για να διαπιστώσεις πόσο εκτός τόπου και χρόνου είναι το controller της Arturia. Αν υπάρχει κάποιο hardware πληκτροφόρο που να δουλεύει αυτόνομα και με αξιοπιστία διάφορα VSTs, είναι αυτά τα δύο Akai. 

Specs talks, M🐮🐮gs walks

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, cos_dr είπε

Αυτό το ΑΚΑΙ να μου πάρετε.

Το μικρό 37ρι Akai που κυκλοφόρησε μόλις πριν δύο μήνες είναι εξαιρετικό, και μπορεί να γίνει το κεντρικό σημείο ενός hardware synth setup, ιδιαίτερα για τους χρήστες που δεν θέλουν να μπλέκουν με PC παρά μόνο για την τελική ηχογράφηση. Έχει μπει στη λίστα μου απ'την πρώτη μέρα που βγήκε...🤔

  • Like 1

Specs talks, M🐮🐮gs walks

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, Waterfall-K είπε

Το μικρό 37ρι Akai που κυκλοφόρησε μόλις πριν δύο μήνες είναι εξαιρετικό, και μπορεί να γίνει το κεντρικό σημείο ενός hardware synth setup, ιδιαίτερα για τους χρήστες που δεν θέλουν να μπλέκουν με PC παρά μόνο για την τελική ηχογράφηση. Έχει μπει στη λίστα μου απ'την πρώτη μέρα που βγήκε...🤔

Άμα είναι, να μου πάρετε το μεγάλο.

 Αυτό το Astrolab ωραίο φαίνεται που τρέχει τα VST μόνο του, αλλά δε μου κάνει, θέλω το άλλο, το μαύρο για να το νιώσω καλά 😀

  • Χαχα 2

Πιανίστας, Διδάκτωρ Γιουροβιζιονολογίας

με εξειδίκευση στα ΣΥΝΘΕΣΑ'ΙΖΕΡ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, cos_dr είπε

Άμα είναι, να μου πάρετε το μεγάλο.

 Αυτό το Astrolab ωραίο φαίνεται που τρέχει τα VST μόνο του, αλλά δε μου κάνει, θέλω το άλλο, το μαύρο για να το νιώσω καλά 😀

Τα Χριστούγεννα αργούν και ο Άι Βασίλης ξεκουράζεται. Οπότε, βάλε στις αγγελίες το Triton και το V-Synth σου (ναι, Cos, ΚΑΙ το V-Synth σου!☝️) και σύντομα θα γίνεις κάτοχος ενός ωραιοτάτου AKAI MPC 61.🤚✋

Specs talks, M🐮🐮gs walks

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου