Προς το περιεχόμενο

Διαλειμματική νηστεία στο περίπου - Συμβουλές


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Από τις 11 το βράδυ μέχρι τις 2 το μεσημέρι της επόμενης μέρας δεν τρώω τίποτα, μόνο καφέ χωρίς ζάχαρη. Ύστερα τρώω μεσημεριανό στις 2 και βραδινό στις 8, (έχω κόψει τελείως τον χοίρο, μόνο μοσχάρι και κοτόπουλο) και κατά τις 11 το βράδυ τρώω κάνα ελαφρύ σάντουιτς ή κανένα κομμάτι τυρί και ελιές γιατί δεν μπορώ να κοιμηθώ αν πεινάω

 

Κιλά δεν χάνω έτσι, δοκιμασμένο. αλλά τουλάχιστον δεν ανεβαίνω. Διαλειμματική νηστεία δεν αντέχω να ακολουθήσω κατά γράμμα, υποφέρω, έτσι εφάρμοσα αυτή την εκδοχή η οποία παλεύεται. Πως σας φαίνεται?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator
6 λεπτά πριν, Άγιος είπε

Από τις 11 το βράδυ μέχρι τις 2 το μεσημέρι της επόμενης μέρας δεν τρώω τίποτα, μόνο καφέ χωρίς ζάχαρη. Ύστερα τρώω μεσημεριανό στις 2 και βραδινό στις 8, (έχω κόψει τελείως τον χοίρο, μόνο μοσχάρι και κοτόπουλο) και κατά τις 11 το βράδυ τρώω κάνα ελαφρύ σάντουιτς ή κανένα κομμάτι τυρί και ελιές γιατί δεν μπορώ να κοιμηθώ αν πεινάω

 

Κιλά δεν χάνω έτσι, δοκιμασμένο. αλλά τουλάχιστον δεν ανεβαίνω. Διαλειμματική νηστεία δεν αντέχω να ακολουθήσω κατά γράμμα, υποφέρω, έτσι εφάρμοσα αυτή την εκδοχή η οποία παλεύεται. Πως σας φαίνεται?

Τα πράγματα είναι απλά αν θες να χάσεις βάρος. 

Βρες τον βασικό μεταβολικό σου ρυθμό .

Πόσες θερμίδες καις δηλαδή σε ηρεμία. 

Αν καταναλώσεις λιγότερες θερμίδες από αυτές.....θα χάσεις κιλά. 

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

18 λεπτά πριν, Άγιος είπε

Από τις 11 το βράδυ μέχρι τις 2 το μεσημέρι της επόμενης μέρας δεν τρώω τίποτα, μόνο καφέ χωρίς ζάχαρη

Ήρωας...🥇🎖️

 

20 λεπτά πριν, Άγιος είπε

Πως σας φαίνεται?

image.jpeg.4eb87b2c4aa6d1fbbe839a1ae0ec70b5.jpeg

  • Like 1
  • Χαχα 4
  • Συμφωνώ 1

Specs talks, M🐮🐮gs walks

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εδώ το τυπικό μου διατροφολόγιο. Αυτο ήταν τις πρώτες βδομάδες όπου έχανα περίπου ένα κιλό λίπους ανά μήνα.  Το διατηρώ, με παραλλαγές του, και σε συνδυασμό με γυμναστική, κάνει δουλειά. 
 

 

IMG_8551.thumb.jpeg.9db8b5a7845a9ae00e4b07907e48c4bf.jpeg

  • Like 2

Γιώργος

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λιγοτερη ποσοτητα φαγητου (οχι αποτομα, ας ειναι σταδιακη η μειωση), ελαχιστο αμυλο (προτιμα ολικης), καθολου ζαχαρη/αναψυκτικα (προτιμα στεβια) κρασακι ναι, ξυδια οχι.

Βαλε το ψαρι και τα οσπρια στη διαιτα σου. Και τα λαχανικα φυσικα. Λαδι με μετρο ναι, βουτηρο οχι.


Και το βασικο: περπατημα (με αξιοπρεπη αθλητικα παπουτσια περπατηματος) ξεκιναει ο καθενας με οσο αντεχει, ας ειναι και 500 μετρα - εγω τοσο αντεχα στην αρχη)
και ασκησεις (πχ σε δημοσια παρκακια/πλατειες εχει οργανα γυμναστικης , ποδηλατο βαρη κλπ - οσο αντεχεις παλι- μετα θα δεις οτι θα ανεβαζεις ρυθμους για πλακα)

Εγω ετσι εχασα πολλα κιλα. 
Το 25% τους βαρους μου.

Σε χρονικο διαστημα 10 μηνων.

Και παραμενω εκει, εδω και 3 χρονια, παρολο που τρωω περισσοτερο τωρα (οχι βεβαια οπως παλια), αλλα τρωω και κανα πιτογυρο, εχω βαλει και λιγο αμυλο (καμια φετα ψωμι με προζυμι  που μου αρεσει -  μακαρονια ολικης παντα - ρυζι σπανια, δεν μου αρεσε ετσι κι αλλιως - πατατα θα φαω) και λιγη ζαχαρη (κανα γλυκακι δηλαδη που και που, θα φαω και κανα παγωτακι). θα πιω και τη μπυρα μου.
Δεν πειναω δηλαδη και δεν μου λειπει και τιποτα. Κι αν επιθυμησω και κατι (πχ καμια προβατινα κανα σπληναντερο) 🤣 δεν χαλασε και ο κοσμος, θα το χτυπησω. Αλλα οχι σε καθημερινη βαση αυτα.
 

Αλλα συνεχιζω κινηση και ασκηση. Αυτο ειναι το παν.

Η καθιστικη ζωη φερνει τα προβληματα και βαρους και υγειας.

 

 

.

Επεξεργασμένο από Spyros Delta
  • Ευχαριστώ 1
  • Συμφωνώ 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

35 λεπτά πριν, methylene blue είπε

Αυτά είναι, γιαυτο δεν θέλω να ακολουθώ Διαλειμματική κατά γράμμα, καταλαβαίνω ότι έτσι καταπονώ τον εαυτό μου

 

48 λεπτά πριν, Spyros Delta είπε

Λιγοτερη ποσοτητα φαγητου (οχι αποτομα, ας ειναι σταδιακη η μειωση), ελαχιστο αμυλο (προτιμα ολικης), καθολου ζαχαρη/αναψυκτικα (προτιμα στεβια) κρασακι ναι, ξυδια οχι.

Βαλε το ψαρι και τα οσπρια στη διαιτα σου. Και τα λαχανικα φυσικα. Λαδι με μετρο ναι, βουτηρο οχι.


Και το βασικο: περπατημα (με αξιοπρεπη αθλητικα παπουτσια περπατηματος) ξεκιναει ο καθενας με οσο αντεχει, ας ειναι και 500 μετρα - εγω τοσο αντεχα στην αρχη)
και ασκησεις (πχ σε δημοσια παρκακια/πλατειες εχει οργανα γυμναστικης , ποδηλατο βαρη κλπ - οσο αντεχεις παλι- μετα θα δεις οτι θα ανεβαζεις ρυθμους για πλακα)

Εγω ετσι εχασα πολλα κιλα. 
Το 25% τους βαρους μου.

Σε χρονικο διαστημα 10 μηνων.

Και παραμενω εκει, εδω και 3 χρονια, παρολο που τρωω περισσοτερο τωρα (οχι βεβαια οπως παλια), αλλα τρωω και κανα πιτογυρο, εχω βαλει και λιγο αμυλο (καμια φετα ψωμι με προζυμι  που μου αρεσει -  μακαρονια ολικης παντα - ρυζι σπανια, δεν μου αρεσε ετσι κι αλλιως - πατατα θα φαω) και λιγη ζαχαρη (κανα γλυκακι δηλαδη που και που, θα φαω και κανα παγωτακι). θα πιω και τη μπυρα μου.
Δεν πειναω δηλαδη και δεν μου λειπει και τιποτα. Κι αν επιθυμησω και κατι (πχ καμια προβατινα κανα σπληναντερο) 🤣 δεν χαλασε και ο κοσμος, θα το χτυπησω. Αλλα οχι σε καθημερινη βαση αυτα.
 

Αλλα συνεχιζω κινηση και ασκηση. Αυτο ειναι το παν.

Η καθιστικη ζωη φερνει τα προβληματα και βαρους και υγειας.

 

 

.

Γράφτηκα και σε γυμναστήριο για ένα χρόνο και πήγα ένα μήνα και το παράτησα... περπατάω όμως, που και που κάνω αρκετά χιλιόμετρα

 

Ευχαριστώ όλους για τις συμβουλές

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

Όπως σου είπα και πάνω , τα πράγματα είναι απλά.

Calories In -Calories Out

Αν καις παραπάνω από όσο τρως , θα χάσεις.

Δεν μπλέκω με δίαιτες ή με μακροθρεπτικά ή με μικροθρεπτικά.

Αυτά είναι το επόμενο στάδιο.

Πρώτα είναι το mentality.

Κάτσε σκέψου γιατί θες να χάσεις κιλά.

Μετά , αν αποφασίσεις ότι όντως θες να χάσεις κιλά, κατάλαβε ότι θα πρέπει να αλλάξεις τρόπο ζωής.

Η διαλειμματική, η κετογονική, ή χαμηλών υδατανθράκων ......είναι τύποι διατροφής/ δίαιτες....αλλά μην σε απασχολούν ακόμα. Ούτε η γυμναστική ή η άσκηση σε αφορά ακόμα.

Κάτσε και σκέψου,, όπως σου είπα.

Το φαγητό δεν είναι απόλαυση ή διασκέδαση (ούτε το ποτό - καλά το ποτό ΚΟΨΤΟ- δεν πίνουμε τις θερμίδες μας).

Το φαγητό είναι καύσιμο για να κινείται ο οργανισμός μας.

Όταν το καταλάβεις αυτό και συμφωνήσεις μαζί του, έλα εδώ να πούμε και πολλά άλλα.

Από τί θα φας, μέχρι τί προπόνηση θα κάνεις.

Τί σώμα θες να φτιάξεις.

Θες να γίνεις athletic, ripped, shredded ή swole.

Aν δεν συμφωνήσεις όμως με την αρχή ότι το φαγητό είναι καύσιμο και όχι απόλαυση ή διασκέδαση...... μην ασχολείσαι.

Και κιλά να χάσεις , θα είσαι δυστυχισμένος και δεν αξίζει.

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγω θέλω να γίνω 20 χρόνια νεότερος. Αφού δεν γίνεται αυτό τότε θα τρώω. Θα φάω το Πάσχα να σκάσω 🤣

  • Χαχα 2

Πιανίστας, Διδάκτωρ Γιουροβιζιονολογίας

με εξειδίκευση στα ΣΥΝΘΕΣΑ'ΙΖΕΡ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημέρα!φίλε άγιε 

1.κανε εξετάσεις αίματος

2.δειξτες σε κάποιο παθολόγο 

3.πηγαινε σε έναν διαιτολόγο με άδεια ασκήσεως επαγγέλματος.

4.κανε ακριβώς αυτό που θα σου πει

5.κανε τουλάχιστον 3 φορές την εβδομάδα συνδυασμό ήπιας αερόβιας κ άσκησης κ προπόνησης με βάρη.

6.εαν δεν δεις αποτέλεσμα σε 2 μήνες να επισκεφτείς ενδοκρινολόγο.

Καλή επιτυχία!

 

  • Like 3
  • Ευχαριστώ 1
  • Συμφωνώ 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου