Προς το περιεχόμενο

Διαλειμματική νηστεία στο περίπου - Συμβουλές


Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Moderator
6 λεπτά πριν, Κβαντική Διεμπλοκή είπε

Για τα φρούτα είσαι λάθος.Εχω χάσει πάρα πολλά κιλά με φρουτοφαγία.

Εξαρτάται με τι θα τα αντικαταστήσεις.

Αν αντί για μια πίτσα φας μια μπανάνα....θα χάσεις 

 

  • Like 1
  • Συμφωνώ 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator
6 λεπτά πριν, trolley είπε

 

άσε τον LK που θέλει να το πουλήσει σαν επίτευγμα αλά Διγενής Ακρίτας)

Τι σε οδηγήσε σε αυτό το συμπέρασμα;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, LK είπε

Τι σε οδηγήσε σε αυτό το συμπέρασμα;

 

Σόρυ, λάθος τόνος στον γραπτό λόγο... ήθελα να αστειευτώ με το disclaimer τύπου "δεν προτείνω σε κανέναν να κάνει αυτά που κάνω εγώ"...

Reading The Fucking Manual

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator
2 λεπτά πριν, trolley είπε

@kpeyos

Μην είσαι τόσο αρνητικός. Ακόμη - δεν ξέρω τι θα γίνεται σε 50 χρόνια - σε αυτό το μέρος του κόσμου υπάρχει επάρκεια καλής τροφής, ακόμη και αν δεν είσαι πλούσιος. Άνετα μπορεί κάποιος να φροντίσει την υγεία του, λιακάδα έχουμε, ανοιχτούς χώρους έχουμε, δεν είναι τόσο μαύρα τα πράγματα.

 

Επίσης, η "ψυχανάλυση" δεν θα βοηθήσει σε τίποτε αν κάποιος δεν προτίθεται να αναλάβει έμπρακτη πρωτοβουλία για την βελτίωση παραμέτρων της καθημερινότητάς του. Γι' αυτό αποτυγχάνει συνήθως, καθώς μετουσιώνεται σε σειρά κανόνων ακαδημαϊκού ενδιαφέροντος στο νου του "πάσχοντα".

 

Άλλωστε, τα παιδιά δε λένε και τίποτε το πολύ ζόρικο (άσε τον LK που θέλει να το πουλήσει σαν επίτευγμα αλά Διγενής Ακρίτας). Λένε να τρώμε λιγότερο και να περπατάμε περισσότερο, να μη πίνουμε τις θερμίδες μας και - για να μην ξεχνιέται - να μην εισπνέουμε θάνατο. Παλεύεται η φάση.

Το καλή τροφή πώς ορίζεται; Μπορείς να μου πεις με σιγουριά ότι αυτά που έφαγες χθες ας πούμε δεν περιείχαν βαρέα μέταλλα, καρκινογόνες ουσιες ή τοξίνες, ζιζανιοκτόνα και αντιβιωτικά, όταν κάποια από αυτά μοιραία θα υπάρχουν ακόμη και στα χόρτα και στα λαχανικά και στα φρούτα; 

Η ψυχανάλυση ακριβώς εκεί βοηθάει. Απ' την ψυχολογική ισορροπία ξεκινούν όλα. 

Εγώ δεν ειπα ότι λένε οι περισσότεροι και στα περισσότερα posts κάτι φοβερό, αλλά υπάρχουν και αρκετά posts αρκετά militant, τα οποία είναι και αρκετά λάθος κατά την άποψή μου και τα οποία έχουν γραφεί και ξαναγραφεί στα διάφορα lifestyle threads αυτού τoυ forum. Αυτά μου έδωσαν και την αφορμή να γράψω κάτι.  

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator
10 λεπτά πριν, trolley είπε

 

Σόρυ, λάθος τόνος στον γραπτό λόγο... ήθελα να αστειευτώ με το disclaimer τύπου "δεν προτείνω σε κανέναν να κάνει αυτά που κάνω εγώ"...

Επειδή ίσως όντως χρήζει επεξήγησης,  μου δίνεις την ευκαιρία να το εξηγήσω. 

Ήταν η απάντηση στην ερώτηση αν  δίνω σημασία στις γεύσεις. 

Είπα "οχι".

Τρώω άνοστα και το ίδιο γεύμα για πάνω από 8 μήνες. 

Δεν το προτείνω γιατί δεν είναι ευχάριστο σε όλους. Όχι γιατί είναι κάνα κατόρθωμα. 

Εμένα δεν με ενοχλεί,  λογω πειθαρχίας.

Αυτό .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, kpeyos είπε

Το καλή τροφή πώς ορίζεται; Μπορείς να μου πεις με σιγουριά ότι αυτά που έφαγες χθες ας πούμε δεν περιείχαν βαρέα μέταλλα, καρκινογόνες ουσιες ή τοξίνες, ζιζανιοκτόνα και αντιβιωτικά, όταν κάποια από αυτά μοιραία θα υπάρχουν ακόμη και στα χόρτα και στα λαχανικά και στα φρούτα; 

 

Όχι, δεν μπορώ. Δεν έχω στήσει εργαστήριο χημικού στο σπίτι μου. Άλλο όμως να τρως βιολογικές φακές, και άλλο burgers από πολυεθνικές αλυσίδες. Οπότε ως "καλή τροφή" ορίζω: τροφή που δεν έχει επιλεχθεί με κριτήριο μόνο την ικανοποίηση του ουρανίσκου.

 

 

2 λεπτά πριν, kpeyos είπε

Η ψυχανάλυση ακριβώς εκεί βοηθάει. Απ' την ψυχολογική ισορροπία ξεκινούν όλα.

 

"Ακριβώς εκεί";

 

2 λεπτά πριν, kpeyos είπε

Εγώ δεν ειπα ότι λένε οι περισσότεροι και στα περισσότερα posts κάτι φοβερό, αλλά υπάρχουν και αρκετά posts αρκετά militant, τα οποία είναι και αρκετά λάθος κατά την άποψή μου και τα οποία έχουν γραφεί και ξαναγραφεί στα διάφορα lifestyle threads αυτού τoυ forum. Αυτά μου έδωσαν και την αφορμή να γράψω κάτι.

 

ΟΚ, δεν ξέρω σε ποια αναφέρεσαι. Λογικό είναι, αφού κάποιος έχει δοκιμάσει κάτι και έχει δει καλό, να το υποστηρίζει. Αν θες τη γνώμη μου, είναι όντως ολισθηρό να αναζητά ή να διαθέτει κάποιος τέτοιες πληροφορίες μέσω (οποιουδήποτε) φόρουμ.

 

5 λεπτά πριν, LK είπε

Εμένα δεν με ενοχλεί,  λογω πειθαρχίας.

 

Ναι, κατάλαβα, δηλαδή είχα ήδη καταλάβει το σκεπτικό σου. Όπως εξήγησα ήταν μία - μάλλον άστοχη - προσπάθεια για χιούμορ.

 

 

  • Like 1

Reading The Fucking Manual

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator
11 λεπτά πριν, trolley είπε

Οπότε ως "καλή τροφή" ορίζω: τροφή που δεν έχει επιλεχθεί με κριτήριο μόνο την ικανοποίηση του ουρανίσκου.

Κι όμως, ανέφερα ήδη παραδείγματα στα οποία ένα λάχανο απ΄ το Αλιβέρι τιγκαρισμένο στο εξασθενές χρώμιο ή ένα βιολογικό σταμναγκάθι Κρήτης με ραδιενεργά κατάλοιπα απ' το Τσέρνομπιλ μπορεί να είναι πολύ πιο επικίνδυνα από το burger.

 

11 λεπτά πριν, trolley είπε

"Ακριβώς εκεί";

Στο να πάρει στα χέρια του έμπρακτα την καθημερινότητα του, όπως ανέφερες. 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τρώμε από όλες τις τροφές, αλλα με μέτρο. 

 Γυμναζομαστε συστηματικά και δεν αγχωνομαστε. 

 Κοιμόμαστε καλά. 

 Γιατί ο σύγχρονος τρόπος ζωής δοκιμάζει το νευρικό και το μυοσκελετικο, καρδιαγγειακο σύστημα, το σύστημα των ενδοκρινων αδένων κλπ περισσότερο από την αρχαιότητα. Το πως ζούσαν οι αρχαίοι δεν έχει τόσο νόημα και μην ξεχνάμε και το πότε και πως πέθαιναν. 

 Μέτρο, προσαρμογη στις ανάγκες μας από ειδικούς Καλύτερα και όχι 'ειδικους" και πλέον πολύ προσοχή και στους ειδικούς γιατί στον βωμό της κονομας γίνονται επίτηδες" ειδικοί "και αυτή και πλασαρουν μουφα και φουμαρα για να κονομησουν. Και από το τίποτα κάντε κάτι γιατί όσο πιο υγιεινα προσπαθειτε να ζησετε και το καταφέρνετε τόσο ελαχιστοποιειτε τον κίνδυνο για εμφραγματα, εγκεφαλικά, καρκίνο κλπ θα έχετε ισχυρό ανοσοποιητικό, ευεξία, θα χαίρεστε το σεξ. Χωρίς υπερβολές για όσους είμαστε απλοί άνθρωποι, με σύστημα μπορούν να γίνουν θαύματα για τη σωματική και την ψυχική μας υγεία και να είμαστε ακαταμαχητοι. Και όσο μεγαλωνουμε χρειάζεται αλλα εγω το έχω ρίξει στο φαΐ και στη σαβούρα γιατί ήμουν και από την άλλη τη μεριά και στερήθηκα για να τηρώ την πειθαρχία και ήμουν σούπερ και το ευχαριστήθηκα και ήμουν και αλλαζονας, υπεροπτης, επιδειξιας και χόρτασα γυναίκες αλλα τελικά το κενό της ψυχής, οι πίτσες, οι κοκακολες και τα χαμπουργκερ με τα κοντοσουβλια  όσο νιώθεις πως η ζωή περνάει γρήγορα πια και τελειώνει, το γεμίζουν καλύτερα. Η ευτυχία περνάει από το στομάχι. Φάτε, φάτε γλυκά, ψωμιά και κρέατα. Μια μέρα μπορεί να γίνει πόλεμος και να πεινάτε και έχετε παράπονο. Γιατί δεν έτρωγα τότε........... 

 

  • Like 1

Πιανίστας, Διδάκτωρ Γιουροβιζιονολογίας

με εξειδίκευση στα ΣΥΝΘΕΣΑ'ΙΖΕΡ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, kpeyos είπε

Κι όμως, ανέφερα ήδη παραδείγματα που ένα λάχανο απ΄ το Αλιβέρι τιγκαρισμένο στο εξασθενές χρώμιο ή ένα βιολογικό σταμναγκάθι Κρήτης με υπολείμματα ραδιενεργών καταλοίπων μπορεί να είναι πολύ πιο επικίνδυνο από το burger.

 

Κάτσε βρε παιδάκι μου, μισό λεπτό... Τι είναι το "λάχανο από το Αλιβέρι;" που είναι τιγκαρισμένο στο εξασθενές χρώμιο και θα φτάσει και στο πιάτο μου; Κάτι που πήγα και μάζεψα ο ίδιος; Κάτι που μου έστειλε η γιαγιά από το χωριό (η οποία έχει καταφέρει να μην πεθάνει καίτοι πίνει ένα νεροπότηρο εξασθενές χρώμιο την ημέρα); Κάτι που συσκευάστηκε, ελέγχθηκε σύμφωνα με κανόνες και αγόρασα από το σουπερμάρκετ; Κάτι που δεν υπάρχει καν (το πιθανότερο, αλλά δεν έχει σημασία, θα μπορούσε να είναι άλλο προϊόν);

 

Ναι, προφανώς, σε επιβαρρυμένες περιοχές, ο υδροφόρος ορίζοντας τον έχει πιει και οτιδήποτε φυτρώνει θα έχει πρόβλημα, too bad για τους μόνιμους κατοίκους. Αλλά από αυτό το σημείο μέχρι να υποπτευθώ το λάχανο που αγόρασα από νορμάλ πηγή και να το συγκρίνω με τα νύχια ασβού που έχουν μέσα τα μπέργκερ κάποιων εταιρειών, υπάρχει μία διαφορά θαρρώ (και ελπίζω).

 

7 λεπτά πριν, kpeyos είπε

Στο να πάρει στα χέρια του έμπρακτα την καθημερινότητα του, όπως ανέφερες.

 

Δεν έχω κάποια εικόνα ότι η ψυχανάλυση αντιμετωπίζει με ασυνήθιστα ποσοστά επιτυχίας το πρόβλημα των περισσότερων ανθρώπων, δηλαδή ότι δεν καταλαβαίνουν αυτό που τους λένε. Αλλά ας το αφήσουμε για το νήμα "Τι πιστεύει ο ψυχαναλυτής σας για τις Τελέ;" (σε πρόλαβα Δέλτα).

 

 

Reading The Fucking Manual

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 λεπτά πριν, cos_dr είπε

Το πως ζούσαν οι αρχαίοι δεν έχει τόσο νόημα και μην ξεχνάμε και το πότε και πως πέθαιναν. 

Αν είχαν στη διάθεσή τους τη σύγχρονη ιατρική και καθόλου πολέμους πότε θα πέθαιναν?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου