Προς το περιεχόμενο

Διαλειμματική νηστεία στο περίπου - Συμβουλές


Προτεινόμενες αναρτήσεις

2 ώρες πριν, Terry RoscoeBeck5 είπε

Είθισται να βάζουμε ζάχαρη για να "σπάσει" η ξινίλα της τομάτας  στις σάλτσες. 

Βέβαια η κανέλα και το γαρύφαλλο κάνουν την ίδια δουλειά - και κυρίως δεν είναι ζάχαρη!

 

Έχω πετύχει πολύ κόσμο που δεν ήξερε ότι οι σάλτσες ντομάτας έχουν ζάχαρη και μάλιστα δήλωναν και έκπληκτοι με την ποσότητα, μιας και πριν είχαν την εντύπωση ότι:

"Εντάξει μωρέ, τι κακό να έχει η σάλτσα;Aφού είναι απλά πολτοποιημένες ντομάτες".😄

 

Ένα πολύ ανησυχητικό φαινόμενο που βλέπω ειδικά στην πιτσιρικαρία είναι τα ενεργειακά ροφήματα.

Ειδικά εκείνα τα δήθεν αθώα zero και no sugar με τις γλυκαντικές ύλες.

 

Εν τω μεταξύ πως έφτασε ο άνθρωπος να θεωρεί εντάξει να πίνει πράγματα που είναι μωβ,ροζ και πράσινο φωσφοριζέ, είναι πραγματικά να απορείς...

Επεξεργασμένο από Kanimothrios
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator
3 λεπτά πριν, Kanimothrios είπε

 

Έχω πετύχει πολύ κόσμο που δεν ήξερε ότι οι σάλτσες ντομάτας έχουν ζάχαρη και μάλιστα δήλωναν και έκπληκτοι με την ποσότητα, μιας και πριν είχαν την εντύπωση ότι:

"Εντάξει μωρέ, τι κακό να έχει η σάλτσα;Aφού είναι απλά πολτοποιημένες ντομάτες".😄

 

Ένα πολύ ανησυχητικό φαινόμενο που βλέπω ειδικά στην πιτσιρικαρία είναι τα ενεργειακά ροφήματα.

Ειδικά εκείνα τα δήθεν αθώα zero με τις γλυκαντικές ύλες.

Εν τω μεταξύ πως έφτασε ο άνθρωπος να θεωρεί εντάξει να πίνει πράγματα που είναι μωβ,ροζ και πράσινο φωσφοριζέ, είναι να απορείς...

Το ΜΟΝΟ πράγμα που δεν έχει ζάχαρη σε φαγητό από έξω είναι οι τηγανητές πατάτες (αν δεν άρχισαν να βάζουν και σε αυτές δηλαδή, να σπάσει η λαδίλα)😁.

Δεν το συζητάω για τα συσκευασμένα. (εκεί λειτουργεί ως συντηρητικό).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, LK είπε

Το ΜΟΝΟ πράγμα που δεν έχει ζάχαρη σε φαγητό από έξω είναι οι τηγανιτές πατάτες (αν δεν άρχισαν να βάζουν και σε αυτές δηλαδή, να σπάσει η λαδίλα)😁.

Δεν το συζητάω για τα συσκευασμένα. (εκεί λειτουργεί ως συντηρητικό).

 

Ναι, αλλά τηγανιτές πατάτες χωρίς κέτσαπ γίνεται;

Δε γίνεται,οπότε πάρε ζάχαρη να χεις 😅

  • Χαχα 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

........και να μην ξεχάσω (και να συμπληρώσω) την έκφραση "εγώ από αυτόν έφαγα ψωμί!" ή ¨φάγαμε ψωμί και αλάτι".....

Μιλάμε η τρομοκρατία του υδατάνθρακα, ακόμα και στα γνωμικά/ παροιμίες. 😁

  • Χαχα 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, LK είπε

Κάπου έβλεπα ότι στην Αμερική (USA) οι εκατομμυριούχοι είναι πιο πολλοί από αυτούς με "κοιλιακούς" , οι οποίοι είναι σε έναν απειροελάχιστο ποσοστό. (όπου "κοιλιακοί" = χαμηλό ποσοστό λίπους- δεν μιλάμε για ποζεριές εδώ 😁). 

Αυτό  λέει πολλά  για τη σημερινή ποιότητα των τροφών -μέσες άκρες.

 

μα εκεί αν είσαι φτωχός είσαι χοντρός, αφού οι μόνες τροφές που έχεις πρόσβαση είναι χαμηλής ποιότητας τίγκα στα λίπη, τα συντηρητικά κτλ. 

 

Εδώ στην Ελλάδα που μπορεί να είμαστε φτωχή χώρα αλλά έχουμε πρόσβαση σε ποιοτικές τροφές και ποιοτικά συστατικά είναι είναι πραγματικά κρίμα να είμαστε υπέρβαροι

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

19 λεπτά πριν, John Goumis είπε

Εδώ στην Ελλάδα που μπορεί να είμαστε φτωχή χώρα αλλά έχουμε πρόσβαση σε ποιοτικές τροφές και ποιοτικά συστατικά είναι είναι πραγματικά κρίμα να είμαστε υπέρβαροι

Ισχύει, ιδιαίτερά για τις 3 προηγούμενες δεκαετίες. Τώρα βέβαια που το κιλό το κρέας και τα άλλα έχουν πάει στο θεό και οι αποδοχές είναι.............. καθηλωμένες προς τα κάτω🤣 θα είμαστε υπέρβαροι οι περισσότεροι ΔΙΚΑΙΟΛΟΓΗΜΕΝΑ😪

Πιανίστας, Διδάκτωρ Γιουροβιζιονολογίας

με εξειδίκευση στα ΣΥΝΘΕΣΑ'ΙΖΕΡ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator
53 λεπτά πριν, John Goumis είπε

 

μα εκεί αν είσαι φτωχός είσαι χοντρός, αφού οι μόνες τροφές που έχεις πρόσβαση είναι χαμηλής ποιότητας τίγκα στα λίπη, τα συντηρητικά κτλ. 

 

 

Πρόσεξε όμως. 

Είναι πολλοί και οι εκατομμυριόυχοι ,οι οποίοι ,ενώ έχουν τα ,$$$ να φάνε ποιοτικότερα,  είναι με αυξημένο λίπος επίσης. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator
1 λεπτό πριν, LK είπε

Πρόσεξε όμως. 

Είναι πολλοί και οι εκατομμυριόυχοι ,οι οποίοι ,ενώ έχουν τα ,$$$ να φάνε ποιοτικότερα,  είναι με αυξημένο λίπος επίσης. 

Καλά δεν έχουν όλοι τις ίδιες προτεραιότητες στη ζωή. Και που έχουν λίγο παραπάνω λίπος τί έγινε; Για πολλούς ανθρώπους το τελευταίο extra mile που απαιτείται για να φτάσεις να έχεις κάτω από 15% λίπος απαιτεί υπερβολικές θυσίες σε σχέση με τα όποια πραγματικά οφέλη.

 

Εμένα πχ δε με νοιάζει να έχω κοιλιακούς στα 80, προτιμώ να έχω ωραίες αναμνήσεις. Εκτός αν βγει κανα φάρμακο που θα με κάνει στα 80 να είμαι όπως ήμουν στα 35. Τότε μαζί σου, ζω και με χώμα που λέει ο λόγος 😄 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator
2 λεπτά πριν, kpeyos είπε

Καλά δεν έχουν όλοι τις ίδιες προτεραιότητες στη ζωή. Και που έχουν λίγο παραπάνω λίπος τί έγινε; Για πολλούς ανθρώπους το τελευταίο extra mile που απαιτείται για να φτάσεις να έχεις κάτω από 15% λίπος απαιτεί υπερβολικές θυσίες σε σχέση με τα όποια πραγματικά οφέλη.

 

Εμένα πχ δε με νοιάζει να έχω κοιλιακούς στα 80, προτιμώ να έχω ωραίες αναμνήσεις. Εκτός αν βγει κανα φάρμακο που θα με κάνει στα 80 να είμαι όπως ήμουν στα 35. Τότε μαζί σου, ζω και με χώμα που λέει ο λόγος 😄 

Στα 80 μπορεί να μην νοιάζει κανέναν. 

Αλλά δεν μιλάμε μόνο για 80χρονους εκατομμυριούχους 😁

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κάνω έναν συνειρμό για το πως ταιριάζει η διαλειμματική νηστεία με τη φύση του ανθρώπου από προ-κτισεως κόσμου, αναφέρομαι στον κυνηγό / τροφοσυλλέκτη άνθρωπο ο οποίος το πιθανότερο είναι να μην έτρωγε και κάθε μέρα Αν το σκεφτείς βγάζει νόημα, η διαλειμματική ήταν στη φύση του ανθρώπου ασύγκριτα μεγαλύτερο διάσημα από το να ανοίγει το ψυγείο ανά δίωρο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου