Προς το περιεχόμενο

Σπάνια δυσεύρετα cd και αστρονομικές τιμές


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα, τα τελευταία 2 - 3 χρόνια αναζητώ σε αρχεία ήχου καλής ποιότητας, περασμένα  από cd κάποια albums πολύ παλιότερα, που μερικά ήταν από τα πρώτα που έβγαλαν οι δισκογραφικές εταιρείες σε format cd καθώς μέχρι τότε έβγαιναν μόνο σε βινύλιο και κασέτα. Μάλιστα τα περισσότερα βγήκαν τη χρονιά που γεννήθηκα ή τις επόμενες 2-3 χρονιές οπότε δεν γνωρίζω τι έχει παίξει με τα συγκεκριμένα και έχουν εξαφανιστεί από παντού,  δεν τα έβγαλαν ξανά οι εταιρείες, ενώ  δεν τα έχουν ανεβάσει στις ψηφιακές πλατφόρμες. Δεν θέλω να φανεί θέμα πειρατείας, ότι τα αναζητώ ,ούτε είμαι και τζαμπατζής γιατί έχω συλλέξει με τα χρόνια αρκετά μεγάλη δισκοθήκη (όλα με γνωστά βέβαια και τίποτα σπάνιο).

Ούτε τα ψάχνω από σάιτς τύπου bazaar ούτε όπως έχουν ανέβει στο youtube που είναι με πειραγμένο ήχο.

Στο discogs πωλούνται σε αστρονομικά ποσά αδιανόητες τιμές. 

 

Θέμης Αδαμαντίδης - Ακόμα Σ' Αγαπώ (1987)

Θέμης Αδαμαντίδης - Η Φαντασία Μου (1989)

Λίτσα Διαμάντη - Πυρετός (1988)

Νίκος Νομικός - Ξέρω Να Αγαπώ (1987)

Μαριάνα Ευστρατίου - Πρώτη Φορά (1989)

Μαριάνα Ευστρατίου - Νύχτα Για Δύο (1992)

Λία Βίσση - Σκιές (1993)

 

Να τονίσω ότι από συλλογές μόνο έχω ορισμένα κομμάτια με άψογο ήχο και στο spotify όσα μεμονωμένα κομμάτια έχουν ανέβει , τα έχω. Από τη Μαριάνα Ευστρατίου έχω πχ το Πρώτη φορά και Το δικό σου αστέρι αλλά στις συλλογές έχουν μπει από δήθεν remastered (είναι στις 10 περίπου συλλογές που η cobalt/universal δεν είχε προσεγμένο ήχο και ήταν με σκληρό μπάσο και τέρμα κυματομορφή). 

Ευχαριστώ εκ των προτέρων και συγγνώμη που τα αναζητάω! Οποιαδήποτε βοήθεια ευπρόσδεκτη και γενικά το κατανοώ να μην τα δίνουν οι συλλέκτες γιατί έχουν δαπανήσει κόπο και χρήμα. Παλιότερα πωλούνταν 30-40 ευρώ, τώρα τα περισσότερα από όσα αναφέρω πωλούνται πάνω από 200. Και τα 30-40 ευρώ είναι χρήματα που δεν τα δίνει κάποιος εύκολα, 

Επεξεργασμένο από thebest20
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, thebest20 είπε

Παλιότερα πωλούνταν 30-40 ευρώ, τώρα τα περισσότερα από όσα αναφέρω πωλούνται πάνω από 200. 

Προφανώς αστειεύεσαι.

  • Συμφωνώ 1

Specs talks, M🐮🐮gs walks

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσιευμένο (επεξεργασμένο)

Καθόλου δεν αστειεύομαι

https://www.discogs.com/release/7982876

https://www.discogs.com/release/11296138

https://www.discogs.com/release/10461163

 

To Ακόμα σ' αγαπώ πριν λίγο καιρό έγραφε 500 αλλά από όσο έμαθα το έδωσε σε κάποιο άλλο άτομο (εκτός discogs).  Δυο τρία άτομα τα πουλάνε σε τόσο αστρονομικές τιμές.

Και μου είχαν πει για τη Διαμάντη και για τη Μαριάνα Ευστρατίου ότι θα μπορούσαν να μου τα δώσουν  120-130 ευρώ το καθένα, αν με ήξεραν περισσότερο και δεν τα βάζουν προς πώληση γιατί είναι ακόμα πιο καρασπάνια. Εννοείται δεν θα τα αγόραζα.

Της Λίας Βίσση είναι το πιο φθηνό από όσα ψάχνω, πωλείται 30 αλλά δεν είναι ότι με ενδιαφέρει τόσο όλο το υλικό, θα τα ήθελα όλα τα κομμάτια στη συλλογή μου αλλά κυρίως από όσα υπάρχουν στο youtube (που σαφώς είναι με σκρατς βινυλίου) 4- 5 κομμάτια μου άρεσαν

https://www.discogs.com/release/6025737

 

Τέλος επειδή έχω απευθυνθεί σε Minos, Polygram στις επίσημες σελίδες κ σε άτομο που ήταν στη WEA (Warner Music) η οποία δεν υπάρχει πλέον στην Ελλάδα, σαν εταιρεία, αλλά και σε διαχειριστές fanclubs/επίσημων σελίδων αυτών των καλλιτεχνών έχω φάει βρίσιμο.

Επεξεργασμένο από thebest20
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator
14 λεπτά πριν, thebest20 είπε

Καθόλου δεν αστειεύομαι

https://www.discogs.com/release/7982876

https://www.discogs.com/release/11296138

https://www.discogs.com/release/10461163

 

To Ακόμα σ' αγαπώ πριν λίγο καιρό έγραφε 500 αλλά από όσο έμαθα το έδωσε σε κάποιο άλλο άτομο (εκτός discogs).  Δυο τρία άτομα τα πουλάνε σε τόσο αστρονομικές τιμές.

Και μου είχαν πει για τη Διαμάντη και για τη Μαριάνα Ευστρατίου ότι θα μπορούσαν να μου τα δώσουν  120-130 ευρώ το καθένα, αν με ήξεραν περισσότερο και δεν τα βάζουν προς πώληση γιατί είναι ακόμα πιο καρασπάνια. Εννοείται δεν θα τα αγόραζα.

Της Λίας Βίσση είναι το πιο φθηνό από όσα ψάχνω, πωλείται 30 αλλά δεν είναι ότι με ενδιαφέρει τόσο όλο το υλικό, θα τα ήθελα όλα τα κομμάτια στη συλλογή μου αλλά κυρίως από όσα υπάρχουν στο youtube (που σαφώς είναι με σκρατς βινυλίου) 4- 5 κομμάτια μου άρεσαν

https://www.discogs.com/release/6025737

 

Τέλος επειδή έχω απευθυνθεί σε Minos, Polygram στις επίσημες σελίδες κ σε άτομο που ήταν στη WEA (Warner Music) η οποία δεν υπάρχει πλέον στην Ελλάδα, σαν εταιρεία, αλλά και σε διαχειριστές fanclubs/επίσημων σελίδων αυτών των καλλιτεχνών έχω φάει βρίσιμο.

Πήγαινε σε παλιά δισκοπωλεία επαρχείας ή σε παλιατζιδικα και θα βρεις απίστευτα πράγματα.....πολύ φθηνά.

Άσε το internet... το φαινόμενο είναι γενικό να νομίζουν πως πουλάνε θησαυρούς.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσιευμένο (επεξεργασμένο)

Τα συγκεκριμένα ψάχνω και γενικά έψαχνα στο Μοναστηράκι τα προηγούμενα 3 χρόνια που ήμουν Αθήνα, τώρα είμαι επαρχία και τα έχω ψάξει εδώ. Έχουν κλείσει όλα, ένα παλιό δισκοπωλείο έχουμε, που βρήκα 1 σπάνιο που έψαχνα σε χαμηλή τιμή, αλλά ο ιδιοκτήτης δεν τα έχει καν τα συγκεκριμένα σε cd, ούτε και στο δικό του αρχείο ώστε να μου τα γράψει. Σε ένα άλλο που λειτουργεί μόνο ηλεκτρονικά, επίσης ρώτησα και δεν έχουν ιδέα για τα συγκεκριμένα. Έχω ρωτήσει και άτομα από άλλες πόλεις και τίποτα.

Βινύλια δεν τα θέλω, γιατί δεν έχω πικάπ και επίσης ακόμα και να είχα για να κάνω ψηφιοποίηση δεν θα πετύχαινα τον ήχο του cd, εφόσον ότι υπάρχει στο discogs από αυτά από βινύλια είναι φθηνά αλλά VG, VG+. Και μάλιστα κάποια από αυτά, μου τα έχουν ριπάρει από βινύλιο σε flac αρχεία, αλλά έχουν πολλά σκρατς.

Επεξεργασμένο από thebest20
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

Καλώς ήρθες στο antiquing.

Αν τα έβρισκες εύκολα και αμέσως,  δεν θα είχε πλάκα. 

Θέλει ψάξιμο,  υπομονή και τριγυυρισμα σε όλη την επικράτεια. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και σαν mp3 στα 320kbps θα τα ήθελα ή flac αρκεί να είναι περασμένα από τα cd (χωρίς να τα πειράξουν μετά εννοείται) και όχι όπως τα έχουν πχ στο bazaar ή γενικότερα στο ίντερνετ  που έχουν πάρει το ίδιο αρχείο με σκρατς και το έχουν αναπαράγει παντού. Και για να πω την αλήθεια, το 320 με καλύπτει, γιατί κάποια λίγα μεμονωμένα τραγούδια των albums, τα έχω σε συλλογές και επειδή τα έχω τσεκάρει στο spek, είτε σε wav είτε σε flac είτε σε mp3, πιάνουν ένα "ταβάνι" 16-17khz άρα το 320 είναι το ιδανικό.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator
2 ώρες πριν, thebest20 είπε

 

Βινύλια δεν τα θέλω, γιατί δεν έχω πικάπ και επίσης ακόμα και να είχα για να κάνω ψηφιοποίηση δεν θα πετύχαινα τον ήχο του cd,

To βινυλιο , όσα έχω κάνει εχω digital, τα έγραψα πρώτα σε κασσέτα με dolby B ή C (σε τρικέφαλο deck) και σε χρωμίου η μετάλου, και από εκεί digital.

Η ποιότητα είναι άριστη, αλλά θέλει εξοπλισμό και αναλώσιμα .

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Guru
Στις 14/4/2024 στις 4:36 ΜΜ, thebest20 είπε

τα έχω σε συλλογές και επειδή τα έχω τσεκάρει στο spek, είτε σε wav είτε σε flac είτε σε mp3, πιάνουν ένα "ταβάνι" 16-17khz άρα το 320 είναι το ιδανικό.

 

περί συλλογών και συλλεκτών δεν μπορώ να βοηθήσω (δε θέλω καν να σκέφτομαι το "άθλημα" καθότι έχω οδυνηρή εμπειρία και ψυχικό τραύμα από τότε που ως ενθουσιώδης νεανίας είχα οργώσει την Ελλάδα και είχα μαζέψει κυριολεκτικά ότι είχε κυκλοφορήσει ελληνικό συγκρότημα τις δεκαετίες 60-70-80, μέχρι που μου τα κατάσχεσαν σούμπιτα στο τότε fm στουντιάκι φίλου)...🥲  μπορώ όμως (κυρίως λόγω επαγγελματικού ψυχαναγκασμού🙂) να επιχειρήσω να βάλω σε μια πιο σωστή βάση τον τεχνικό (κατά βάση) συλλογισμό...

 

η απόκριση συχνότητας (από μόνη της) είναι "ανεπαρκές" κριτήριο για εξαγωγή συμπερασμάτων ως προς την ηχητική ποιότητα ενός αρχείου... ένα mp3 (έστω και στα 320kbps που όντως οι ακουστικές διαφορές του δεν γίνονται εύκολα αντιληπτές από μη "εκπαιδευμένα αυτιά" σε entry και mid level αναπαραγωγικά συστήματα), δεν παύει να βασίζεται σε έναν απωλεστικό αλγόριθμο συμπίεσης σε αντίθεση με το ασυμπίεστο Wav και το συμπιεσμένο χωρίς απώλειες Flac που τελικά μεταφέρουν "ολόκληρη" την αρχική πληροφορία στον ακροατή...

 

μια και στην εποχή που διανύουμε δεν είναι πλέον ορατή η επιτακτική ανάγκη για τον περιορισμό του ψηφιακού μεγέθους αποθήκευσης που μας είχε οδηγήσει κάποτε στην ανακάλυψη και χρήση απωλεστικών αλγορίθμων, μια μουσική συλλογή που σέβεται τον εαυτό της και την όποια (υπερ)αξία επιθυμεί να αποκτήσει στην αγορά, οφείλει να αποτελείται (ιδανικά) από ασυμπίεστα (ή lossless αρχεία) στην δυνατόν μεγαλύτερη ανάλυση...

 

 

----

ΥΓ ελπίζω να είμαι σαφής ως προς την "αντικειμενική" τεχνική μου προσέγγιση και να μην παρεξηγήσεις την πρόθεση μου που δεν έχει σκοπό σε καμιά περίπτωση να ψέξει μια ενδεχόμενη δική σου πρακτική ως προς την επιλογή των μέσων, ειδικά αν σου είναι επαρκής υποκειμενικά...

  • Like 3

δεν μιλάω αν δεν ξέρω... η σιωπή (μου) είναι χρυσός (στην τσέπη του άλλου)...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου