Προς το περιεχόμενο

David Gilmour - Luck And Strange


Προτεινόμενες αναρτήσεις

9 λεπτά πριν, Άγιος είπε

Δεν μου φαίνεται σωστό σαν πρόσθεση ενός Noun και ενός Adjective, αδόκιμο και ασυνήθιστο, ειδικά αν το μεταφράσεις στα Ελληνικά είναι λάθος, αλλά δεν τα βάζω με native speakers, κάτι θα ξέρει παραπάνω


Ναι γραμματικά βγαίνει λίγο περίεργο αλλά δεν είναι λάθος, ίσως όχι λόγιο αλλά οκ. Αυτό που εννοούσα είναι ότι το strange ως ουσιαστικό υπάρχει ως αργκό (παλαική λίγο κιόλας) και αναφέρεται στο περιστασιακό...πήδημα/κέρατο, ειδικά για κάποιον δεσμευμένο. Τα "τυχερά" που λένε μερικοί.

Οπότε luck and strange...εμένα τουλάχιστον μου κάνει την εικόνα του...μπαρουτιασμένου απο τη γκρίνια που πάει στο μπαρ για κυνήγι. Απο την άλλη δεν έχω και το αγνότερο μυαλό εγώ, συνεχίζουμε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Βλέπω ότι ντραμς παίζει ο μπάρμπα Steve...και μάλιστα προκαλώντας... εγκεφαλικό στα κεντρικά της Yamaha 🤣

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κοιταξα να θυμηθω ποτε εβγαλε τελευταια φορα αλμπουμ με καινουρια τραγουδια ενας αλλος αγαπημενος μου τραγουδοποιος.Ο Roger Hodgson των Supertramp. Ηταν το 2000. Σοφη αποφαση!

Επεξεργασμένο από Panosf1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν ξέρω με τι να συγκρίνω κάθε τέτοια νέα δουλειά. Με το ένδοξο "τότε"; Με το χλιαρό "σήμερα"; Να μην συγκρίνω και απλά να ακούσω; (ναι, μάλλον αυτό). 

 

Όταν συνεχίζουν, λέμε "τι θένε τα γερόντια και συνεχίζουν"

Όταν μας "χαιρετάνε" λέμε "αχ και τώρα τι θα κάνουμε που μας αφήνουν τέτοιο κενό"

 

Να παίζουν δε θέμε. Να μας αφήσουν δεν θέμε. Ε τι στο καλό θέμε ;;

 

Την σελίδα τους στην Ιστορία της Μουσικής την έχουν γράψει "όλοι αυτοί" προ πολλών δεκαετιών - και δεν σβήνεται με τίποτα. Τους αξίζει να περνάνε καλά κάνοντας αυτό που ξέρουν εκείνοι καλύτερα. 

Και να πω εξομολογητικά: όταν ήμουν <30 έλεγα "Ωχ". Τώρα που είμαι >50 λέω "και μπράβο τους".

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Jet72 είπε

Δεν ξέρω με τι να συγκρίνω κάθε τέτοια νέα δουλειά. Με το ένδοξο "τότε"; Με το χλιαρό "σήμερα"; Να μην συγκρίνω και απλά να ακούσω; (ναι, μάλλον αυτό). 

 

Στην συγκεκριμένη περίπτωση θα το συγκρίνεις με τις υπόλοιπες σόλο δουλειές του συγκεκριμένου καλλιτέχνη και όχι με το συγκρότημα με το οποίο έγραψε ιστορία στο ένδοξο παρελθόν.

 

Βέβαια ακόμα και αν το πάμε σε ''συγκροτήματα'', οι Stones και οι Priest (αλλά και άλλοι, πχ Saxon) έβγαλαν άλμπουμ πρόσφατα που είναι εξαιρετικά. Καλά των Priest σκοτώνει, μας κάνουνε μεγάλη πλάκα τα γερόντια...

 

 

  • Συμφωνώ 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου