Προς το περιεχόμενο

Fender Starcaster: 1350 ευρώ για made in... Indonesia!


Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Guru

"Well, for 25 years, I played a black 1976 Fender Starcaster. And I did a lot of recording with it.
I have the black one, plus one in sunburst and one in blond. I basically use the black one."

Leo Nocentelli

Leo Nocentelli 'People Say'

The music you listen to, becomes the soundtrack of your life

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 λεπτά πριν, ez είπε

"Well, for 25 years, I played a black 1976 Fender Starcaster. And I did a lot of recording with it.
I have the black one, plus one in sunburst and one in blond. I basically use the black one."

Leo Nocentelli

Leo Nocentelli 'People Say'

 

Οσο σκεφτομαι οτι οταν ημουν στις ΗΠΑ στα mid 80s τις επαιρνες με 150 δολλαρια και σου ελεγαν και ευχαριστω ζουρλαινομαι...

 

https://reverb.com/p/fender-starcaster-1976-1979

  • Like 1

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Kριμα που δεν της δωσαν και το κλασσικο της headstock, πάει πολυ με το σχήμα της νομίζω. Αλλα φανταζομαι ηταν προτιμηση του DeLonge.

Οσο για την τιμη, ασχολιάστη...βεβαια αν δειτε τις τιμες που πιανουν οι παλιες Tom DeLonge strats σε σχεση με το ποσο κανανε νεες, ισως να μην ειναι και χαζοι οσοι αγορασουν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσιευμένο (επεξεργασμένο)
17 λεπτά πριν, odis13 είπε

Kριμα που δεν της δωσαν και το κλασσικο της headstock, πάει πολυ με το σχήμα της νομίζω. Αλλα φανταζομαι ηταν προτιμηση του DeLonge.

Οσο για την τιμη, ασχολιάστη...βεβαια αν δειτε τις τιμες που πιανουν οι παλιες Tom DeLonge strats σε σχεση με το ποσο κανανε νεες, ισως να μην ειναι και χαζοι οσοι αγορασουν.

 

Η κιθάρα είναι ΑΠΑΙΣΙΑ εμφανισιακά σκέτη ντροπή λαιμε ,όχι πως και η original ήταν βέβαια και καμμία κούκλα αλλά..έλεος λαιμε 🤣

 

Βέβαια οι original λόγω των WR είχαν μαγικό ήχο... αυτή η ροζ με τον τρισατανικ ντιαμπολειτορ μαγνητη σαν βόθρος θα ακούγεται 😆

Επεξεργασμένο από Superfunk
  • Χαχα 1

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator
43 λεπτά πριν, Superfunk είπε

Η κιθάρα είναι ΑΠΑΙΣΙΑ εμφανισιακά σκέτη ντροπή λαιμε

Χμμμ... ήμουν σχεδόν βέβαιος ότι θα σου άρεσε 🙄

all this has happened before and will happen again

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Μπα, έτσι κι αλλιώς με 1350 ευρώ πλέον αμερικάνικα όργανα δεν βλέπεις ούτε με τα κυάλια. Αυτές οι εποχές μας άφησαν προ πολλού  (που αγόραζες ''standard'' όργανο usa... ακριβά υπήρχαν πάντοτε, τώρα πλέον η ''standard'' σειρά μεταφέρθηκε στας Ανατολάς και τα αμερικάνικα πλέον θεωρούνται τα ''premium'', τουλάχιστον σε μαρκετίστικους όρους).   

 

Ούτως ή άλλως αυτά τα 1350 ευρώ του 2024 ουδεμία σχέση έχουν με την αγοραστική αξία που είχαν πριν το 2020.

 

4 ώρες πριν, kpeyos είπε

Τώρα για διαφορά στην αίσθηση: Το pau ferro δε μου χει κάνει τόσο μεγάλη διαφορά από το rosewood στο χέρι όσο το maple ή ο έβενος ή το wenge. Το laurel μου άφησε αρκετά κακή εντύπωση (ήταν πιο ξηρό και σαν να κόλλαγε το χέρι) αλλά ήταν και φθηνό το όργανο, οπότε πολλά μπορεί να μου έφταιγαν παράλληλα.

 

Εμένα προσωπικά μου κάνει διαφορά στην αίσθηση και από rosewood σε rosewood... η SG μου που είναι του '18 με την ξεθωριασμένη rosewood ταστιέρα μου αφήνει σίγουρα μια πιο ''ξερή'' αίσθηση σε σχέση με την ''γλυκιά'' αίσθηση της rosewood ταστιέρας της Les Paul ή της PRS μου. Έχω και μια PRS SE ίδιας χρονολογίας με την SG (τότε τις έφτιαχναν Κορέα) και ενώ σίγουρα το rosewood της δεν έχει την ίδια γλυκιά αίσθηση των προαναφερθέντων κιθαρών, σίγουρα την προτιμώ από της SG (στο θέμα της ταστιέρας).

 

Βέβαια θα μου πει κάποιος ''και από maple σε maple ή από έβενο σε έβενο μπορεί να δεις διαφορά'' αλλά στο maple παίζει ρόλο και το βερνίκι ενώ στον έβενο (που για μένα είναι η απόλυτη αίσθηση σε ταστιέρα) υπάρχουν και εκεί διάφορα είδη που τα βαφτίζουν έβενο αλλά ουδεμία σχέση έχουν σε αίσθηση αλλά και οπτικά με το κατάμαυρο έβενο που είχαμε συνηθίσει στις USA κιθάρες. 

  • Συμφωνώ 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου