Προς το περιεχόμενο

Fender Starcaster: 1350 ευρώ για made in... Indonesia!


Προτεινόμενες αναρτήσεις

40 λεπτά πριν, Terry RoscoeBeck5 είπε

To Roscoe Beck μου είναι με pau ferro και ουδόλως υποφέρω  😄

Δωστο στον Σέμη να το φτιάξει μπας και κονομήσουμε.

  • Χαχα 1

InfluenSir!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οι indonesia έχουν καλή ποιότητα περα απο τη πλάκα.

 

Πολλές ειναι του χιλιάρικου ++

 

Πλέον δεν έχει νόημα να σκεφτόμαστε που φτιάχτηκε μια κιθάρα...

 

Ασε που οι ασιάτες δεν ανταγωνίζονται πλέον σε σχέση τιμή απόδοσης.

 

Ο Μουρικάνος δε μπορεί να φτιάξει τα ίδια όργανα με το ίδιο κόστος.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator
57 λεπτά πριν, Maple είπε

image.png.03b1310ab6b1b3def2da9601c01965b1.png

 

Λεζ πάουλ καζτουμ του 78!

 

Προσέξτε τι λέτε!

 

Εχει μεΙπΛ 

Κάπως έτσι έγιναν κιθάρες οι διάφορες Tokai & Greco, την εποχή που η Norlin έβγαζε αυτά τα "κομψοτεχνήματα"...

  • Χαχα 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσιευμένο (επεξεργασμένο)
2 ώρες πριν, Terry RoscoeBeck5 είπε

Η πρώτη αντίδραση ήταν "ε, για Μεξικό "τσιμπημένη", αλλά εδώ που φτάσαμε..." Είναι και artist model (του κιθαρίστα των Blink 128) σκέφτηκα, τέλος πάντων.

H πρώτη signature του Delonge ήταν μια Strat με μόνο έναν διπλό πάνω, τον Invader. Made in Mexico και 1322 ευρώ στον Τόμαν https://www.thomann.de/gr/fender_ltd_tom_delonge_strat_db.htm

 

Αυτή η Starcaster έχει έναν SH5 και μπράτσο από Strat με το μεγάλο Headstock.

 

Λύση. Παίρνεις μια Squier Starcaster με 300 ευρώ επίσης Ινδονησία. Αν θέλεις βάζεις κι εκεί έναν sh5 (ή και τον Invader). Εν συνεχεία βάζεις άλλο μπράτσο από Strat/Tele με το μεγάλο headstock

Επεξεργασμένο από Σπινθηροβόλος γάιδαρος
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πάντως αυτή η Μεξικάνα είναι στα 1000 ευρώ και έχει φοβερό χρώμα nebula noir (και 70 anniversary... )

 

https://www.thomann.de/gr/fender_anniv._player_strat_rw_nn.htm#bewertung

 

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator
16 ώρες πριν, Σπινθηροβόλος γάιδαρος είπε

Λύση. Παίρνεις μια Squier Starcaster με 300 ευρώ επίσης Ινδονησία. Αν θέλεις βάζεις κι εκεί έναν sh5 (ή και τον Invader). Εν συνεχεία βάζεις άλλο μπράτσο από Strat/Tele με το μεγάλο headstock

Από εμπειρία: Το να προσπαθήσεις να φτιάξεις partcaster με μέρη από Squier είναι συνταγή αποτυχίας. Κάθε χρονολογία και κάθε εργοστάσιο κλπ κλπ έχει τα δικά του specs και υπάρχει πολύ μεγάλη περίπτωση τα aftermarket parts με standard fender specs να μην ταιριάζουν με τίποτα.

  • Συμφωνώ 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator
14 ώρες πριν, Maple είπε

 

Cork sniffing

Πολύ πιο cork sniffing είναι πάντως το να θες να γράφει Fender το μπράτσο και να πληρώνεις 30% πάνω μόνο γι αυτό. 

 

15 ώρες πριν, Nekkon είπε

Στις ταστιερες οπτικό είναι το θέμα; Γιατί στο χέρι δε καταλαβαίνω διαφορά rosewood με laurel ή pau ferro

Το δικό μου θέμα είναι κατ' αρχάς οπτικό, ναι.  Θεωρώ χάλια τα ανοικτά καφέ μπράτσα. Θεωρώ ότι υπάρχει και αντικειμενικός αισθητικός λόγος που πριν την απαγόρευση των ξύλων τέτοια μπράτσα δεν έμπαιναν όυτε στα φθηνά όργανα.

Τώρα για διαφορά στην αίσθηση: Το pau ferro δε μου χει κάνει τόσο μεγάλη διαφορά από το rosewood στο χέρι όσο το maple ή ο έβενος ή το wenge. Το laurel μου άφησε αρκετά κακή εντύπωση (ήταν πιο ξηρό και σαν να κόλλαγε το χέρι) αλλά ήταν και φθηνό το όργανο, οπότε πολλά μπορεί να μου έφταιγαν παράλληλα.

Όσο για το αν πιστεύω ότι έχουν διαφορετικό ήχο; Ξέρω με βεβαιότητα ότι σε ίδια όργανα και το πάχος του μπράτσου και το υλικό της ταστιέρας έχουν την τάση να δίνουν συγκεκριμένα χαρακτηριστικά. Μπορώ να το πω για το rosewood σε σχέση με τον έβενο ή το maple. Απ' τη στιγμή όμως που δεν ήμουν ποτέ κάτοχος ίδιων οργάνων που να έχουν το ένα rosewood και το άλλο pau ferro ή laurel, τέτοια άποψη με βεβαιότητα δεν μπορώ να την έχω.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου