Προς το περιεχόμενο

Νέο desktop PC


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Ο 5600G είναι μάλλον ο πιο VFM επεξεργαστής στην αγορά, ειδικά αν δεν σε ενδιαφέρει το θέμα των γραφικών και σου φτάνει το onboard κύκλωμα. Αν έρχεσαι από αρκετά πιο παλιά γενιά επεξεργαστών θα σου φαίνεται πύραυλος.

 

Άσχετα από τα specs, εγώ γενικά δεν είμαι υπερ των prebuilt pc από μαγαζιά τύπου Public γιατί θέλω να διαλέγω τα parts μόνος μου. Ειδικά τα τροφοδοτικά και οι SSD που βάζουν οι αλυσίδες σε τέτοια συστήματα είναι τουλάχιστον αμφίβολης ποιότητας. Δεν τίθεται θέμα αν θα δουλεύει καλά το pc βέβαια, μια χαρά θα είναι αλλά ξέρουμε όλοι ότι αυτό που θα φτιάξεις μόνος σου στα ίδια λεφτά θα είναι λίγο καλύτερο και πιθανά θα αντέξει και λίγο καλύτερα στο χρόνο.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

Από γραφικά...κυρίως πακμαν 😁.

Ασχολούμαι με τις παλιατζούρες με parts, τον καινούργιο τον θέλω έτοιμο. 

Καλά το τροφοδοτικό αναλώσιμο είναι,  κάποια στιγμή θα αλλαχθεί ενυγουεϊ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κατανοητό το να το θέλεις έτοιμο, είναι ωραίο το να παίρνεις κάτι, να το ξεπακετάρεις και να το βάζεις στην πρίζα.

 

Για το τροφοδοτικό θα επιμείνω λίγο ότι είναι σημαντικό γιατί μπορεί να σου δημιουργήσει πρόβλημα ακόμα και στην αρχή, αν βέβαια παίζει πάνω σε UPS το μηχανάκι μειώνεται σημαντικά η πιθανότητα για τέτοια θέματα.

Επειδή τελευταία το βλέπω και από περιβαλλοντικής άποψης, μου φαίνεται κρίμα να παίρνουμε ηλεκτρονικά γνωρίζοντας ότι θα τα πετάξουμε σχετικά σύντομα και θα δημιουργήσουμε waste και γενικά προσπαθώ να πάρω κάτι που θα είναι αυτό που θα κρατήσω. Προσωπική οπτική αυτή βέβαια.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator
2 λεπτά πριν, Alter είπε

Μη παρεις PC με no name δισκους ομως, γιατι ειναι κινεζικοι, θα χαλασουν στο χρονο και θα τρεχεις.

Patriot και intenso ,του 10ευρου χρησιμοποιώ.

Ούτως ή άλλος ο δίσκος του θα φύγει (είναι πολύ μεγάλος για system για εμένα- και θα τον κάνω backup).

Θα του βάλω 128αρι patriot.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

51 λεπτά πριν, LK είπε

τον καινούργιο τον θέλω έτοιμο. 

Διάλεξε απο την αλεπού στο πειραιά τι θέλεις μέσα και πες να στον στήσουν αυτοί.Τσέκαρε και τιμές.

Πριν κάνεις επιλογή,δωσε μεγάλη σημασία στo motherboard,την γενιά απο μνήμες που δέχεται,οσο πιο εξελιγμένες/ γρήγορες τόσο καλύτερο και μία αξιοπρεπέστατη ψύξη,αυτό που θα σου έρθει με τον επεξεργαστή αυτόν,στα σκουπίδια όπως είναι.Τα be quiet καλά και σαν ψύξη κ τροφοδοσία.750 και πάνω.

Μακριά απο Micro ATX.

Το οτι ψήνονται διάφορα μέσα σε ένα συστημα,τις περισσότερες φορές έχει να κάνει με την θερμοκρασία και το κακό/ελλιπές air flow και όχι με τον κύκλο ζωής των συγκεκριμένων parts. 

 

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, LK είπε

Από γραφικά...κυρίως πακμαν 😁.

Ασχολούμαι με τις παλιατζούρες με parts, τον καινούργιο τον θέλω έτοιμο. 

Καλά το τροφοδοτικό αναλώσιμο είναι,  κάποια στιγμή θα αλλαχθεί ενυγουεϊ

Εγω το φορώ το τροφοδοτικό από το 2010 και μου λένε τι κάνεις, θα τα κάψεις κάι λέω όλα να καούν, δεν το αλλάζω. Μόνο αν τα φτύσει και σβήνει 😂 δεν θα το αλλάξω ποτέ 🤣

  • Συμφωνώ 1

Πιανίστας, Διδάκτωρ Γιουροβιζιονολογίας

με εξειδίκευση στα ΣΥΝΘΕΣΑ'ΙΖΕΡ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator
1 λεπτό πριν, cos_dr είπε

Εγω το φορώ το τροφοδοτικό από το 2010 και μου λένε τι κάνεις, θα τα κάψεις κάι λέω όλα να καούν, δεν το αλλάζω. Μόνο αν τα φτύσει και σβήνει 😂 δεν θα το αλλάξω ποτέ 🤣

Καλά και εγώ όταν καεί το αλλάζω. 

  • Συμφωνώ 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου