Προς το περιεχόμενο

Νέο desktop PC


Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Moderator
4 λεπτά πριν, cos_dr είπε

Είμαι της γνώμης μιας και καταλαβαίνω πάνω κάτω τις ανάγκες σου από τις συζητήσεις πως θα πρέπει να προσανατολιστείς σε ένα case που να έχει δυνατότητα να προσθέσεις AIO υδροψυξη. Μην πάρεις κάτι έτοιμο.

 Και εξηγούμαι.

 Μπορεί να μην έχουμε απαιτήσεις άκρως επαγγελματικές, αλλά και στο επίπεδό που συνήθως δουλεύεις και δουλεύω κι εγώ το video κυρίως  και το rendering γενικώς, ακόμα και του ήχου, μας συμφέρει να εκμεταλλευόμαστε τις δυνατότητες των σύγχρονων επεξεργαστών, όπως και του 5600G στο έπακρο. Για να διατηρούν σταθερή και υψηλή απόδοση και να εκμεταλλευτείς και τις εξτρα δυνατότητες, όπως το PBO του RYZΕΝ (ή και αντίστοιχα των INTEL) η υδρόψυξη είναι MUST. 

 

 Δηλαδή λίγα ψωροπληθωριστικά ευρώ παραπάνω, αν πάρεις μια απλή AIO υδρόψυξη, σε ένα μέτριο κουτί που να χωράει ένα ένα AIO cooler 280mm θα κάνεις πιο γρήγορα. Θα μου πεις πόσο πιο γρήγορα. 10% το πολύ μεγαλύτερη ταχύτητα rendering στην περίπτωσή μας. Γιατί όχι? 😃

Κοίτα ή θα πάρω αυτόν τον φθηνό, η θα το μαμησω.....

Μετά θα πάω σε i9, 32 ram και σε καμία rtx 3090 και σε κουτί από το υπερπέραν

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, LK είπε

Κοίτα η θα πάρω αυτόν τον φθηνό, η θα το μαμησω.....

Μετά θα πάω σε i9, 32 ram και σε καμία rtx 3090 και σε κουτί από το υπερπέραν

Δεν είπα κάτι τόσο υπερβολικό. 😀

 Το κουτί και η υδρόψυξη θα σου μείνει και μιας και ασχολούμαστε είναι κάτι που κατά τη γνώμη μου χρειάζεται. Πόση διαφορά τιμής θα έχεις από το να το πάρεις σε κομμάτια και να το στήσεις μόνος σου και να εκμεταλλευτείς και την υδρόψυξη. Και υπόψη, ακόμα και ο ήχος της υδρόψυξης ιδιαίτερα άμα κάνεις ρυθμίσεις στους ανεμιστήρες από το bios δεν θα έχει σχέση με την stock ψυκτρα του RYZEN που ουσιαστικά σε φάση rendering θα του κόβει απόδοση και μόνοι σπαστικο θόρυβο θα κάνει, για PBO ούτε λόγος γιατί απλά δε θα δουλεύει με την Stock ψυκτρα, μονο ρευμα θα ανεβάζει και θα ρίχνει τα ρολόγια.

 

 Εγώ το θεωρώ must ακριβώς γιατί ασχολείσαι και είναι κρίμα να μην εκμεταλλεύεσαι τον επεξεργαστή στο 100%. Είναι η τεχνολογία τέτοια που ουσιαστικά το επιβάλλει.

  • Like 1

Πιανίστας, Διδάκτωρ Γιουροβιζιονολογίας

με εξειδίκευση στα ΣΥΝΘΕΣΑ'ΙΖΕΡ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Να, παράδειγμα

 

 αυτό

 https://www.skroutz.gr/s/36738270/MSI-MAG-Forge-112R-Gaming-Midi-Tower-Kouti-Ypologisti-me-Plaino-Parathyro-kai-RGB-Fotismo-Mayro.html

 

 που υποστηρίζει τέτοια 280άρα. 

 

 73 ευρώ.

 Αν ψάξουμε θα έχει και φθηνότερα.

 

 Και αυτή

 

 https://www.skroutz.gr/s/20848986/Arctic-Liquid-Freezer-II-280-Ydropsyxi-Epexergasti-Diplou-Anemistira-140mm-gia-Socket-AM4-AM5-1200-115x.html?srsltid=AfmBOopKO5-a-JSvzMiKmGJJuMohKeEKVMoUNIomogfe34Yxxius3xwt2E0

 

 που είναι κορυφαία.

 

 Με 150 ευρώ έχεις κάτι που θα κάνεις πολλές μελλοντικές αναβαθμίσεις πάνω του.

 Π.χ. στον 5900Χ μου με την υδρόψυξη αυτή βλέπω τι μπορεί πραγματικά ο επεξεργαστής να κάνει στο μέγιστό του. Καμία σχέση με τα stock. Καμία. Σε όλες τις ρυθμίσεις.

  • Like 1

Πιανίστας, Διδάκτωρ Γιουροβιζιονολογίας

με εξειδίκευση στα ΣΥΝΘΕΣΑ'ΙΖΕΡ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, kosthrash είπε

Οι τελευταίες γενιές δεν χρειάζονται υδροψυξη... Μόνο αν κάνεις (τρελό) overclocking...

Οι τελευταίες γενιές χρειάζονται όταν κάνεις rendering και ο επεξεργαστής δουλεύει στο 100%

 Για να δουλέψουν και χωρίς τρελό overclocking, ακόμα και στο stock στο μέγιστο που μεταφράζεται σε ταχύτητα, γιατί κρατιόνται ψηλότερα τα clock των πυρήνων περισσότερη ώρα, λόγω της σχέσης voltage/θερμοκρασίας/απόδοσης.

Πιανίστας, Διδάκτωρ Γιουροβιζιονολογίας

με εξειδίκευση στα ΣΥΝΘΕΣΑ'ΙΖΕΡ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσιευμένο (επεξεργασμένο)

Δεν χρειάζεται υδρόψυξη, οι τυπικές έτοιμες λύσεις υδρόψυξης δεν προσφέρουν σχεδόν τίποτα παραπάνω πλέον από τα αντίστοιχα κλασικά coolers. Πιο πολύ για το look θα την πάρει, αν την πάρει, σημαντική διαφορά δεν θα δει σε γενικές γραμμές, αν δει κάποια. Μεγάλη διαφορά θα δει αν πάει σε custom υδρόψυξη, αλλά εκεί πάμε αλλού και δεν συντρέχει και κανένας λόγος να γίνει. Το μόνο σίγουρο είναι ότι η ψύκτρα που έρχεται με τον επεξεργαστή θα πρέπει να αλλάξει. 

Άντε χώσε πάνω ένα cooler της Noctua και είσαι άρχοντας.👍

image.thumb.jpeg.317dd3494ffaace3fd7ed9be08b49978.jpeg

Επεξεργασμένο από Waterfall-K
  • Συμφωνώ 2

Specs talks, M🐮🐮gs walks

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

37 λεπτά πριν, Waterfall-K είπε

Πιο πολύ για το look θα την πάρει, αν την πάρει, σημαντική διαφορά δεν θα δει σε γενικές γραμμές

Θα δει τη διαφορά που περιέγραψα. Με μια καλή αερόψυξη θα τη δει λιγότερο.

 Όσοι κάνουν rendering χρησιμοποιούν υδρόψυξη από 280mm και πάνω. Είτε ερασιτεχνικό, είτε ημιεπαγγελματικό, είτε επαγγελματικό.

 Κανένας δεν κάνει  με αερόψυξη πλεόν και οι διαφορές είναι μετρήσιμες, ιδιαίτερα στους μεγαλύτερους επεξεργαστές, όπως αυτός που έχω τώρα. Με 250 Watt φουλ φορτίο να τραβάει ο επεξεργαστής μου και επειδή είχα αερόψυξη καλή, ξέρω τι λέω.😀 Δεν υπάρχει σύγκριση.

 

 Στην περίπτωση του φιλου LK η διαφορά θα είναι όντως μικρή, ιδιαίτερα στο 100% φορτίο για λίγα λεπτά που θα κάνει rendering στα video που συνήθως κάνει.

 Αλλά γιατί να μην έχει κάτι για μελλοντική χρήση αν του τη βαρέσει και βρει έναν φτηνό R9 που θα βρει στο μέλλον για να κάνει upgrade?

 

 Τέλος, πάντων, ο καθένας με την πείρα του και τις ανάγκες του σκέφτεται.

Πιανίστας, Διδάκτωρ Γιουροβιζιονολογίας

με εξειδίκευση στα ΣΥΝΘΕΣΑ'ΙΖΕΡ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ένα ωραίο thread στο Reddit για όποιον θέλει να διαβάσει περισσότερες και σχεδόν καθολικά σωστές απόψεις για το δίλημμα air vs water cooling:

https://www.reddit.com/r/buildapc/comments/oblbpt/do_you_guys_recommend_water_cooled_or_air_cooled/

 

TLDR του παραπάνω thread είναι ότι οι δύο επιλογές έχουν συν και πλην και εξαρτάται τι θέλεις να πετύχεις αλλά για το 99% των χρηστών ένα ποιοτικό air cooler είναι υπεραρκετό για επαγωγή θερμότητας και θόρυβο και έχει πολύ μικρότερο ρίσκο και maintenance σε σχέση με αντίστοιχα ΑΙΟ, ειδικά αν μιλάμε για midi ATX tower που θα έχει αρκετό χώρο για airflow.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, Waterfall-K είπε

Κάνε υπομονή 5-6 χρονάκια, και όλο και κάποιος θα πετάξει ένα στον γνωστό κάδο της γειτονιάς σου...😌

Βλεπεις τι κάνουν,δέν σε πειράζω μόνο εγώ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

https://www.lagonika.gr/prosfores/acemagic-am06-pro-mini-pc-ryzen-7-5700u-16gb-512gb-acemagicde/

 

Αν δεν πρόκειται να βάλεις ξεχωριστή gpu (δεν παίρνει), αυτό το minipc εχει πολύ μικρότερη κατανάλωση και σχεδόν ίδια απόδοση με το desktop που κοιτάς - χωράει και σε backpack...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου