Προς το περιεχόμενο

ΤΙ ΧΡΕΙΑΖΕΤΑΙ ΕΝΑ HOME STUDIO??


Προτεινόμενες αναρτήσεις

ΚΑΝΩ HIP HOP ΚΑΙ ΘΕΛΩ ΝΑ ΜΑΘΩ ΤΙ ΧΡΕΙΑΖΕΤΑΙ ΝΑ ΑΓΟΡΑΣΩ ΓΙΑ ΝΑ ΦΤΙΑΞΩ ΣΙΓΑ ΣΙΓΑ ΕΝΑ HOME STUDIO!ΠΑΡΑΚΑΛΩ ΒΟΗΘΗΣΤΕ ΜΕ ΓΙΑΤΙ ΔΕΝ ΞΕΡΩ ΚΑΙ ΠΟΛΛΑ...ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΠΟΛΥ ΓΙΑ ΤΟ ΧΡΟΝΟ ΠΟΥ ΜΟΥ ΔΙΑΘΕΣΑΤΕ!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1ον: Όχι κεφαλαία (φωνάζουν)

 

2ον: πάρε ένα hip hop ejay και ένα μικρόφωνο να ραπάρετε και είστε έτοιμοι!

 

Πλακα κάνω...

 

Εξήγησε τι ακριβώς θέλεις να ηχογραφήσεις.

 

Ντραμς?

Κιθαρες?

Μπασο?

 

έχεις έτοιμες λούπες και θές να ηχογραφήσεις φωνή?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δυστυχώς χρειαζεται φραγκα....Τώρα μες στις ακρες απο την μικρή μου εμπειρία μπορώ να σου πώ ότι χρειάζεται

 

-Μιcs

-Προενισχυτές

-Audio interface

-DAW (το προγραμμα που θα μιξάρεις και θα επεξεργάζεσαι τα παντα)

-Mixer (αν χρειαστεί)

-Synths ή midi controllers

-VstInstruments

-Effects (vst ή hardware)

-Monitors & headphones

-Καλωδια,βασεις και λοιπά μπιχλιμπίδια :lol:

 

Όλα αυτά με την προυπόθεση ότι υπάρχει το pc drums ή ότιδηποτε τέλος πάντων προκειται να ηχογραφηθεί....

 

Έπίσης καλο θα είναι να τσεκάρεις να ηχοδιαμορφώσεις τον χωρό και αν χρειαστεί (που γενικά χρειάζεται) να τον ηχομονώσεις (που εκει δυστυχως απο όσα ξέρω για να γίνει δουλειά πρεπει να πέσουν αρκετα χρηματα)

 

Ελπιζω να βοήθησα....

Time is just a fraction of the sine.......

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εγω αντιθετα πιστευω οτι δε χρειαζονται τοσα πολλα φραγκα απο οσα εννοηθηκε απο τους παραπανω. νομιζω οτι για χιπ χοπ τα πραγματα ειναι πιο απλα . δηλαδη απλα χρειαζεσαι εναν υπολογιστη που να μπορει να τα βγαλει περα με το προγραμμα και τα εργαλεια που θα χρησιμοποιησεις , και ενα καλο μικροφωνο και ισως και εναν καλο πρενισχυτη μικροφωνου.

 

Υπολογιστης :νομζω πως οτι σχεδον και να παρεις στις μερες μας θα εισαι μια χαρα . (μιλαμε για χιπ χοπ παντα ετσι? οπου δε νομιζω να εχεις πανω απο 7 tracks μαξιμουμ να παιζουν ταυτοχρονα με τα αναλογα plugins)

 

μικροφωνο : απο 100 ευρω μεχρι 10.000 ευρω . οτι και να παρεις , με λιγη ψυχη και λιγη γνωση θα κανεις θαυματα.

 

προενισχυτη μικροφωνου : ειναι νομιζω απαραιτητος για καλα φωνητικα , και οι τιμες παιζουν απο το μηδεν μεχρι το απειρο....! θα το συζητησουμε αργοτερα , αλλα κανε και ενα search στο νοιζ.

 

κατα τα αλλα ο νεμο εγραψε μια σωστη λιστα αλλα μη ψαρωνεις ετσι που τα γραφει , δε τα χρειαζεσαι ολα.

 

νομιζω οτι οπως οι πιο πολλοι που δουλευουν σε αυτο το ειδος μουσικης θα καταληξεις να γραφεις με 2 3 αγαπημενες σου λουπες , και θα προσθετεις αυτα τα μινιμαλ ηχακια , ή ενα χαρακτηριστικο ριφ. ολη η δουλεια σου θα ειναι στα φωνητικα , να τα γραψεις δηλαδη σωστα , να βαλεις τα σωστα εφφε , ισως να τα ξαναγραψεις απο πανω διπλα τριπλα κλπ

 

αυτο που θου σου χρειααστει πιο πολυ απο τον εξοπλισμο σε αυτην την φαση ειναι το διαβασμα. διαβασε παλιοτερα σχετικα θεματα στο νοιζ. διαβασε και αλλα σχετικα στο ιντερνετ. Μαθε τι ακριβως ζητας . και εδω ειμαστε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εγώ σου προτείνω μια εξωτερική καρτούλα ήχου να καρφώνεις πάνω το μικρόφωνο σου και να τα χώνεις

ένα ζευγέρι monitors και το pc φυσικά επίσης ένα ζευγάρι ακουστικά φτηνό μόνο και μόνο για να τα φοράς όταν τραγουδάς και είσαι άρχοντας

 

τώρα το πόσο θα κοστίσουν

 

το μικρόφωνο

η κάρτα ήχου

τα monitor

τα ακουστικά

και τα προγράμματα

 

που θα χρησιμοποιήσεις είναι ένα άλλο θέμα το κόστος

μπορεί να παίζει απο τα ........ μεχρι .........

ΕΙΜΑΙ Ο ΚΑΛΥΤΕΡΟΣ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

κατα τα αλλα ο νεμο εγραψε μια σωστη λιστα αλλα μη ψαρωνεις ετσι που τα γραφει ' date=' δε τα χρειαζεσαι ολα.[/quote']

 

Παιδιά εγω έγραψα τι προκειται να χρειαστει κατα την γνώμη μου ενα ολοκληρωμενο studio...και επειδη δεν υπήρχαν πολλές πληροφοριες για το τι προκειτα να ηχογραφηθει τι δουλειά πρεπει να βγει προς τά έξω αν υπαρχουν ακουστικά όργανα ή αν ολα θα βγανουν απο samplers-vst-synths έγραψα μια γενική αποψη....

 

 

(καλά μην νομίζεται ότι τα εχω όλα αυτα στο έπακρον.... :lol: :lol: )

Time is just a fraction of the sine.......

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

boody,jmone καλά στα λένε, αλλά θα χρειαστεί να διαμορφώσεις και ένα μικρό χώρο ωστε να μπορέσεις να πάρεις ένα ξερό δειγμα των φωνητικών για να επεξεργαστείς πιο εύκολα.Υπάρχουν τρίκ και για αυτό εδω μέσα αν ψάξεις για ηχομονώσεις-ηχοαπορροφήσεις κ.τ.λ.

 

Βέβαιο το θα χρειαστεί σχετικό είναι με το τί ακριβώς θες να κάνεις, δλδ αν πάς για σοβαρό demo ή ηχογραφήσεις να βάζεις στο net να ακούνε οι γνωστοί σου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου