Προς το περιεχόμενο

Νέο desktop PC


Προτεινόμενες αναρτήσεις

@LK

Καλορίζικο κι από εμένα.

 

Μια ερώτηση αν μου επιτρέπεις, είχες γράψει νωρίτερα στο thread ότι έχεις ήδη ένα i5 9ης γενιάς και ότι το νέο μηχάνημα το ήθελες για πιο καινούριο-δυνατό. Υποθέτω ότι αυτό που πήρες είναι λιγότερο δυνατό από το 9ης γενιάς που έχεις, μιας και είναι και τα δύο i5 (δεν πήρες κάποιο i7 πχ για να πεις ότι θα υπερτερεί). 

Πώς και κατέληξες σε αυτή την επιλογή και ειδικά με τη μικρή διαφορά τιμής σε σχέση με ένα καινούριο και πολυ πιο δυνατό σύστημα;

  • Ευχαριστώ 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 ώρες πριν, LK είπε

Λοιπόν, επανέρχομαι.

Τελικά πήγα σε used.

Πήρα έναν Intel Core i5 8500, με 16 RAM DDR4, στα 250 euro.

Είχε και cd RW.

Είμαι τελικά παιδί της Intel 😆.

To Θεικό.

Είχε σκληρό 256 ssd.

Τον έβγαλα.....έβαλα τον κλώνο του παλιού υπολογιστή.....και βουαλά.... με λίγα updates των drivers (κάνα 10 λεπτο- αυτόματα από το windows update).......έτοιμο το νέο PC.

Δεν πίστευα ΠΟΤΕ ότι θα δουλέψει το σύστημα, αλλά ΔΟΥΛΕΨΕ.

Τα καλά του UEFI  mode και των windows 11!

Πόσο το πήρες το refurbished αν επιτρέπεται ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator
37 λεπτά πριν, TakisB είπε

@LK

Καλορίζικο κι από εμένα.

 

Μια ερώτηση αν μου επιτρέπεις, είχες γράψει νωρίτερα στο thread ότι έχεις ήδη ένα i5 9ης γενιάς και ότι το νέο μηχάνημα το ήθελες για πιο καινούριο-δυνατό. Υποθέτω ότι αυτό που πήρες είναι λιγότερο δυνατό από το 9ης γενιάς που έχεις, μιας και είναι και τα δύο i5 (δεν πήρες κάποιο i7 πχ για να πεις ότι θα υπερτερεί). 

Πώς και κατέληξες σε αυτή την επιλογή και ειδικά με τη μικρή διαφορά τιμής σε σχέση με ένα καινούριο και πολυ πιο δυνατό σύστημα;

Να τα πάρουμε τα πράγματα με τη σειρά.

Έχω 10 στημένα συστήματα στους χώρους μου.

Το τελευταίο διάστημα μου έκανε νερά ο σταθερός του γραφείου (ισόγειος όροφος 🤪) .

Στο γραφειο λοιπόν έχω 2 pc, το desktop (που μου έκανε νερά) και ένα laptop i5 8250u. (16 GB ram) .

O σταθερός ήταν παλιός....15 ετίας, αλλά πήγαινε....μεχρι που έκανε νερά.

Ήθελα λοιπόν σίγουρα desktop , διότι πάντα στο γραφείο είχα ένα σταθερό  και ενα φορητό (το λαπτοπ του γραφειου είναι και το μόνο λαπτοπ που παίρνω έξω από τις εγκαταστάσεις-δουλειά/ διακοπές).

Στα studios, υπάρχουν δυνατά μηχανάκια.

Μπήκα λοιπόν στο τριπάκι, να πάρω και ένα δυνατό desktop για το γραφείο (καμιά φορά κάνω και εδώ δουλεια- μουσική- φωτογραφία βιντεο) οπότε λέω ας υπάρχει.

Τελικά πρυτάνεψε η λογική.

Τελευταία στιγμή απέφυγα με ελιγμό να δώσω 1200 €......και πήρα αυτόν τον refurbished, o οπόιος σε σχέση με τον παλιο που είχα.....είναι πύραυλος.

Αυτά 😆

 

Y.Γ. Ο σταθερός με τον laptop του γραφείου είναι ακριβώς ΙΔΙΟΙ.

Γι αυτό λοιπόν έκανα αυτό που είπα.

Εβαλα τον κλώνο σκληρό  του laptop του γραφείου στον νέο σταθερό και δουλεψε αμέσως.....άρα πάλι είναι οι ίδιοι .

20 λεπτά πριν, kosthrash είπε

Πόσο το πήρες το refurbished αν επιτρέπεται ?

250 ειπα.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ πήρα τον 5900Χ και εδώ και τρεις μήνες νιώθω την απόλυτη δύναμη στις εφαρμογές.

 

 image.jpeg.184ae8d8f76ca76cb77cd51a00e6211f.jpeg

 

Φοβάμαι με τόσους πυρήνες μην πεθάνω από τη ΡΑΔΙΕΝΕΡΓΕΙΑ 🤮🤪

  • Like 1

Πιανίστας, Διδάκτωρ Γιουροβιζιονολογίας

με εξειδίκευση στα ΣΥΝΘΕΣΑ'ΙΖΕΡ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, cos_dr είπε

Εγώ πήρα τον 5900Χ και εδώ και τρεις μήνες νιώθω την απόλυτη δύναμη στις εφαρμογές.

 

 image.jpeg.184ae8d8f76ca76cb77cd51a00e6211f.jpeg

 

Φοβάμαι με τόσους πυρήνες μην πεθάνω από τη ΡΑΔΙΕΝΕΡΓΕΙΑ 🤮🤪

Πόσο τον είχες πάρει?

Specs talks, M🐮🐮gs walks

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

28 λεπτά πριν, Waterfall-K είπε

Πόσο τον είχες πάρει?

Τον πήρα 299 από πλαίσιο

  • Like 1

Πιανίστας, Διδάκτωρ Γιουροβιζιονολογίας

με εξειδίκευση στα ΣΥΝΘΕΣΑ'ΙΖΕΡ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, cos_dr είπε

Τον πήρα 299 από πλαίσιο

Τον δουλεύω στα 65WATT, τον έχω ρίξει γιατί είναι ΠΑΡΑ ΠΟΛΥ ΔΥΝΑΤΟΣ και έτσι. Δεν τον βάζω φουλ φορτίο γιατί είναι overkill και καίω 240 WATT άμα μπουστάρει.

 Και στα 65 τα ρολόγια σηκώνονται στο θεό.

 Και εκεί παίζει ρόλο η υδρόψυξη σε σχέση με την αερόψυξη.

 Στο μέσο προς μεγάλο φορτίο, με υδροψυξη το PBO δουλεύει καλύτερα, δηλαδή αποδοτικότερα. 

 Πάρτε υδρόψυξη και θα με θυμηθείτε. 🤪

Πιανίστας, Διδάκτωρ Γιουροβιζιονολογίας

με εξειδίκευση στα ΣΥΝΘΕΣΑ'ΙΖΕΡ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, cos_dr είπε

Τον δουλεύω στα 65WATT, τον έχω ρίξει γιατί είναι ΠΑΡΑ ΠΟΛΥ ΔΥΝΑΤΟΣ και έτσι. Δεν τον βάζω φουλ φορτίο γιατί είναι overkill και καίω 240 WATT άμα μπουστάρει.🤪

Κακώς. Γιατί αγοράσεις τότε τον συγκεκριμένο επεξεργαστή? Ας έπαιρνες έναν φτηνότερο και λιγότερο δυνατό και ενεργοβόρο. Το να έχεις μια Ferrari και να την τρέχεις με 60km δεν έχει νόημα.

Specs talks, M🐮🐮gs walks

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, Waterfall-K είπε

Κακώς. Γιατί αγοράσεις τότε τον συγκεκριμένο επεξεργαστή? Ας έπαιρνες έναν φτηνότερο και λιγότερο δυνατό και ενεργοβόρο. Το να έχεις μια Ferrari και να την τρέχεις με 60km δεν έχει νόημα.

Δε χρειάζεται να την πηγαίνεις στα όρια την ferrari. Και τον αγόρασα γιατί ήταν η τελευταία αναβάθμιση που μπορούσα να έχω με αυτή τη μητρική και τον πήρα για τους πολλούς πυρήνες. Γι αυτό σου δίνει τα modes η τεχνολογία του, για να τους χρησιμοποιήσεις ανάλογα με τις ανάγκες.

 Και αν θέλω να κάνω rendering με μεγάλη ταχύτητα, τότε χρησιμοποιώ τη μέγιστη δύναμη.

 Μην το βλέπεις έτσι.

 Μπορεί να κάνει τα πάντα και τον ρυθμίζεις για τις καθημερινές εργασίες, τη μουσική και τα παιχνίδια που είναι overkill. Επειδή όμως χρησιμοποιώ και video και video effects εφαρμογές, χρειάζομαι την έξτρα δύναμη.

 Και με τον συγκεκριμένο επεξεργαστή, εξαλείφεις ακόμα και στις eco ρυθμίσεις τους ακόμα και υποψία καθυστέρησης στις εφαρμογές αλλά και stutter στα παιχνίδια που το χρειάζομαι γιατί παίζω αρκετά CPU intensive games.

 

 Δεν είναι κακώς λοιπόν.

 Δεν είναι κακώς. 🙏

Πιανίστας, Διδάκτωρ Γιουροβιζιονολογίας

με εξειδίκευση στα ΣΥΝΘΕΣΑ'ΙΖΕΡ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου