Προς το περιεχόμενο

Αναζήτηση Μεγαφώνου 8"


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλημέρα. Ασχολούμαι πολλά χρόνια με επισκευές ενισχυτών με λυχνίες, παλιά όργανα, organs, e-pianos κλπ. 

Πριν καιρό κατάφερα κ διέσωσα από τα σκουπίδια -μεταξύ αλλων- ένα Leslie Tremolo unit από παλιά organs που είχαν πεταχτεί. Δυστυχώς, οτιδήποτε σε μέταλο, πηνίο κλπ είχε κάνει φτερά πριν πάω εγώ. Οπότε είχαν πάρει κ το 8αρι μεγάφωνο που χρησιμοποιούταν για το συγκεκριμένο Leslie.

 

Όποιον ενδιαφέρει η όλη ιστορία, είναι εδώ: 

https://www.avsite.gr/forum/threads/Αναζήτηση-μίνι-Ρουλεμάν-Έδρανο.195749/

 

Κι εδώ ένα ενδιαφέρον πρότζεκτ (αν ψάξετε υπάρχουν πολλά εκεί έξω).

 

https://sluckeyamps.com/leslie/leslie.htm

 

Αφού τρόμαξα να βρω το εξειδικευμένο bushing / ρουλεμάν του κάτω άξονα

(βλ. λινκ από avsite, τελικά έπεισα στο γερμανικό ebay πωλητές κάτω από αγγελίες με αντίστοιχα organs που είχαν βαλει για χαρισμα free give away κ περιείχαν το ίδιο Leslie, σε περίπτωση που δεν βρουν ενδιαφερόμενο κ πάνε για πέταμα, τουλάχιστον να μου διασώσουν αυτά τα μικρά ορίτζιναλ ανταλλακτικά)

και μετά από τα απαραίτητα μαζεματα, καθαρισμό, λίπανση μοτερ κλπ το unit είναι έτοιμο μηχανικά κ λειτουργεί άψογα.

 

Απομένει να βρεθεί 8" μεγάφωνο κ να τοποθετηθεί σε μια υποτυπώδη καμπίνα. 

Για τη καμπίνα ή θα βρω μια άδεια στις διαστάσεις πάνω κάτω ή θα κόψω plywood να τη φτιάξω εγώ κ θα ντύσω με δερματίνη. 

 

Μένει το 8αρι μεγάφωνο. Θα το εκτιμούσα ιδιαίτερα αν υπάρχει κανείς που να έχει κάποιο παραπεταμένο κ μπορεί να βοηθήσει.

Ή κάποιο επιπλο-οργανο που να σκέφτεται να πετάξει κ να έχει κάποιο 8" μεγάφωνο μέσα;

Ή οποιαδήποτε ιδέα από που μπορώ να κάνω salvage. 

 

Η ιδέα είναι να το χρησιμοποιώ κ για κιθάρα αλλά κ για πλήκτρα, οπότε δεν καίγομαι για αμιγώς κιθαριστικό μεγάφωνο (θα μπορούσε να δουλέψει μια χαρά ένα Jensen C8R πχ) κ όσο πιο low budget μου βγεί μιας κ δεν ήταν στα σχέδια μου αλλά τα βρήκα τυχαία στα σκουπίδια.

Ακόμη κ από κάποιο παρατημένο παλιό organ οποιοδήποτε 8αρι θα μου έκανε.

Σκέφτομαι να το οδηγώ με κεφάλι Champ 600 (4Ω) ή ένα Geloso G 227 (2xEL34) που είχα μετατρέψει παλιότερα σε Fender specs guitar head (4/8Ω). Οπότε 4Ω πρώτη επιλογή , αλλά κ 8Ω είναι οκ για τον Geloso.

 

Οποιαδήποτε ιδέα ευπρόσδεκτη.

 

Ευχαριστώ.

IMG_20231112_201817.jpg

IMG_20231112_214043.jpg

IMG_20231112_214552.jpg

IMG_20231113_020932.jpg

IMG_20231114_090603.jpg

IMG_20240118_230031.jpg

IMG_20231113_074342.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

«Είναι η χαρακτηριστική ρόδα / κεφάλι τυριού με εγκοπή όπου γύριζε κ έδινε τον χαρακτηριστικό ήχο σφραγίδα τρέμολο στα Hammonds κλπ...»

Αυτή η "ρόδα/κεφάλι τυριού" δεν δίνει κανέναν "χαρακτηριστικό ήχο/σφραγίδα τρέμολο" ήχο. Τα rotary horns δίνουν τον χαρακτηριστικό Leslie ήχο, και για να είμαστε ακριβείς, το rotary horn, μια και το δεύτερο horn είναι dummy και δεν βγάζει ήχο. Αυτό που έχεις είναι η μπάφλα μέσω της οποίας έβγαινε το μπάσο του Leslie, κάτι που στις περισσότερες των περιπτώσεων είτε αγνοείται εντελώς στην μίξη είτε αφήνεται να ακουστεί ανεπαίσθητα. 

 

Specs talks, M🐮🐮gs walks

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το ξέρω φίλε μου, στο avsite τί ήθελες να γράψω για να τους εξηγήσω τί κάνει αυτό το πράγμα..

Γι'αυτό κ για πλήκτρα ψάχνω καιρό να φέρω από έξω έναν από τους κλώνους της εποχής (εκολέτ, ελκατόν, σόλτον κλπ) με τα horns αλλά είναι γομαρια.

Υπερβάλεις κ συ. Η "μπαφλα" έχει να κάνει με τις χαμηλές, είναι το μπάσο στη μίξη κ τέλος πάντων χρησιμοποιείται ευρέως σε αυτή τη πατέντα για κιθάρα (κ ηλ.μπασο). 

Plus, από όσο ξέρω ο Fender Vibratone (που κάτι τέτοιο έχω σαν ιδεα) νομίζω είχε μόνο το foam wheel κ όχι horns...

 

Επεξεργασμένο από sarakinos
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, sarakinos είπε

Υπερβάλεις κ συ. Η "μπαφλα" έχει να κάνει με τις χαμηλές, είναι το μπάσο στη μίξη κ τέλος πάντων χρησιμοποιείται ευρέως σε αυτή τη πατέντα για κιθάρα (κ ηλ.μπασο). 

Plus, από όσο ξέρω ο Fender Vibratone (που κάτι τέτοιο έχω σαν ιδεα) νομίζω είχε μόνο το foam wheel κ όχι horns...

Το Vibratone δεν το λες Leslie με την στενή έννοια του όρου, ο ήχος του πιο πολύ σε chorus/phaser εφέ φέρνει παρά σε Leslie. Όταν λέμε Leslie συνήθως εννοούμε μοντέλα τύπου 122 & 147 τα οποία είναι για organs (αν και έχουν χρησιμοποιηθεί και με άλλα μη-organ/πληκτροφόρα όργανα). Το Vibratone διαθέτει όντως ένα speaker και ένα rotor, και η έλλειψη horns και ενίσχυσης το διαφοροποιούν πολύ από ένα τυπικό Leslie. 

Τώρα όσον αφορά το bass rotor των Leslie, συνήθως μπαίνει πολύ χαμηλά στην μίξη, άλλες φορές δεν μπαίνει καθόλου (γούστα είναι αυτά), άλλες φορές μπαίνει με τον ρότορα απενεργοποιημένο ("Memphis style") και πάει λέγοντας.

 

 

Επεξεργασμένο από Waterfall-K

Specs talks, M🐮🐮gs walks

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου