Προς το περιεχόμενο

Nα πουλήσω την Rocktron και να πάρω;


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλημέρα σε όλους

έχω τον εξής προβληματισμό.

Έχω μια Rocktron Vooduvalve σε μορφή rack μαζί με μια midi πεταλιέρα.

Χρειάζομαι μια πεταλιέρα που να είναι σχετικά εύχρηστη στην αλλαγή ήχων και να έχει τα απλά (αλλά δύσκολα) πράγματα. Ένα καλό lead, ένα καλό rythm, καλά καθαρά και θα προτιμούσα αν είχε και ήχο ακουστικής. Επίσης ένα ατού θα ήταν αν είχε και volume. Το χρειάζομαι βασικά για live αλλά και για πρόβες, για να μετακινείται εύκολα.

Τί έχετε να προτείνετε;

Dreamers come and go, but a dream's forever

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ενα gt-8 της boss θα σου προτινα εγω

πληρει και με τα παραπανω αυτα που ζητας.

ΑΛΛΑ...θελει χρονο να ασχοληθεις μαζι της για να βγαλεις καλους ηχους

-=Dream Within A Dream=-

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

κοιτα εχω απο boss το gt-8 και απο line 6 τη vetta

To gt-8 εχει μακραν καλυτερα εφφε (κ acoustic simulator) αλλα σε προσωμοιωσεις υπερεχει η vetta (δεν μπορω να σου πω για το xt)

To καλο με το xt ειναι οτι ειναι αναβαθμισιμο με καποια packs που εχει βγαλει η εταιρια

Εγω για προβες χρησιμοποιω μονο το gt-8 και ειμαι οκ

Το θεμα ειναι οτι οταν ακουσεις τα preset θα απογοητευτεις

Θα πρεπει το manual να γινει ο καλυτερος σου φιλος και θελει πολλες ωρες πειραματισμου για να πετυχεις αυτο που θελεις

Για να παρεις μια ιδεα πως ακουγεται το καθενα τσεκαρε samples που εχουν ανεβασει καποιοι χρηστες

της gt-8 ειναι http://bossgtcentral.com/forum/

του xt ειναι http://line6.com/support//forum.jspa?forumID=3

-=Dream Within A Dream=-

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

πολλοι μιλανε για την tonelab se αλλα δεν την εχω ακουσει. εχω την gt-8. στην αρχη ειχα ψιλο απογοητευτει αλλα μετα απο πολλες μερες ψαξιμο στο τεραστιο βιβλιο χρησης και πανω στην πεταλιερα καταφερα να δημιουργησω πολυ καλα preampw και απο εφφε δεν το συζηταμε. εχει σχεδον τα παντα και ειδικα σε καποια απαραιτητα εφφε οπως το delay το reverb το chorus το tremolo και καποια ακομα μπορεις να κανεις τοσες ρυθμισεις που τα πεταλακια οπως παραδεχονται καποιοι δεν φτουρανε μπροστα σ' αυτη τη πεταλιερα! :D

NON SERVIAM...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτό είναι που με απασχολεί με την gt-8, το ότι θα φάω τα νιάτα μου στο προγραμματιλίκι και θα κάνω όπως είπες το manual τον καλύτερό μου φίλο. Αλλά έστω κι έτσι αν είναι, θεωρείται η gt-8 καλύτερη απ την pod xt?

Dreamers come and go, but a dream's forever

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μπορείς και να μη φας τα νιάτα σου αν το δείς απλά το θέμα. Ξέχνα τα preset και δες παρακάτω μια απάντηση που έδωσα σε έναν άλλο φίλο. Αν κάνει κανείς ότι και με ενα κανονικό ενισχυτή και πεταλάκια δεν είναι τόσο δύσκολα τα πράγματα.

 

Αν το βάζεις σε ενισχυτή κιθάρας, ξέχνα στην αρχή τα δικά του μοντέλα. Αν παίζεις σε full range ηχείο, οκ.

 

Επίσης το http://bossgtcentral.com/forum/ είναι πολύ καλό.

 

--------------

 

α. Μια λύση είναι να βάλεις τους ενισχυτές global (γίνεται απο το μενου system) για όλα τα patch και να διαλέξεις ένα μοντέλο που σου αρέσει και που να έχει καλό και γεμάτο καθαρό ήχο. Μη ξεχνάς ότι το κάθε μοντέλο είναι σαν ένας κανονικός ενισχυτής που πρέπει να μάθεις τα χουγια του. Σαν cabinet βαλε μια που να έχει 4 ή 8 μεγάφωνα.

 

β. Μετά να φτιάξεις την παραμόρφωση με ένα απο τα πετάλια ανάλογα με το στύλ που θέλεις. Πρέπει να φτιάξεις τον ήχο σε συνδιασμό με τον ενισχυτή που διάλεξες γιατί κάθε ενισχυτής συμπεριφέρεται διαφορετικά με κάθε ένα πετάλι.

 

γ. Να βάλεις το EQ αμέσως μετά το distortion στο effects chain και να χρησιμοποιήσεις ένα απο τα preset settings.

 

γ. Να προσθέσεις το Tone Modify εφε πρίν τον ενισχυτή.

 

δ. Δοκίμασε τα δύο παραπάνω ( EQ & TM) εναλλακτικά να δείς με ποιο ακούγεσαι καλλίτερα.

 

ε. Αφου λοιπόν καταλήξεις σε ένα καλό καθαρό και ένα καλό βρώμικο ήχο σώσε το patch κάπου. Τότε μόνο προσθεσε chorus, delay, reverb ή ότι άλλο εφε.

 

Αν παίζεις σε μαγαζί με full range ηχεία θα πρέπει να φτιάχνεις τον ήχο σου σε κάποιο full range ηχείο. Καταλαβαίνω ότι είναι εξτρα κόστος, αλλα ετσι είναι. Επίσης πάντα να παίζεις με DI στην κονσόλα.

 

Κάνε φίλο τον ηχολήπτη αν νομίζεις ότι είναι καλός στην δουλιά του. Παρα πολύ σημαντικός παράγοντας. Εμείς έχουμε πολύ καλό και μόνιμο ηχολήπτη και αυτό βοηθάει πολύ.

 

Πρόσφατα πήρα το cube monitor της Roland που είναι σχετικά φτηνό, αλλα δεν είχα τον χρόνο να κάνω αρκετες δοκιμες για να πω μια γνώμη.

 

Μη ξεχνάς ότι το GT8 προσφέρει τόσες πολλές δυνατότητες που μπορεί ευκολα να πελαγώσει κανείς. Γιαυτό ξεκίνα απλά.

 

Επίσης πολύ καλό DVD για το GT8 είναι του Tee Jay που εξηγεί πως ρυθμίζονται σωστά τα εσωτερικά levels του GT8.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Rocktron Prophesy II

 

Δε γνωριζω κατι καλυτερο αυτη τη στιγμη, δηλαδη προενισχυση + εφφε μαζι. Θα ταιριαξει με τη midi πεταλιερα σου, και εχει τον ιδιο τροπο λειτουργιας με τη Vooduvalve. Εχει ευκρινεια, ογκο, πληθωρα ηχων & εφφε και ειναι πανευκολο στη χρηση του.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Rocktron Prophesy II

 

Δε γνωριζω κατι καλυτερο αυτη τη στιγμη' date=' δηλαδη προενισχυση + εφφε μαζι. Θα ταιριαξει με τη midi πεταλιερα σου, και εχει τον ιδιο τροπο λειτουργιας με τη Vooduvalve. Εχει ευκρινεια, ογκο, πληθωρα ηχων & εφφε και ειναι πανευκολο στη χρηση του.[/quote']

 

βασικα αν καταλαβα καλα δεν ψαχνει κατι σε rack παλι αλλα σε πεταλιερα

 

 

Επίσης πολύ καλό DVD για το GT8 είναι του Tee Jay που εξηγεί πως ρυθμίζονται σωστά τα εσωτερικά levels του GT8.

 

Το εχεις αυτο το dvd??

-=Dream Within A Dream=-

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου