Προς το περιεχόμενο

Πρόβληματάκι με Marshall JCM tsl


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα!

Έχω έναν marshall jcm tsl 602 και μόλις μου παρουσιάστηκε το εξής πρόβλημα. Στα κανάλια crunch και lead, ανεξαρτήτως του επιπέδου των volume και gain, ο ήχος ακούγεται πολύ βρόμικος καί "μπουκωμένος", και υπάρχει ένα συνεχόμενο τρέμολο σε όλη τη διάρκεια του, εμφανέστερο όταν ο ήχος σβήνει. Το καλώδιο σύνδεσης με την κιθάρα έχει ελεγχτεί καί οι λάμπές ανάβουν όλες. Καμία ιδέα για το τι μπορεί να παίζει; Δικαιολογούνται τα παραπάνω φαινόμενα ως ανάγκη αλλαγής λυχνιών ή όχι;

Ευχαριστώ!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δικαιολογούνται τα παραπάνω φαινόμενα ως ανάγκη αλλαγής λυχνιών ή όχι;

Ευχαριστώ!

Ναι παίζει να είναι θέμα λυχνιών, ειδικά αν έχεις ακόμη τις μαμά καλό είναι να κάνεις ένα retubing. Αν δεν θες να ξοδευτείς δοκίμασε να αλλάξεις μόνο τις προενισχύτριες. Αν το πρόβλημα δεν λυθεί δεν θα πάνε χαμένες, καλό είναι να έχεις και back up για κάθε ενδεχόμενο.

 

Καλώς ήρθες στο ΝοιΖ!  :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι στο καθαρό κανάλι τα ακούω όλα μια χαρά.

Ούτε ο ήχος βρομίζει, ούτε αυτό το τρέμολο ακούγεται.

Και το περίεργο είναι ότι αυτό το προβληματάκι παρουσιάστηκε ξαφνικά, από τη μία μέρα στην άλλη χωρίς να μεσολαβήσει τσίτωμα ενισχυτή, αλλαγή εξοπλισμού κτλ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

'Οπως προαναφέρθηκε, ξεκινάς με αλλαγή/αναβάθμιση των preamp λυχνιών...και ναί, δυστυχώς αυτά τα πράγματα δεν σε προειδοποιούν...συνήθως χαλάνε την πιο ακατάλληλη στιγμή..οπότε αν στην έκανε σε μια απλή πρόβα (ή σπίτι) consider yourself lucky  ;)

Welcome :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οπότε η αγωνία θα συνεχιστεί για ακόμα 2 βδομαδούλες μέχρι να έρθουν οι λυχνίες Ελλάδα και να φανεί τι παίζει. Να ρωτήσω κάτι, αν το πρόβλημα μου είναι στην προενίσχυση, είναι λογικό που στο clean κανάλι ο ήχος μου είναι άθικτος;

Καλώς σας βρήκα noizαδες!  :D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οπότε η αγωνία θα συνεχιστεί για ακόμα 2 βδομαδούλες μέχρι να έρθουν οι λυχνίες Ελλάδα και να φανεί τι παίζει. Να ρωτήσω κάτι, αν το πρόβλημα μου είναι στην προενίσχυση, είναι λογικό που στο clean κανάλι ο ήχος μου είναι άθικτος;

Καλώς σας βρήκα noizαδες!  :D

 

Ναι, είναι νορμάλ το πρόβλημα καθώς το καθαρό χρησιμοποιεί λιγότερες preamp λυχνίες απ ό,τι το βρώμικο. Πρέπει να είναι μία λυχνία που κάνει το θέμα. Ένα εύκολο τεστάκι για να βρεις πια λυχνία έχει θέμα με το νήμα της είναι το εξής:

α) ξεβιδώνεις τη γρίλια στην πλάτη του ενισχυτή για να έχεις πρόσβαση στις λάμπες,

β)ανάβεις ενισχυτή κανονικά χωρίς κιθάρα επάνω και δίνει λίγη ένταση, σαν να έπαιζες κανονικά κιθάρα.

γ) στην πλάτη του ενισχυτή, παίρνεις ένα μολυβάκι και κάνεις ένα ελαφρύ χτυπηματάκι tap tap σε κάθε λυχνία ξεχωριστά και ακούς απ το μεγάφωνο κάποιο ήχο. Αν ο θόρυβος που βγαίνει απ το μεγάφωνο όταν κτυπάς ελαφρά τη λυχνία είναι πολύ έντονος, μάλλον έχει χαλαρώσει το νήμα της λυχνίας και θέλει αλλαγή.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Sottos the @ss and cash saver!! ;D

 

Aπό τα πιο σπουδαία και χρήσιμα μέλη που έχει το forum, κάθε του post έχει ουσία ;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ευχαριστώ πάρα πολύ για τις χρήσιμες συμβουλές!

Αν και το τεστάκι το έκανα κάποιες φορές, δυστυχώς δεν άκουσα κανέναν ήχο από το μεγάφωνο, από καμία λάμπα! Οπότε λογικά θα δοκιμάσω και τις καινούριες λάμπες πάνω και αν ούτε και τότε υπάρξει διαφορά τότε μάλλον θα έχει έρθει η ώρα του μάστορα!

Ευχαριστώ και πάλι!  :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου