Προς το περιεχόμενο

Πρόβλημα με μπλέ οθόνη.


Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Moderator
13 λεπτά πριν, LK είπε

Άσχετο-σχετικο.

Τι ωραία τα έκαναν τα λαπτοπ πριν 20 χρόνια,  άμεση πρόσβαση σε όλα τα components με 2 βίδες. 

Στα καινούργια,  αν δεν είναι πάνω από 1Κ δεν υπάρχει αυτό., πρέπει να ξηλώνεις πλαστικό. 

Και τι θες φίλος... να γίνουν (αρματολοί και) κλέφτες οι κατασκευαστές;

Αν δεν τα έχουν όλα compact, να ψήνεις... αρνί στο μηχάνημα και να πρέπει να αγοράσεις το επόμενο, θα το κλείσουν το μαγαζί. 😄

  • Χαχα 1

all this has happened before and will happen again

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 minutes ago, Terry RoscoeBeck5 said:

Αν δεν τα έχουν όλα compact, να ψήνεις... αρνί στο μηχάνημα και να πρέπει να αγοράσεις το επόμενο, θα το κλείσουν το μαγαζί. 😄

Μιας και το αναφέρεις το θέμα των thermals, πριν λίγες μέρες η Microsoft παρουσίασε τα νέα της Surface laptop, με Copilot κλπ και τα διαφήμιζε ως 50% πιο δυνατά από τα Macbook με M3 επεξεργαστές.

 

Υπάρχει μια ενδιαφέρουσα ανάλυση για το θέμα που παρουσιάζει αυτή τη θέση ως αληθή και ότι όντως είναι πιο δυνατά στην πράξη αλλά ότι ο λόγος που συμβαίνει αυτό είναι ότι τα Surface έχουν ανεμιστήρα ενώ τα Macbook M3 δεν έχουν (όχι τα Pro, τα σκέτα) και αναγκαστικά κάνουν πολύ περισσότερο thermal throttling. Αλλά αυτό είναι το τίμημα των μικρών διαστάσεων και της αθόρυβης λειτουργίας, γιατί κάθε ανεμιστήρας σημαίνει θόρυβος.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

Τελικά δεν θα μάθω πότε τι έφταιξε  .

Θύμωσα και έβγαλα τα XP sp3 , και έβαλα windows 7 ultimate sp1 (64 bit)..

Με εκφράζει πιο πολύ 😁

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσιευμένο (επεξεργασμένο)
3 ώρες πριν, LK είπε

Τελικά δεν θα μάθω πότε τι έφταιξε  .

Θύμωσα και έβγαλα τα XP sp3 , και έβαλα windows 7 ultimate sp1 (64 bit)..

Με εκφράζει πιο πολύ 😁

Τα win11 είναι ακόμα πιο ελαφριά, τα έχω εγκαταστήσει σε 2ης γενιάς i5... (υπάρχει τρόπος να κάνεις bypass τον έλεγχο που κάνουν για cpu, κτλ)

 

Φυσικά ακόμα πιο ελαφρύ, γρήγορο, ασφαλές αλλά και user friendly os είναι τα Lubuntu... Ακόμα και gaming υποστηρίζουν (steam) και drivers έχουν για gpu nvidia.

Επεξεργασμένο από kosthrash
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσιευμένο (επεξεργασμένο)
23 λεπτά πριν, kosthrash είπε

Τα win11 είναι ακόμα πιο ελαφριά, τα έχω εγκαταστήσει σε 2ης γενιάς i5

Πριν κάτι μέρες μού σκάει ένα παράθυρο με ένα μήνυμα από την Microsoft στην οθόνη (στην πραγματικότητα μού κάλυψε και τις 4  οθόνες, κι αυτό το είδα πρώτη φορά😛) ενημερώνοντας με ότι, μπορεί μεν το pc μου να μην μπορεί να τρέξει Wins 11, αλλά η εταιρεία θα συνεχίσει να βγάζει updates για τα Wins 10 που τρέχω έχω ως το τέλος του 2025, αν θυμάμαι καλά.

Τώρα, πως το pc μου με i5 10ης γενιάς (10600KF), 32GB RAM και RTX 3050 δεν μπορεί να τρέξει τα Wins 11 μόνο η Microsoft ξέρει.😆

 

 

Επεξεργασμένο από Waterfall-K
  • Χαχα 1

Specs talks, M🐮🐮gs walks

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator
3 ώρες πριν, kosthrash είπε

Τα win11 είναι ακόμα πιο ελαφριά, τα έχω εγκαταστήσει σε 2ης γενιάς i5... (υπάρχει τρόπος να κάνεις bypass τον έλεγχο που κάνουν για cpu, κτλ)

 

Φυσικά ακόμα πιο ελαφρύ, γρήγορο, ασφαλές αλλά και user friendly os είναι τα Lubuntu... Ακόμα και gaming υποστηρίζουν (steam) και drivers έχουν για gpu nvidia.

Δεν μπορώ να βάλω 11, δεν έχω ram (έχω μόνο 4 gb- είναι παλιά motherboard,  δεν σηκώνει παραπάνω...θα ρεταρει).

Τα έχω τα λουμπούντου,αλλά δεν έχω κανένα πρόγραμμα από αυτά που δουλεύω. 

Πήρα κοψοχρονια (12 ευρώ)και ένα σετακι gaming περιφερειακά.    Και έτοιμο.

Και για audio εφαρμογές και για light video. 

instasize_240526040618.jpg

20240525_193546.jpg

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator
2 ώρες πριν, Waterfall-K είπε

Πριν κάτι μέρες μού σκάει ένα παράθυρο με ένα μήνυμα από την Microsoft στην οθόνη (στην πραγματικότητα μού κάλυψε και τις 4  οθόνες, κι αυτό το είδα πρώτη φορά😛) ενημερώνοντας με ότι, μπορεί μεν το pc μου να μην μπορεί να τρέξει Wins 11, αλλά η εταιρεία θα συνεχίσει να βγάζει updates για τα Wins 10 που τρέχω έχω ως το τέλος του 2025, αν θυμάμαι καλά.

Τώρα, πως το pc μου με i5 10ης γενιάς (10600KF), 32GB RAM και RTX 3050 δεν μπορεί να τρέξει τα Wins 11 μόνο η Microsoft ξέρει.😆

 

 

Μια χαρά μπορεί να τρέξει 11.    

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator
1 ώρα πριν, Waterfall-K είπε

To ξέρω. Η Microsoft όμως το αγνοεί...😆

Που να ξέρουν και αυτοί. 😄

  • Χαχα 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσιευμένο (επεξεργασμένο)
7 ώρες πριν, Waterfall-K είπε

Τώρα, πως το pc μου με i5 10ης γενιάς (10600KF), 32GB RAM και RTX 3050 δεν μπορεί να τρέξει τα Wins 11 μόνο η Microsoft ξέρει.

 

Το πιθανότερο είναι πως είναι απενεργοποιημένο (από το BIOS) το TPM Chip.

Αυτό είναι εξόχως πιθανό, αν έχεις motherboard της Asus.

Γράψε ποιο είναι το motherboard για να βεβαιωθούμε.

 

Έχοντας πει αυτό, όντως τα 10 θα υποστηρίζονται μέχρι το 2025.

 

 

Επεξεργασμένο από trolley
  • Συμφωνώ 1

Reading The Fucking Manual

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου