Προς το περιεχόμενο

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Guru

Μετά την επιτυχημένη κυκλοφορία των ενισχυτών Katana (2016) και Katana MKii (2019), ανακοινώθηκε σήμερα επίσημα από την Boss η κυκλοφορία των νέων επτά Katana GEN 3.

Παρακάτω τα link των νέων μοντέλων με τα χαρακτηριστικά τους.

 

Katana-50 GEN 3

Katana-50 EX GEN 3

Katana-100 GEN 3

Katana Head GEN 3

Katana-100/212 GEN 3

Katana Artist Head GEN 3

Katana Artist GEN 3

 

refined-tube-logic-tones.jpg

 

unrivaled-sound-shaping.jpg

 

get-connected.jpg

 

famous-boss-effects.jpg

 

complete-stage-command.gif

 

 

 

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Από τη στιγμή που υπάρχουν σε αυτά τα λεφτά (>250ευρω) οι μικροί λαμπατοι Marshall dsl, προσωπικά δεν βρίσκω κανέναν λόγο να επιλέξω modeling amp για home practice (και όχι μόνο)...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, kosthrash είπε

Από τη στιγμή που υπάρχουν σε αυτά τα λεφτά (>250ευρω) οι μικροί λαμπατοι Marshall dsl, προσωπικά δεν βρίσκω κανέναν λόγο να επιλέξω modeling amp για home practice (και όχι μόνο)...


Θα σου δώσω 3 λόγους:

1. Εάν παίζεις 2-3 ώρες ημερησίως, θα πληρώνεις κάθε λίγο και λιγακι λάμπες. 

2. Με τον λαμπατο δεν είναι εύκολο να παίζεις σε χαμηλές εντάσεις, με distorted ήχο. Θα χρειαστείς πετάλια, κάτι μη απαραίτητο με τον modeler.

3. Μπορείς πολυ εύκολα να χρησιμοποιήσεις τον modeler σε εγγραφές απευθείας στην κάρτα ήχου, ή ακόμα και χωρίς κάρτα ήχου. 

 

Ως practice amp, νομίζω ότι ο modeler κερδίζει πόντους. Από τις πχ 50 ώρες που θα παίξω τον μήνα, οι 45 θα είναι σε modeler και τρανζίστορατο ενισχυτή. Τον έχω ανοικτό όλη μετά και δεν αγχώνομαι για λάμπες κλπ. Χαμηλώνω ένταση το βράδυ και παίζω χωρίς να μειώνεται η απόδοση στον ήχο. Γράφω ότι θέλω στο pc, αθόρυβα, χωρίς μικρόφωνα κλπ. Και έχω πάνω από 10 λαμπάτους σπίτι.

  • Like 5

Γιώργος

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσιευμένο (επεξεργασμένο)
17 λεπτά πριν, gkourmoul1 είπε


Θα σου δώσω 3 λόγους:

1. Εάν παίζεις 2-3 ώρες ημερησίως, θα πληρώνεις κάθε λίγο και λιγακι λάμπες. 

2. Με τον λαμπατο δεν είναι εύκολο να παίζεις σε χαμηλές εντάσεις, με distorted ήχο. Θα χρειαστείς πετάλια, κάτι μη απαραίτητο με τον modeler.

3. Μπορείς πολυ εύκολα να χρησιμοποιήσεις τον modeler σε εγγραφές απευθείας στην κάρτα ήχου, ή ακόμα και χωρίς κάρτα ήχου. 

 

Ως practice amp, νομίζω ότι ο modeler κερδίζει πόντους. Από τις πχ 50 ώρες που θα παίξω τον μήνα, οι 45 θα είναι σε modeler και τρανζίστορατο ενισχυτή. Τον έχω ανοικτό όλη μετά και δεν αγχώνομαι για λάμπες κλπ. Χαμηλώνω ένταση το βράδυ και παίζω χωρίς να μειώνεται η απόδοση στον ήχο. Γράφω ότι θέλω στο pc, αθόρυβα, χωρίς μικρόφωνα κλπ. Και έχω πάνω από 10 λαμπάτους σπίτι.

1. Οι συγκεκριμένοι μικροί λαμπατοι που ανέφερα (dsl1 &5cr) έχουν μόνο 1 μικρή λάμπα στον τελικό (οι preamp tubes δεν φθείρονται τόσο γρήγορα - μπορεί να χρειαστούν και 10 χρόνια ώσπου να θέλουν αλλαγή), όποτε το κόστος αλλαγής λαμπών είναι πολύ μικρό σε αυτούς. 

2. Είναι σχεδιασμένοι να παίζουν εξίσου καλά και σε χαμηλές εντάσεις (άντε να χρειαστούν ένα πεταλακι booster μπροστά για τα high gain)

3. Για εγγραφές απευθείας σε audio interface όντως οι μόντελινγκ βολεύουν περισσότερο, αν και σε αυτή την περίπτωση υπάρχουν πολύ καλύτερα plugins που αχρηστεύουν τη χρήση των modeling amps...

 

Ξαναλέω ότι αναφέρομαι στους "ακριβούς" modeling amps >300 euro, οι φθηνότεροι σαφώς και έχουν λόγο ύπαρξης κατεμε. Τον ήχο και την διαδραστικότητα του amp in the room των λάμπατων πάντως δεν τα φτάνουν imho πάντα.

 Ο καθένας όπως βολεύεται και κάνει γούστο φυσικά.

Επεξεργασμένο από kosthrash
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οι λαμπατοι ενισχυτές είναι μια απαρχαιωμένη τεχνολογία η οποία έχει ξεπεραστεί από τα τρανσιστορ σε όλα τα επίπεδα. η λάμπα είναι απλά ένα φετίχ όπως οι τελεκαστερ, κάποιοι έχουν μείνει εκεί λόγο ρομαντικοποιησης περασμένων εποχών ή και κόλλημα λόγο ηλικίας, τα έχει αυτά η τρίτη ηλικία

  • Χαχα 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

16 λεπτά πριν, Άγιος είπε

Οι λαμπατοι ενισχυτές είναι μια απαρχαιωμένη τεχνολογία η οποία έχει ξεπεραστεί από τα τρανσιστορ σε όλα τα επίπεδα. η λάμπα είναι απλά ένα φετίχ όπως οι τελεκαστερ, κάποιοι έχουν μείνει εκεί λόγο ρομαντικοποιησης περασμένων εποχών ή και κόλλημα λόγο ηλικίας, τα έχει αυτά η τρίτη ηλικία

Είσαι σίγουρα Άγιος;

  • Χαχα 2

InfluenSir!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Guru

Μία μικρή σημείωση. Αυτοί οι ενισχυτές, όπως π.χ. οι Katana, δεν είναι τρανζιστοράτοι ενισχυτές, με την πραγματική έννοια του τρανζίστορ, δηλαδή της εποχής αμέσως μετά τις λάμπες/λυχνίες. Αυτοί οι ενισχυτές χρησιμοποιούν  κυρίως ολοκληρωμένα και συγκεκριμένα DSP απ'όπου υπάρχει ψηφιακή επεξεργασία στο σήμα. Απλά το αναφέρω γιατί κάποιος που θα σας διαβάσει και δεν γνωρίζει θα νομίσει πως είναι πραγματικά τρανζιστοράτοι.

  • Like 4
  • Συμφωνώ 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου